ସମ୍ବଲପୁର

ପରିବାର ଲାଗି ଦାଦନ ଖଟୁଛନ୍‌ ପଢ଼ୁଆ ପୁଓ: ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତା ଲାଗି ବାପ୍‌ ବାରଦୁଆର

ପରିବାର ଲାଗି ଦାଦନ ଖଟୁଛନ୍‌ ପଢ଼ୁଆ ପୁଓ:  ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତା ଲାଗି ବାପ୍‌ ବାରଦୁଆର

ବେଲପଡା, ୧୬ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ବେଲପଡ଼ା ବ୍ଲକ ସିହିନୀ ପଁଚେତ୍‌ ସିହିନୀ ଗଁାର ସ୍ବର୍ଗତ ଗୋପୀନାଥ ରଣାକଁର ପୁଓ ଯୁବରାଜ ରଣା(୬୨)। ଗଲା ୨୦୦୯ ମସିହାରେ କେହେନ୍‌ସି ଗୁଟେ ଅଜନା ରୋଗ୍‌ରେ ପଡ଼ି ତାକର ଦୁଇ ହାତ୍‌ ଅକାମି ହେଇଗଲା। ସେଦିନ୍‌ଠାନୁ ସେ ଅକାମିକା ହେଇଗଲେ। ନିଜର ଦେଢ଼ ଏକର ବଲି ଚାଷ୍‌ ଜମିକେ ଗହନା ପକେଇ ସେ ଟଁକାରେ ଚିକିସତ୍ା ଲାଗି ଭିନେ ଭିନେ ଡାକ୍‌ତରଖାନା ବୁଲି ନିରାଶ ହେଲେ। ରୋଗ୍‌ ଭଲ ନାଇଁ ହେଲା। ୨୦୦୯ ସାଲେ ବ୍ଲକରେ ଅନୁଷ୍‌ଠିତ ଭୀମଭୋଇ ସାମର୍ଥ ଶିବିରରେ ବି ଡାକ୍‌ତରକୁଁ ଦେଖେଇଥିଲେ। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଜିଲା ମୁଖିଆ ଡାକ୍‌ତରଖାନା ତରଫୁ ତାହାକୁ ୬୦ ପରତିଶତ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ପରମାନପତର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯୁବରାଜକଁର ପରିବାର କହେଲେ ମାଏକିନା ଚନ୍ଦ୍ରମା ଆର ପୁଓ ଉମେଶ(୧୮), ଝି’ ବିହାଚୁରା ହେଇ ଶାଶ୍‌ଘରେ ଖଟୁଛନ୍‌। ଅକାମିକା ହେଲାରୁ ଯୁବରାଜ କାମବୁତା ନାଇଁ କରିପାରବାର। ଇଆଡ଼େ ଚିକିସତ୍ାରେ ନିଜର ଜମି ବି ବଁଧା ପକେଇଛନ୍‌। ଏନ୍‌ତାଥି ଘର ଚଲାବାର ଲାଗି ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପଢ଼ୁଥିବାର ପୁଓ ଉମେଶ ତାମିଲନାଡୁ ଦାଦନ ଖଟିଯାଇଛନ୍‌।  ଯୁବରାଜ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତା ପାଏବାର ଲାଗି ଗଲା ୯ ବଛର ହେଲା ପରମାନପତର ଧରି କିଁଦ୍‌ରୁଛନ୍‌। ସେ ପଁଚେତ୍‌ନୁ ମୂଲ କରି ବ୍ଲକ୍‌, ଭିନେ ଭିନେ ଅଫିସର, ରାଜନେତା, ସରପଁଚ୍‌, ଓ୍ବାର୍ଡ ମ୍ବେରକୁଁ ଭେଟି ତାକର ଦୁଖ ଗୁହାରିଛନ୍‌, ହେଲେ ଯୁବରାଜକଁର ଗୁହାରି ଶୁନବାକେ କାହାରି ପାସେ ସମିଆ ନାଇଁ। ପରିବାରଟା ଯେନ୍‌ ସମିଆରେ ଦୁଖ୍‌ସୁଖ୍‌ କରି ଚଲୁଥିଲେ ଦୁଇ ବଖ୍‌ରା ପକାଘର ତିଆରିଥିଲେ। ହେଲେ ମୁନୁଷ୍‌ ଜିବନ୍‌ରେ ସବୁବେଲେ ଭଲେ ଭଲେ ନାଇଁଯାଏ, ଇ କଥା ସଭେ ଜାନିଛନ୍‌। ହେଲେ ହୁରୁଦ୍‌ହୀନ ପରଶାସନ ଇ କଥା ନାଇଁ ବୁଝ୍‌ଲା, ଆମେ ପାଉଥିବାର ସରକାରୀ ଚାଉଲକେ ବଁଦ୍‌ କରି ଆମର ଭୁଖା ପେଟେ ଲାତ୍‌ ମାଏଲା ବଲି ଯୁବରାଜ କହିଛନ୍‌। ଇ ସବୁ ସମସିଆ ବାବ୍‌ଦେ ଗୁହାରି କରବାକେ ମଙ୍ଗଲବାର ଯୁବରାଜ ଚାଷୀ ନେତା କନ୍ଦର୍ପ ଦନ୍ତାକଁର ସଂଗେ ବେଲପଡ଼ା ବିଡିଓକୁଁ ଭେଟବାକେ ଆସିଥିଲେ। ହେଲେ ବିଡିଓକଁର ଭେଟ ନାଇଁପାଇ  ନିରାଶ ହେଇ ଘରକେ ଫିରିଛନ୍‌। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ବେଲପଡ଼ା ବିଡିଓ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ ମିର୍ଦ୍ଧାକୁଁ ପଚରାଲାରୁ ମୁଇଁ ଇ ବିଷେରେ ଆପନକରନୁ ଜାନବାକେ ପାଇଲି। ଆଏଜକାଲି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଭତାର ଲାଗି ଆବେଦନ କରବାକେ ପଡ଼ୁଛେ ଆର ସେଟାକେ ଉପଜିଲାପାଲ ମଂଜୁର କରୁଛନ୍‌।  ସେ ଆବେଦନ୍‌ କଲେ ମୁଇଁ ନିଜେ ଉପଜିଲାପାଲକୁଁ କହି ମଂଜୁର କରାବାର ଚେଷ୍‌ଟା କରମି। ଆର ତାକର ରାଶନ କାର୍ଡ ବାବ୍‌ଦେ ଯୋଗାଣ ଅଧ୍‌କାରୀକଁର ସଂଗେ କଥା ହେଇ ଯେନ୍‌ଟା ହେବା ପଦକ୍ଷେପ ନେମି ବଲି କହିଥିଲେ। ଜିଲାପାଲ ଇ ଅସାହା ପରିବାର ଉପରେ ଦୁରୁଷ୍‌ଟି ଦେଇ ତାକର ଏହେଦ୍‌କାର ଥିତି ବାବ୍‌ଦେ ତଦଁତ୍‌ କରି ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସାହାଯ୍‌ ଯୁଗେଇ ଦେବାକେ ଗଁାବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍‌। 

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲ ସାଇପନରେ ଗର୍ତ୍ତ: ପଣ୍ଡିଗାଁରେ ପଶିଲା ପାଣି, ଧାନ ଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ

ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲ ସାଇପନରେ ଗର୍ତ୍ତ: ପଣ୍ଡିଗାଁରେ ପଶିଲା ପାଣି, ଧାନ ଚାଷ ପ୍ରଭାବିତ

କଲମପୁର,୨୫।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କଲମପୁର ବ୍ଲକ ପଣ୍ଡିଗାଁ ନିକଟରେ ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲ ଆର୍‌ଡି ୨୭.୬୮୦ ସାଇପନର ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ଗର୍ତ୍ତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ବୁଲି ସ୍ଥିତି ପରଖିଲେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ

ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ବୁଲି ସ୍ଥିତି ପରଖିଲେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୫।୪- ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ୩ ବୁଥ୍‌ରେ ବରଗଡ଼ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ବରଗଡ଼ ପୌର ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଶକ୍ତିନଗର ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ(ବୁଥ୍‌ ନଂ-୬୮), ଅତାବିରା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧିନ ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକ ଅରେଇଗୁଡ଼ି ଉନ୍ନୀତ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ(ବୁଥ୍‌ ନଂ-୨୩୫) ଏବଂ ପଦ୍ମପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧିନ ଝାରବନ୍ଧ ବ୍ଲକ ଡଭା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ(ବୁଥ୍‌ ନଂ-୧୬)ରେ ଗୁରୁବାର ସାନି ମତଦାନ ଚାଲିଛି । 

ବରଗଡ଼ର ୩ ବୁଥରେ ଚାଲିଛି ସାନି ମତଦାନ: ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି, ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ବୁଥ୍‌କୁ ମନା

ବରଗଡ଼ର ୩ ବୁଥରେ ଚାଲିଛି ସାନି ମତଦାନ: ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡ଼ାକଡ଼ି, ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ବୁଥ୍‌କୁ ମନା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୫।୪- ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ୩ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ର(ବୁଥ୍‌)ରେ ଗୁରୁବାର ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସାନି ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଲାର ମାଓବାଦୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ପଦ୍ମପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ଝାରବନ୍ଧ ବ୍ଲକ ଡଭା ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ(ବୁଥ୍‌ ନଂ-୧୬)ରେ ଏହା ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । 

ଦିନ୍‌ଦାହାଡ଼େ ଚାଲିଛେ ଗଛ୍‌କଟା:   ଉଜ୍‌ଡ଼ି ଯାଉଛେ ରଙ୍ଗମାଟିଆ ରାଜସ୍ବ ଜଂଗଲ

ଦିନ୍‌ଦାହାଡ଼େ ଚାଲିଛେ ଗଛ୍‌କଟା: ଉଜ୍‌ଡ଼ି ଯାଉଛେ ରଙ୍ଗମାଟିଆ ରାଜସ୍ବ ଜଂଗଲ

କଣ୍ଟାମାଳ, ୨୫ା୪ (ଡିଏନଏ): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ ରେଞ୍ଜର ଚନ୍ଦନିଆମୁଣ୍ଡା ପାସର ରଙ୍ଗମାଟିଆ ରାଜସ୍ବ ଜଂଗଲ ଉଜଡ଼ି ଯାଉଛେ। ଗଲା ମାସେ ହେଲା ଇଠାନେ ଦିନ୍‌ଦାହାଡ଼େ ଆସର ପାସର ଗାଁବାସୀ ଗଛ୍‌ କାଟୁଥିଲେ ବି ବନବିଭାଗ ଜାନିଶୁନି ତୁମ୍‌ପଡ଼ିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛେ। 

ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌:   ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗ୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା

ଚିକିତ୍ସା ଲାଗି ଟଁକା ବାଧକ୍‌: ରକ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗ୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୫।୪: ଟଁକା ପଏସା ଅଭାବ ଥିଲେ ବି ଝି’କେ ପାଠ୍‌ ପଢ଼ାବାରେ କେହେନ୍‌ସି ପରକାର ଉନା ନାଇଁକରି। ତାକର ଗୁଟେନ ଉଦେଶ ଥିଲା ଝି’କେ ପାଠ୍‌ ପଢ଼େଇ ଉଚ୍‌ ଶିକ୍ଷିତ କରବାର।

ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀ ଗୁହାଲ ଯୋଜନାରୁ ବଁଚିତ:   କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଲାଗି ୨୦ ହଜାର ଟଁକା ଲଁ।ଚ୍‌ ଅଭିଯୋଗ

ହକ୍‌ଦାର ହିତାଧିକାରୀ ଗୁହାଲ ଯୋଜନାରୁ ବଁଚିତ: କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଲାଗି ୨୦ ହଜାର ଟଁକା ଲଁ।ଚ୍‌ ଅଭିଯୋଗ

ବେଲପଡ଼ା ୨୫।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.):  ଗୃହପାଲିତ ପଶୁ ପାଲନ କରି ଗରିବ୍‌ ହିତାଧିକାରୀମାନେ କେନ୍‌ଥେଇ ଦୁଇପଏସା ରୁଜଗାର କରି ନିଜର ଗୁଡ଼େ ଠିଆ ହେବେ ସରକାର ସେଥିରଲାଗି ଗାଈ ଗୁହାଲ ଯୋଜନା କରିଛନ୍‌। 

ସୋନପୁରରେ ବାସି ମିଠାଖାଇ ୧୨ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର

ସୋନପୁରରେ ବାସି ମିଠାଖାଇ ୧୨ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର

ସୋନପୁର,୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୋନପୁର ଜିଲା ତରଭା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ  ଅନ୍ତର୍ଦ୍ଦା ଗାଁରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ  ମିଠାଖାଇ ୧୨ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ରରେ ହାଣି ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ଜଣେ ଅଟକ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୪।୪: ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିକ୍ରାପଡ଼ା ଫାଣ୍ତି ଅଧୀନ ଝରବାହାଲି ଗାଁରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଏ ନେଇ ସଇତଳା ଥାନାରେ ବୁଧବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ମିଳୁନି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି,  ହିତାଧିକାରୀ ନିରାଶ

ମିଳୁନି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି,  ହିତାଧିକାରୀ ନିରାଶ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମାରେଖା ତଳେ ବାସ କରୁଥିବା ଗରିବ ପରିବାରକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାରେ କଂକ୍ରିଟ ଛାତ ଘର ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ସରକାରୀ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। 

କାମେ ନାଇଁ ଆଏବାର ସ୍ବଜଳଧାରା ପ୍ରକଳ୍ପ:   ପାଏନ୍‌ ଲାଗି ଗୁଲଗୁଲା ଦେଣ୍ଡୁପଦରବାସୀ

କାମେ ନାଇଁ ଆଏବାର ସ୍ବଜଳଧାରା ପ୍ରକଳ୍ପ:  ପାଏନ୍‌ ଲାଗି ଗୁଲଗୁଲା ଦେଣ୍ଡୁପଦରବାସୀ

ବିନିକା, ୨୪ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବିନିକା ବ୍ଲକ ବାବୁପାଲି ପଁଚେତ୍‌ର ଦେଣ୍ଡୁପଦର ଗାଁ। ୨ଟା ଓ୍ବାର୍ଡ ଥିବାର ଇ ଗଁାରେ ପାଖାପାଖି ୮ଶହ ଲୋକ୍‌ ବାସ୍‌ କରୁଛନ୍‌। 

ପୁସ୍ତକ ମଣିଷର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁ 

ପୁସ୍ତକ ମଣିଷର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁ 

ସୋନପୁର,୨୪।୪(ନି.ପ୍ର.)- ଦୁଃଖ ଓ ସୁଖ ସମୟରେ ପୁସ୍ତକ ସାଥି ହୋଇଥାଏ। ପୁସ୍ତକ ପଢିଲେ ଜ୍ଞାନ ବଢେ, ଆତ୍ମ ସନ୍ତୋଷ ମିଳେ। ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ଦୂର ହୁଏ। ତେଣୁ ପୁସ୍ତକ ହିଁ ମଣିଷର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଦିବସ ଅବସରରେ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ସିନାପାଲି ବ୍ଲକରେ ଆବାସ ଯୋଜନା ବାଟବନା

ସିନାପାଲି ବ୍ଲକରେ ଆବାସ ଯୋଜନା ବାଟବନା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୪ା୪- ସରକାର ସବୁ ଗରିବ୍‌ ପରିବାରକେ ପକାଘର ଆର ଜମି ପଟ୍ଟା ଦେବାର ବେବସ୍‌ତା କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ବହୁତ୍‌ ଜାଗାରେ ଇ ସବୁ ଯୋଜନା କାଗଜ କଲମରେ ସୀମିତ ହେଇ ରହିଯାଉଛେ। 


Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri