ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସ୍ମୃତି ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣର

ସ୍ମୃତି ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣର
ଡ. ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀର ଶୁଭ୍ର ସକାଳ। ନଈପଠାରେ ଚଅଁର ଉଡ଼ଉଥିବା କାଶତଣ୍ଡୀ ଏବେ ମଉଳିଗଲାଣି। ବଢ଼ନ୍ତା ନଈର ସୁଅ। ନଈ-ପୋଖରୀ ପାଣିରେ ମାଳ ମାଳ କଦଳୀପାଟୁକା ଓ କାଗଜଡଙ୍ଗାର ପଟୁଆର ଝିଅ-ବୋହୂମାନଙ୍କର ଦିହୁଡ଼ି ସହ ନାଚି ନାଚି ଭାସିଯାଉଛି ଆଗକୁ ଆଗକୁ। ହୁଳହୁଳି, ହରିବୋଲ ଧ୍ୱନିରେ ପରିମଣ୍ଡଳ ପ୍ରକମ୍ପିତ। ଦେବାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଶଙ୍ଖ, ଘଣ୍ଟା ଓ ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣରେ ମୁଖରିତ। ସଞ୍ଜରେ ଜଳିଉଠିବ ଆକାଶଦୀପ। ସୁଉଚ୍ଚ ବାଉଁଶ ଅଗରେ କଣା କଣା ମାଟି ଆଟିକା ଭିତରୁ ଦିଶି ଯାଉଥିବ ଦିକ୍‌ଦିକ୍‌ ଜଳୁଥିବା ଦୀପଶିଖା। ସଙ୍କେତ ଦେଉଥିବ କୂଳରେ ଲାଗିବା ପାଇଁ ଅଦୂରରୁ ଭାସି ଆସୁଥିବା ବୋଇତକୁ ଅଥବା ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଆତ୍ମାର ପ୍ରଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଶୁଭ ମନାସୁଥିବ। ମାତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣମୀର ସକାଳେ ଡଙ୍ଗା ଭସେଇଲା ବେଳେ କାହିଁକି ଶୁଭୁଥାଏ- ଆ କା ମା ବୈ- ପାନ, ଗୁଆ ଥୋଇ। ପାନଗୁଆ ତୋର, ମାସକ ଧରମ ମୋର? ଆ- ଅର୍ଥାତ୍‌ ଆଣ୍ଡାମାନ, କା- କାମ୍ବୋଡ଼ିଆ, ମା- ମାଳଦ୍ୱୀପ ଓ ବୈ- ବୋର୍ଣ୍ଣିଓ ଏବଂ ମାଳୟ, ଜାଭା, ବ୍ରହ୍ମଦେଶ, ବାଲି ପ୍ରଭୃତି ସ୍ଥାନକୁ ହୁଏତ ବୁଝାଏ। ଅଥବା ବୁଝାଏ ଆ-ଆଷାଢ଼, କା- କାର୍ତ୍ତିକ, ମା-ମାର୍ଗଶିର ଓ ବୈ-ବୈଶାଖ। ଏହି ପବିତ୍ର ସକାଳରେ ସାଧବ ପୁଅଙ୍କ ଦୁଃସାହସିକ ନୌବାଣିଜ୍ୟ ଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ସ୍ମୃତିର ରୋମନ୍ଥନ ମାତ୍ର। ଖୁଦୁରୁକୁଣୀ ଓଷା ଏହାର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଉଦାହରଣ। ଲାଗେ ଏକ ଓଷା। ମାତ୍ର ସଂସ୍କୃତି ଓ ଇତିହାସର ଯୁଗ୍ମ ମଞ୍ଚାୟନ। ‘କଳିଙ୍ଗାଃ ସାହସିକାଃ’-ମାନଙ୍କର ଦରିଆପାରି ଜୀବନର ଇତିହାସ। ଓଡ଼ିଆଜାତିର ସମୁଦ୍ରପାରି। ସୁଦୂର ଅତୀତରେ ସେମାନେ ନୀଳଦରିଆର ଭୀଷଣତାକୁ ମିତ କରିଥିଲେ। ଅଝାଲପାତି ନୀଳ ଢେଉରେ ନାଚିନାଚି ଭାସି ଯାଉଥିଲା ଦୂର ବିଦେଶକୁ ସାଧବ ବୋଇତ। ନଦୀର ଗଭୀର ମୁହାଣଗୁଡିକ ନିକଟରେ ବନ୍ଦରନଗରୀଗୁଡିଏ ଗଢିଉଠିଥିଲା। ପାଲୁର, ମାନ୍‌ଦା, ସିପ୍‌ପରା, ମାନପୁର, ଦୋସରନ୍‌, କୋକଲା, ଅମର୍‌ଦା, ତାମ୍ରଲିପି- ଏମିତି କେତେ। ଟଲେମି କିନ୍ତୁ ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ତାମ୍ରଲିପ୍ତ ବା ତାମ୍ରଲିପିକୁ ସ୍ଥାନ ଦେଇନାହାନ୍ତି। ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୬୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଯଦିଓ ଏହି ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ବିକାଶଲାଭ କରିଛି, ତଥାପି ଟଲେମିଙ୍କ ବର୍ଣ୍ଣନାରୁ ବାଦ ପଡିବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା। ବିଶାଳକାୟ ପୋତଗୁଡିକ ଆକାର ଓ ପ୍ରକାରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର। କହ୍ନେଇବର ଚମ୍ପତିରାୟଚୂଡାମଣି ରଚିତ ଓ ସଦାଶିବ ରଥଶର୍ମା ସମ୍ପାଦିତ ‘ପାଇକଖେଦା’ରୁ ନଅ ପ୍ରକାର ପୋତର ବର୍ଣ୍ଣନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ସେଗୁଡିକ ହେଲେ- ବହିତର, ଗାଣ୍ଡିଆ, ଚୋଟମୁଖି, ସୁରଚାତୁରୀ, ରାଜପୁର, ଖଇଦଙ୍ଗା, ଗଙ୍ଗପ୍ରସାଦ ଓ ନଡିଆଖୁଡୁପ। ଫକୀରମୋହନଙ୍କ ‘ଆମତ୍ଚରିତ’ ଓ ‘ବାଲେଶ୍ୱରୀ ପଙ୍ଗାଲୁଣ’ ପୁସ୍ତକରୁ ତିନୋଟି ବଡ ବୋଇତର ନାମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଗୋରାପ, ସଲୁକ ଓ ଦୁଉଣି। ଚକ୍ରଧର ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ‘ଅର୍ଣ୍ଣବବିହାର’ ନୌଶାସ୍ତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଏ ବୋଇତଗୁଡିକର ବିଭବ ଥିଲା- ଉତ୍ତମଜାତୀୟ ହାତୀ, ସୂକ୍ଷ୍ମ ପାଟବସ୍ତ୍ର, ଲୌହଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ, ହୀରାପଥର- ଏମିତି କେତେ ପଦାର୍ଥ ଓ ଜୀବ। ପୋତଗୁଡିକ ଖାଲିପେଟରେ ଫେରୁ ନ ଥିଲେ। ଥିଲା ନାନାଜାତିର ମସଲା (ଅଳେଇଚ, ଗୁଜୁରାତି, ଡାଳଚିନି ପ୍ରଭୃତି), ମୁଦ୍ରା, ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ରୁପାର ପିଣ୍ଡ ଏବଂ ମୋତିମାଣିକ ଇତ୍ୟାଦି। କେବଳ ପଦାର୍ଥ ନୁହେଁ- କଳିଙ୍ଗ ଓ ଦରିଆ ସେପାରି ଉଭୟ ଭୂମିର ସାଂସ୍କୃତିକ ସମ୍ପଦ ଯଥା- ଧର୍ମ, ଚିତ୍ର, ସ୍ଥାପତ୍ୟ, ସଙ୍ଗୀତ, ନୃତ୍ୟ, ସାହିତ୍ୟ ଓ ଭାଷା ପରସ୍ପର ସହ ମିଶି ଯାଉଥିଲେ। ଭାରି ବିଚିତ୍ର ଦିଶୁଥିଲା ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିମଣ୍ଡଳର ଦୃଶ୍ୟ। ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବ ଏସିଆ ଭୂଖଣ୍ଡର ପ୍ରାୟ ସକଳ ଭୂମି- ଜାଭା, ସୁମାତ୍ରା, ବୋର୍ଣ୍ଣିଓ, ଥାଇଲାଣ୍ଡ, ମାଲେସିଆ, ମଧ୍ୟପ୍ରାଚ୍ୟର ମିଶର, ପାରସ୍ୟ, ଇରାକ, ଇରାନ ଏବଂ ଗ୍ରୀସ୍‌, ରୋମ ସହିତ କଳିଙ୍ଗପୁଅମାନଙ୍କର ବାଣିଜି୍ୟକ ସମ୍ପର୍କ କେତେ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ଥିଲା, ଐତିହାସିକମାନେ ଏ କଥା ସପ୍ରମାଣ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ଖଣ୍ଡଗିରି ଗୁମ୍ଫାରେ ସେଇ ମିଶ୍ର-ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରତିଧ୍ୱନି। ଯବନ-ଦ୍ୱାରପାଳମୂର୍ତ୍ତି, ପକ୍ଷଯୁକ୍ତ-ପଶୁଚିତ୍ର ଓ ସୁଦୃଶ୍ୟ ଇଣ୍ଡୋ-ପାରସିକ ସ୍ତମ୍ଭ ଇତ୍ୟାଦି ସେଇ ପ୍ରତିଧ୍ୱନିର ପଦଧ୍ୱନି। ଲାଗେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଜନ୍ମର ବହୁପୂର୍ବରୁ କଳିଙ୍ଗର କଳାକାର ଓ ଶିଳ୍ପୀମାନେ ନିନେଫ୍‌, ବାବିଲୋନ୍‌ ଓ ପର୍ସିପୋଲିସ୍‌ର କଳାକୃତି ସହ ଖୁବ୍‌ ପରିଚିତ ଥିଲେ। ପ୍ରାଚୀନ କଳିଙ୍ଗର ଲୋକେ ଯେ ଏକଦା ନୌବିଦ୍ୟା, ସମୁଦ୍ରଯାତ୍ରା ଓ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ଉପକୂଳରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଥିଲେ, ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ଏହା ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ, ଚିତ୍ର, ସ୍ଥାପତ୍ୟ, ଧର୍ମ ଓ ସମାଜ ଜୀବନର ଗାଥା କହୁଛି। ସାଧବମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆଉ ଏକ ଚମତ୍କାର କାହାଣୀ। ଏହିଭଳି କେତେ କାହାଣୀ ରହିଛି। ଏ କାହାଣୀ ‘କୁହୁକମଣ୍ଡଳ ଚଢ଼େଇ’ର କାହାଣୀ। ଚଢ଼େଇ ତ ଚଢ଼େଇ ପୁଣି କୁହୁକମଣ୍ଡଳ ଚଢ଼େଇ କ’ଣ? ନିଶ୍ଚୟ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚଢ଼େଇ ହୋଇଥିବ। ନ ହେଲେ କାହିଁକି ବଡ଼ଭାଇମାନଙ୍କୁ ସାନଭାଇ ଏଇ ଚଢ଼େଇ ତା’ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବାକୁ ଅଳି କରିଥାନ୍ତା? କାହାଣୀଟି ଏହିପରି- ଚଢ଼େଇଟି କୁହୁକ ଜାଣେ। ଚଢ଼େଇର କୁହୁକରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରି ଦେବାଲାଗି ସାନ ସାଧବର ଇଚ୍ଛା। ତେଣୁ ବଡ଼ ଭାଇଙ୍କୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ଏହି ବିରଳ ପକ୍ଷୀଟିକୁ ଆଣିଦେବା ଲାଗି। ବଡ଼ ଭାଇ କୌଣସି ଏକ ରାଜ୍ୟରେ ବଣିଜ ସାରି ଫେରିବା ବେଳକୁ ମନେ ପଡ଼ିଛି କୁହୁକ ଚଢ଼େଇ କଥା। ରାଜାଙ୍କୁ ଜଣାଇଛି। ରାଜା ତିନିଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚଢ଼େଇକୁ ଧରି ଆଣିଦେବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ସବୁତକ କେଳା ଏ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଚଢ଼େଇ ନ ମିଳିଲେ ମୁଣ୍ଡକାଟ। କେଳାମାନଙ୍କର ପ୍ରାଣମୂର୍ଚ୍ଛା ଉଦ୍ୟମ। ଶେଷରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ନିଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଥିବା ଏକ ବିଶାଳ ବୃକ୍ଷର କୋରଡ଼ରୁ ଏହି କୁହୁକ ଚଢ଼େଇକୁ ଧରିଛନ୍ତି, ରାଜାଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଜା ସାଧବମାନଙ୍କୁ ଏହି କୁହୁକ ପକ୍ଷୀକୁ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏ କାହାଣୀ ଅବତାରଣାର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ରହିଛି। ଏହା ହୋଇପାରେ ଏକ ଲୋକକାହାଣୀ। ମାତ୍ର ଏହି କାହାଣୀ ପଛରେ ସନ୍ନିବେଶିତ ଗୂଢ଼ ରହସ୍ୟକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଉ। ସାଧବମାନେ କେବଳ ରେଶମ, ଲୌହ ସାମଗ୍ରୀ ଅଥବା ମସଲା ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନି ବା ରପ୍ତାନି କରୁ ନ ଥିଲେ। ବିରଳ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆମ ଦେଶରୁ ବିଦେଶ ବା ବିଦେଶରୁ ଆମ ଦେଶକୁ ଆମଦାନି ଓ ରପ୍ତାନି କରୁଥିଲେ। ଏହାର ବଳିଷ୍ଠ ପ୍ରମାଣ ରହିଛି ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଓ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର କାନ୍ଥରେ। ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ରହିଛି ଅଷ୍ଟମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ ବୋଇତରେ ରପ୍ତାନି ହେଉଥିବା ହାତୀମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର। ସମୁଦ୍ର ବକ୍ଷରେ ବୋଇତ ଭାସିଯାଉଛି। ବୋଇତରେ ଲଦା ହୋଇଛନ୍ତି ହାତୀ। ଅନୁମାନ କରି ହେଉଛି, ସେ ବୋଇତର ଆକାର କେତେ ବିଶାଳ ହୋଇଥିବ। ବୋଇତ ତଳେ ପଥର ଦେହରେ ପାଣି ଓ ମାଛର ଚିତ୍ର, ଯାହା ସମୁଦ୍ର ଓ ସମୁଦ୍ର ଜଳରେ ଭାସି ଚାଲିଥିବା ହାତୀ ବୋଝେଇ ବୋଇତକୁ ପ୍ରତୀକିତ କରେ। ଏହି ପଥର ତିଆରି ସ୍ମୃତିଚିହ୍ନଟି ସଂଗ୍ରହାଳୟର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱ ଗ୍ୟାଲେରୀରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ। ଅନୁରୂପ ଭାବେ କୋଣାର୍କ ଦେହରେ ଥିବା ଜିରାଫ୍‌ର କଥା। ଜିରାଫ୍‌ ଆମ ଦେଶର ପଶୁ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଏଠାରେ ଜିରାଫ୍‌ ନିକଟରେ ଖୋଦେଇ ହୋଇଥିବା ମଣିଷର ରୂପରେଖ ଓଡ଼ିଶା ଭୂମିର ନୁହେଁ। ବିଦେଶୀ ବିଦେଶୀ ଲାଗୁଛି। ତେଣୁ ସେକାଳରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ତ୍ରୟୋଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହି ଜିରାଫ୍‌ ଆମଦାନି ମଧ୍ୟ ବୋଇତ ସାହାଯ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଅନୁମାନ କରିହୁଏ। ସୁତରାଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାଧବପୁଅର କୁହୁକମଣ୍ଡଳ ଚଢ଼େଇ କାହାଣୀ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରେ ଯେ ବୋଇତରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସାଧବମାନେ ବିରଳ, ଦୁଷ୍ପ୍ରାପ୍ୟ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ନେଉଥିଲେ ଏବଂ ଆଣୁଥିଲେ। ମୋ- ୯୪୩୯୨୮୧୫୬୧
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..