ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ

ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ

ବିଜୟ ଦାସ

ଜୀବନ ଗୋଟେ ନିଆରା ଫୁଲର ମହକ। ନିଜର ବୃତ୍ତିଗତ ଶିକ୍ଷକ ଜୀବନ ଭିତରେ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କ ଏଇ କଥାର ତାତ୍ପର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକ ହୃଦ୍‌ବୋଧ ହେବା ସହ ସେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପ୍ରତି ଟିକେ ଅଧିକ ସ୍ନେହସିକ୍ତ ହେବା ସାଧାରଣରେ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ। ବାସ୍ତବିକ ଛୋଟ ଛୋଟ ଶିଶୁମାନେ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ବଗିଚାର ଫୁଲ ଭଳି। ସେଇ ଛୋଟ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ନେହ ଓ ଆଦରଯତ୍ନ ପାଇଁ ସବୁଦିନ ନିଜକୁ ହଜାଇଦେଇ ଜୀବନର ଗୋଟେ ନିଆରା ମହକ ଉପଲବ୍ଧି କରିବା ଓ ଅବସର ପରେ ସେଇ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଆଦରଯତ୍ନରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଲାବେଳେ ବ୍ୟଥା ଅନୁଭବ କରିବା କେବଳ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁ ନୁହନ୍ତି, ଯେ କୌଣସି ମଣିଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ବାଭାବିକ।

ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁ ଥିଲେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ। ଶିକ୍ଷକ ଜୀବନରେ ସେ କେବଳ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଗହଣରେ ସ୍ନେହ ଆଦରର ଭାବପ୍ରବଣତା ଭିତରେ ଭାସିଯାଉ ନ ଥିଲେ। ନିଜର ନୀତି, ନିୟମ, ନୈତିକତା ଓ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତିତା ଆଦି ସୁଗୁଣକୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭିତରେ ପ୍ରତିଭାତ ହେବାକୁ ଦେଇ ସେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିର୍ମାଣର ଯେଉଁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ, ତାହା ତାଙ୍କୁ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା। ସେ ନିଜେ ଜଣେ ଆଦର୍ଶ ଶିକ୍ଷକ ହୋଇ ସେ ଅଞ୍ଚଳର ବହୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆଦର୍ଶ ଭାବରେ ଗଢ଼ିତୋଳିବା ସହିତ ନିଜର ଏକମାତ୍ର ପୁଅ ନିରଞ୍ଜନକୁ ଜଣେ ଯୋଗ୍ୟ ମଣିଷ ଭାବେ ଗଢ଼ି ତୋଳିପାରିଥିଲେ। ନିରଞ୍ଜନ ବୃତ୍ତିରେ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଥିଲେ ଓ ସେ ଜଣେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତା ଝିଅକୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହିତ ନିରଞ୍ଜନ ଓ ବୋହୂ ଏଲିନାଙ୍କ ଔରସରୁ ଜନ୍ମିତ ନାତି ଲିପୁନକୁ ପାଇ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁ ଅବସର ଜୀବନର ନିଃସଙ୍ଗତାକୁ ଭୁଲିବାର ପ୍ରୟାସ କରୁଥିଲେ। ଏହାର କାରଣ ଥିଲା ଏକମାତ୍ର ନାତି ଲିପୁନ ସହିତ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ସମ୍ପର୍କର ନିବିଡ଼ତା, ଯାହା ତାଙ୍କଠାରୁ ଜଣେ ଛାତ୍ରବତ୍ସଳ ଶିକ୍ଷକଙ୍କର ସବୁ ସ୍ନେହ ଛଡ଼ାଇ ଆଣି ତାଙ୍କୁ ଅସହାୟ କରିଦେଉଥିଲା।

କିନ୍ତୁ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁ ବାସ୍ତବରେ ନିଜକୁ ଅସହାୟ ମନେକଲେ ସେଇଦିନ, ଯେଉଁଦିନ ନିଜର ଏକମାତ୍ର ପୁଅ ନିରଞ୍ଜନ ବୋହୂ ଏଲିନା ଓ ନାତି ଲିପୁନକୁ ନେଇ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ରହିବାକୁ ମନସ୍ଥ କଲେ। ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କର ବହୁ ଆଗରୁ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇସାରିଥିଲା। ନିଜର ଏକମାତ୍ର ପୁଅର ନୂଆ ନୂଆ ଚାକିରି ଜୀବନରେ ବ୍ୟାଘାତ ନ ଆଣିବା ପାଇଁ ପତ୍ନୀଙ୍କର ଶେଷ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ପୁଅବୋହୂଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ସମ୍ମତି ଦେଇଥିଲେ ବି ନାତି ଲିପୁନର ସ୍ନେହସିକ୍ତ ଆନ୍ତରିକତା ଭୁଲିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସହ୍ୟ ହୋଇପଡିଥିଲା। ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ରହଣି ସମୟରେ ପୁଅ ନିରଞ୍ଜନ ବାପାଙ୍କ ଭଲମନ୍ଦ କଥା ନିୟମିତ ଟେଲିଫୋନ କରି ପଚାରି ବୁଝନ୍ତି। ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କ ପାଇଁ ପୁଅ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ପଡିଶାଘରର ଝିଅଟିଏ ନିୟମିତ ଆସି ରୋଷେଇବାସ କରିଦିଏ। ଗାଁ ଗହଳି ଭିତରେ ସାଇପଡିଶାର ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ହାତରେ ପଇସାପତ୍ର ଦେଲେ ସେମାନେ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କ ପାଇଁ ପାଖ ବଜାରରୁ ଦରକାରୀ ସଉଦାପତ୍ର କିଣି ଆଣନ୍ତି। ତା’ ଛଡ଼ା ନିଜେ ବଜାରକୁ ଯାଇ ନିଜ ପାଇଁ ସଉଦାପତ୍ର କିଣିବାର ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ କ୍ଷମତା ତାଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତୁଟ ହୋଇ ରହିଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲା। ବାଙ୍ଗାଲୋରରୁ ବୋହୂ ଏଲିନା ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଖିଆପିଆ କରିବା ସହିତ ସାମାନ୍ୟ ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଔଷଧପତ୍ର ଖାଇବା ପାଇଁ ତାଗିଦ କରି କହୁଥିଲା। ତିନିବର୍ଷର ନାତି ଲିପୁନ ବି ଗୁଲୁଗୁଲିଆ କଥାରେ ଜେଜେଙ୍କ ମନକୁ ଖୁସିରେ ଭରି ଦେଉଥିଲା। ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଅଧିକ କ୍ଷତାକ୍ତ ହେଲେ ସେଇଦିନ, ଯେଉଁଦିନ ପୁଅ ନିରଞ୍ଜନ ସପରିବାର ଆମେରିକା ଯିବାକୁ ମନସ୍ଥ କଲେ। କମ୍ପାନୀର ପ୍ୟାକେଜ୍‌ ଓ ପ୍ରମୋଶନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନିରଞ୍ଜନ ଆମେରିକା ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ। ପୁଅ, ବୋହୂ ଓ ନାତି ଆମେରିକା ଯିବା ପରେ କାଁ ଭାଁ ଟେଲିଫୋନ କଲ୍‌ ଆସେ। ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କ ଅସହାୟତା କ୍ରମେ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା। ସୁଦୂର ଆମେରିକାର ପାଣିପବନ ଓ ବସ୍ତୁବାଦୀ ଦୁନିଆର ଚାକଚକ୍ୟ ପୁଅ ନିରଞ୍ଜନ, ବୋହୂ ଏଲିନା ଓ ନାତି ଲିପୁନକୁ ସାଧାରଣ ସ୍ନେହମମତାର ଭାବପ୍ରବଣତାରୁ ଦୂରେଇ ଦେଇ ବସ୍ତୁବାଦୀ ଦୁନିଆ ଭିତରେ ବାନ୍ଧି ରଖିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସହାୟତା ଓ କ୍ଳାନ୍ତି ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁ ଦିନେ ହଠାତ୍‌ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ଯେ, ସେ ଏଣିକି ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟିଉଶନ କରିବେ। ସରକାରୀ ଭାବେ ସିନା ଶିକ୍ଷକତାର ଜୀବନ ସରିଯାଇଛି, ହେଲେ ଜଣେ କର୍ମତତ୍ପର ଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାର ମହାନ୍‌ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବାକୁ ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଏବେ ବି ଉତ୍ସାହ ଓ ଆତ୍ମଶକ୍ତି ମହଜୁଦ ହୋଇ ରହିଛି। ଟିଉଶନ ଅବକାଶରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କର ସ୍ନେହ ଓ ଭଲ ପାଇବା ଭିତରେ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁ ଆତ୍ମତୃପ୍ତିର ଏକ ଉପଲବ୍ଧି ସାଉଁଟିବାର ପ୍ରୟାସ କଲେ। କଥା କିନ୍ତୁ ବାହାରକୁ ଭିନ୍ନ ଦିଶିଲା। ଲୋକେ କହିଲେ, ନୀଳାମ୍ବର ମାଷ୍ଟରଟା ଭାରି ଲୋଭୀ। ପୁଅବୋହୂ ବିଦେଶରେ ରହି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି, ଅଥଚ ବୁଢ଼ାର ଏତେ ଲୋଭ ଯେ ବୁଢ଼ା ବୟସରେ ଟଙ୍କା କେଇଟା ପାଇଁ ଟିଉଶନ କରୁଛି। ମାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଅଭିଭାବକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ, ଯେତେବେଳେ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁ ଟିଉଶନ ବାବଦରେ କୌଣସି ଅର୍ଥ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ନେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ମନା କରିଦେଲେ। କଥା ଯାଇ ଆମେରିକାରେ ରହୁଥିବା ପୁଅବୋହୂଙ୍କ କାନରେ ପଡ଼ିଲା। ନିରଞ୍ଜନ ଓ ଏଲିନା ସୁଦୂର ଆମେରିକାରୁ ଟେଲିଫୋନ କଲେ। ଦେଖନ୍ତୁ ବାପା, ଆମ ଦି’ଜଣଙ୍କ ଦରମା ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚଲକ୍ଷ ପାଖାପାଖି। ଆପଣଙ୍କର ଯେତେ ଟଙ୍କା ଦରକାର, ଆମେ ପଠାଇବାରେ ଦ୍ୱିଧା ନାହିଁ। ମାତ୍ର ଟଙ୍କା କେଇଟା ପାଇଁ ଆପଣ ଏ ବୟସରେ ଟିଉଶନ କରିବାକୁ ଚାହିଁଲେ ଆମ ମାନସମ୍ମାନ ମାଟିରେ ମିଶିଯିବ। ପୁଅବୋହୂଙ୍କ ତାଗିଦରେ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କ ଦେହରୁ ଗମ୍‌ ଗମ୍‌ ହୋଇ ଝାଳ ବୋହିପଡିଲା। ସେତିକିରେ ବି ସେମାନଙ୍କର ମନ ଶାନ୍ତ ହେଲାନାହିଁ। ବନ୍ଧୁବାନ୍ଧବଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ନିରଞ୍ଜନ ବାପାଙ୍କୁ ଏକ ଜରାନିବାସରେ ରଖିବାର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିଦେଲେ। ପୁଅ-ବୋହୂଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ତୁଟିଯିବା ଆଶଙ୍କାରେ ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କର ପ୍ରତିବାଦ କରିବାର ଉପାୟ ନ ଥିଲା। ଆଧୁନିକ ମଣିଷକୃତ ଜରାନିବାସର ଦୁଃଖଯନ୍ତ୍ରଣା ଭିତରେ ଏଣିକି ନୀଳାମ୍ବର ବାବୁଙ୍କ ସମୟ ବିତିଲା। ଜରାନିବାସର ସେଇ ନିଆରା ନିଃସଙ୍ଗ ଜୀବନ ଭିତରେ ସେ ନିଜ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ଥିବା ପୁରୁଣା ସମୟର ସ୍ମୃତି ଚାରଣ କରୁଥିଲେ। ଭାବୁଥିଲେ ଫେରି ଆସନ୍ତା କି ସେଇ ଅଭୁଲା ମୁହୂର୍ତ୍ତସବୁ।

ମୋ-୯୧୭୮୦୫୯୫୮୦

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ମିଶ୍ରିତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ

ମିଶ୍ରିତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ଜାତୀୟ ନମୁନା ସର୍ଭେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଓ)ର ଲେବର ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ମାତ୍ର, ଏହା ସର୍ବଶେଷ ରିପୋର୍ଟ ନୁହେଁ ବୋଲି ମୋଦି ସରକାର ଦାବି କରିବାର କେଇଦିନ ପରେ ଶ୍ରମ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଗଙ୍ଗଓ୍ବାର ଲୋକ ସଭା..

ପ୍ରବାସୀ ଓ ଆପ୍ରବାସୀ

ପ୍ରବାସୀ ଓ ଆପ୍ରବାସୀ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ଅଳ୍ପବହୁତ ବିଦେଶାଗତ ବ୍ୟକ୍ତି ଥାଆନ୍ତି ଓ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସେମାନେ ନାଗରିକତ୍ୱ ଲାଭକରି ପୁରୁଷାନୁକ୍ରମେ ସେଠାରେ ବାସ କରନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ବିଦେଶରେ ଯାଇ ରହନ୍ତି ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବାସୀ କହୁ, ଆଉ ସେ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆପ୍ରବାସୀ କହନ୍ତି। ଧନୀ ଓ ଉନ୍ନତ ରାଷ୍ଟ୍ର, ବିକାଶଶୀଳ ଓ ଜନବହୁଳ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଆପ୍ରବାସୀ..

ମହାଦାନୀ

ମହାଦାନୀ

ଶିବରାମ ଶତପଥୀ

ପୁରାଣ ପୃଷ୍ଠା ଓଲଟାଇଲେ ଆମେ କେତେଜଣ ମହାଦାନୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେଉ। ସୂର୍ଯ୍ୟବଂଶର ପ୍ରାତଃସ୍ମରଣୀୟ ସମ୍ରାଟ୍‌ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ନିଜର ରାଜ୍ୟ ସହ ସର୍ବସ୍ବ ଦାନ କରିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣା ଦେବା ପାଇଁ ନିଜର ପତ୍ନୀ ଓ ପୁତ୍ରକୁ ବିକ୍ରିକରି ପରିଶେଷରେ ନିଜକୁ ଚଣ୍ଡାଳ ହାତରେ ବିକିଦେଇ ଶ୍ମଶାନ ରକ୍ଷକ ସାଜିଥିଲେ। ବିଷ୍ଣୁଭକ୍ତ ବଳିରାଜା ଗୁରୁ ଶୁକ୍ରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଉପଦେଶ ନ ମାନି ବାମନଙ୍କୁ ତ୍ରିପାଦ ଭୂମିଦାନ କରି ପାତାଳଗାମୀ ହୋଇଥିଲେ। ମହାରାଜା ଶିବି ଶରଣାଗତ କପୋତକୁ ରକ୍ଷା..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତବର୍ଷ ଏକ ମନ୍ଦିରମାଳିନୀ ଦେଶ। ଅନେକ ମନ୍ଦିରରେ ଅଲୌକିକ ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏଭଳି ଘଟଣାମାନ କାହିଁ କେତେ ବର୍ଷରୁ ଚଳିଆସୁଛି, ଯାହାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଆମ ଦେଶରେ ଏପରି ମନ୍ଦିର ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଦୀର୍ଘ ୫୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ଜଳିଆସୁଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମନାସା ସହରଠାରୁ ପ୍ରା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ସନ୍ଦେହଘେରରେ ଟିକସଦାତା

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ସନ୍ଦେହଘେରରେ ଟିକସଦାତା

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋୟଲ ବାର୍ଷିକ ପାଞ୍ଚଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟକାରୀମାନଙ୍କ ଆୟକରରେ ଯେଉଁ ରିହାତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ତାକୁ ନେଇ ଉପୁଜିଥିବା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ୧୦ ଦିନ ପରେ ବି ଦୂର ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଫେବୃୟାରୀ ପହିଲାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟରେ ଗୋୟଲ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବାର୍ଷିକ ମୋଟ ଆୟ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ହୋଇ ନ ଥିବ, ତାଙ୍କୁ ଆୟକରରେ ରିହାତି ମିଳିବ। ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ କିଏ ପ୍ରକୃତରେ ଟିକସ ସୁବିଧା ପାଇବ ଓ କିଏ ପାଇବ ନା..

 ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ

ଡ. ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ମହାପାତ୍ର

ଫେବୃୟାରୀ ୭ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଲେଖାନୁଦାନ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ବଜେଟରେ ମୋଟ ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ ୧,୩୨,୬୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା ବେଳେ ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ ପାଇଁ ୫୬,୯୨୧କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲେଖାନୁଦାନ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବେହେରାଙ୍କ ଜୀବନର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଜେଟ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବର ଶେଷ ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଯେହେତୁ ନିର୍ବାଚନ ଆଗକୁ ଅଛି ତେଣୁ ସେ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ ନ କରି ଏପ୍ରିଲରୁ ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟୟ ପାଇଁ ଲେଖାନୁଦାନ ଉପସ୍ଥାପ..

 ପ୍ରଶାସନିକ ନା ପ୍ରାଶାସନିକ

ପ୍ରଶାସନିକ ନା ପ୍ରାଶାସନିକ

ଡ. ସଦାନନ୍ଦ ନାୟକ

ଖବରକାଗଜ କେବଳ ଖବର ପରିବେଷଣ କରେନାହିଁ, ତାହା ସମ୍ପୃକ୍ତ ଭାଷାର ସମୃଦ୍ଧି ସାଧନରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରେ। ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ଭାଷା ଏତେସଂଖ୍ୟକ ପାଠକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମ। ଖବରକାଗଜର ଭାଷାକୁ ଲୋକମାନେ ମାନକ ଭାଷା ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି। ଶବ୍ଦଜ୍ଞାନ ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ଅନେକେ ଖବରକାଗଜକୁ ହିଁ ଆଶ୍ର..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ଜୀବନରେ ପରୀକ୍ଷା ଖୁବ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ପରୀକ୍ଷା ଦେବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଲେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡେ। ତେଣୁ ସବୁ କିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଏଡାଇ ପରୀକ୍ଷା ହଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ଜରୁରୀ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ପରୀକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଉଥିବା  ବେ..

 ବୁଦ୍ଧିଆ ପ୍ରାଣୀ ଛେଳି

ବୁଦ୍ଧିଆ ପ୍ରାଣୀ ଛେଳି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ କଂସେଇଖାନାରୁ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡିରା ଛେଳିକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ଆନିମଲ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ଦେଲେ। ଆମେ ତାକୁ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ପରିସରରେ ଦୌଡ଼ିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଲୁ। ଦେଖାଗଲା ଅଳ୍ପ ସମୟ ଭିତରେ ସେ ଦଳେ କୁକୁରଙ୍କର ଦଳପତି ହୋଇଗଲା ଏବଂ କୁକୁରମାନେ ସମ୍ମାନଜନକ ଦୂରତାରେ ରହି ତାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ।..

ଆଦିବାସୀ ମେଳା

ଆଦିବାସୀ ମେଳା

ବିଚିତ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ

ନିକଟ ଅତୀତରେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆଦିବାସୀ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ମେଳା ଯୋଗୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରାଜଧାନୀର ପ୍ରଦର୍ଶନୀପଡ଼ିଆ ଆଦିବାସୀ ଗାଁର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ରାଜଧାନୀର ବଡ଼ବଡ଼ିଆ ବାବୁମାନେ ମେଳା ବୁଲିବୁଲି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କୁ ଦେଖନ୍ତି ଓ ସେମାନଙ୍କ ଉପତ୍ାଦିତ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିଥାନ୍ତି। ଏହି ମେଳାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଘର ତିଆରି କରି ଲୋକଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଯେମିତି ରଖାଯାଇଥାଏ, ଦୂ..

 ପ୍ରେମ ଏକ ପାଟମଠାଶାଢ଼ି

ପ୍ରେମ ଏକ ପାଟମଠାଶାଢ଼ି

ଡ. ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ

ଆଜି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଡ଼େ’। ପ୍ରେମ ଦିବସ। ପ୍ରେମର ସ୍ମୃତିରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଳନ କରୁଛି ଏହି ଦିବସ। ତେବେ ପ୍ରେମର ଜନ୍ମ କ’ଣ ଆଜି ଓ ଆଜି ହିଁ ତା’ର ମୃତ୍ୟୁ? ପ୍ରେମକୁ ନେଇ କେତେ କଥା। ପ୍ରେମ କାଳେ ପ୍ରାପ୍ତିରେ ମିଳେନା, ମିଳେ ଅପ୍ରାପ୍ତିରେ। ପୁଣି ମିଳନଠୁ ବେଶି ମିଳେ ବିରହରେ। ପୂର୍ଣ୍ଣତା ଅପେକ୍ଷା ଶୂନ୍ୟତାରେ ହୁଏ ଅଧିକ ଗାଢ଼ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ହରିଦ୍ୱାରରେ ଏପରି ଏକ ଆଶ୍ରମ ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ଏହାର  ଯଜ୍ଞଶାଳାରେ ଦୀର୍ଘ ୪୫ ବର୍ଷ ଧରି ଅଖଣ୍ଡ ଅଗ୍ନି ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ  ହୋଇରହିଛି। ଏଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଯଜ୍ଞ ହୋଇଥାଏ। ଯଜ୍ଞ ପରେ ଲୁହା ପ୍ଲେଟ୍‌ରେ  ଏହାକୁ ଢାଙ୍କି ଦିଆଯାଏ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦିନ ସକାଳେ ପୁଣି  ଲୁହା ପ୍ଲେଟ୍‌କୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇ ସେଥିରେ ଶୁଖିଲା କାଠ ରଖି ଦିଆଯାଏ। କାଠ ରଖାଯିବା ପରେ ସ୍ବତଃ ଅଗ୍ନି ପ୍ରଜ୍ୱ..