ସମ୍ବଲପୁର

ଜଂଗ୍‌ଲି ହାତୀର ଉପ୍‌ଦରବ୍‌: ହାଡ଼ଭଂଗା ଶୀତ୍‌ ରାତିରେ ବେଘର ହେଲେ ୮ ପରିବାର

ଜଂଗ୍‌ଲି ହାତୀର ଉପ୍‌ଦରବ୍‌:  ହାଡ଼ଭଂଗା ଶୀତ୍‌ ରାତିରେ ବେଘର ହେଲେ ୮ ପରିବାର

ପଡିଆବାହାଲ, ୧୯।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ):  ଥମବାର ନାଁ ନାଇଁଧରବାର ଜଂଗଲି ହାତୀକର ଉତ୍‌ପାତ। ଗୋଠ୍‌ଛଡ଼ା ହେଇ ଅଂଚଲରେ ଘୂରି ବୁଲୁଥିବାର ପଟକିଆ ଦଁତା ହାତୀର ଉପ୍‌ଦରବ୍‌ରେ ଥାନୀୟ ଲୁକ୍‌କର ନିଦ୍‌ ହଜି ଯାଇଛେ। ଗଲା ୧୫ ତାରିଖ ରାତିରେ ସେମେଲଟିକିରା ଗାଁର ୬ ପରିବାରକୁ ବାସହରା କରାଇଥିଲା ଦଁତା। ଫେନ୍‌ ଗଲା ୧୭ ତାରିଖ୍‌ ରାତିରେ ବଡ଼ସାହି ଡିଭିଜନର ସଦାପାଲି ପାସର ରାଉତପଡ଼ାରେ ଦଁତା ହାତୀ ଲବ ଚନ୍ଦେଲ, କାହ୍ନୁ ଚରଣ ରାଉତ, ସୁଶିଲା ପଧାନ, ସନ୍ତୋଷ ରାଉତ, ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ରାଉତ, ରାଧିକା ଠାକୁର, ପବିତ୍ର ନାୟକ ଆଦିକଁର ୮ରୁ ୧୦ ଲୁକ୍‌କର ଘର ଭାଂଗି ସେମାନକୁ ଇ ହାଡ଼ଭଂଗା ଶୀତ୍‌ ରାତିରେ ବାସହରା କରିଦେଇଛେ। ଗାଁରେ ହାତୀର ଉତ୍‌ପାତ ଆରମ ହେବାର ଜାନି ଲୋକ୍‌ମାନେ ପିଲାଛୁଆକୁ ଧରି ଜୀବନ୍‌ ବିକଲରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଜାଗାମାନକେ ପଲଉଥିଲେ। ହାଡ଼ଭଂଗା ଶୀତ୍‌ ରାଏତ୍‌ଥି ଇ ଛାତି ଥରା ଭଏକଁର ଘଟନା ଯେ ଦେଖିଛେ, ସେ ବଖାନିପାରବା ବଲି ଗାଁବାସୀ କହିଛନ୍‌। ଲୋକ୍‌ ହାତୀର ଭଏରେ ଜାନ୍‌ଜୀବନ୍‌ ଛାଡ଼ି, ହିଟିହାବଡ଼ି ପଡ଼ି ପଲଉଥିଲେ। ଗାଁର ଲୋକ୍‌ ଘଟନା ବାବ୍‌ଦେ ବନ ବିଭାଗକେ ଫୋନରେ ଖବର ଦେଇଥିଲେ। ବନ ବିଭାଗ କରମଚାରୀମାନେ ପଡ଼ିଆବାହାଲରୁ ରାଉତପଡ଼ା ପୁହୁଁଚିଲା ବେଲେ ହାତୀ ଜାଗା ଛାଡ଼ି ବୁଦେଇଛିଣ୍ଡ ଅଂଚଲରେ ଉତ୍‌ପାତ ମଚଉଥିଲା। ସେଠାନୁ ପଡ଼ିଆବାହାଲ ରେଞ୍ଜ ଖଲିଆପାଲି ଗାଁ  ଦେଇ ବାହାମ ଗାଁରେ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ନାୟକକଁର କବାଟ ଭାଂଗି ଧାନ ଖାଏବାକେ ଯାଇଥିଲା। ଖଲିଆପାଲିରେ ନିପାରୁ ବିହାରୀ ମହାପାତ୍ରକଁର କବାଟ ଖୁଲି ବୁରୁଧ୍‌ ଖଟେ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖି ହାତୀ ଠାନ୍‌ ଛାଡ଼ିଥିଲା। ସେନ୍‌ତା ସୁଧାଂଶୁ ମହାପାତ୍ରକଁର ପାଓ୍ବାରଟିଲର ଘୁଷ୍‌ରେଇ ଫିକି ଦେବାର ସଂଗେ ତାକର ଧାନ ଖାଇଦେଇଛେ। ବନ ବିଭାଗ କରମଚାରୀ ରାଉତପଡ଼ା ବଡ଼ସାହିର ଫରେଷ୍ଟରକଁର ସଂଗେ ଯୋଗାଯୋଗ କରି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପୂରନ ଲାଗି ଦରକାରୀ କାଗଜପତର ଦାଖଲ କରବାକେ କହିଥିଲେ। ଅନେକ  ଲୁକ୍‌କର ଘରର ପଟ୍ଟା ନାଇଥିବାର ଲାଗି ସେମାନକର ପରକୁତ କ୍ଷତି ହେଇଥିଲେ ବି କ୍ଷତି ପୂରନ ନାଇଁ ପାଇପାରବାର। ହାତୀ ଉତ୍‌ପାତ ଥମି ଥିବାର ଲାଗି ବିଭାଗୀୟ କରମଚାରୀମାନେ ବି ଥାକି ନିଶାସ ମାରୁଥିଲେ। ହେଲେ ୩ରୁ ୪ ଦିନ ହେଲା ହାତୀ ଅଂଚଲରେ ଉତ୍‌ପାତ ମଚାବାର ଲାଗି କରମଚାରୀମାନେ ବି ସଜାଗ ହେଇଯାଇଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ନୁ ହାତୀ ବାବ୍‌ଦେ ଖବର ଆଏଲା କରମଚାରୀମାନେ ଘଟନା ଠାନ୍‌କେ ଅମରିପଡ଼ୁଥିବାର ରେଞ୍ଜର କହିଛନ୍‌। 

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ବୌଦ୍ଧରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ବୌଦ୍ଧରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ବୌଦ୍ଧ,୨୦।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର): ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଟିକେଟ ବଣ୍ଟନ ନେଇ କସରତ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ବୌଦ୍ଧରେ କଂଗ୍ରେସର ଟିକେଟ ବଣ୍ଟନ ନେଇ କର୍ମୀ ଓ ନେତାଙ୍କ ଅସନ୍ତେ।ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । 

ବିଜେଡିରୁ ଇସ୍ତଫା, ହାତ ଧରିପାରନ୍ତି ପ୍ରଶାନ୍ତ

ବିଜେଡିରୁ ଇସ୍ତଫା, ହାତ ଧରିପାରନ୍ତି ପ୍ରଶାନ୍ତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୦।୩: ରଘୁନାଥପାଲି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ବିଜେଡି ଟିକେଟ ଆଶାୟୀ ଯୁବନେତା ପ୍ରଶାନ୍ତ ସେଠୀ ବୁଧବାର ଦଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। 

କଳାପଥର ଡାକ ପିଅନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ

କଳାପଥର ଡାକ ପିଅନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ

ସୋନପୁର,୨୦।୩(ନି.ପ୍ର.): ସୋନପୁର ଥାନା ଏସ୍‌ କଳାପଥର ଡାକ ପିଅନ ଶତୃଘ୍ନ ଷାଣ୍ଢ(୫୫)ଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଭୋର ସମୟରେ କେହି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ।   ନିକଟସ୍ଥ ଅର୍ଜୁନପୁର ଜଙ୍ଗଲରୁ ତାଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । 

ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଭ୍ରୂଣ: ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ ପକାଇ ଚାଲିଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଭ୍ରୂଣ: ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ ପକାଇ ଚାଲିଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ଲୋଇସିଂହା,୨୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ହକ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଧାନର ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ନ ଦେବାରୁ କ୍ଷୋଭ

ହକ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: କେନ୍ଦ୍ରସରକାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଧାନର ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ନ ଦେବାରୁ କ୍ଷୋଭ

ରିଆମାଳ,୨୦।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଦେବଗଡ଼ ଜିଲା ରିଆମାଳ ହାଟ ପଡ଼ିଆଠାରେ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ହକ ମାଗୁଛି ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବଡଧରାରେ ଦୋଳ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ବଡଧରାରେ ଦୋଳ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଅମ୍ବାଭୋନା, ୨୦।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ବଡଧରା ଗ୍ରାମରେ ଦୋଳ ମହୋତ୍ସବ ଗ୍ରାମର ଗୌନ୍ତିଆ ସୁବାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି । 

ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳୁନି

ଶିକ୍ଷକ ପଦବୀକୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳୁନି

ସମ୍ବଲପୁର,୨୦ା୩ (ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ମାନେଶ୍ୱର ବ୍ଲକ ଡକରା ପଞ୍ଚାୟତ ବିରଘାଟ ସ୍କୁଲକୁ ଦେଖିଲେ ଜଣା ପଡିଯିବ ସରକାରଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର । 

ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲା କଂଗ୍ରେସ:  ବିଜେଡି ଟିକେଟର ଖୁସି ମନାଉଛି, ଭାଜପା ଶିବିର ଶୂନଶାନ

ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲା କଂଗ୍ରେସ: ବିଜେଡି ଟିକେଟର ଖୁସି ମନାଉଛି, ଭାଜପା ଶିବିର ଶୂନଶାନ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୦ା୩: ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ସକାଶେ ଗତ ୧୮ତାରିଖଠାରୁ ନିର୍ବାଚନ ସକାଶେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବାବେଳେ ସେହି ଦିନଠାରୁ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । 

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ନର୍ଲା ଆର୍‌ଆଇ, ପିଅନ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ନର୍ଲା ଆର୍‌ଆଇ, ପିଅନ

ସେରଗଡ,୨୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲା ଆର୍‌ଆଇ ଓ ପିଅନ ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ  ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ବୌଦ୍ଧରେ କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଲା

ବୌଦ୍ଧରେ କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି ଜୋର ଧରିଲା

ବୌଦ୍ଧ,୨୦।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଏନେଇ ରଣକୌଶଳ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବୌଦ୍ଧ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀମାନେ ହତାଶ ହେବା ସହ ବୁଧବାର ସହରରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। 

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀତରଙ୍ଗ ଥାନା ଏସ୍‌ଆଇ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀତରଙ୍ଗ ଥାନା ଏସ୍‌ଆଇ

ବେଦବ୍ୟାସ,୨୦।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ରାଉରକେଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀତରଙ୍ଗ ଥାନାର ଯୁବ ଏସ୍‌ଆଇ ମଧୁ ପାତ୍ର ବୁଧବାର ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବଳେ ରାଉରକେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡି ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସାରାବଙ୍ଗବାସୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ମଦ, ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିଲେ ଭୋଟ ଦେବୁନାହିଁ

ସାରାବଙ୍ଗବାସୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ମଦ, ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିଲେ ଭୋଟ ଦେବୁନାହିଁ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୦ା୩: ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ମଦ କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ଦେଇ ମତଦାତାଙ୍କୁ କେହି ଯେପରି ପ୍ରଭାବିତ କରି ନ ପାରେ ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ସବୁବେଳେ ନିଘା ରଖିଥାଏ । ତଥାପି ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଏସବୁର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଅନେକ ନଜିର ରହିଛି। ହେଲେ ଏଥର ନୂଆପଡା ଜିଲାର ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଭାବେ ପରିଗଣିତ ହେଉଥିବା ସାରାବଙ୍ଗ ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଜ ତରଫରୁ ଏଥିରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା