ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଙ୍କଟରେ କୃଷି ଓ କୃଷକ

ସଙ୍କଟରେ କୃଷି ଓ କୃଷକ

ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ସାହୁ

ଆମ କୃଷି ସଂସ୍କୃତିର ସୁଦୀର୍ଘ ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁଶୀଳନ କଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏକଦା ଏଠି କୃଷି ଥିଲା ଏକ ସ୍ବାଧୀନ, ସମ୍ମାନଜନକ ଓ ଲାଭଦାୟକ ବୃତ୍ତି। କୃଷକର ଆର୍ଥିକ ସ୍ବଚ୍ଛଳତା ଓ ସାମାଜିକ ମର୍ଯ୍ୟାଦାକୁ ଅନୁଭବ କରି ଲୋକେ କହୁଥିଲେ ‘ଚାଷ ଅଛି ଯାହାର କି ଆନନ୍ଦ ତାହାର’। ବାସ୍ତବରେ ସେତେବେଳେ ଯାହାର ଯେତେ ବେଶି ଚାଷଜମି ଥିଲା, ତା’ର ସମ୍ମାନ ଓ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଥିଲା ସେତେ ବେଶି। ମାତ୍ର ଯେବେଠାରୁ ଦେଶରେ କୃଷି ବଦଳରେ ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରଗତିର ପରିଭାଷା କହି ତିଆରି ହେଲା ବିକାଶର ନକ୍ସା, ସେବେଠାରୁ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ। ଶିଳ୍ପାୟନର ନାରା ଦେଇ ଚାଷଜମିକୁ ଅକ୍ତିଆର କଲେ କମ୍ପାନୀ କୁବେରମାନେ। ଅଳ୍ପ ଜମିରେ ଅଧିକ ଅମଳ ନିମନ୍ତେ ତିଆରି ହେଲା ସବୁଜ ବିପ୍ଳବର ମେଢ। ଦେଶୀ ବିହନ ବୁଡ଼ିବା ସାଙ୍ଗକୁ ଅବସାନ ହେଲା ହଳଲଙ୍ଗଲର ଯୁଗ। ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଚାଷର ଚକ୍ରବୂ୍ୟହରେ ପଡ଼ି ଛିନ୍ନଛତ୍ର ହେଲା ଦେଶୀ ଚାଷର ଦୁନିଆ। ଜୈବିକ ସାର ବଦଳରେ ପ୍ରୟୋଗ ହେଲା ରାସାୟନିକ ସାର ଓ ବିଷ। ମାଟିର ଉର୍ବରତା କମି କମି ଯିବାରୁ ବେଧଡ଼କ ଭାବରେ ବଢିଲା ସାର ପ୍ରୟୋଗର ପରିମାଣ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଚାଷୀର ଅମଳ ବଢିଲା ସତ, କିନ୍ତୁ ଉପତ୍ାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନୁପାତରେ ମନ୍ଦିରକୁ ବଳିଗଲା ମୁଖଶାଳା। ସବୁଜ ବିପ୍ଳବ ପରେ ଚାଷୀ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବିପଦ ହୋଇ ଉଭାହେଲା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ। କେତେବେଳେ ବଢ଼ିମରୁଡ଼ିରେ ତ କେତେବେଳେ ଚକଡ଼ା ପୋକ ଦାଉରେ ଉଜୁଡ଼ିଗଲା ଚାଷ। ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପଦ ଯେ ନ ଥିଲା ତାହା ନୁହେଁ, ମାତ୍ର ସେତେବେଳେ ବଢ଼ିମରୁଡ଼ି ସହିତ ଲଢ଼ି ପାରୁଥିଲା ଦେଶୀ ବିହନ ଓ ଚାଷୀର ଅନୁଭୂତିସିଦ୍ଧ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ। ଖେତ ଉଜୁଡ଼ି ଗଲେ ବି କେବେ ହିମତ୍‌ ହାରୁ ନ ଥିଲା ଚାଷୀ। ଆର୍ଥିକ ସ୍ବଚ୍ଛଳତା ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରବଳ ପ୍ରାଣଶକ୍ତି ତା’ ଭିତରେ ଭରିଥିଲା ଶତ ଦୁର୍ବିପାକ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରି ଆଗକୁ ବଢିବାର ଦମ୍ଭିଲାପଣ। ସେଥିପାଇଁ ବନ୍ୟା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଉଜୁଡ଼ା ଖେତକୁ ଦେଖି ଚାଷୀ କହୁଥିଲା - ବଢି ଏଥର ଖେତ ଉଜାଡ଼ି ଦେଲେ ବି ଆରଥରକୁ ଅଜାଡ଼ି ଦେବ ସୁନାର ଫସଲ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ବାରମ୍ବାର କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ସେ ହରେଇ ବସିଲା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରେ ଅଣ୍ଟା ସଳଖି ଠିଆହେବାର ଜୁ। ଋଣଯନ୍ତାରେ ପଡ଼ି ସେ ଭୁଲିଗଲା ଆପଣା ଶିଙ୍ଗରେ ମାଟିତାଡ଼ି ସ୍ବାଭିମାନର ସହ ବଞ୍ଚତ୍ବାର କଳା। ତେଣୁ ଆମ କୃଷି ସଂସ୍କୃତିର ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ଇତିହାସରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଗଲା ଏକ କଳଙ୍କିତ ଅଧ୍ୟାୟ- ଯାହାର ନାଁ ‘ଚାଷୀ ଆମତ୍ହତ୍ୟା’। ଚାଷୀ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ପରି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିବାପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହନ୍ତି କୌଣସି ସରକାର। ବରଂ ଚାଷୀ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ଚାଷଜନିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନର ତଳୁ ଉପର ଯାଏ ତପତ୍ର ହୋଇଉଠନ୍ତି ସମସ୍ତେ। ତେଣୁ ଯେତେ ଯାହା ଯୋଜନା କଲେ ବି ଥମିବାର ନାଁ ଧରୁନି ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ଜାରି ରହିଥିବା ଚାଷୀ ଆମତ୍ହତ୍ୟାର ବିଡ଼ମ୍ବିତ ଧାରା। କାରଣ ସରକାର ଯେଉଁଠି ସତ୍ୟକୁ ସ୍ବୀକାର କରିବା ପାଇଁ କୁଣ୍ଠିତ, ସେଠାରେ କେବେ ବି ବାହାରି ପାରେନି ସମସ୍ୟା ସମାଧାନର ସହଜ ସୂତ୍ର। 

ଚାଷର ପ୍ରଥମ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ଜଳ। ମାତ୍ର ଏଠି ନଈପାଣିକୁ କାରଖାନା ଶୋଷୁଥିବା ବେଳେ ଜମିକୁ ମିଳେନି ଜଳ। ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୨ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଓଡ଼ିଶାରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ଟପି ପାରିଲାନି ଜଳସେଚିତ ଜମିର ପରିମାଣ। ତେଣୁ ଇନ୍ଦ୍ରଦେବତା ସଦୟ ନ ହେଲେ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତଦିଏ ଚାଷୀ। ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟଜନିତ କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଭରଣା ପାଇଁ ଦେଶରେ ଏବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫସଲବୀମା ଯୋଜନା। ବାସ୍ତବତା ଆଧାରରେ ବିଚାର କଲେ ମନେହୁଏ ଏହା ଚାଷୀମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ବରଂ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁୁ ମାଲାମାଲ କରିବା ଏ ଯୋଜନାର ଅସଲ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। କେବଳ ଫସଲବୀମା କାହିଁକି କୃଷି ଓ କୃଷକର ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ଦେଶରେ ଯେତେ ଯୋଜନା ହେଉଛି କେଉଁଠି ହେଲେ ତା’ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଫଳ ପାଉନି ପ୍ରକୃତ ହିତାଧିକାରୀ। 

ଅର୍ଥନୀତି ବିଶାରଦ ଚାଣକ୍ୟ କହିଥିଲେ, ଦେଶରେ ଅର୍ଥନୀତିର ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷାପାଇଁ ଭରିଏ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ଭରଣେ ଧାନର ମୂଲ୍ୟ ସମାନ ହେବା ଦରକାର। ଏବେ କିନ୍ତୁ ଭରିଏ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଊଣା ପଡ଼ିବ ପ୍ରାୟ ଆଠ ଭରଣ ଧାନର ମୂଲ୍ୟ। ଚାଷୀ ତା’ର ଶସ୍ୟର ଉପଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ପାଉ- ଏକଥା ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ ଦେଶର କୌଣସି ସରକାର। ତେଣୁ ଧାନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ବାମୀନାଥନ୍‌ କମିଟି ଦେଇଥିବା ରିପୋର୍ଟକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସରକାର ଏଡ଼େଇ ଚାଲିଛନ୍ତି ଅତି ଚତୁରତାର ସହିତ। ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ ବେଳେବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ ମୂଲ୍ୟକୁ ଟପିଯାଏ ଉପତ୍ାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ। ଆହୁରି ଦୁଃଖର ବିଷୟ ହେଉଛି ସରକାର କୁଣ୍ଠାର ସହିତ ଯେଉଁ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରୁଛନ୍ତି, ସେତକ ପାଇବାରୁ ବି ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛି ଆମ ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀ। ଏଠି ଶସ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ପ୍ରକ୍ରିୟାଟି ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଅଭିସନ୍ଧିମୂଳକ ଯେ ସେଥିରେ ପେଷି ହୋଇ ଚାଷୀ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ। ଚାଷୀ କେବଳ ଏଠି ତୁଛାଟାରେ ଖଟିଖଟି ମରୁଛି, କିନ୍ତୁ ମାଗଣାରେ ଲାଭ ଖାଉଛି ମିଲର, ଦଲାଲ ଓ ସେବା ସମବାୟ ସମିତିର କାର୍ପଟଦାରମାନେ। କେବଳ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ବିପଣନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନୁହେଁ, ଭଣ୍ଡାରଣ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୁଏ ଚାଷୀ। ଚାଷୀ ଖେତରେ ଯେତେବେଳେ ଟମାଟୋ ପାଚି ନ ଥାଏ ସେତେବେଳେ ତାହା ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ ଚଢା ଦରରେ। ମାତ୍ର ଚାଷୀ ଟମାଟୋ ବଜାରକୁ ଆସିଗଲା ପରେ ତା’ର ଭାଉ ଏମିତି ଖସିଯାଏ ଯେ ବେଳେବେଳେ ତୋଳା ଖର୍ଚ୍ଚ ବି ପାଏନି ଚାଷୀ। ଏହି କାରଣରୁ କେତେବେଳେ ତାହା ଜମିରେ ପଚେ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଢଳାଯାଏ ରାଜରାସ୍ତାରେ। 

ଚାଷୀର ବ୍ୟୟଭାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସାଧାରଣ ଚାଷୀଟିଏ ବିନା ଋଣରେ ଚାଷ କରିବା ଅସମ୍ଭବ। ମାତ୍ର ଆମ ଦେଶର ଋଣ ଆଦାୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାଟି ଏଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଥିବା ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ଓ ନୀରବ ମୋଦିଙ୍କୁ ସରକାର ବତାଇ ଦିଅନ୍ତି ଖସିଯିବାର ବାଟ। ମାତ୍ର ଋଣଯନ୍ତାରେ ପଡ଼ି ଡହଳ ବିକଳ ହେଉଥିବା କ୍ଷୁଦ୍ରଚାଷୀଙ୍କୁ ଦେଖେଇ ଦିଅନ୍ତି ଆମତ୍ହତ୍ୟାର ରାସ୍ତା। କେନ୍ଦ୍ର ହେଉ କି ରାଜ୍ୟ ସବୁ ସରକାର କୃଷି ଓ କୃଷକ ବିରୋଧୀ। ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କୃଷି ଓ କୃଷକର ଉନ୍ନତି ନିମନ୍ତେ ସମସ୍ତେ ଅଜାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତ ଅଜସ୍ର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି। ମାତ୍ର ନିର୍ବାଚନ ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଏ ସେମାନଙ୍କ ଚାଷୀ-ବିରୋଧୀ ଚେହେରା। ଏହି କ୍ରମରେ ସ୍ବାଧୀନତା ଲାଭର ହୀରକ ଜୟନ୍ତୀ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଚାଷୀମାନଙ୍କର ରୋଜଗାର ଦି’ଗୁଣିତ କରିବାର ସଂକଳ୍ପକୁ ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି। ମାତ୍ର ଏସବୁ କେବଳ ତୁଛା ରାଜନୀତି। ଚାଷୀଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚହଜାର ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାର। କୁଆଡ଼େ ଗଲା ସେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି। ଏପଟେ ଧାନର ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟକୁ ନେଇ କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣା କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ନୀତି ହେଉ କି ପରିବେଶ ନୀତି, କେଉଁଠି ହେଲେ ବି ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉନି ଚାଷୀର ହିତ।

ସାଧାରଣତଃ କୌଣସି ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସେତେବେଶି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଚାହାନ୍ତିନି ସରକାର। ମାତ୍ର ଓଡ଼ିଶାରେ ଚାଷୀମାନେ ଯେ ଏବେ ସଙ୍ଗଠିତ ତାହା ସୂଚନା ଦେଇସାରିଛି ପ୍ରାଇସ୍‌, ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍‌ ଓ ପେନ୍‌ସନ ଦାବିରେ ବାରମ୍ବାର ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଉଥିବା ‘ନବ ନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ’।  କେବଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ନୁହେଁ, ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏବେ ଦାନା ବାନ୍ଧି ସାରିଛି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ। କୃଷକମାନଙ୍କ ଦାବିକୁ ଯଥାର୍ଥ କହି ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଏବେ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ। କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ସହ ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧର ସର୍ତ୍ତରୁ ଜଣାଯାଏ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି ରାଜନୈତିକ ମଞ୍ଚର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳରେ। ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ କୃଷି ଓ କୃଷକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବୋଧହୁଏ ଲଢାଯିବ ଆଗାମୀ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ। 

ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ନଗର, ଭଦ୍ରକ, 

ମୋ-୯୪୩୮୮୫୫୦୮୮

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ଶବଦାହରେ ଘଷି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଭାରତରେ ପ୍ରତିଦିନ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମରୁଛନ୍ତି। ମୁସଲମାନମାନେ ମୃତ ଲୋକର ଶବକୁ ପୋତିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନେ ତାକୁ ଅଗ୍ନିରେ ଦାହ କରନ୍ତି। ପାରମ୍ପରିକ ଭାବେ ଦାହ ପାଇଁ କାଠ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଆଜିକାଲି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ଶକ୍ତି ଓ ଗ୍ୟାସ୍‌ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହେଲାଣି।  କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଜାଳେଣି କାଠର ଘୋର ଅଭାବ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ସରକାରୀ ଗାର୍ଡନରମାନେ ଗଛର ଅଳ୍ପ କିଛି ଛୋଟ ଡାଳ କାଟିବାର ଛଳନା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ସବୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଡାଳ କାଟନ୍ତି ଓ ସେସବୁକୁ ନିଗମବୋଧ ଘା..

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ଛଳନା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ନେଇ ମଣିଷର ଛଳନା ଇତିହାସ ପରି ପୁରୁଣା। କିଛିଦିନ ତଳେ ଖଣ୍ଡଗିରି ଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ ଅବସରରେ କୌଣସି ଏକ ଅପେରା ମଞ୍ଚ ଉପରେ ମନୋରଞ୍ଜନ ଆଳରେ ଜଣେ ମହିଳା କଳାକାର ଅଙ୍ଗ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ଅଶ୍ଳୀଳ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ପ୍ରସାରଣ କଲେ ଏବଂ ଆଉ କେତେକ ଚ୍ୟାନେଲ ପ୍ରତିବାଦ ବାହାନାରେ ସେହି ତଥାକଥିତ ନଗ୍ନ ନୃତ୍ୟକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ କଲେ। ଜଣେ ରାଜାଙ୍କୁ ଯଦି ତାଙ୍କ ପାର୍ଷଦ କହେ, ‘ମଣିମା, ଆପଣଙ୍କ ବଡ଼ଗୁଣ ହେଲା ଆପଣ ତୋଷାମଦି ଭଲପାଆନ୍ତି ନାହିଁ,’ ଏ କଥାଟି ଯେମିତି ଏକ ତୋଷା..

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର

ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ଆମ ଅଧିକାର


ବିକାଶ କୁମାର ପତି

ଚିରନ୍ତନ ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ଅର୍ଥାତ୍‌, କେହି ବି ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେନି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ବି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ସ୍ବଚ୍ଛ ପାନୀୟ ଜଳ ବିନା ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି- ତାଙ୍କ ପରିବାର, ବିଦ୍ୟାଳୟ, କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର, ସବୁଠି ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଓ ତୃଷ୍ଣା ମେଣ୍ଟେଇବା ପାଇଁ କଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ଜାତିସଂଘର ଜଳ ଉପରେ କାମ କରୁ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କୁହାଯାଏ ବିବାହ ଯୋଡ଼ି ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଦରବାରରେ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖଣ୍ଡଓ୍ବାରେ ଏପରି ଏକ ବିରଳ ବାହାଘର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ଖଣ୍ଡଓ୍ବା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁନାସା ଗଁାର ବାସିନ୍ଦା ଧନେଶ ରାଜବୈଦ ନିମାଡ ନିବାସୀ ଚେତନା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ କନ୍ୟା ଓ ବରଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ୩୬ ଇଞ୍ଚ। ଉଚ୍ଚତା କମ୍‌ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସାଧାରଣତଃ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଓ ବିହାର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ପିଲାମାନେ ବହୁ ସମୟରେ ଅଜବ ଓ ଅଦ୍ଭୁତ ଉତ୍ତର ଲେଖିଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏପରିକି ଭଲ ମାର୍କ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର ଖାତାରେ ଟଙ୍କା ଷ୍ଟାପଲ୍‌ କରିବାର ନଜିର ଅଛି।  ‘ବାପା ଗରିବ ଲୋକ, ପୁଣି ଥରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୋତେ ପାସ୍‌ କରିଦିଅନ୍ତୁ’ କହି କେତେକ ପରୀ..

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ଡ. ନିଖିଳାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରୋଗୀ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ କାହାର ଛବି ନାଚି ଉଠିଥାଏ? କିଛି ସାଧାରଣ ଲୋକ ମନେ କରୁଥିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖମଣ୍ଡଳ। ଏମିତି ଏକ ଧାରଣା ଜନ୍ମିବା ପଛରେ ବିଭିନ୍ନ ନେତା ଓ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଚାର, ଅସଂଖ୍ୟ ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ରାସ୍ତାକଡ଼ର ତତ୍‌ସମ୍ପର୍କିତ ଏକାଧିକ ହୋର୍ଡିଂର ପ୍ରଭାବ ବି..

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ପୀତାମ୍ବର ରାଉତ

ମହାନ୍‌ ପରିବେଶବିତ୍‌ ମହମ୍ମଦ ଦିଲଓ୍ବାର୍‌ଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ୨୦୧୦ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱ ଘରଚଟିଆ ଦିବସ ରୂପେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଘରଚଟିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ପାସେରିଡି। ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରିଟେନ୍‌, ଫ୍ରାନ୍ସ, ପ୍ୟାରିସ୍‌, ଜର୍ମାନୀ, ବେଲଜିୟମ୍‌, ଇଟାଲୀ, ନେଦରଲାଣ୍ଡ ଓ ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପାଇ ଫେରାଇଦେବା ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ମହାନତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ସ୍ବରୂପ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି।  ଦିଲୀପ ପୋଦ୍ଦାର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁରଟର ଉମ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାଢ଼ି ଶୋ’ରୁମ୍‌ରେ ସେଲ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି। ପୋଦ୍ଦାର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ସାରି ଡ୍ୟୁଟିକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ବ୍ୟାଗ୍‌..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ପିନାକୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଘୋଷ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଲୋକପାଳ ହେବା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଚୟନ କମିଟି ତାଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରିଥିଲା। ଲୋକପାଳ ଚୟନ ନେଇ ଫେବୃୟାରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେ..

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ମିଶ୍ର

ଜନ୍ମ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ଅବଧାରିତ ସତ୍ୟ। ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଟାଳିପାରି ନାହିଁ। ମୃତ୍ୟୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଘଟଣା ଉପରେ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀରବ। ତଥାପି କେତେକ ଘଟଣା ଓ ତତ୍‌ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମତାମତକୁ ପରୀକ୍ଷା କଲେ ଆମେ ମୃତ୍ୟୁପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବା। ଆଜକୁ ବହୁବର୍ଷ ପୂର୍ବର ଏକ ଘଟଣା ଏବେ ମଧ୍ୟ ମୋ ହୃଦୟରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଶୈଶବ ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଉକ୍ତ ଘଟଣାର ଜଟିଳତାକୁ ହୃ..

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଡ. ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ

ଦୋଳପୂନେଇଁ ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ ଗଁା ଦାଣ୍ଡ। ସଞ୍ଜ ଆକାଶରେ ଉଇଁ ଆସୁଥାଏ ଉକିଆ ଜହ୍ନ। ଜହ୍ନ ଉପରକୁ ଉଠେ। ପବନରେ ଭାସି ଆସେ କୃଷ୍ଣ-ସଂଗୀତ। ”ଫଗୁଣ ମାସରେ ଦୋଳଗୋବିନ୍ଦ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ପରମାନନ୍ଦ। ଫଗୁ ଗୁଣ୍ଡିରେ ଝିମିରି ମିଶାଇ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ଯଦୁ ଗୋସାଇଁ, ମୋ’ କାହ୍ନାରେ।“ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ବେଳେବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟିହୁଏ। ଏଥିପାଇଁ ଧନସମ୍ପଦ କ୍ଷୟ ହେବା ସହିତ ଜୀବନ ହାନି ମଧ୍ୟ ଘଟିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ମରଣ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବା ପରେ ଦୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ମାନବିକତା। ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇଜଣ ମହିଳା। ନିଜ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା..


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା