ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଆଇଆଇଏମ୍‌ସିରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର: ‘ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରାଜନୈତିକ’

ଆଇଆଇଏମ୍‌ସିରେ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର: ‘ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରାଜନୈତିକ’

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୭ା୧: ଢେଙ୍କାନାଳସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଜନସଞ୍ଚାର ସଂସ୍ଥାନ (ଆଇଆଇଏମ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ‘ଫିଲ୍ମ ଚକ୍କର-୨’ର ବୁଧବାର ଥିଲା ଅନ୍ତିମ ଦିବସ। ଏହି ଅବସରରେ ‘ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ରାଜନୈତକ ପ୍ରତିଛବି’ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ଖ୍ୟାତନାମା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସମୀକ୍ଷକ ଡ. ସୋମା ଚାଟ୍ଟାର୍ଜୀ ଯୋଗଦେଇ କହିଲେ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହେଉଛି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦୃଶ୍ୟଶ୍ରାବ୍ୟ ମାଧ୍ୟମ। ଏହା କମ୍‌ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ରାଜନୈତିକ। ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ, କୌଣସି ଦଳ; ପରିବାର, ସମ୍ପର୍କ, ବାଦବିବାଦ ମଧ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ବିଭବ। ତେଣୁ ନିର୍ମାତାମାନେ କୌଣସି ନା କୌଣସି  ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିଥାନ୍ତି। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ରାଜନୀତି ମଧ୍ୟ ନୂଆ ନୁହେଁ, ନାଜି ଶାସନ ସମୟରୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ରାଜନୈତିକ ଛାପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ବୋଲି ସେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିବେଶନରେ ‘ପରଦାରେ ବିବାଦକୁ ଦେଖାଇବା ଦିଗରେ ସୃଜନାତ୍ମକ ଆହ୍ବାନ’ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଲୋଚନାରେ ମତରଖି ସେ କହିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସାହିତ୍ୟରେ ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ରହୁଛି। ଦେବଦାସ, ଲଗାନ, ଚକ୍‌ଦେ ଇଣ୍ଡିଆ ଭଳି  ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବିବାଦୀୟ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ସେହିପରି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ପାଚଡ’ରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ମହିଳାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ, ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିବାଦର ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିବା ସେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। 

କଟକ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଫିଲ୍ମ ସାର୍ଟିଫିକେଶନର ଆଞ୍ଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୋପାଳ ମହାପାତ୍ର ଅନ୍ୟତମ ବକ୍ତା ଦେଇ କହିଲେ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ରାଜନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିବାରୁ ନିର୍ମାତାମାନେ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ଧାରାରେ ପରିଣତ ହେଲାଣି। ତୃତୀୟ ଅଧିବେଶନରେ ଆଇଆଇଏମ୍‌ସିର ଆଞ୍ଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ମୃଣାଳ ଚାଟ୍ଟାର୍ଜୀ ‘ତୃଣମୂଳ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଓ ଆଞ୍ଚଳିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର’ ଉପରେ ମତ ରଖି କହିଲେ, ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମୁଖ୍ୟତଃ ପୌରାଣିକ କଥାବସ୍ତୁ ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେଉଥିଲା। ସମୟକ୍ରମେ ଏଥିରେ  ଐତିହାସିକ ଘଟଣା, ପ୍ରେମ, ରୋମାନ୍ସ ଓ ସାମାଜିକ କଥାବସ୍ତୁ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା। ୧୯୫୦ ବେଳକୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସାମାଜିକ ବାସ୍ତବତା ଓ ଲୋକଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି କଥାବସ୍ତୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି, ହେଲେ ଉପସ୍ଥାପନର ଶୈଳୀ ବଦଳିଛି। ତୃଣମୂଳ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ଆଧାରିତ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ବଡ଼ ପରଦାରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉନାହିଁ।  ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାରପ୍ରାପ୍ତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସମୀକ୍ଷକ ଡ. ପୀୟୂଷ ରାୟ, ଭାରତୀୟ ରାଜନେତାଙ୍କର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଅବାସ୍ତବ ଛବି ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଉଦାହରଣ ଦେଇ କହିଲେ, ପୂର୍ବଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ରାଜନୈତିକ ଚିତ୍ର କମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏବେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱବାନ ରାଜନେତା ଭାବେ ଚିତ୍ରଣ କରାଯାଉଥିବା ସେ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଆଇଆଇଏମ୍‌ସିର ଏକାଡେମିକ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ହୃଷୀକେଶ ମିଶ୍ର ‘ହିନ୍ଦୀ ଫିଚର ଫିଲ୍ମରେ ଛାତ୍ର ରାଜନୀତି’, ଗବେଷକ ତରଣୀସେନ ପଟ୍ଟନାୟକ ‘ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଛବି’, ଜାଭିୟର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ଭାବନା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ‘ରାଜନୈତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପଥରେ ଯୁବଶକ୍ତି’ ଶୀର୍ଷକ ସନ୍ଦର୍ଭ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଏକାଡେମିକ୍‌ କୋଅର୍ଡିନେଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ପତି ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ନଦୀ ପାର ଦନ୍ତାର ନରସଂହାର

ନଦୀ ପାର ଦନ୍ତାର ନରସଂହାର

ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାରେ ଅନେକ ସମୟରେ ହାତୀକୁ ନେଇ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଯାଉଛି। କେତେବେଳେ ହାତୀ ଗଁ। ନିକଟକୁ ଆସି ଫସଲ ଖାଇବା ସହ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ତ ପୁଣି କେବେ ସହର ମଧ୍ୟକୁ ପଶି ଭୟର ବାତାବରଣ ଖେଳାଇ ଦେଉଛନ୍ତି। 

ବିଜେଡି, ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଜୋରଦାର ପ୍ରଚାର

ବିଜେଡି, ଭାଜପା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଜୋରଦାର ପ୍ରଚାର

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନକୁ ମଝିରେ  ମାତ୍ର ୩ ଦିନ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନକୁ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି। 

ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରିକ୍ୟୁଜିଶନ ହେଲା ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ: ଥାନାକୁ ବାଇକ୍‌ ଟାଣି ଆଣିଲା ପୋଲିସ

ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ରିକ୍ୟୁଜିଶନ ହେଲା ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ: ଥାନାକୁ ବାଇକ୍‌ ଟାଣି ଆଣିଲା ପୋଲିସ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୦।୪- ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ରିକ୍ୟୁଜିଶନ ଯୋଗୁ ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ବାଇକ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି। ତେବେ ପୋଲିସ ବିନା ସୂଚନାରେ ହଠାତ୍‌ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଅଟକାଇ ସେମାନଙ୍କ ବାଇକ୍‌ ଥାନାକୁ ନେଇଯିବା ପ୍ରଥମେ କିଛି ବୁଝାପଡି ନ ଥିଲା।

ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର: ବିଜେଡି-ଭାଜପା ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା

ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର: ବିଜେଡି-ଭାଜପା ମଧ୍ୟରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୦।୪- ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଢେଙ୍କାନାଳ ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ର। ହାଟ୍ରିକ୍‌ ବିଜୟ ସହ ମୋଟ ୪ ଥର ଏମ୍‌ପି ରହିଆସିଥିବା ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ତଥାଗତ ସତପଥୀ ନିର୍ବାଚନରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପରେ ଶାସକ ଦଳକୁ ଏବେ ଘାରିଛି ଗଡ଼ରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା।

 କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ଏସ୍‌ଏଚଜି ଋଣ ଛାଡ଼: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ଏସ୍‌ଏଚଜି ଋଣ ଛାଡ଼: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଠାକୁରଗଡ଼ଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ଯାତ୍ରା  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ

ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ

ବଇଣ୍ଡା,୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଧରଡ଼ପାଳ ଓ ଅଙ୍ଗପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଜେଡିର ନିର୍ବାଚନୀ ମହିଳା ସମାବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

ଦନ୍ତାହାତୀର ତାଣ୍ଡବ:  ତିନି ପରିବାରର ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ଦନ୍ତାହାତୀର ତାଣ୍ଡବ: ତିନି ପରିବାରର ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ପରଜଙ୍ଗ,୧୯।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ. ):  ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ  ମହାବିରୋଡ଼ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ ଅଧୀନ  ଜଟିଆ ଗ୍ରାମରେ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଦନ୍ତାହାତୀ ତାଣ୍ଡବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ବଜ୍ରପାତରେ ୧୩ ବର୍ଷର ବାଳିକା ମୃତ

ବଜ୍ରପାତରେ ୧୩ ବର୍ଷର ବାଳିକା ମୃତ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଜରପଡ଼ା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଶକିଳା ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ବଜ୍ରପାତରେ ଜଣେ ୧୩ ବର୍ଷର ବାଳିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଶିଶିର ବାରିକଙ୍କ ଝିଅ ଜିତା(୧୩) ।

୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ଦନ୍ତାହାତୀ

୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ଦନ୍ତାହାତୀ

ତାଳଚେର,୧୯ା୪(ନିି.ପ୍ର): ତାଳଚେର ପୌରାଞ୍ଚଳର ଷଣ୍ଢଗାଁରେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଏକ ଦନ୍ତାହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଲେ କାଳିଆ ସହର, ସୁନୀତା ସେଠ୍‌, ସାରଥି ସହର, ଅନୀତା ସହର ଏବଂ ତାଳଚେର ବ୍ଲକ ସନ୍ଥପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଭ୍ରମରବର ସାମଲ(୭୦)।

ସର୍ଟସର୍କିଟରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ : ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜଳିଗଲା

ସର୍ଟସର୍କିଟରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ : ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜଳିଗଲା

ଭୁବନ, ୧୯ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ) ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସିର ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଥିବା ନାରାୟଣ ପୋଥାଳଙ୍କ ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସର୍ଟସର୍କିଟରୁ ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ସବୁ ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ପଦଯାତ୍ରାରେ କମ୍ପୁଛି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ: ସହରରେ ବିଜେଡିର ଥ୍ରୀ ଡି ପ୍ରଚାର

ଶୋଭାଯାତ୍ରା, ପଦଯାତ୍ରାରେ କମ୍ପୁଛି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ: ସହରରେ ବିଜେଡିର ଥ୍ରୀ ଡି ପ୍ରଚାର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୯।୪- ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଗୁରୁବାର ଶେଷ ହୋଇଥିବାରୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋର ଧରିଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ହାତରେ ଆଉ ମାତ୍ର ୩ ଦିନ ବାକି ରହିଛି। 

ମାଇକ୍ରୋ ଅବଜରଭରଙ୍କୁ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ବୁଥ୍‌ରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ମୁଖ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ

ମାଇକ୍ରୋ ଅବଜରଭରଙ୍କୁ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ବୁଥ୍‌ରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ମୁଖ୍ୟ ଦାୟିତ୍ୱ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୯ା୪- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାରେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ନିମନ୍ତେ ନିୟୋଜିତ ମାଇକ୍ରୋ ଅବଜରଭର (ଅଣୁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ)ମାନଙ୍କର ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।


Model This Week

କ୍ରିଷ୍ଣା
Why Dharitri