ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କ ଅଶ୍ୱମେଧ

ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କ ଅଶ୍ୱମେଧ

ଦେବଦତ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ

ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧର ଏକ ଦୁଃଖାନ୍ତକ ଅନ୍ତ ଘଟିଛି। କୁରୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ରକ୍ତର ନଦୀ ବହିଯାଇଛି। ଶେଷରେ ପାଣ୍ଡବମାନଙ୍କର ବିଜୟ ହୋଇଛି। ଏହା ପରର ପର୍ବଟି ହେଉଛି ଅଶ୍ୱମେଧ ପର୍ବ। ଏହି ପର୍ବରେ ଯୁଧିଷ୍ଠିର କିପରି ରାଜା ହେଲେ ଓ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁସାରେ ଅଶ୍ୱମେଧ ଯଜ୍ଞ କଲେ ତାହା ବର୍ଣ୍ଣିତ ହୋଇଛି। ଯଜ୍ଞର ବିଧାନ ଅନୁସାରେ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ତାଙ୍କର ଏକ ସର୍ବସୁଲକ୍ଷଣଯୁକ୍ତ ଘୋଡ଼ାକୁ ଉନ୍ମୁକ୍ତ ଛାଡ଼ିଦେଲେ। ଘୋଡ଼ା ପଛେ ପଛେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ନେଇ ଗଲେ ଅର୍ଜୁନ। ଘୋଡ଼ା ଭାରତବର୍ଷର ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟକୁ ଗଲା, ସେ ରାଜ୍ୟ ପାଣ୍ଡବ ଶାସନାଧୀନ ବା ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ମିତ୍ର ରାଜ୍ୟ ହୋଇଗଲା। ଏହା କେବଳ ଏକ ବିଜୟୀ ରାଜାଙ୍କର ରାଜ୍ୟଜୟ ନୁହେଁ ବରଂ ପୁରୁଣା ଶତ୍ରୁଙ୍କ ସହ ଶତ୍ରୁତା ଭୁଲି ତାଙ୍କୁ ମିତ୍ର ଭାବେ ଆପଣେଇ ନେବାର ଓ ଶାନ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିବାର ପ୍ରଚେଷ୍ଟା।  

ମଧ୍ୟଯୁଗରେ ଯେତେବେଳେ ସଂସ୍କୃତ ଭାଷାରେ ଲିଖିତ ପୁରାଣଗୁଡ଼ିକ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷାରେ ଅନୂଦିତ ହେଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ବିଶେଷତଃ କର୍ନାଟକ, ଆସାମ, ମଣିପୁର ଓ ବଙ୍ଗଳାର ରାଜାମାନଙ୍କୁ ଅଶ୍ୱମେଧ ପର୍ବର କାହାଣୀ ଭଲ ଲାଗିଲା। ବ୍ୟାସଙ୍କ ଶିଷ୍ୟ ଜୈମିନୀ ସଂସ୍କୃତ ଭାଷାରେ ଏହି ପର୍ବର ସର୍ବପୁରାତନ ପୁନର୍ଲିଖନକାର। ତଥାପି ତାଙ୍କ ମହାଭାରତ ବ୍ୟାସଙ୍କ ମହାଭାରତଠାରୁ ଅଲଗା। 

କାହାଣୀ ଅନୁସାରେ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ପାଇଁ ଜୈମିନୀ ନିଜର ଗୁରୁ ବ୍ୟାସଦେବଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ ବ୍ୟାସଙ୍କୁ କେଉଁଠି ନ ପାଇ ଚାରୋଟି ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ପଚାରିଲେ। ଏହି ପକ୍ଷୀ ଚାରୋଟି ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଦ୍ରଷ୍ଟା। ଏମାନେ ଯୁଦ୍ଧର ଏପରି କିଛି ଅଂଶ ଦେଖିଥିଲେ ଯାହା ବ୍ୟାସ ଦେଖି ନ ଥିଲେ। ସେମାନେ ସେ ବିଷୟରେ ଜୈମିନୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ଯାହା ଜୈମିନୀ ତାଙ୍କ ମହାଭାରତରେ ଲେଖିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଜୈମିନୀ ଅଶ୍ୱମେଧ ପର୍ବରେ ଏପରି କିଛି କଥା ଲେଖିଛନ୍ତି, ଯାହା ବ୍ୟାସଦେବଙ୍କ ମହାଭାରତରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ବିଷୟଠାରୁ ଅଲଗା। କେତେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏକା ଓ ଆଉ କେତେକ ଅଲଗା। ଏହି ପର୍ବରେ ଅଛି ଯଜ୍ଞ ପାଇଁ କେମିତି ଏକ ସର୍ବଗୁଣସମ୍ପନ୍ନ ରାଜକୀୟ ଧଳାଘୋଡ଼ା ଯୋଗାଡ଼ କରାହେଲା ଏବଂ କେମିତି ଏ ଘୋଡ଼ାକୁ ଜଣେ ରାଜା ଚୋରି କରିନେଲେ, ଯିଏ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣେ ଭକ୍ତଭାବରେ ଭଗବାନ୍‌ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ଚାହୁଁଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ଏକ କାହାଣୀରେ ଅଛି ଆମାଜନ ରାଣୀ ପ୍ରମିଳାଙ୍କ କଥା, ଯିଏ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଥିଲେ। ସେ ଏକ ପୁରୁଷବିହୀନ ମହିଳାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ବାସ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ି ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ। ସଂସ୍କୃତ ମହାଭାରତରେ ଏ କାହାଣୀ ନାହିଁ। 

ସଂସ୍କୃତ ମହାଭାରତରେ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଉପାଖ୍ୟାନ ଅଛି, ଯାହା ଆସାମୀ ଓ ମଣିପୁରୀ ମହାଭାରତରେ ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏହି ଉପାଖ୍ୟାନ ଅନୁସାରେ ଅର୍ଜୁନ ନିଜର ପୁତ୍ର ବବ୍ରୁବାହନଙ୍କ ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଯେ ତାଙ୍କ ଔରସରୁ ଜନ୍ମିଥିବା ମଣିପୁରର ରାଣୀ ଚିତ୍ରାଙ୍ଗଦାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଏ କଥା ସେତେବେଳେ ସେ ଜାଣି ନ ଥିଲେ। ତ୍ରୟୋଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ହରିହର ବିପ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ଆସାମୀ ମହାଭାରତରେ ଅଛି ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ଅନ୍ୟ ଏକ ପତ୍ନୀ ଉଲୁପି ନାଗମଣି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ରଖିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ମହାଭାରତରେ ଅଛି ଯେ ଯୁଦ୍ଧରେ ବବ୍ରୁବାହନ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ମାଆ ଚିତ୍ରାଙ୍ଗଦା ଆସି ଜଣାଇଦେଲେ ଯେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପିତା ଅର୍ଜୁନ। ଏଣୁ ପିତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେ ନାଗଲୋକକୁ ଯାଇ ଭୟଙ୍କର ଯୁଦ୍ଧ କରି ଓ ଦୁଃସାହସିକତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନାଗମଣି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଅଷ୍ଟାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଲଙ୍ଗଜମ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ରଶ୍ୟାମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ମଣିପୁରୀ ମହାଭାରତରେ ଅଛି ଯେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ବବ୍ରୁବାହନ ହତ୍ୟାକରିବା ପରେ କୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇଦେଇଥିଲେ। 

ଷୋଡ଼ଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଶଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ କନ୍ନଡ଼ ଜୈମିନୀ ଭାରତରେ ଅଛି ଯେ, ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ଯାତ୍ରାପଥରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଶତ୍ରୁ ଶକୁନି ଓ ଜୟଦ୍ରଥଙ୍କ ପୁଅମାନଙ୍କ ସହ ଭେଟ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଶତ୍ରୁତା ଭୁଲି ପରସ୍ପରର ମିତ୍ର ଓ ସହଯୋଗୀ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି। ପୁନଶ୍ଚ ଯାତ୍ରାପଥରେ ସେମାନେ ଅନେକ ଯାଦୁମୟ ସ୍ଥାନ, ବିଜ୍ଞ ଋଷିଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛନ୍ତି। ଶେଷରେ ଘୋଡ଼ାକୁ ଯେତେବେଳେ ଯଜ୍ଞରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି, ସେ ଆନନ୍ଦରେ ହସିବାର ଦେଖାଯାଇଛି, କାରଣ ଏହାଦ୍ୱାରା ସେ ବୈକୁଣ୍ଠକୁ ଯାଇପାରିବ। ସୁତରାଂ ଅଶ୍ୱମେଧ ମାନେ ନୁହେଁ ଯଜ୍ଞରେ ଘୋଡ଼ାକୁ ବଳିଦେବା ବା ରାଜା ସବୁ ଦେଶ ଜୟ କରିବା ବରଂ ଏହା ହେଉଛି କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଲାଭ କରିବା ଓ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର ଯଜ୍ଞ।

(ଲେଖକ ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ପୁରାଣବିତ୍‌ ଏବଂ ପୁରାଣଶାସ୍ତ୍ର ଉପରେ ସେ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ରଚନା କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମାଷ୍ଟର କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଛକରେ ଥିବା ମଡର୍ନ ବୁକ୍‌ ଡିପୋ, ଫୋନ୍‌- ୦୬୭୪-୨୫୩୪୩୭୩, modbooks. bbsr @ gmail.comରେ ଉପଲବ୍ଧ।)

ଲେଖକଙ୍କ ଇମେଲ୍‌ ଠିକଣା: devdutt@devdutt.com


All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି। ମୁସଲମାନମାନେ ମୃତ ଲୋକର ଶବକୁ ପୋତିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନେ ତାକୁ ଅଗ୍ନିରେ ଦାହ କରନ୍ତି। ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ ଦାହ ପାଇଁ କାଠ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଆଜିକାଲି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଶକ୍ତି ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲାଣି।  କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଜାଳେଣି କାଠର ଘୋର ଅଭାବ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ସରକାରୀ ଗାର୍ଡନରମାନେ ଗଛର ଅଳ୍ପ କିଛି ଛୋଟ ଡାଳ କାଟିବାର ଛଳନା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ସବୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଡାଳ କାଟନ୍ତି ଓ ସେସବୁକୁ ନିଗମବୋଧ ଘା..

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ମଣିଷର ଛଳନା ଇତିହାସ ପରି ପୁରୁଣା। କିଛିଦିନ ତଳେ ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଅବସରରେ କୌଣସି ଏକ ଅପେରା ମଞ୍ଚ ଉପରେ ମନୋରଞ୍ଜନ ଆଳରେ ଜଣେ ମହିଳା କଳାକାର ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ଅଶ୍ଳୀଳ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ପ୍ରସାରଣ କଲେ ଏବଂ ଆଉ କେତେକ ଚ୍ୟାନେଲ ପ୍ରତିବାଦ ବାହାନାରେ ସେହି ତଥାକଥିତ ନଗ୍ନ ନୃତ୍ୟକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କଲେ। ଜଣେ ରାଜାଙ୍କୁ ଯଦି ତାଙ୍କ ପାର୍ଷଦ କହେ, ‘ମଣିମା, ଆପଣଙ୍କ ବଡ଼ଗୁଣ ହେଲା ଆପଣ ତୋଷାମଦି ଭଲପାଆନ୍ତି ନାହିଁ,’ ଏ କଥାଟି ଯେମିତି ଏକ ତୋଷା..

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର


ବିକାଶ କୁମାର ପତି

ଚିରନ୍ତନ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ଅର୍ଥାତ୍‌, କେହି ବି ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେନି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ବିନା ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି- ତାଙ୍କ ପରିବାର, ବିଦ୍ୟାଳୟ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର, ସବୁଠି ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଓ ତୃଷ୍ଣା ମେଣ୍ଟେଇବା ପାଇଁ କଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଜାତିସଂଘର ଜଳ ଉପରେ କାମ କରୁ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କୁହାଯାଏ ବିବାହ ଯୋଡ଼ି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଦରବାରରେ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖଣ୍ଡଓ୍ବାରେ ଏପରି ଏକ ବିରଳ ବାହାଘର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ଖଣ୍ଡଓ୍ବା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁନାସା ଗଁାର ବାସିନ୍ଦା ଧନେଶ ରାଜବୈଦ ନିମାଡ ନିବାସୀ ଚେତନା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ କନ୍ୟା ଓ ବରଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୩୬ ଇଞ୍ଚ। ଉଚ୍ଚତା କମ୍‌ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସାଧାରଣତଃ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଓ ବିହାର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ପିଲାମାନେ ବହୁ ସମୟରେ ଅଜବ ଓ ଅଦ୍ଭୁତ ଉତ୍ତର ଲେଖିଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏପରିକି ଭଲ ମାର୍କ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର ଖାତାରେ ଟଙ୍କା ଷ୍ଟାପଲ୍‌ କରିବାର ନଜିର ଅଛି।  ‘ବାପା ଗରିବ ଲୋକ, ପୁଣି ଥରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୋତେ ପାସ୍‌ କରିଦିଅନ୍ତୁ’ କହି କେତେକ ପରୀ..

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ଡ. ନିଖିଳାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରୋଗୀ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ କାହାର ଛବି ନାଚି ଉଠିଥାଏ? କିଛି ସାଧାରଣ ଲୋକ ମନେ କରୁଥିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖମଣ୍ଡଳ। ଏମିତି ଏକ ଧାରଣା ଜନ୍ମିବା ପଛରେ ବିଭିନ୍ନ ନେତା ଓ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଚାର, ଅସଂଖ୍ୟ ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ରାସ୍ତାକଡ଼ର ତତ୍‌ସମ୍ପର୍କିତ ଏକାଧିକ ହୋର୍ଡିଂର ପ୍ରଭାବ ବି..

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ପୀତାମ୍ବର ରାଉତ

ମହାନ୍‌ ପରିବେଶବିତ୍‌ ମହମ୍ମଦ ଦିଲଓ୍ବାର୍‌ଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ୨୦୧୦ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱ ଘରଚଟିଆ ଦିବସ ରୂପେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଘରଚଟିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ପାସେରିଡି। ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରିଟେନ୍‌, ଫ୍ରାନ୍ସ, ପ୍ୟାରିସ୍‌, ଜର୍ମାନୀ, ବେଲଜିୟମ୍‌, ଇଟାଲୀ, ନେଦରଲାଣ୍ଡ ଓ ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପାଇ ଫେରାଇଦେବା ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ମହାନତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ସ୍ବରୂପ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି।  ଦିଲୀପ ପୋଦ୍ଦାର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁରଟର ଉମ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାଢ଼ି ଶୋ’ରୁମ୍‌ରେ ସେଲ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି। ପୋଦ୍ଦାର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ସାରି ଡ୍ୟୁଟିକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ବ୍ୟାଗ୍‌..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ପିନାକୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଘୋଷ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଲୋକପାଳ ହେବା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଚୟନ କମିଟି ତାଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରିଥିଲା। ଲୋକପାଳ ଚୟନ ନେଇ ଫେବୃୟାରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେ..

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ମିଶ୍ର

ଜନ୍ମ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ଅବଧାରିତ ସତ୍ୟ। ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଟାଳିପାରି ନାହିଁ। ମୃତ୍ୟୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଘଟଣା ଉପରେ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀରବ। ତଥାପି କେତେକ ଘଟଣା ଓ ତତ୍‌ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମତାମତକୁ ପରୀକ୍ଷା କଲେ ଆମେ ମୃତ୍ୟୁପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବା। ଆଜକୁ ବହୁବର୍ଷ ପୂର୍ବର ଏକ ଘଟଣା ଏବେ ମଧ୍ୟ ମୋ ହୃଦୟରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଶୈଶବ ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଉକ୍ତ ଘଟଣାର ଜଟିଳତାକୁ ହୃ..

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଡ. ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ

ଦୋଳପୂନେଇଁ ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ ଗଁା ଦାଣ୍ଡ। ସଞ୍ଜ ଆକାଶରେ ଉଇଁ ଆସୁଥାଏ ଉକିଆ ଜହ୍ନ। ଜହ୍ନ ଉପରକୁ ଉଠେ। ପବନରେ ଭାସି ଆସେ କୃଷ୍ଣ-ସଂଗୀତ। ”ଫଗୁଣ ମାସରେ ଦୋଳଗୋବିନ୍ଦ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ପରମାନନ୍ଦ। ଫଗୁ ଗୁଣ୍ଡିରେ ଝିମିରି ମିଶାଇ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ଯଦୁ ଗୋସାଇଁ, ମୋ’ କାହ୍ନାରେ।“ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ବେଳେବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟିହୁଏ। ଏଥିପାଇଁ ଧନସମ୍ପଦ କ୍ଷୟ ହେବା ସହିତ ଜୀବନ ହାନି ମଧ୍ୟ ଘଟିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ମରଣ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବା ପରେ ଦୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ମାନବିକତା। ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇଜଣ ମହିଳା। ନିଜ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା..


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା