ରାଜ୍ୟ | ସମ୍ବଲପୁର

ଅବେବସ୍‌ତା ଘେରରେ ୭୦ ବଛର୍‌ର ପୁରନା ବନାଞ୍ଚଲ

ଅବେବସ୍‌ତା ଘେରରେ ୭୦ ବଛର୍‌ର ପୁରନା ବନାଞ୍ଚଲ

ଲାଠୋର, ୧୩ା୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): 

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଲାଠୋର ବନାଞ୍ଚଲକେ ୭୦ ବଛର ବିତିଯାଇଥିଲେ ବି ଅବହେଲିତ ଅବସ୍‌ତାରେ ପଡ଼ିଛେ। ଯେନ୍‌ଟାକି ଜଂଗଲି ଜୀବ୍‌ଜଁତୁ ଆର ଜଂଗଲ ଉପରେ ବିପଦ ସୁରୁଷ୍‌ଟି କରୁଛେ। ସୂଚନା ଅନ୍‌ସାରେ ଯେତେବେଲେ ଖପ୍ରାଖୋଲ ରେଞ୍ଜରେ ଲାଠୋର ସାମିଲ ଥିଲା ସେ ସମିଆରେ ୨୬.୭.୧୯୪୮ରେ ଲାଠୋରରେ  ସରକାରୀ ହିସାବେ ଗୁଟେ ବନକାର୍ଯ୍ୟାଲୟ ଥାପନ କରାଗଲା। ଇ କାର୍ଯ୍ୟାଲୟ ଝନେ ଫରେଷ୍ଟର ଆର ୨ ଝନ୍‌ ଗାର୍ଡକୁଁ ନେଇ ପହେଲା ତାର କାଯ୍‌ ଆରମ୍‌ କରିଥିଲା।  ପଛେ ୨୩.୧୨.୧୯୫୨ରେ ପହେଲା କରି ରେଞ୍ଜର ହିସାବେ ଏମ.ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଏହେଦ୍‌କା ୪୦ ହଜାର ହେକ୍ଟର ଜଂଗଲକେ ଲାଠୋର, ଗମ୍ଭାରି, ବେନ୍ଦେର, ଘାଗୁର୍ଲି କରି ୪ଟା ସେକ୍ସନରେ ଭାଗ କରାଯାଇଛେ। ଇ ୪ଟା ସେକ୍ସନ ଅଧିନରେ ଲାଠୋର, ଗଇନ୍ଦିମାଲ, ପିପଲବାହାଲ, ମହନିଲହ, ଝଳିଆଲିଟି, ଖର୍ଲି, ସନ୍ଧିମୁଣ୍ଡା, ଜାମଜୁରି, କର୍ଲାକୁଟନା, ବେନ୍ଦେର, ବାଗଦୋର, ଧଉଁରାଖମନ, ଘାଗୁର୍ଲି, ତାଲଭଟା, ରେଙ୍ଗାଲି ଲେଖେଁ ୧୫ଟା ବିଟ ଅଛେ। ୪ଟା ସେକ୍ସନକେ ଗୁଟେ ରେଞ୍ଜର ଆର ୪ଟା ଫରେଷ୍ଟର ଥିଲା ବେଲେ ୧୧ଟା ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡ ରହିଛନ୍‌। ଯେନ୍‌ଟା କି ଦରକାରଠାନୁ ବି ବହୁତ କମ୍‌ କରମଚାରୀ ଅଛନ୍‌। ଦୁଖର କଥା ଗଲା ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ଜିଲାର ଭିନେ ଭିନେ ରେଞ୍ଜରେ ଗାର୍ଡମାନକୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ବେଲେ ଲାଠୋର ଲେଖେଁ ଗୁଟେ ସମ୍‌ବେଦନଶୀଲ ରେଞ୍ଜକେ ଗୁଟେ ବି ଗାର୍ଡ ନାଇଁ ଦିଆଯାଇ। ଏହେଦ୍‌କା ଲାଠୋର ସେକ୍ସନର ଝଲିଆଲିଟି ଆର ଖର୍ଲି, ବେନ୍ଦେର ସେକ୍ସନର ବାଘଦୋର, ଗମ୍ଭାରି ସେକ୍ସନର କର୍ଲାକୁଟନା, ଘାଗୁର୍ଲି ସେକ୍ସନର ଘାଗୁର୍ଲି ବିଟରେ ଗୁଟେ ବି ଗାର୍ଡ ନଁାଇଁନ। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଜଂଗଲରେ ଥିବାର ଦାମ୍‌କିଆ ଶାଲ, ପିଆଶାଲ, ଖଇର, ଗମ୍ଭାରୀ, ସାଗୁଆନ ଗଛ କାଟବାର ସଂଗେ ଜଂଗଲି ଜୀବ୍‌ଜଁତୁକର ଜୀବନ୍‌ ଉପରେ ବିପଦ ଦେଖା ଦେଇଛେ। ରେଞ୍ଜ ଅଧିନରେ କାଯ୍‌ କରୁଥିବାର କରମଚାରୀମାନକର ରହେବାର ଲାଗି ବି ସରକାରୀ ଘର୍‌ର ଅଭାବ ରହିଛେ। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଗୁଟେ ଘରେ ଦୁଇଝନ୍‌ ତିନ୍‌ଝନ୍‌ ଲେଖେଁ କରମଚାରୀ ରହୁଛନ୍‌। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଡିଏଫଓ ସମୀର ସତପଥୀକୁଁ ପଚରାଲାରୁ ଲାଠୋର ବନାଞ୍ଚଲରେ ଲାଗି ରହିଥିବାର ସମସିଆ ବାବ୍‌ଦେ ମୁଇଁ ଜାନିଛେଁ। ଗାର୍ଡମାନେ ତାଲିମ ନେଉଛନ୍‌ ସେଥିରଲାଗି ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇ ନାଇଁପାରବାର। ହେଲେ ତିନ୍‌ରୁ ଚାଏର ଦିନ୍‌ ଭିତରେ ନିହାତି ଭାବେ ଲାଠୋର ରେଞ୍ଜ ଲାଗି ଗୁଟେ ଗାର୍ଡ ଯୁଗେଇ ଦିଆଯିବା। ସେନ୍‌ତା ବାକି ସମସିଆମାନ ଦିନୁ ଦିନ୍‌କେ ସମାଧାନ କରାଯିବା ବଲି ସେ କହିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ | ସମ୍ବଲପୁର

ବୀର ଯବାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ତାଇ ବଜାର ବନ୍ଦ

ବୀର ଯବାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ତାଇ ବଜାର ବନ୍ଦ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ତାଇ,୧୮।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲୱାମାଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଗତ ୧୪ ତାରିଖରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଯବାନଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି।

ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଜି. ଉଦୟଗିରି ବନ୍ଦ: ୨ ମିନିଟ୍‌ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା

ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଜି. ଉଦୟଗିରି ବନ୍ଦ: ୨ ମିନିଟ୍‌ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା

ଜି. ଉଦୟଗିରି,୧୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା  ଜି. ଉଦୟଗିରି ସହରର ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁୁଲୱାମାଠାରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ବୀର ଯବାନମାନଙ୍କ ସ୍ମୃତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସୋମବାର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

 ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ମାରଣାସ୍ତ୍ରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାଣି ହତ୍ୟା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ମାରଣାସ୍ତ୍ରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାଣି ହତ୍ୟା: ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର

ବେଗୁନିଆ/ବୋଲଗଡ଼,୧୮।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବେଗୁନିଆ ଥାନା ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଦେଉଳି ଗ୍ରାମରେ ସୋମବାର ଏକ ଭିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।

 ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ

ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୮।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମାଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ୍‌ ହୋଇଥିବା ଯବାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସୋମବାର ବନ୍ଦ ରହଛି।

ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ

ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ

କେନ୍ଦୁଝର (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ ଶହୀଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। 

କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଜାଳି ଶହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି: ରାଲିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ମୁସଲିମ ଯୁବକ

କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଜାଳି ଶହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି: ରାଲିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ମୁସଲିମ ଯୁବକ

ପାଟଣା,୧୮।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.):ପୁଲୱାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୯ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ କ୍ଷୋଭ ଏବଂ ଶୋକର ମାହୋଲ ଦେଖାଦେଇଛି। ସବୁଆଡୁ ଘଟଣାକୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଉଛି। 

ମହୋଦଧିରେ ବିସର୍ଜନ ହେଲା ଶହୀଦଙ୍କ ଚିତାଭସ୍ମ

ମହୋଦଧିରେ ବିସର୍ଜନ ହେଲା ଶହୀଦଙ୍କ ଚିତାଭସ୍ମ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲୱାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଦୁଇ ଓଡ଼ିଆ ପ୍ରସନ୍ନ ସାହୁ ଏବଂ ମନୋଜ କୁମାର ବେହେରାଙ୍କ ଚିତାଭସ୍ମ ମହୋଦଧିରେ ବିସର୍ଜନ ହୋଇଛି। 

 ଶହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି: ବ୍ରହ୍ମପୁରର ୩୦ଟି ବଜାର ବନ୍ଦ

ଶହୀଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି: ବ୍ରହ୍ମପୁରର ୩୦ଟି ବଜାର ବନ୍ଦ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୮ା୨: ପୁଲୱାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୯ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି।   ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ କ୍ଷୋଭ ଏବଂ ଶୋକର ମାହୋଲ ଦେଖାଦେଇଛି। ସବୁଆଡୁ ଘଟଣାକୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଉଛି। 

୩ ଜିଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

୩ ଜିଲାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଥଣ୍ଡା କମିବାରେ ଲାଗିଥିବାବେଳେ ଦିନରେ ତାପମାତ୍ରା ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ସକାଳେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ କୁହୁଡ଼ି ଦେଖାଯାଉଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଦୁଇଦିନ ହେଲା ରାଜ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାମାନ୍ୟ ବର୍ଷା ସହ ପବନ ବହୁଛି। 

ଆଶାୟୀଙ୍କୁ ଅଡ଼ୁଆ ଏକାଧିକ ଚୟନ

ଆଶାୟୀଙ୍କୁ ଅଡ଼ୁଆ ଏକାଧିକ ଚୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮ା୨(ବ୍ୟୁରୋ):ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଘୋଷଣାକୁ ଅଳ୍ପ କିଛିଦିନ ବାକି ରହିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ହିଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣାକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୧ ଲୋକ ସଭା ଓ ୭୭ ବିଧାନସଭା ଆସନ ନେଇ ସ୍କ୍ରିନିଂ କମିଟି ବୈଠକ ସରିଯାଇଛି। 

ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରେ ମହାମେଣ୍ଟ

ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରେ ମହାମେଣ୍ଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮ା୨(ବ୍ୟୁରୋ):ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ଓ ଭାଜପାକୁ ଶାସନ ଗାଦିରେ ବସାଇ ନ ଦେବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି। କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମିଳିବା ପରେ ରାଜ୍ୟର ସମଭାବାପନ୍ନ ଦଳଗୁଡିକ ସହ ମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି। 

ଭଦ୍ରକରେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ:‘ସ୍ଥାୟୀ ସରକାର ସତ୍ତ୍ବେ ବିକାଶ ହୋଇନି’

ଭଦ୍ରକରେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ:‘ସ୍ଥାୟୀ ସରକାର ସତ୍ତ୍ବେ ବିକାଶ ହୋଇନି’

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୮ା୨:ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ବର୍ଷର ସ୍ଥାୟୀ ସରକାର ସତ୍ତ୍ବେ ବିକାଶ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ ନ ହେଲେ ଦେଶର ବିକାଶ ଅସମ୍ଭବ। ଭାଜପା ହିଁ ଏହାର ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ। ଏଣୁ ବୁଥ୍‌ସ୍ତରରୁ ଦଳୀୟ ସୈନିକମାନେ ସଂକଳ୍ପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ। ମୋଦିଙ୍କ ବିକାଶମୂଳକ ଯୋଜନା ଘରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ରବିବାର ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଗସ୍ତରେ ଆସି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କଡା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।