ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ସ।ଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ନିକଟତର ହେଉଛି, ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ସେତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ କୋଲକାତାରେ  ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାଲିର କଳେବର ଦେଖିଲେ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଥିବା ମନେହେଉଛି। କେନ୍ଦ୍ରରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧୀ ଯେଭଳି ରଣହୁଙ୍କାର ଦେଇଛନ୍ତି, ତାହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ନେବା କଥା ନୁହେଁ। ଜାତୀୟ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ, ବିଏସ୍‌ପି, ଏନ୍‌ସିପି, ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ସହ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକର ନେତା ଏକାଠି ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରୁ ଭାଜପା ସରକାରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକଙ୍କ ମତରେ, ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସମସ୍ୟା ଓ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉଥିବାରୁ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ନିଶ୍ଚିତ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରିବେ। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ନିକଟରେ ୩ ହିନ୍ଦୀଭାଷୀ ରାଜ୍ୟରେ ଭାଜପାର ପରାଜୟ ଓ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଏହି ଦଳ ପ୍ରତି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ ଯେଭଳି ବଢ଼ିଚାଲିଛି, ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନ ବିରୋଧରେ ସେହି ସ୍ବର ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବାର ଚିନ୍ତାଧାରା ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇଛି। କୋଲକାତା ସମାବେଶରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆକାର ଦେଖି ମୋଦି ଭୟଭୀତ ହେବା ଭଳି ଜଣାପଡ଼ିଲେଣି। କାରଣ ସେ ଉକ୍ତ ରାଲିକୁ କେବଳ ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ଦେଶ ବିରୋଧରେ ବୋଲି କହିବାକୁ ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି। ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ସମବେଦନା ଗୋଟାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ କଥା କହି ଚତୁରତା ଦେଖାଇଛନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମୋଦିଙ୍କର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇବାର ଦକ୍ଷତା ଦେଶବାସୀ ଭୁଲିନାହାନ୍ତି। ବହୁଳ ପରିମାଣରେ ଆସନ ଜିଣି ଲୋକ ସଭାରେ ଏକାକୀ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ,  ମୋଦିଙ୍କ ତୁଣ୍ଡ ଚୁପ୍‌ ପଡ଼ିଲାନାହିଁ। ରେଡିଓରେ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’, ଟେଲିଭିଜନରେ ନିତିଦିନ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ଏବଂ ବାସ୍ତବରେ ଦେଶ ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ଗସ୍ତ କରି ମୋଦିଙ୍କର ବକ୍ତବ୍ୟ ଆଜି ତାଙ୍କର କାଳ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡ଼ୁଛି। ‘ଗାତର ଦୋଷ’ ଗଳ୍ପ ଭଳି କ୍ଷମତା ବାହାରେ ଥିବା ମୋଦିଙ୍କ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସହିତ କ୍ଷମତାରେ ରହି ଅଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଓ ଏକଚ୍ଛତ୍ରବାଦୀ ମନୋଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଖାପ ଖାଇଲା ନାହିଁ। ବିଦେଶରୁ କଳାଧନ ଫେରାଇଆଣିବା, ସୀମା ଆରପଟୁ ଆକ୍ରମଣ ହେଲେ ଭାରତ ତରଫରୁ, ଅନ୍ୟତ୍ର ନ ଯାଇ, ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଭଳି କଥା କହିବା ସହିତ ଆଧାର ଏବଂ ଜିଏସ୍‌ଟି ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ମୋଦି ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ, କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ, ମୋଦି ସେହି ଗାତରେ ପଶି ଗରିବ ଜନସାଧାରଣ ବିରୋଧୀ ପାଲଟିଗଲେ। ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିକାରକ ହେଲା ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ। ଗୋ-ରକ୍ଷକଙ୍କ ତାଣ୍ଡବଲୀଳା ଯୋଗୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଭାରତୀୟ ଯେତିକି କଷ୍ଟ ପାଇଲା, ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଘଟିଥିବା ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ଗରିବ ନାଗରିକକୁ ପ୍ରବଳ ଦୁଃଖ ଦେଇଛି। ଭାରତର ଶିକ୍ଷିତ ସମାଜରେ ଅସହିଷ୍ଣୁତା, ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ଭାବେ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ, ପଡ଼ୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସହ ସମ୍ପର୍କ ତୁଟିଯିବାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆରବିଆଇ, ସିବିଆଇ ଏପରି କି ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାରରେ ମୋଦିଙ୍କ ସିଧାସଳଖ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଏହି ଶ୍ରେଣୀକୁ ବ୍ୟସ୍ତ କରିଛି।

ହାତଗଣତି ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ମୋଦିଙ୍କ ଅନୁକମ୍ପା ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଗୋଚର ହୋଇଛି। ଏହା ସ୍ବୀକାରଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମୋଦିଙ୍କ କର୍ପୋରେଟ ପ୍ରୀତି ଖୋଲାଖୋଲି ବୁଝାପଡ଼ିଲା। କିନ୍ତୁ ସାମାଜିକ ଅସ୍ଥିରତା ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ବାତାବରଣକୁ ଅଶାନ୍ତ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ମୋଦିଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଦେଶରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରାଇବାରେ ସହାୟକ ହେଲା ନାହିଁ। ଯେହେତୁ ପୁଞ୍ଜି ଲାଗିଲା ନାହିଁ, ସେହେତୁ ନୂଆ କଳକାରଖାନା ଗଢ଼ିଉଠିଲା ନାହିଁ। ଏହାଫଳରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ବଢ଼ିବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି କରାଗଲା ନାହିଁ।

ଏଭଳି ଏକ ବିରାଟକାୟ ବିଫଳତାର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ। ଆମେ ଜାଣିବାରେ କେତେକ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇପାରିବ। ପ୍ରଥମେ, ମୋଦି ଜଣେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୃଢ଼ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଞ୍ଚଳିକ ନେତା ହୋଇପାରନ୍ତି। ତେବେ ଏକ ଜାତୀୟସ୍ତର ନେତା ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସାମାଜିକ, ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଭାଷା ବିବିିଧତାକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବାରେ ତାଙ୍କର ସକ୍ଷମତା ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ବୁଝାପଡ଼ୁଛି। ଦ୍ୱିତୀୟରେ ହିନ୍ଦୀ-ହିନ୍ଦୁ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ଯାଇ ମୋଦି ମାଡ଼ ଖାଇଯାଉଛନ୍ତି। ତୃତୀୟ ବିଷୟ ପୂର୍ବରୁ ଯାହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛେ ତାହା ହେଲା ମୋଦିଙ୍କ ଅନର୍ଗଳ ଭାଷଣ ଦେବାର ପ୍ରେମ। ଏହା ସ୍ବୀକାର କରିବାକୁ ହେବ ଯେ ନେତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀରବ ରହିବା ଯେତିକି ମାରାତ୍ମକ, ଅଯଥାରେ ବକରବକର ହେବା ମଧ୍ୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ। ଅନ୍ତ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଚତୁର୍ଥରେ, ଏକ ବିରାଟବଡ଼ କ୍ଷତିକାରକ ଚରିତ୍ର, ଯାହା ମୋଦିଙ୍କୁ ଧୂଳିସାତ୍‌ କରିଦେଇପାରେ, ତାହାହେଲା ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଗେଞ୍ଜିବା। ୮୦୦ ବର୍ଷର ଜଣାଶୁଣା ମୁସଲମାନ ଶାସନ, ପ୍ରାୟ ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୋରା ଶାସନ ସହିଥିବା ଭାରତ ଅନେକ ଶାସକଙ୍କ ଯିବାଆସିବା ଦେଖିଛି। ସକାରାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ଅଧିକ ବର୍ଷ କ୍ଷମତାରେ ରହିଯାଆନ୍ତି। ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତା ପ୍ରବେଶ କରିବାମାତ୍ରେ କ୍ଷମତାରୁ ଦୂରେଇଯିବା ସୁନିଶ୍ଚିତ। ମୋଦି ଭୁଲିଗଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଶାସନ ଜୀବନକାଳ ଇତିହାସରେ କ୍ଷଣକ ପାଇଁ। ସେହି ସମୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସହାନୁଭୂତି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସମୟ ଦେଇଥିଲେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜିର ଏହି ଟଳମଳିଆ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥାଆନ୍ତା। ସମସ୍ୟା ହେଉଛି କ୍ଷମତା ଆଣିଦିଏ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ଅହଂଭାବ। ମୋଦି ଭୁଲିଗଲେ ଯେ, ୨୦୧୪ରେ କଂଗ୍ରେସର ସ୍କାମ୍‌ ଏବଂ ମୌନ ମୋହନ ସିଂଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଅତିଷ୍ଠ କରିଥିଲା। ଆମ ବୁଝିବାରେ ଦେଶବାସୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ଜିତାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କଂଗ୍ରେସକୁ ହରାଇବାରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ସେହି ବାସ୍ତବ ସତ୍ୟକୁ ମନେରଖି ନିଜର ଶାସନକୁ ନରମ ରଖିଥିଲେ ମୋଦିଙ୍କ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବା ନେଇ ଆଜି ଯେଉଁ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, ସମ୍ଭବତଃ ତାହା ହୋଇ ନ ଥାଆନ୍ତା।

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

 ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଉପରେ ଛିଟା

ଭାରତୀୟ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଆସନ ଉପରେ ପୁନର୍ବାର କଳାବାଦଲ ଘୋଟିଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି(ସିଜେଆଇ) ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ଚେଲାମେଶ୍ୱର, ମଦନ ବି ଲକୁର ଏବଂ କୁରିୟନ ଯୋଶେଫ୍‌ ତତ୍‌କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ବଣ୍ଟନରେ ଅନି..

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନରେ ସରକାରଙ୍କ ପଛଘୁଞ୍ଚା

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ 

ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ତଥ୍ୟ ଲୁଚାଇବାରେ ସରକାରୀ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ପରିମଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୋଧହୁଏ ସବୁଠୁ ଆଗରେ। ପୂର୍ବ ସରକାର ସମୟରେ ଏହି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯଥା ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଓ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମଳ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ବଳିଷ୍ଠ ତଥ୍ୟ ପ..

କିଏ ଏଇ ମା’

କିଏ ଏଇ ମା’

ସୁଧିରାଜ ରାଉତ

ବର୍ଷା ମାସ। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର ସାମର୍ଥ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ଜଳରେ ପୂର୍ଣ୍ଣହୋଇ ମନେହେଉଥିଲା ସତେ ଅବା ଏକ ମାଟିଆ ସମୁଦ୍ର। କୂଳରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଡଙ୍ଗାକୁ ଫିଟାଇଦେଇ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ କହିଲି ଭଲ ଫଟୋ ନେବାକୁ। ବନ୍ଧୁ ଫଟୋ ଉଠାଉଥାଏ କିନ୍ତୁ ମୋତେ ନେଇ ଡଙ୍ଗାଟି ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂରେଇ ଯାଉଥାଏ କୂଳରୁ। ରୋକିବାର ମୋ ସକଳ ପ୍ରୟାସକୁ ଉପହାସକରି ଡ୍ୟାମ୍‌ର ରିଟର୍ନ କରେଣ୍ଟରେ ଡଙ୍ଗାଟି କୂଳରୁ ପାଞ୍ଚଶହ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ଦୂରକୁ ଚାଲିଗଲା। ମେଘ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା, ଆଉ ପବନ ଲ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମତଦାନ କରି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ବାଛିବା ହେଉଛି ମୌଳିକ ଅଧିକାର। ଏହାକୁ  ଆଦୌ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ କେତେକ ନାଗରିକ ଭୋଟଦାନରୁ ବିରତ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ସେ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଦୀପାବଳି କି ଇଦ୍‌ ନୁହେଁ

ରାଜସ୍ଥାନ ବାର୍ମେର ଜିଲାର ଏକ ନିର୍ବାଚନ ସଭାରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୧ରେ  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଭୋଟ ମାଗିଛନ୍ତିି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଦିନେ ଛାଡ଼ି ଦିନେ ପାକିସ୍ତାନ ବାରମ୍ବାର କହିଆସୁଛି ଯେ, ତା’ ପାଖରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ମନେରଖିବା ଉଚିତ ଯେ, ଭାରତ ପାଖରେ ଥିବା ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଦୀପାବଳି ପାଇଁ ସାଇତା ..

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ଲୋକପ୍ରତିନିଧି କାହାନ୍ତି

ସହଦେବ ସାହୁ

ବିଲାତକୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଜନନୀ କୁହାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ତାହାର ଲିଖିତ ସମ୍ବିଧାନ ନାହିଁ, କନ୍‌ଭେନ୍‌ସନ୍‌ ବା ପରମ୍ପରା ସମ୍ବିଧାନର କାମ କରୁଛି: ରାଜା ବା ରାଣୀ ବଂଶାନୁକ୍ରମେ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ ହେଉଥିବାରୁ ବିଲାତ ରିପବ୍ଲିକ୍‌ ବା ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ନୁହେଁ। ଆମ ସମ୍ବିଧାନ-ପ୍ରଣେତାମାନେ ବିଲାତ ଢାଞ୍ଚାର କ୍ୟାବିନେଟ ବା ସଂସଦୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଅନୁକରଣ ..

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବୁଥିରେ ପଲିଟିକ୍ସ

ସବ୍ୟସାଚୀ ଅମିତାଭ

ଗଣତନ୍ତ୍ର କ୍ଷମତା ଦେଇଛି। ନିଜେ ନିଜର ଶାସନ କରିବାର କଳା ଲୋକଙ୍କୁ ଶିଖାଇଛି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟର ରାଜନୀତି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କବଳିତ କରିସାରିଲାଣି। ସବୁ କଥାରେ ରାଜନୀତି। ଚାଷୀ ମଲେ ରାଜନୀତି, ପୀଡିତା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ବି ରାଜନୀତି, ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବଢିଲେ ରାଜନୀତି ଆଉ ଆଦର୍ଶ ହେବାର ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିହାରର ଭାଗଲପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହ କରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଉପହାର ସ୍ବରୂପ ସେ ନିଜ ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତରେ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ଭାଗଲପୁରରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଗାଁର ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ବି..

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

କଲମ୍ବୋ ନିଆଁ

ଦ୍ୱୀପ ଦେଶ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ୨୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୯ରେ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ରାଜଧାନୀ କଲମ୍ବୋ ଓ ଆଖପାଖ  ଅଞ୍ଚଳର କେତେକ ଚର୍ଚ୍ଚ ଓ ହୋଟେଲରେ ଲଗାତର ୮ଟି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦୭ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୦ ବିଦେଶୀ ଥିବା ଖବର ମିଳିଛି। 

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

ଜୀବ ସୁରକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ରକ୍ଷା

୨୦୧୯ର ଧରିତ୍ରୀ ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସଚେତନଧର୍ମୀ ଡାକରାଟା ହେଉଛି ‘ସବୁ ଜୀବଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅ।’ ଆଠ ନିୟୁତ ଜୀବ ଜାତିର ପୃଥିବୀଟା ଆଜି ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତି ପଥରେ ଅଗ୍ରସର। ସକଳ ଜୀବଙ୍କ ପ୍ରାଣସୂତ୍ର ପୃଥିବୀ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଣରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଣିଷକୁ ଆହ୍ବାନ କରୁଛି। ତେବେ ମଣିଷ କ’ଣ ଜୀବ ବିଲୁପ୍ତିର କାରଣ ସାଜିଛି? ମଣିଷ ଆବିର୍ଭାବ ପୂର୍ବରୁ ତ ପୁଣି ପୃଥିବୀ ପାଞ୍ଚ ପାଞ୍ଚ ଥର ସମୂହ ବିଲୋପକୁ ସାମନା କରିଛି। 

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

କହିବା କାହାକୁ, ଶୁଣିବ କିଏ

ଯେଉଁ କଥାକୁ ଡର ଥିଲା ତାହା ହିଁ ହେଲା। ଆଶା ଥିଲା, ସରକାର ଆଉ କିଛି କରନ୍ତୁ ବା ନ କରନ୍ତୁ, ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ମଦକୁ ନିଶ୍ଚିତ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବେ। ହେଲେ, ହେଲା ଠିକ୍‌ ତା’ର ଓଲଟା। ସରକାରଙ୍କ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଜୁଲାଇ ୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଦ ଦୋକାନୀଙ୍କ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ନବୀକରଣ କରି ଏ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ(?) ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନୂତନ ଭାବେ ଅବକାରୀ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଗୁଜରାଟର ରାଜକୋଟ ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରାଜସମଦିୟାଲ ଗାଁ ଅନ୍ୟ ଗଁାଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ନିଆରା। ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସବୁଠି ପ୍ରଚାର ଗାଡି ବୁଲୁଥିବା ବେଳେ ଏହି ଗାଁରେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଚାର କରାଯାଇ ନ ଥାଏ। ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ମତରେ ପ୍ରଚାର କରାଗଲେ ପରିବେଶରେ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ। ତେଣୁ ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରଚାରଗାଡିକୁ ଗାଁ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦେଇ ନ ଥାନ୍ତି। 



Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri