ସମ୍ପାଦକୀୟ |

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

ସହଦେବ ସାହୁ

ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା (ଏଫ୍‌ଏଓ) ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି ବିରୋଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗୋଷ୍ଠୀ (ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଆଲାଏନ୍ସ ଏଗେଁଷ୍ଟ ହଙ୍ଗର ଆଣ୍ଡ ମାଲନ୍ୟୁଟ୍ରିଶନ୍‌) କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଅଭୂତପୂର୍ବ ବିକାଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ୧୯୫୦-୫୧ରେ ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପତ୍ାଦନ ପରିମାଣ ୫ କୋଟି ଟନ୍‌ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୨୭ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ହୋଇଛି, ପ୍ରାୟ ୫ଗୁଣ। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି ୪ ଗୁଣ। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ-ଅଭାବୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଗଲାଣି। ତଥାପି ଭାରତରେ କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି କାରଣରୁ ଏକଚତୁର୍ଥାଂଶ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି କି ଭାରତରେ ଗରିବୀ କମୁନାହିଁ। ଏହାର କାରଣ ସୁଶାସନର ଅଭାବ। ରୋମ୍‌ସ୍ଥିତ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା ତରଫରୁ ୧୯୯୬ରେ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଥିଲେ ୨୦୧୫ ସୁଦ୍ଧା (ପୃଥିବୀରେ) କ୍ଷୁଧିତମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୦% କମାଇବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ରୀତିରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ସରକାର କାମ କରୁଛନ୍ତି, ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ବି ଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ହେବ ନାହିଁ। 

ଆଫ୍ରିକାର ସାହାରା ପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ଷୁଧା ବଢ଼ିଛି। ଚାଇନା ଓ ଭାରତରେ କ୍ଷୁଧା କମିଛି, ମାତ୍ର ତାହା ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ। ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଭଳି ରୋଗବାଗ, ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ଆଦି ଆମ ଦେଶରେ ନାହିଁ, ପ୍ରତିକୂଳ ପାଣିପାଗ ବି ଏତେ କ୍ଷତି କରେ ନାହିଁ। ତେଣୁ କ୍ଷୁଧା ମୂଳପୋଛ ନ ହେବାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ସୁଶାସନର ଅଭାବ। ଚାରିଆଡେ ଲାଞ୍ଚମିଛ କାରବାର, ସ୍ବଚ୍ଛଳ ଲୋକେ ଗରିବୀ ସାର୍ଟିଫିକେଟ କିଣିପାରୁଛନ୍ତି, ବିତରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଠିକ୍‌ ନ ଥିବାରୁ ଖାଦ୍ୟ ବୁଭୁକ୍ଷିତ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିପାରୁ ନାହିଁ, ବାଟମାରଣା ହେଉଛି- ଏ କଥା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି, କେବଳ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ବି। ଖାଦ୍ୟ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ କ୍ଷୁଧାରେ ଓ ଅଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ମରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବାରେ ଅବହେଳା କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀ ବା କୁଜିନେତା, ଠିକାଦାର ବା ତାଙ୍କ ସହାୟକ-ରାଜନେତାଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେଉନାହିଁ। ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧି ବା ହାରିଥିବା ଶାସକ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିନା ଲାଞ୍ଚରେ ଉପଭୋକ୍ତା ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ଏବଂ ଚିହ୍ନିତ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଖାଦ୍ୟ ବା ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଯୋଗାଇବାରେ ହେଳା କରୁଛନ୍ତି ବା ତା’ ପାଇଁ ଥିବା ସାମଗ୍ରୀର ବାଟମାରଣା କରୁଛନ୍ତି।

ଆମେ ୨୦୦୧-୦୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାହାରର ସାହାଯ୍ୟ ନେଉଥିଲୁ। ସେ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଜନା (ୱାର୍ଲ୍‌ଡ ଫୁଡ୍‌ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍‌) ପୃଥିବୀ ସାରା ସାଢେ ଚାରି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୨୭ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ଜରୁରୀ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇଥିଲା। ଏବେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଆକାରରେ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ, କେଉଁଠି ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଭଳି ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହେଲେ ଟଙ୍କା ଆକାରରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳୁଛି। ଲୋକଙ୍କ ସାମୟିକ ଅଭାବ ନିଶ୍ଚୟ ମେଣ୍ଟୁଛି। ଏ ହେଉଛି ଜଳଜଳ ଦିଶୁଥିବା କ୍ଷୁଧାରୁ ମୁକ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଯେଉଁମାନେ କ୍ଷୁଧାରେ ମରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି କରାଯାଉଛି କି? କେବଳ କ୍ୟାଲୋରି କମ୍‌ ନୁହେଁ, ଖାଦ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟସାର ଓ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ଅଭାବ ଗରିବକୁ ଦୁର୍ବଳ କରୁଛି, ସେ ମଣିଷ ଭଳି ବଞ୍ଚିିପାରୁ ନାହିଁ, ତାହାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିକାଶ ଘଟୁନାହିଁ। ତେଣୁ ଦେଶର ସମୃଦ୍ଧିରେ, ଯାହାକୁ ଜିଡିପି ବୃଦ୍ଧି ହାର ଦ୍ୱାରା ମପାଯାଏ, ସେଥିରେ ଗରିବ ଭାଗ ନେଇ ପାରୁ ନାହିଁ।

ଏହା ଏକ ଦୀର୍ଘସୂତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବା ଉଚିତ। ଦରକାର ସୁଶାସନ, କାହାରି ବଦାନ୍ୟତା ନୁହେଁ। କ୍ଷୁଧାର ପ୍ରଭାବ ଜନ୍ମ ପୂର୍ବରୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ମାନସିକ ଓ ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ବ୍ୟାହତ ହୁଏ। ସ୍କୁଲକୁ ତ ପିଲା ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ, ଯେଉଁମାନେ ଯାଆନ୍ତି ଭଲ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ସୁବିକଶିତ ହୋଇ ନ ଥାଏ। ଖାଦ୍ୟଚିନ୍ତା ଓ ରୋଗଣା ଦେହ ପିଲାଙ୍କୁ ଓ ସେହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ବାପାମାଆଙ୍କୁ ନିକମା କରିଦିଏ, ଭିକାରି କରିଦିଏ, ଖାଦ୍ୟ ଚୋରି ପ୍ରବୃତ୍ତି ବଢ଼ାଏ, ପରେ ଗରିବର ଅପରାଧପ୍ରବଣତା ସମାଜରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳାର କାରଣ ହୁଏ (ଧନୀ ଓ ଜ୍ଞାନୀମାନେ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ଅପରାଧ କରନ୍ତି ତାହା ଏଠାରେ ଆଲୋଚ୍ୟ ବିଷୟ ନୁହେଁ)। ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା ହିସାବ କରି ଦେଖାଇଥିଲେ ଯେ, ୨୦୧୫ ସୁଦ୍ଧା କ୍ଷୁଧା ଅଧା କମିଗଲେ ଲୋକଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତା ବଢ଼ିବ ଏବଂ ୧୨ କୋଟି ଡଲାର ପରିମାଣର ବାର୍ଷିକ ଲାଭ ହେବ। କେମିତି ଲାଭ ହେବ ଯଦି କେହି ପଚାରେ- ସେ ଆମ ଦେଶର ରାଜପଥଗୁଡିକ ଚାରି କି ଛ’ ଲେନ୍‌ ପକ୍କା ହେଲେ କିପରି ବର୍ଷକୁ ୧୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଞ୍ଚୁଛି ତାକୁ ବି ବୁଝିପାରୁ ନ ଥିବ। ଭିଡ଼, ଅଣଓସାରିଆ ରାସ୍ତାରେ ଗାଡ଼ି ଅଟକି ଅଟକି ଯିବା ଯୋଗୁ ତେଲ ଖର୍ଚ୍ଚ, ରାସ୍ତା ଖରାପ ଯୋଗୁ ଗାଡ଼ିର ମରାମତି ଖର୍ଚ୍ଚ, ବିଳମ୍ବରେ ପହଞ୍ଚିବା ଯୋଗୁ ଚାଳକ ଆଦିଙ୍କ ମଜୁରି ବଢ଼ିବା ତଥା ମାଲପତ୍ର ଖରାପ ହେବା ଯୋଗୁ କ୍ଷତି- ସବୁ ମିଶିଲେ ଗାଡ଼ି ପିଛା ବର୍ଷକୁ ହାରାହାରି ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଧରିଲେ ଦେଶସାରା ଚାଲୁଥିବା କୋଟିଏ ଗାଡ଼ିରେ ୧୫୦୦ କୋଟି ବଞ୍ଚିବ ନାହିଁ କି? ପୁଣି ତେଲ କମ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବାରୁ ତା’ର ଆମଦାନି ବାବଦ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା କିଛି ବଞ୍ଚିବ ନାହିଁ କି? 

ଶିଶୁର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଶିକ୍ଷା ଭଲ ହେଲେ ସେହିଭଳି ଅନେକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। ପିଲା ଭଲ ବଢ଼ିଲେ, ସୁସ୍ଥ ରହିଲେ ବେଶି ତ ଖଟିବ, ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ପାଇଲେ ବେଶି ରୋଜଗାରର କାମ ପାଇବ। ରୋଗବାଗ ଯୋଗୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ସମୟର ମୂଲ୍ୟ, ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିବା ଔଷଧର ତଥା ଚିକିତ୍ସକମାନଙ୍କ ସମୟର ମୂଲ୍ୟ ମିଶାନ୍ତୁ, କେତେ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ନ ହେଉଛି! ଏହାଛଡା ଦେଶ ବି ସେମାନଙ୍କ ନିକମା କାରଣରୁ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହରାଉଛି। ତେଣୁ କୁହାଯାଉଛି, କ୍ଷୁଧା ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ଯେତିକି କାରଣ, ଦାରିଦ୍ର୍ୟ କ୍ଷୁଧାର ସେତିକି କାରଣ, ଗୋଟିଏ ଅନ୍ୟଟିକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଉଛି। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ ମହଜୁଦ କରି ରଖିବାଠାରୁ ମିଳୁଥିବା ଖାଦ୍ୟକୁ ସୁଷମ ଭାବରେ ବଣ୍ଟନ କରିବା ଅର୍ଥାତ୍‌ ଭଲ ଶାସନ କରିବା ଦାରିଦ୍ର୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବାର ବଡ଼ ଉପାୟ। ଏ କଥା ରାଜନେତାମାନେ ଜାଣି ବି ବୁଝୁନାହାନ୍ତି। କାରଣ ଲୋକେ ଦରିଦ୍ର ରହିଲେ ଅଳପ ପଇସାରେ ସେମାନଙ୍କ ଭୋଟ କିଣିହେବ, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ବା ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଲୋକ ଓ ସେହି କାରଣରୁ ଶିକ୍ଷିତ ହୋଇଥିବା ତା’ର ପିଲାଏ ହାତଗୁଞ୍ଜାରେ ଖୁସିହେବେ ନାହିଁ କି ହାତୀ ଦେବି ଘୋଡ଼ା ଦେବି ଭଳି ତୁଚ୍ଛା ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଉଥିବା ନେତାକୁ ଭୋଟ ଦେବେ ନାହିଁ।

ଭାରତ ଭୂଖଣ୍ଡର (ପାକିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସମେତ) ସଂସ୍କୃତି ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭୋକିଲା ବା ଅଧାଖିଆ ରଖେ। ପୁରୁଷମାନେ ଆଗେ ଖାଆନ୍ତି, ବଳିଲା ଜିନିଷ ମା’ ଖାଏ, ତେଣୁ ମା’ ପେଟରେ ଥିବା ଛୁଆ ଓ କାଖରେ ଥିବା ଛୁଆ କମ୍‌ ପୁଷ୍ଟି ପାଏ। ତେଣୁ ମା’ ଓ ଶିଶୁ ଉଭୟ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବଜନିତ ରୋଗରେ ପଡ଼ନ୍ତି। ସୁତରାଂ ଗରିବୀ ହଟାଇବାରେ ପ୍ରଥମ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ମା’ର ଯତ୍ନ। ସୁସ୍ଥ ଓ ଶିକ୍ଷିତ ଜନନୀ ହିଁ ସୁସ୍ଥ ଓ ଶିକ୍ଷିତ ପିଲା ଗଢ଼େ, ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାର ନାମରେ ଜନନୀକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯିବା ଦରକାର। ଦେଶ ଯଦି ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟରେ ସ୍ବୟଂସମ୍ପନ୍ନ ତେବେ କେତେକ ଲୋକ ଅନାହାରରେ ବା ପୁଷ୍ଟିହୀନତାରେ ମରୁଛନ୍ତି କାହିଁକି? ଗରିବ ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ବିଦେଶୀ ସାହାଯ୍ୟ ବା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କ ସିଏସ୍‌ଆର୍‌ (କର୍ପୋରେଟ୍‌ ସୋସିଆଲ୍‌ ରେସ୍ପନସିବିଲିଟି) ଟଙ୍କା ନୁହେଁ, ଭଲ ଶାସନ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ସମାଧାନ। ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଗରିବ ଚିହ୍ନଟ କରୁଥିବା ଶାସକଦଳର ଲୋକେ ଉପୁରି ନ ପାଇଲେ ସୁପାରିସ କରୁନାହାନ୍ତି, ଗରିବ ଗରିବ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ ପାଇବାକୁ ଲାଞ୍ଚ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛି, ଘରଦ୍ୱାର ବନ୍ଧା ପକାଇ ବା ନିଜେ ଶରୀରକୁ ବିକି ଘୁସ୍‌ ପଇସା ଆଣୁଛି ା ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଏଭଳି ଏକ ‘ପିସି’ତନ୍ତ୍ରରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ସୁଶାସନ ଦରକାର।

ଇ-ମେଲ୍‌: sahadevas@yahoo.com

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

 ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆସନ ଉପରେ ପୁନର୍ବାର କଳାବାଦଲ ଘୋଟିଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି(ସିଜେଆଇ) ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଚେଲାମେଶ୍ୱର, ମଦନ ବି ଲକୁର ଏବଂ କୁରିୟନ ଯୋଶେଫ୍‌ ତତ୍‌କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ବଣ୍ଟନରେ ଅନି..

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ 

ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବାରେ ସରକାରୀ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୋଧହୁଏ ସବୁଠୁ ଆଗରେ। ପୂର୍ବ ସରକାର ସମୟରେ ଏହି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମଳ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ତଥ୍ୟ ପ..

କିଏ ଏଇ ମା’

କିଏ ଏଇ ମା’

ସୁଧିରାଜ ରାଉତ

ବର୍ଷା ମାସ। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର ସାମର୍ଥ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ଜଳରେ ପୂର୍ଣ୍ଣହୋଇ ମନେହେଉଥିଲା ସତେ ଅବା ଏକ ମାଟିଆ ସମୁଦ୍ର। କୂଳରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଡଙ୍ଗାକୁ ଫିଟାଇଦେଇ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ କହିଲି ଭଲ ଫଟୋ ନେବାକୁ। ବନ୍ଧୁ ଫଟୋ ଉଠାଉଥାଏ କିନ୍ତୁ ମୋତେ ନେଇ ଡଙ୍ଗାଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂରେଇ ଯାଉଥାଏ କୂଳରୁ। ରୋକିବାର ମୋ ସକଳ ପ୍ରୟାସକୁ ଉପହାସକରି ଡ୍ୟାମ୍‌ର ରିଟର୍ନ କରେଣ୍ଟରେ ଡଙ୍ଗାଟି କୂଳରୁ ପାଞ୍ଚଶହ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂରକୁ ଚାଲିଗଲା। ମେଘ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା, ଆଉ ପବନ ଲ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମତଦାନ କରି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବା ହେଉଛି ମୌଳିକ ଅଧିକାର। ଏହାକୁ  ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ କେତେକ ନାଗରିକ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ସେ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ରାଜସ୍ଥାନ ବାର୍ମେର ଜିଲାର ଏକ ନିର୍ବାଚନ ସଭାରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୧ରେ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଭୋଟ ମାଗିଛନ୍ତିି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦିନେ ଛାଡ଼ି ଦିନେ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର କହିଆସୁଛି ଯେ, ତା’ ପାଖରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ମନେରଖିବା ଉଚିତ ଯେ, ଭାରତ ପାଖରେ ଥିବା ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଦୀପାବଳି ପାଇଁ ସାଇତା ..

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ସହଦେବ ସାହୁ

ବିଲାତକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଜନନୀ କୁହାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ତାହାର ଲିଖିତ ସମ୍ବିଧାନ ନାହିଁ, କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ୍‌ ବା ପରମ୍ପରା ସମ୍ବିଧାନର କାମ କରୁଛି: ରାଜା ବା ରାଣୀ ବଂଶାନୁକ୍ରମେ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ ହେଉଥିବାରୁ ବିଲାତ ରିପବ୍ଲିକ୍‌ ବା ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ନୁହେଁ। ଆମ ସମ୍ବିଧାନ-ପ୍ରଣେତାମାନେ ବିଲାତ ଢାଞ୍ଚାର କ୍ୟାବିନେଟ ବା ସଂସଦୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଅନୁକରଣ ..

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବ୍ୟସାଚୀ ଅମିତାଭ

ଗଣତନ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ଦେଇଛି। ନିଜେ ନିଜର ଶାସନ କରିବାର କଳା ଲୋକଙ୍କୁ ଶିଖାଇଛି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ରାଜନୀତି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କବଳିତ କରିସାରିଲାଣି। ସବୁ କଥାରେ ରାଜନୀତି। ଚାଷୀ ମଲେ ରାଜନୀତି, ପୀଡିତା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବି ରାଜନୀତି, ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବଢିଲେ ରାଜନୀତି ଆଉ ଆଦର୍ଶ ହେବାର ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିହାରର ଭାଗଲପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ସେ ନିଜ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ଭାଗଲପୁରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ବି..

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

ଦ୍ୱୀପ ଦେଶ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ରେ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋ ଓ ଆଖପାଖ  ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଓ ହୋଟେଲରେ ଲଗାତର ୮ଟି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦୭ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ବିଦେଶୀ ଥିବା ଖବର ମିଳିଛି। 

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

୨୦୧୯ର ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଚେତନଧର୍ମୀ ଡାକରାଟା ହେଉଛି ‘ସବୁ ଜୀବଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅ।’ ଆଠ ନିୟୁତ ଜୀବ ଜାତିର ପୃଥିବୀଟା ଆଜି ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତି ପଥରେ ଅଗ୍ରସର। ସକଳ ଜୀବଙ୍କ ପ୍ରାଣସୂତ୍ର ପୃଥିବୀ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଣରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଣିଷକୁ ଆହ୍ବାନ କରୁଛି। ତେବେ ମଣିଷ କ’ଣ ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତିର କାରଣ ସାଜିଛି? ମଣିଷ ଆବିର୍ଭାବ ପୂର୍ବରୁ ତ ପୁଣି ପୃଥିବୀ ପାଞ୍ଚ ପାଞ୍ଚ ଥର ସମୂହ ବିଲୋପକୁ ସାମନା କରିଛି। 

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

ଯେଉଁ କଥାକୁ ଡର ଥିଲା ତାହା ହିଁ ହେଲା। ଆଶା ଥିଲା, ସରକାର ଆଉ କିଛି କରନ୍ତୁ ବା ନ କରନ୍ତୁ, ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଦକୁ ନିଶ୍ଚିତ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବେ। ହେଲେ, ହେଲା ଠିକ୍‌ ତା’ର ଓଲଟା। ସରକାରଙ୍କ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଦ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ନବୀକରଣ କରି ଏ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ(?) ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ଅବକାରୀ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଗୁଜରାଟର ରାଜକୋଟ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜସମଦିୟାଲ ଗାଁ ଅନ୍ୟ ଗଁାଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ନିଆରା। ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସବୁଠି ପ୍ରଚାର ଗାଡି ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗାଁରେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇ ନ ଥାଏ। ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ମତରେ ପ୍ରଚାର କରାଗଲେ ପରିବେଶରେ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ। ତେଣୁ ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରଚାରଗାଡିକୁ ଗାଁ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେଇ ନ ଥାନ୍ତି। 



Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri