ସମ୍ବଲପୁର

ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ବଁଚିତ: ମା’ବାପ୍‌ ଛେଉଁଡ଼ ଗଜାନନ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜ୍‌ଲେ

ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗରୁ ବଁଚିତ: ମା’ବାପ୍‌ ଛେଉଁଡ଼ ଗଜାନନ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜ୍‌ଲେ

ବିନିକା,୧୭ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ବାଙ୍କିଘିର୍ଡି ପଁଚେତ୍‌ ଆଖିଦାଦର ଗାଁ କୁନ୍‌କୁନୀ ପଡ଼ାର ଗଜାନନ ଭୁଏ(୩୫) ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଇ ଗଲା ରଏବାର ଦିନ ସବୁଦିନର ଲାଗି ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜି ଦେଇଛନ୍‌। ଖବର ନେବାରେ ଜନାଯାଇଛେ ଯେ, ବିନିକା ବ୍ଲକ ଆଖିଦାଦର ଗାଁର ଗଜାନନ ଭୁଏ ୧୫ ବଛର ଆଗ୍‌ରୁ ବାପ୍‌କେ ହରେଇଥିଲେ। ସେନ୍‌ତା ବାପ୍‌ ମରବାର ୬ ମାସ୍‌ ନାଇଁ ପୂରୁନୁ ମା’ ବେଟିଖାଇ ଭୁଏ ବି ଗଜାନନକେ ଏକଲା କରି ଆରପାରକେ ଚାଲିଗଲେ। ଯୁବକ୍‌ ଅବସ୍‌ତାରେ ମା’ବାପ୍‌କୁଁ ହରେଇ ଗଜାନନ ଭାଂଗି ପଡ଼ିଥିଲେ। ଶେଷେ ପରିସ୍ଥିତି ଏନ୍‌ତା ହେଲା ଯେ, ସେ ମା’ବାପ୍‌କେ ଝୁରି ଝୁରି ମାନ୍‌ସିକ୍‌ ସଁତୁଲନ ହରେଇଦେଲେ। ନିଜର ପୁରଖା ସଁପତି ହିସାବେ ଆଖିଦାଦର ମୌଜାରେ ୨ ଏକର ଚାଷ ଜମି ଆର ୪ ଡିସମିଲ ଜାଗାରେ ଖପରଘର ରହିଛେ। ହେଲେ ଗଜାନନକଁର ମାନ୍‌ସିକ ଥିତି ଠିକ୍‌ ନାଇଁ ରହେବାର ଲାଗି ସେ ଇଆଡ଼େ ସିଆଡ଼େ ବୁଲାବୁଲି କରବାର ସଂଗେ ଗଁାରେ ମାଗିଯାଚି ଖାଉଥିଲେ। ଗାଁର ଝନେ ସହୁରୁଦ୍‌ ଲୋକ୍‌ ଗୌତମ ମେହେର ଗଜାନନର ଗୁଲଗୁଲା ଦେଖି ତାହାକୁ ଦୁଇ ବେଲି ମୁଠେ ଖାଏବାକେ ଦେବାର ସଂଗେ ତାକର ୨ ଏକର ଜମିକେ ଚାଷ୍‌ କରୁଥିଲେ। ଦୁଖର କଥା ରାଏଜ ଆର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲୁକର ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଯୋଜନା ଉପରେ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ଗଜାନନ ଲେଖେଁ ମା’ବାପ୍‌ ଛେଉଁଡ଼, ମାନ୍‌ସିକ ସଁତୁଲନ୍‌ ହରେଇଥିବାର ଗୁଟେ ଯୁବକ ଉପରେ ପରଶାସନର ଦୁରୁଷ୍‌ଟି ନାଇଁ ପଡ଼ବାରଟା,  ଖବର ନାଇଁ ରହେବାରଟା ନିହାତି ଲାଜ୍‌ଲଜ୍‌ନା କଥା ଆଏ। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଗଜାନନ ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ୍‌ରୁ ବଁଚିତ ହେଇ ଗଲା ରଏବାର ଦିନ ଆଏଁଖ୍‌ ମୁଜି ଦେଇଛନ୍‌। ଘଟନା ବାବ୍‌ଦେ ଖବର ପାଇ ସୋମବାର ସଖାଲେ ଗଜାନନର ଝନେ ବହୁତ୍‌ ଦୂରିଆ ଲାଗେଲେସର ଭାଇ ଗାଁରେ ପୁହୁଁଚି ଶବ ସତ୍‌କାର କରିଛନ୍‌। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ବିନିକା ବିଡିଓ ବିଶ୍ୱରଞ୍ଜନ ମଲ୍ଲିକକୁଁ ପଚରାଲାରୁ ଘଟନା ବାବ୍‌ଦେ ଏହେଦେ ଆପନକରନୁ ଖବର ପାଇଲି। ଇଟା ନିହାତି ଗୁଟେ ଦୁଖର କଥା ଯେ, ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଦୁଖି ଯୁବକର ଖବର ଆଗରୁ ଆମେ ନାଇଁ ପାଇପାରଲୁଁ। ଘଟନା ବାବ୍‌ଦେ ଶୁନି ବହୁତ୍‌ ଦୁଖ୍‌ ଲାଗ୍‌ଲା ବଲି କହିଥିଲେ। ସେନ୍‌ତା ଥାନୀୟ ସରପଁଚ୍‌ ମାନସ କୁମାର ବେହେରାକୁଁ ପଚରାଲାରୁ ମୋର ପାସେ ଖବର ନାଇଁଥାଇ। ଆଏଜ୍‌ତକ୍‌ ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନାର ସାହାଯ୍‌ ଲାଗି ବି କେହି ନାଇଁ ଆସି। ହେଲେ ଘଟନାର ତଦଁତ କରି ତାକର ଲାଗେଲେସର ଭାଇକୁ ସାହାଯ୍‌ ଯୁଗେଇ ଦିଆଯିବା ବଲି କହିଥିଲେ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ଗଁାର ଓ୍ବାର୍ଡ ମେମ୍ବର ଶ୍ୟାମ ସୁନ୍ଦର ବୁଡେକକୁଁ ପଚରାଲାରୁ ଗଜାନନ  ମା’ବାପ୍‌ ଥିଲା ବେଲେ ଭଲ ଥିଲା। ସେମାନେ ଚାଲିଗଲାରୁ ପାଗଲ ହେଇଗଲା। ହେଲେ ଦୁଖର କଥା ସେ ମରବାର ତକ୍‌ ଅବହେଲିତ ହେଇ ରହେଲା ପଛେ କେହେନ୍‌ସି ସରକାରୀ ସୁବିଧା ନାଇଁ ପାଏଲା ବଲି କହିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ବୁଲି ସ୍ଥିତି ପରଖିଲେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ

ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ବୁଲି ସ୍ଥିତି ପରଖିଲେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୫।୪- ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ୩ ବୁଥ୍‌ରେ ବରଗଡ଼ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ବରଗଡ଼ ପୌର ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶକ୍ତିନଗର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ(ବୁଥ୍‌ ନଂ-୬୮), ଅତାବିରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧିନ ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଅରେଇଗୁଡ଼ି ଉନ୍ନୀତ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ(ବୁଥ୍‌ ନଂ-୨୩୫) ଏବଂ ପଦ୍ମପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧିନ ଝାରବନ୍ଧ ବ୍ଲକ ଡଭା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ(ବୁଥ୍‌ ନଂ-୧୬)ରେ ଗୁରୁବାର ସାନି ମତଦାନ ଚାଲିଛି । 

ବରଗଡ଼ର ୩ ବୁଥରେ ଚାଲିଛି ସାନି ମତଦାନ: ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି, ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ବୁଥ୍‌କୁ ମନା

ବରଗଡ଼ର ୩ ବୁଥରେ ଚାଲିଛି ସାନି ମତଦାନ: ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି, ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ବୁଥ୍‌କୁ ମନା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୫।୪- ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ୩ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ର(ବୁଥ୍‌)ରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସାନି ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଲାର ମାଓବାଦୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ପଦ୍ମପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ଝାରବନ୍ଧ ବ୍ଲକ ଡଭା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ(ବୁଥ୍‌ ନଂ-୧୬)ରେ ଏହା ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । 

ଦିନ୍‌ଦାହାଡ଼େ ଚାଲିଛେ ଗଛ୍‌କଟା:   ଉଜ୍‌ଡ଼ି ଯାଉଛେ ରଙ୍ଗମାଟିଆ ରାଜସ୍ବ ଜଂଗଲ

ଦିନ୍‌ଦାହାଡ଼େ ଚାଲିଛେ ଗଛ୍‌କଟା: ଉଜ୍‌ଡ଼ି ଯାଉଛେ ରଙ୍ଗମାଟିଆ ରାଜସ୍ବ ଜଂଗଲ

କଣ୍ଟାମାଳ, ୨୫ା୪ (ଡିଏନଏ): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ ରେଞ୍ଜର ଚନ୍ଦନିଆମୁଣ୍ଡା ପାସର ରଙ୍ଗମାଟିଆ ରାଜସ୍ବ ଜଂଗଲ ଉଜଡ଼ି ଯାଉଛେ। ଗଲା ମାସେ ହେଲା ଇଠାନେ ଦିନ୍‌ଦାହାଡ଼େ ଆସର ପାସର ଗାଁବାସୀ ଗଛ୍‌ କାଟୁଥିଲେ ବି ବନବିଭାଗ ଜାନିଶୁନି ତୁମ୍‌ପଡ଼ିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। 

ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌:   ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗ୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା

ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌: ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗ୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୫।୪: ଟଁକା ପଏସା ଅଭାବ ଥିଲେ ବି ଝି’କେ ପାଠ୍‌ ପଢ଼ାବାରେ କେହେନ୍‌ସି ପରକାର ଉନା ନାଇଁକରି। ତାକର ଗୁଟେନ ଉଦେଶ ଥିଲା ଝି’କେ ପାଠ୍‌ ପଢ଼େଇ ଉଚ୍‌ ଶିକ୍ଷିତ କରବାର।

ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀ ଗୁହାଲ ଯୋଜନାରୁ ବଁଚିତ:   କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଲାଗି ୨୦ ହଜାର ଟଁକା ଲଁ।ଚ୍‌ ଅଭିଯୋଗ

ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀ ଗୁହାଲ ଯୋଜନାରୁ ବଁଚିତ: କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଲାଗି ୨୦ ହଜାର ଟଁକା ଲଁ।ଚ୍‌ ଅଭିଯୋଗ

ବେଲପଡ଼ା ୨୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.):  ଗୃହପାଲିତ ପଶୁ ପାଲନ କରି ଗରିବ୍‌ ହିତାଧିକାରୀମାନେ କେନ୍‌ଥେଇ ଦୁଇପଏସା ରୁଜଗାର କରି ନିଜର ଗୁଡ଼େ ଠିଆ ହେବେ ସରକାର ସେଥିରଲାଗି ଗାଈ ଗୁହାଲ ଯୋଜନା କରିଛନ୍‌। 

ସୋନପୁରରେ ବାସି ମିଠାଖାଇ ୧୨ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର

ସୋନପୁରରେ ବାସି ମିଠାଖାଇ ୧୨ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର

ସୋନପୁର,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୋନପୁର ଜିଲା ତରଭା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ  ଅନ୍ତର୍ଦ୍ଦା ଗାଁରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ  ମିଠାଖାଇ ୧୨ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ରରେ ହାଣି ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ଜଣେ ଅଟକ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୪।୪: ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିକ୍ରାପଡ଼ା ଫାଣ୍ତି ଅଧୀନ ଝରବାହାଲି ଗାଁରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ସଇତଳା ଥାନାରେ ବୁଧବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ମିଳୁନି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି,  ହିତାଧିକାରୀ ନିରାଶ

ମିଳୁନି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି,  ହିତାଧିକାରୀ ନିରାଶ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ବାସ କରୁଥିବା ଗରିବ ପରିବାରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ କଂକ୍ରିଟ ଛାତ ଘର ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। 

କାମେ ନାଇଁ ଆଏବାର ସ୍ବଜଳଧାରା ପ୍ରକଳ୍ପ:   ପାଏନ୍‌ ଲାଗି ଗୁଲଗୁଲା ଦେଣ୍ଡୁପଦରବାସୀ

କାମେ ନାଇଁ ଆଏବାର ସ୍ବଜଳଧାରା ପ୍ରକଳ୍ପ:  ପାଏନ୍‌ ଲାଗି ଗୁଲଗୁଲା ଦେଣ୍ଡୁପଦରବାସୀ

ବିନିକା, ୨୪ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ବାବୁପାଲି ପଁଚେତ୍‌ର ଦେଣ୍ଡୁପଦର ଗାଁ। ୨ଟା ଓ୍ବାର୍ଡ ଥିବାର ଇ ଗଁାରେ ପାଖାପାଖି ୮ଶହ ଲୋକ୍‌ ବାସ୍‌ କରୁଛନ୍‌। 

ପୁସ୍ତକ ମଣିଷର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁ 

ପୁସ୍ତକ ମଣିଷର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁ 

ସୋନପୁର,୨୪।୪(ନି.ପ୍ର.)- ଦୁଃଖ ଓ ସୁଖ ସମୟରେ ପୁସ୍ତକ ସାଥି ହୋଇଥାଏ। ପୁସ୍ତକ ପଢିଲେ ଜ୍ଞାନ ବଢେ, ଆତ୍ମ ସନ୍ତୋଷ ମିଳେ। ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ଦୂର ହୁଏ। ତେଣୁ ପୁସ୍ତକ ହିଁ ମଣିଷର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଦିବସ ଅବସରରେ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ସିନାପାଲି ବ୍ଲକରେ ଆବାସ ଯୋଜନା ବାଟବନା

ସିନାପାଲି ବ୍ଲକରେ ଆବାସ ଯୋଜନା ବାଟବନା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୪ା୪- ସରକାର ସବୁ ଗରିବ୍‌ ପରିବାରକେ ପକାଘର ଆର ଜମି ପଟ୍ଟା ଦେବାର ବେବସ୍‌ତା କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ବହୁତ୍‌ ଜାଗାରେ ଇ ସବୁ ଯୋଜନା କାଗଜ କଲମରେ ସୀମିତ ହେଇ ରହିଯାଉଛେ। 

ବଡ଼ଭାଇ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସାନଭାଇ ଗୁରୁତର

ବଡ଼ଭାଇ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସାନଭାଇ ଗୁରୁତର

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ୍‌/ ଲଖନପୁର, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା ବଡ଼ମାଲ ଥାନା ବୃନ୍ଦାମାଲ ଆର୍‌ଆର୍‌ କଲୋନୀରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ସାଢେ ୭ଟାରେ ବଡ଼ଭାଇ ସୁଶିଲ ଧୁରୁଆଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ଚୋଟରେ ସାନଭାଇ ସୁରେଶ ଧୁରୁଆ(୩୫)ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 


Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri