ରାଜ୍ୟ |

‘ମାଗଣା କମ୍ବଳ ପାଇଁ ଉଲ୍‌ କାହିଁ’

‘ମାଗଣା କମ୍ବଳ ପାଇଁ ଉଲ୍‌ କାହିଁ’

ପିଲାଦିନେ କାହାଣୀ ଶୁଣିଥିଲୁ। ଶୀତଦିନେ ସକାଳୁ ଉଠି ରାଜା ଝରକା ବାହାରକୁ ଅନାଇଲେ। ମେଣ୍ଢାପଲ ଜାଡରେ ଚରିବାର ଦେଖି ରାଜାଙ୍କର ହୃଦୟ ବିଚଳିତ ହେଲା। ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସବୁ ମେଣ୍ଢାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କମ୍ବଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିର ଖବର ଶୁଣି ମେଣ୍ଢାପଲ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସି ହେଲେ। ମେଣ୍ଢାଙ୍କର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖି ରାଜା ମଧ୍ୟ ଖୁସି ହେଲେ। ଗୋଟିଏ ବୁଢା ମେଣ୍ଢା ପଲ ଭିତରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରି ପଚାରିଲା,- ‘ଆରେ ପିଲେ ଟିକେ ଚିନ୍ତା କର, ଏତେ ସଂଖ୍ୟାର ମାଗଣା କମ୍ବଳ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଉଲ୍‌(ମେଣ୍ଢାବାଳ) ଆସିବ କେଉଁଠୁ-’  ଏହା ପରେ ଖିଅର ହବା କଥା ବୁଝି ମେଣ୍ଢା ପଲ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ନିଜ ଦେହକୁ ଚାହିଁଲେ, ପରେ ପରସ୍ପରର ମୁହଁ ଚାହିଁ ନୀରବ ହୋଇଗଲେ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦ା୧:ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ନୂଆ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି।  ଆଗକୁ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଥିବାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି। ହେଲେ ଏସବୁ ଯୋଜନା ପାଇଁ ଅର୍ଥ କେଉଁ ସୂତ୍ରରୁ ଆସୁଛି, ସେନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ରହୁନାହିଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଥିବା ଅର୍ଥ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ  ଘୋର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ  ଆଣିବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁଛି। ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି ଯେ, ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଶାସନ କେବଳ ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଲୋକାଭିମୁଖୀ ଯୋଜନା କରି ନ ଥାଆନ୍ତି। ଅନୁରୂପ ଭାବେ ସେଥିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥକୁ ଭରଣା କରିବା ପାଇଁ ନିଜସ୍ବ ଆୟର ପନ୍ଥା ମଧ୍ୟ ବାହାର କରିଥାନ୍ତି। ଏବେକାର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ ଓଡ଼ିଆ ଢଗ ‘ଋଣ କରି ଘିଅ ଖାଇବା’  କଥା ମନେପଡୁଛି । 

ଯୋଜନା ଉପରେ ଯୋଜନା

    • କେଉଁ ସୂତ୍ରରୁ ଅର୍ଥ ଆସୁଛି ମିଳୁନାହିଁ ସୂଚନା
    • ଆଗକୁ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଜଳଜଳ
    • ମୁଣ୍ଡପିଛା ଋଣଭାର ୨୧,୩୪୦ ଟଙ୍କା
    • ଜିଏସ୍‌ଡିପିର ୩.୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର
    • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ଶେଷକୁ ଛୁଇଁବ ୨୩%

    ଦିନ ଗଡିବା ସହ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତିଟି ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ ଋଣଭାରର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଣ୍ଡପିଛା ଋଣଭାର ପ୍ରାୟ ୨୧,୩୪୦ ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଲାଣି। ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଧାନସଭାରେ ୨୦୧୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୦ରେ ପ୍ରଶ୍ନ ନଂ ୭୧୯ର  ଦିଆଯାଇଥିବା ଉତ୍ତର ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୧୭-୧୮ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷସୁଦ୍ଧା ଏକତ୍ରୀକୃତ ଋଣର ପରିମାଣ ୭୩,୮୬୪.୬୬ କୋଟି ରହିଛି। ଯାହା ରାଜ୍ୟର ସକଳ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ(ଜିଏସ୍‌ଡିପି)ର ପ୍ରାୟ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ। ବିଗତ ୪ ବର୍ଷରେ ଯେଉଁ ହାରରେ ଋଣ କରାଯାଇଛି, ତାହା ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ ପ୍ରାୟ ୯୨,୦୦୦ରୁ ୧,୦୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଯିବ ବୋଲି ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି।  ୨୦୧୪-୧୫ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୭୬୩୬.୫୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୧୧୬୨୫.୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ୩୯୮୮.୭୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଧିକ । ଅପରପକ୍ଷରେ ୨୦୧୪-୧୫ରେ ୩୦୨୯.୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ପରିଶୋଧ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ୨୦୧୫-୧୬ରେ ପରିଶୋଧର ଅର୍ଥର ପରିମାଣ ୨୮୮୧.୩୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଯାହା ପୂର୍ବ ପରିଶୋଧ ତୁଳନାରେ ୧୧୦୭.୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କା କମ୍‌ । ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ,  ଗୋଟିଏପଟେ ଋଣର ପରିମାଣ ବଢୁଥିବାବେଳେ ପରିଶୋଧର ପରିମାଣ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଋଣ କରି କମ୍‌ ପରିମାଣର ପରିଶୋଧ ଅର୍ଥନୀତିର ନକାରାତ୍ମକ ଦିଗ ବୋଲି ଅର୍ଥନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୧୩୦୮୦.୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରାଯାଇଛି। ସମାନ ସମୟରେ  ମାତ୍ର ୨୯୬୨.୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରାଯାଇଛି।୨୦୧୭-୧୮ରେ ୧୪୪୧୯.୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ କରାଯାଇଥିଲା। ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ ଖୋଲା ବଜାର ସୂତ୍ରରୁ କେବଳ ୮୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରାଯାଇଛି।  ଏହା ରାଜ୍ୟ ଜିଏସ୍‌ଡିପିର ୧୮.୩୯ ପ୍ରତିଶତ। ଏହି ସମୟରେ ମାତ୍ର ୨୬୯୦.୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ସମାପ୍ତ ହୋଇନାହିଁ, ହେଲେ ଗତ ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ୩୦୭୪.୮୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହ ୫୧୧.୧୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରାଯାଇଛି।  


    ବର୍ଷ ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ଋଣଭାର (ଟଙ୍କାରେ) ଜିଏସ୍‌ଡିପିର ଋଣ ପ୍ରତିଶତ

    ୨୦୦୦-୦୧ ୫୭୦୭ ୧୨%

    ୨୦୧୮-୧୯ ୨୧,୩୪୦ ୨୩%


    ସହଜ ଭାଷାରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ନିଜ ଉପରେ ଋଣଭାର କମ୍‌ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ   ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଅଣାଯାଇଥିବା ଋଣକୁ ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଋଣ କରିବାର ପରିମାଣ ୬୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।  ଅର୍ଥ ବିଭାଗର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଏସ୍‌ଡିପି ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୩.୪ ପ୍ରତିଶତ ନିଅଣ୍ଟ ହେବ। ବିତ୍ତୀୟ ଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ପରିଚାଳନା ନିୟମାନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ କେବଳ ଜିଏସ୍‌ଡିପି ୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ଋଣ କରିପାରିବ।  ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଋଣ ହେବାରୁ, ତାହା ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବିପଦରେ ପକାଉଛି। ଏବେ ଓଡ଼ିଶାର ଋଣଭାରର ପରିମାଣ ଜିଏସ୍‌ଡିପିର ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି, ଯାହାକି ସୁସ୍ଥ ସୀମାଠାରୁ ୫ ଗୁଣା ଅଧିକ। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଶେଷ ଆଡକୁ  ଏହା ୨୩ % ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଏତେ ପରିମାଣର ଋଣ ବୋଝ ଥାଇ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯୋଜନା ପରେ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ କେବେ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିନାହାନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ  କାଳିଆ ଯୋଜନା(୧୦,୧୮୦ କୋଟି), ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ(୧୪୭୪ କୋଟି ), ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ(୪୫୦ କୋଟି), ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା(୨୨୦ କୋଟି), ଚାଷୀ ଏବଂ ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ  ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୫ କୋଟି ବ୍ୟୟବରାଦ ରଖାଯାଇଛି। 

    ଏହି ଅର୍ଥଗୁଡିକ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମୌଳିିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଯଥା- ସଡକ ନିର୍ମାଣ, ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ, ଗ୍ରାମ୍ୟ  ବିଦ୍ୟୁତୀକରଣ ଇତ୍ୟାଦି କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିଥାନ୍ତା। ଏହାଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ଅଚଳ ଉଠାଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେବା ସହ ବିଜୁଳି ନ ଥିବା ଗାଁ ଆଲୋକ ଦେଖିପାରନ୍ତେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ନ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଗାଁରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ପହଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇପାରନ୍ତା।  ଏହିଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି, ନିରନ୍ତର ବିକାଶର ପ୍ରତୀକ। 

    ଚିଦାନନ୍ଦ ଜେନା


    All Right Reserved By

    ରାଜ୍ୟ |

    ଶହୀଦ ପିଲାଙ୍କ ପଢା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

    ଶହୀଦ ପିଲାଙ୍କ ପଢା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

    ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଜାମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀରର ଫୁଲୱାମା ଜିଲାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଦୁଇ ଓଡ଼ିଶା ବୀର ସୈନିକଙ୍କ ମରଶରୀର ଓଡ଼ିଶାରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

    ଫୁଲନଖରାରେ ଶହୀଦ ମନୋଜଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

    ଫୁଲନଖରାରେ ଶହୀଦ ମନୋଜଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

    ଫୁଲନଖରା, ୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ସିଆରପିଏଫ୍‌ ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ୨ଓଡ଼ିଆ ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କଟକ ଜିଲା ନିଆଳିର ଶହୀଦ ମନୋଜ ବେହେରାଙ୍କ ମରଶରୀରକୁ ଶନିବାର ଫୁଲନଖରା ଛକରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଛି।

    ୨ ଓଡ଼ିଆ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟି ସମବେଦନା ଜଣାଇଲେ ଏମ୍‌ପି, ବିଧାୟକ

    ୨ ଓଡ଼ିଆ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ଭେଟି ସମବେଦନା ଜଣାଇଲେ ଏମ୍‌ପି, ବିଧାୟକ

    କାକଟପୁର,୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମାଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ  ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଓଡ଼ିଆ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଏମ୍‌ପି  କୁଳମଣି ସାମଲ, କାକଟପୁର ବିଧାୟକ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ, ପୁରୀ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟ ଦଳାଇ, କାକଟପୁର ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମନୋରମା ସ୍ବାଇଁ  ପ୍ରମୁଖ ଶନିବାର ଶହୀଦଙ୍କ ଜନ୍ମମାଟିକୁ ଯାଇଥିଲେ। 

    ୨ ଓଡ଼ିଆ  ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଘୋଷଣାକଲେ ସରକାର

    ୨ ଓଡ଼ିଆ ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ଘୋଷଣାକଲେ ସରକାର

    ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ ଶହୀଦ ୨ ଓଡ଼ିଆ  ଯବାନଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ୧୦ଲକ୍ଷରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ଶନିବାର ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

    ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଲା  ୨ ଓଡ଼ିଆ ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର

    ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ ଓଡ଼ିଆ ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର

    ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ପୁଲ୍‌ଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ୨ ଓଡ଼ିଆ  ବୀର ଯବାନଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀର ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିମାନ ଯୋଗେ ଭୁବନେଶ୍ୱର  ବିମାନବନ୍ଦରରେ  ଶନିବାର ପହଞ୍ଚିଛି।  

    ଶିଳାନ୍ୟାସ ପୂର୍ବରୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ଫଳକ: ହୋଇପାରିଲାନି ଶିଳାନ୍ୟାସ

    ଶିଳାନ୍ୟାସ ପୂର୍ବରୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ଫଳକ: ହୋଇପାରିଲାନି ଶିଳାନ୍ୟାସ

    ତିହିଡ଼ି,୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶନିବାର ୩ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳାନ୍ୟାସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

    ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌ରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୨ ବଖରା ଜଳିଗଲା, ୩ ଗୁରୁତର

    ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌ରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୨ ବଖରା ଜଳିଗଲା, ୩ ଗୁରୁତର

    ଛେଣ୍ଡିପଦା, ୧୬।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଅନୁଗୋଳ  ଜିଲା ଜରପଡ଼ା ଥାନା ଜେରେଙ୍ଗ ଦେହୁରୀ ସାହି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧରପୁର ବାହାଳସାହିରେ ଗ୍ୟାସ ଲିକ୍‌ ହୋଇଯିବାରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଦୁଇ ବଖରା ଚାଳଘର ପୋଡି ଜଳିଯାଇଥିବା ବେଳେ ୩ ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ଖବର ପାଇ ଦମକଳ ବାହିନୀ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲେ ହେଁ ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

    ଖଇରା ନାଳପୋଲ ନିକଟରେ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଶିଶୁ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

    ଖଇରା ନାଳପୋଲ ନିକଟରେ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା: ଶିଶୁ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

    କଟକ ଅଫିସ,୧୬।୨: କଟକ ଜିଲା ଜଗତପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଇରା ନାଳପୋଲ ନିକଟରେ ଶନିବାର ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୫ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

    ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲା: ଅନଶନରେ ବସି ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ଅସୁସ୍ଥ, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି

    ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲା: ଅନଶନରେ ବସି ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ଅସୁସ୍ଥ, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି

    ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୬।୨- ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ମେହେରଙ୍କୁ ଶନିବାର ବଲାଙ୍ଗୀର ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଦୀର୍ଘ ୧୦ ଦିନ ହେଲା ଅନଶନ କରିବା ହେତୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ପଡିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି । 

    ହଠାତ୍‌ ବର୍ଷା ବଢ଼ାଇଦେଲା ନାଲି ଚା’ର ଚାହିଦା

    ହଠାତ୍‌ ବର୍ଷା ବଢ଼ାଇଦେଲା ନାଲି ଚା’ର ଚାହିଦା

    କେନ୍ଦୁଝର,୧୬।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ କମି ଆସୁଥିବା ଯୋଗୁ କିଛିଦିନ ଧରି ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ଶନିବାର ପାଣିପାଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟି ହଠାତ୍‌ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ  କେନ୍ଦୁଝର ସହରବାସୀ ନାଲି ଚା’ର ମଜା ଉଠାଇଛନ୍ତି।

     ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ନେଇ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି

    ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ନେଇ ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି

    କେନ୍ଦୁଝର,୧୬।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଆସନ୍ତା ୨୨ ତାରିଖରୁ  ହେବାକୁଥିବା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ୨୩,୨୩୩ ଜଣ ରେଗୁଲାର ଓ ୧,୨୨୧ ଜଣ ଏକ୍ସ-ରେଗୁଲାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ। ୧୨୩ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ୩ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ଲାଗିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।  

    ଶହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି: ରାଇକିଆରେ ୨ ମିନିଟ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା

    ଶହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି: ରାଇକିଆରେ ୨ ମିନିଟ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା

    ରାଇକିଆ,୧୬।୨(ଡି.ଏନ୍‌ଏ.): ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲଓ୍ବାମାଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ  ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ବୀର ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ରାଇକିଆ ବିଜୟ ହାଇସ୍କୁଲଠାରେ ଶନିବାର ଏକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।