ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଭିଗନ୍‌ ବ୍ୟବସାୟ

ଭିଗନ୍‌ ବ୍ୟବସାୟ

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭିଗନ୍‌ ବା ଶୁଦ୍ଧ ନିରାମିଷାଶୀମାନେ ମାଛ, ମାଂସ, କ୍ଷୀର, କ୍ଷୀରଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ, ଅଣ୍ଡା, ମହୁ ଇତ୍ୟାଦି କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରାଣିଜ ଦ୍ରବ୍ୟ ଆହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନେ ପଶୁଲୋମ, ଚମଡ଼ା ଓ ଉଲ୍‌ରୁ ତିଆରି ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରି କି ଯେଉଁ ବଡି କେୟାର ଓ ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ଆଦି ଉତ୍ପାଦନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ କିମ୍ବା ଯେଉଁ ସାମଗ୍ରୀରେ ସାମାନ୍ୟତମ ପ୍ରାଣିଜ ଉପାଦାନ ଥାଏ, ସେମାନେ ତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ। 

ସ୍ବିଡେନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ମୋତେ ଥରେ କହିଲେ ଯେ, ଷ୍ଟକ୍‌ହୋମ୍‌ରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରେ ସେ ଯେତେବେଳେ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଡିନର ପାର୍ଟି ଦିଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବେ ମାଂସଭୋଜୀ ଅତିଥି ପାଇଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ସେ ଯେତେବେଳେ ୪୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଡିନର ପାର୍ଟି ଦିଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତି ଛଅ ଜଣରେ ଦୁଇ ଜଣ ନିରାମିଷାଶୀ ବା ଶୁଦ୍ଧ ନିରାମିଷାଶୀ ପାଇଥାନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଯୁବବର୍ଗ ଭିତରେ ନିରାମିଷ ଓ ଶୁଦ୍ଧ ନିରାମିଷ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ବଢ଼ୁଛି। 

ମୋ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏଇ ନିକଟରେ ଚତୁର୍ଥ ଜାତୀୟ ଜୈବ ମେଳା ଉଦ୍‌ଯାପନ କରିଛି। ଏଥିରେ ୪୫୦ଟା ଷ୍ଟଲ୍‌ ପଡ଼ିଥିଲା। ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ ହଜାର ଦର୍ଶକ ଆସୁଥିଲେ। ଏଥର ଆମେ ଭିଗନ୍‌ ବିଭାଗ ଓ ଭିଗନ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ବିପଣିର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲୁ। ତାହା ଖୁବ୍‌ ଭଲ ଚାଲିଲା। ବିଶେଷତଃ ଭିଗନ୍‌ ପିଜା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା, ଯାହା କାଜୁବାଦାମରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଛେନାରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା। ମୁଁ ମୋ ଅଫିସ୍‌ ଷ୍ଟାଫ୍‌ଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲି। ସେମାନେ ଏହାକୁ ଖୁବ୍‌ ପସନ୍ଦ କଲେ। ମୋ ଜାଣିବାରେ କେହି ଜଣେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଭିଗନ୍‌ ଶପିଂ ମଲ୍‌ ଖୋଲିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରେ ଅଦ୍ୟାବଧି ୮୦୦ ପ୍ରକାର ଆଇଟମ୍‌ ଅଛି। ସେ ମୋତେ କହିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ରେ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ବହୁ ଅଫର ମିଳୁଛି। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ସମସ୍ୟା ହେଲା, ବେପାରକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଦକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ମିଳୁନାହାନ୍ତି। 

ଯେହେତୁ ଦିନକୁ ଦିନ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଭିଗନ୍‌ ଓ ନିରାମିଷାଶୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଏହାକୁ ନେଇ ବ୍ୟବସାୟ କରାଯାଇପାରେ। ମୁଁ ଅଳ୍ପଦିନ ତଳେ ନାଗପୁରରେ ଦୁଇଜଣ ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲି, ଯେଉଁମାନେ ବାଦାମରୁ ସୁନ୍ଦର ସ୍ବାଦିଷ୍ଠ କ୍ଷୀର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏପରି ଲୋକ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବଜାରରେ ଏହାର ବିକ୍ରିବଟା କରିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ। 

ସାରା ପୃଥିବୀରେ ଏବେ ଭିଗନ୍‌ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି। ଲିଣ୍ଡା ମ୍ୟାକ୍‌କାଟ୍‌ନୀ ବିଶ୍ୱର ଜଣେ ପ୍ରମୁଖ ଡିଜାଇନର, ଯିଏ କି କେବଳ ଭିଗନ୍‌ ପୋଷାକ ହିଁ ତିଆରି କରନ୍ତି। ସେହିପରି ଗୁଡ଼ଗାଓଁର ସୋନାଲ ଏକ ଆଇସ୍‌କ୍ରିମ୍‌ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ କ୍ଷୀର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ। 

କିଛିବର୍ଷ ପାଇଁ ମୁଁ ଏକ ଇଂଲିଶ ମାସିକ ପତ୍ରିକାର ବୋର୍ଡରେ ଥିଲି। ଏହି ପତ୍ରିକାର ନାମ ହେଉଛି ଭିଗନ୍‌। ଏହା ଏକ ସୁନ୍ଦର ପତ୍ରିକା। ଏଥିରେ ମାଂସାଶୀରୁ ଭିଗନ୍‌ ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟାରମାନଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ପ୍ରକାଶ ପାଏ। ତା’ଛଡ଼ା ଇଂଲଣ୍ଡରେ ପ୍ରତିଦିନ ଘଟୁଥିବା ଭିଗନ୍‌ ଇଭେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକର ବିବରଣୀ, ଭିଗନ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ରନ୍ଧନ ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ ଭିଗନ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାଶ ପାଏ। ଏହା ୨୫ ବର୍ଷର ଏକ ପୁରୁଣା ପତ୍ରିକା, ଯାହା ଏବେ ବି ଲାଭରେ ଚାଲୁଛି। 

ମାଇକେଲ ଓଫେଇ ଦ ମିନିମାଲିଷ୍ଟ ଭିଗନ୍‌ ନାମକ ଏକ ସାଇଟ୍‌ରେ ୩୮ଟି ବ୍ୟବସାୟିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସନ୍ନିବେଶିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି, ଏହାଦ୍ୱାରା ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ମାଂସାହାର ଛାଡ଼ି ନୈତିକ ଜୀବନ ଆଡ଼କୁ ଢଳିବେ। ମୁଁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛି ଯେ, ଯଦି ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ ଥାଏ, ତେବେ ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ଚୟ ନୈତିକ ଜୀବନ ଆଡ଼କୁ ଆକର୍ଷିତ ହେବେ। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ ଯଦି ସ୍ବାଦିଷ୍ଠ ଭିଗନ୍‌ ମିଠା ଓ ଆଇସ୍‌କ୍ରିମ୍‌ ମିଳେ, ତେବେ ଲୋକମାନେ ଆଉ କ୍ଷୀର ବା କ୍ଷୀରଜାତ ସାମଗ୍ରୀରେ ତିଆରି ମିଠା ଓ ଆଇସ୍‌କ୍ରିମ୍‌କୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ଭିଗନ୍‌ ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକର ଚାହିଦା ବଢ଼ିବ, ସେତେବେଳେ ଯୋଗାଣକୁ ନେଇ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିବ। ତେଣୁ ଆମକୁ ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଓଫେଇଙ୍କର କିଛି ଚିନ୍ତାଧାରା ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ।

ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ: ଭିଗନ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ପାଇଁ ଭିଗନ୍‌ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଓ କାଫେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ଦରକାର। ଭିଗନ୍‌ ପିଜା ଆଦିର ହୋମ୍‌ ଡେଲିଭରି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବା ଉଚିତ। ଆଇସ୍‌କ୍ରିମ୍‌ ବାରଗୁଡ଼ିକରେ ଡାଇରିମୁକ୍ତ ଆଇସ୍‌କ୍ରିମ୍‌ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଦରକାର। ବାଦାମ ପ୍ରଭୃତିରୁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଛେନା ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ଦରକାର। ସେହିପରି ଭିଗନ୍‌ ବର୍ଗର ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲେ, ଲୋକେ ଆଉ ଗୋରୁ ଓ ଘୁଷୁରି ମାଂସର ବର୍ଗର ପ୍ରତି ମନ ବଳାଇବେ ନାହିଁ। ଭିଗନ୍‌ ବେକରିର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବା ଦରକାର। କ୍ୱଚିତ୍‌ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ, ପାଉଁରୁଟିରେ ଅଣ୍ଡା ଓ କ୍ଷୀର ଦିଆଯାଏ, ଏପରି କି ବେଳେବେଳେ ମାଂସ ବି। 

ସେବା: ଭିଗନ୍‌-ଅନୁକୂଳ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ସେବା ଯୋଗାଇଦେବା ଲାଗି ଫ୍ରିଲାନ୍ସ ଇଲଷ୍ଟ୍ରେଟର ରହିବା ଦରକାର। ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଭିଗନ୍‌ ଉଦ୍ୟୋଗପତିଙ୍କ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ ବା ବୁକ୍‌-କିପର ରହିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ। ଭିଗନ୍‌ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଜଣେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପରିଚାଳକଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଭିଗନ୍‌ ଉଦ୍ୟୋଗପତିଙ୍କର ପ୍ରୋଫାଇଲ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କପିରାଇଟିଂ ସେବା ଯୋଗାଇଦେବା ନିମନ୍ତେ ଅଫର ଦିଆଯିବା ଦରକାର। ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପାଠ୍ୟକ୍ରମମାଳା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସ୍ବାଦିଷ୍ଠ ଶୁଦ୍ଧ ନିରାମିଷ ଖାଦ୍ୟ ରନ୍ଧନ କୌଶଳ ଶିଖାଇବ। ଆପଣ ଭିଗନ୍‌ ପାର୍ଟିର ରୋଷେୟା ବନିପାରିବେ ଏବଂ ଭିଗନ୍‌ ରନ୍ଧନ କର୍ମଶାଳାର ଆୟୋଜନ କରିପାରିବେ। ଏକ ଡେଟିଂ ଆପ୍‌ର ମଧ୍ୟ ବିକାଶ କରାଯାଇପାରେ, ଯାହା ଭିଗନ୍‌ ଯୋଡ଼ିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ବନ୍ଧ ସ୍ଥାପନ କରିପାରିବ। ଭିଗନ୍‌ ଓ ନୈତିକ ବେପାରୀଙ୍କ ସହ ଭିଗନ୍‌ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧ ଯୋଡ଼ିବା ପାଇଁ ଏକ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ର ବିକାଶ କରାଯାଇପାରେ। 

ଫ୍ୟାଶନ୍‌: ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଭିଗନ୍‌ ଜୋତା ଦୋକାନ ଖୋଲାଯାଇପାରେ। ଭିଗନ୍‌ ଜୈବ ବସ୍ତ୍ର ଯଥା ଚଡ଼ି, ଗଞ୍ଜି, ସ୍ବେଟର, ସକ୍ସ ଇତ୍ୟାଦିର ବେପାର କରାଯାଇପାରେ। ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଭିଗନ୍‌ ସୁଟ୍‌ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଭିଗନ୍‌ ମେକ୍‌ଅପ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ବନାଯାଇପାରେ। ଏକ ପରିବେଶ-ଅନୁକୂଳ ଓ ରାସାୟନିକମୁକ୍ତ ଭିଗନ୍‌ ନେଲ୍‌ ପଲିଶ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇପାରେ। 

ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ: ବିଶେଷତଃ ନୈତିକ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଏକ ନିବେଶ ପାଣ୍ଠି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇପାରେ। ଭିଗନ୍‌ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଆପଣ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ କରିବାକୁ ଆଗଭର ହୋଇପାରନ୍ତି। 

ଏଠାରେ ଆଉ କିଛି ଚିନ୍ତାଧାରା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଉଛି। ଭିଗନ୍‌ ପ୍ରାଣୀ ଖାଦ୍ୟ, ଭିଗନ୍‌ ଓ୍ବାଇନ୍‌, ବଡି କେୟାର୍‌, ପ୍ରସାଧନ ସାମଗ୍ରୀ ଦୋକାନ ସହ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଗ୍ରୋସରି ଷ୍ଟୋର୍‌ ଖୋଲାଯାଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରେ ସବୁ ପ୍ରକାର ଭିଗନ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବ। ଗୋଟାଏ ବଡ଼ ଭିଗନ୍‌ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏକ କାମ, ଯାହା ଅନ୍ୟ ବହୁଲୋକଙ୍କୁ ଶୁଦ୍ଧ ନିରାମିଷାଶୀ ଜୀବନ ଜିଇଁବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ। ବହୁ ମାଂସାଶୀ ଲୋକ କହିବାର ମୁଁ ଶୁଣିଛି ଯେ ଯଦି ସହଜ ଓ ସୁବିଧାରେ ଭିଗନ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ମିଳିବ, ତେବେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀ ବଦଳାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଏକ ବଡ଼ ଭିଗନ୍‌ ବଜାର ବିକଶିତ କରାଇବା ଦରକାର। ଜର୍ଜ ବର୍ନାର୍ଡ ଶ କହିଥିଲେ- ”ପ୍ରାଣୀମାନେ ମୋର ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ମୁଁ ମୋ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କୁ ମାରି ଖାଏ ନାହିଁ।“ 

ଏକ ଭିଗନ୍‌ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ କି କି ଜିନିଷ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ: ବିଟି କଟନ୍‌ରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଟି-ଶାର୍ଟ (ସେମାନେ କହିବେ ଏହା ଅର୍ଗାନିକ୍‌ କଟନ୍‌), ଜେଲାଟିନ୍‌ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍‌ ଓ ମିଠା, ପାମ୍‌ ତେଲ, ଧଳା ଚିନି (ଯାହାକୁ ଗୋରୁ ହାଡ଼ ବ୍ୟବହାର କରି ରିଫାଇନ୍‌ କରାଯାଉଛି), ବୋନ୍‌ ଚାଇନା ଯୁକ୍ତ ଚୀନା ବାସନ, ରାସାୟନିକ ରଙ୍ଗ (ଏହି ରଙ୍ଗ ଯୋଗୁ ରାଜସ୍ଥାନର ନଦୀଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଗଲାଣି) ଇତ୍ୟାଦି। ଭିଗନ୍‌ ଦୋକାନଟିଏ ଖୋଲିବାକୁ ଗଲେ ସବୁ ଜିନିଷ ତନ୍ନ ତନ୍ନ କରି ଦେଖିବା ଦରକାର। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ ଆଜିକାଲି ଗୋଟିଏ ବି ବିସ୍କୁଟ ମିଳିବ ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିରେ ପାମ୍‌ ତେଲ ନ ଥିବ।  

Email: gandhim@nic.in

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି। ମୁସଲମାନମାନେ ମୃତ ଲୋକର ଶବକୁ ପୋତିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନେ ତାକୁ ଅଗ୍ନିରେ ଦାହ କରନ୍ତି। ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ ଦାହ ପାଇଁ କାଠ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଆଜିକାଲି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଶକ୍ତି ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲାଣି।  କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଜାଳେଣି କାଠର ଘୋର ଅଭାବ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ସରକାରୀ ଗାର୍ଡନରମାନେ ଗଛର ଅଳ୍ପ କିଛି ଛୋଟ ଡାଳ କାଟିବାର ଛଳନା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ସବୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଡାଳ କାଟନ୍ତି ଓ ସେସବୁକୁ ନିଗମବୋଧ ଘା..

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ମଣିଷର ଛଳନା ଇତିହାସ ପରି ପୁରୁଣା। କିଛିଦିନ ତଳେ ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଅବସରରେ କୌଣସି ଏକ ଅପେରା ମଞ୍ଚ ଉପରେ ମନୋରଞ୍ଜନ ଆଳରେ ଜଣେ ମହିଳା କଳାକାର ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ଅଶ୍ଳୀଳ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ପ୍ରସାରଣ କଲେ ଏବଂ ଆଉ କେତେକ ଚ୍ୟାନେଲ ପ୍ରତିବାଦ ବାହାନାରେ ସେହି ତଥାକଥିତ ନଗ୍ନ ନୃତ୍ୟକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କଲେ। ଜଣେ ରାଜାଙ୍କୁ ଯଦି ତାଙ୍କ ପାର୍ଷଦ କହେ, ‘ମଣିମା, ଆପଣଙ୍କ ବଡ଼ଗୁଣ ହେଲା ଆପଣ ତୋଷାମଦି ଭଲପାଆନ୍ତି ନାହିଁ,’ ଏ କଥାଟି ଯେମିତି ଏକ ତୋଷା..

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର


ବିକାଶ କୁମାର ପତି

ଚିରନ୍ତନ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ଅର୍ଥାତ୍‌, କେହି ବି ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେନି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ବିନା ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି- ତାଙ୍କ ପରିବାର, ବିଦ୍ୟାଳୟ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର, ସବୁଠି ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଓ ତୃଷ୍ଣା ମେଣ୍ଟେଇବା ପାଇଁ କଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଜାତିସଂଘର ଜଳ ଉପରେ କାମ କରୁ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କୁହାଯାଏ ବିବାହ ଯୋଡ଼ି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଦରବାରରେ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖଣ୍ଡଓ୍ବାରେ ଏପରି ଏକ ବିରଳ ବାହାଘର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ଖଣ୍ଡଓ୍ବା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁନାସା ଗଁାର ବାସିନ୍ଦା ଧନେଶ ରାଜବୈଦ ନିମାଡ ନିବାସୀ ଚେତନା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ କନ୍ୟା ଓ ବରଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୩୬ ଇଞ୍ଚ। ଉଚ୍ଚତା କମ୍‌ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସାଧାରଣତଃ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଓ ବିହାର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ପିଲାମାନେ ବହୁ ସମୟରେ ଅଜବ ଓ ଅଦ୍ଭୁତ ଉତ୍ତର ଲେଖିଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏପରିକି ଭଲ ମାର୍କ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର ଖାତାରେ ଟଙ୍କା ଷ୍ଟାପଲ୍‌ କରିବାର ନଜିର ଅଛି।  ‘ବାପା ଗରିବ ଲୋକ, ପୁଣି ଥରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୋତେ ପାସ୍‌ କରିଦିଅନ୍ତୁ’ କହି କେତେକ ପରୀ..

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ଡ. ନିଖିଳାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରୋଗୀ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ କାହାର ଛବି ନାଚି ଉଠିଥାଏ? କିଛି ସାଧାରଣ ଲୋକ ମନେ କରୁଥିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖମଣ୍ଡଳ। ଏମିତି ଏକ ଧାରଣା ଜନ୍ମିବା ପଛରେ ବିଭିନ୍ନ ନେତା ଓ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଚାର, ଅସଂଖ୍ୟ ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ରାସ୍ତାକଡ଼ର ତତ୍‌ସମ୍ପର୍କିତ ଏକାଧିକ ହୋର୍ଡିଂର ପ୍ରଭାବ ବି..

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ପୀତାମ୍ବର ରାଉତ

ମହାନ୍‌ ପରିବେଶବିତ୍‌ ମହମ୍ମଦ ଦିଲଓ୍ବାର୍‌ଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ୨୦୧୦ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱ ଘରଚଟିଆ ଦିବସ ରୂପେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଘରଚଟିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ପାସେରିଡି। ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରିଟେନ୍‌, ଫ୍ରାନ୍ସ, ପ୍ୟାରିସ୍‌, ଜର୍ମାନୀ, ବେଲଜିୟମ୍‌, ଇଟାଲୀ, ନେଦରଲାଣ୍ଡ ଓ ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପାଇ ଫେରାଇଦେବା ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ମହାନତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ସ୍ବରୂପ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି।  ଦିଲୀପ ପୋଦ୍ଦାର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁରଟର ଉମ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାଢ଼ି ଶୋ’ରୁମ୍‌ରେ ସେଲ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି। ପୋଦ୍ଦାର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ସାରି ଡ୍ୟୁଟିକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ବ୍ୟାଗ୍‌..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ପିନାକୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଘୋଷ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଲୋକପାଳ ହେବା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଚୟନ କମିଟି ତାଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରିଥିଲା। ଲୋକପାଳ ଚୟନ ନେଇ ଫେବୃୟାରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେ..

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ମିଶ୍ର

ଜନ୍ମ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ଅବଧାରିତ ସତ୍ୟ। ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଟାଳିପାରି ନାହିଁ। ମୃତ୍ୟୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଘଟଣା ଉପରେ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀରବ। ତଥାପି କେତେକ ଘଟଣା ଓ ତତ୍‌ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମତାମତକୁ ପରୀକ୍ଷା କଲେ ଆମେ ମୃତ୍ୟୁପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବା। ଆଜକୁ ବହୁବର୍ଷ ପୂର୍ବର ଏକ ଘଟଣା ଏବେ ମଧ୍ୟ ମୋ ହୃଦୟରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଶୈଶବ ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଉକ୍ତ ଘଟଣାର ଜଟିଳତାକୁ ହୃ..

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଡ. ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ

ଦୋଳପୂନେଇଁ ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ ଗଁା ଦାଣ୍ଡ। ସଞ୍ଜ ଆକାଶରେ ଉଇଁ ଆସୁଥାଏ ଉକିଆ ଜହ୍ନ। ଜହ୍ନ ଉପରକୁ ଉଠେ। ପବନରେ ଭାସି ଆସେ କୃଷ୍ଣ-ସଂଗୀତ। ”ଫଗୁଣ ମାସରେ ଦୋଳଗୋବିନ୍ଦ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ପରମାନନ୍ଦ। ଫଗୁ ଗୁଣ୍ଡିରେ ଝିମିରି ମିଶାଇ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ଯଦୁ ଗୋସାଇଁ, ମୋ’ କାହ୍ନାରେ।“ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ବେଳେବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟିହୁଏ। ଏଥିପାଇଁ ଧନସମ୍ପଦ କ୍ଷୟ ହେବା ସହିତ ଜୀବନ ହାନି ମଧ୍ୟ ଘଟିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ମରଣ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବା ପରେ ଦୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ମାନବିକତା। ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇଜଣ ମହିଳା। ନିଜ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା..


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା