ସମ୍ବଲପୁର

ଶିକ୍ଷା, ସୁଆସ୍‌ତିଅ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌, ରାସ୍‌ତାଘାଟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ସାତସପନ

ଶିକ୍ଷା, ସୁଆସ୍‌ତିଅ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌, ରାସ୍‌ତାଘାଟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ସାତସପନ

ସିନାପାଲି, ୫।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ): 

ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ୍‌ର ଆଦିବାସୀ ବହୁଲ ନଙ୍ଗଲବୋଡ଼ ପଁଚେତର ଗୋଲାବେଡ଼ା ଗଁା। ଗଁାଟା ଘଁଚ୍‌ ଜଂଗଲ ଭିତରେ ଥିଲାବେଲେ ଗଁାବାସୀ ଶିକ୍ଷା, ସୁଆସ୍‌ତିଅ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌, ରାସ୍‌ତାଘାଟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ଲେଖେଁ ମଉଲିକ୍‌ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ ହେଇ ରହିଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଗଁାରେ ଆଦିବାସୀ ଆର ପହରିଆ ସମାଜର ୫୦ଟା ପରିବାରର ପାଖାପାଖି ୧୬୦ ଲୋକ୍‌ ବାସ କରୁଛନ୍‌। ଇମାନକର ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ସୁବିଧା ଲାଗି ଗୁଟେ ନଲଚୁଅଁା ରହିଛେ ହେଲେ ସେଥ୍‌ରୁ ଫ୍ଲୋରାଇଡ ମିଶା ପାଏନ୍‌ ବାହାରୁଛେ। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଗଁାବାସୀ ନାଲ, ନଲିଆ, ଝରନ୍‌ର ପାଏନ୍‌ ଆନି ବେଭାର କରୁଛନ୍‌। ଗୋଲାବେଡ଼ାବାସୀ ଗଁାରେ ଗୁଟେ ମିନି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଖୁଲବାର ଲାଗି ପରଶାସନିକ ଅଧ୍‌କାରୀକଁରନୁ ମୂଲ କରି ନେତାମନ୍ତ୍ରୀ ସମକୁ ଗୁହାରି ହତାଶ ହେଇଛନ୍‌। ଯେନଥିରଲାଗି ଗଁାର ୩୦ରୁ ଅଧ୍‌କା ଛୁଆ ପ୍ରାକ୍‌ ଶିକ୍ଷାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଇ ରହିଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଗଁାବାସୀ ଆଏଜତକ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ପାଏବାରୁ ବଁଚିତ୍‌ ହେଇ ରହିଛନ୍‌। ପରଶାସନ ତରଫୁ ଯଦିବି ସୋଲାର ଲାଇଟର ବେବସ୍‌ତା କରାଯାଇଛେ ସେଟା ୬ ମାସ୍‌ ଉତାରୁ ଅଚଲ ହେଇ ପଡ଼ିରହିଛେ। ସେନ୍‌ତା ଯିବାର ଆଏବାର ଲାଗି ଗଁାକେ ଫିଦିନିଅଁା ରାସ୍‌ତାଟେ ନଁାଇଁନ। ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ଗଁାବାସୀ ବହୁତ୍‌ ହଇରାନ ହରକତ୍‌ ହେଉଛନ୍‌। ଗଁାକେ ଯିବାକେ ହେଲେ ଟଙ୍କାମାଳ ଗଁାରୁ ଯିବାକେ ହେସି। ହେଲେ ସେଠାନୁ ୩ କି.ମି. ରାସ୍‌ତା ନାଇଁଥିବାର ଲାଗି ଚାଲତି ରାସ୍‌ତାରେ ଜଂଗଲ ପାର ହେଇ ମୁଖିଆ ରାସ୍‌ତାକେ ଯିବାକେ ପଡ଼ସି। ଏନ୍‌ତାଥି ବିପଦ୍‌ ଆପଦ ସମିଆରେ ଗଁାବାସୀ ଜରୁରୀକାଲିନ ସେବା ପାଏବାରୁ ବଁଚିତ ହେଇ ଭଗବାନ ଭରସାରେ ରହୁଛନ୍‌। ଗୁଟେ ସବୁଦିନିଅଁା ରାସ୍‌ତା ତିଆର ଲାଗି ଗଁାବାସୀ ନେତାମନ୍ତ୍ରୀ, ପରଶାସନକେ କହିକହି ଥକିଗଲେନ। ଭୋଟ ବେଲେ ନେତାମନ୍ତ୍ରୀ ଆସି ବଡ଼ବଡ଼ କଥା କହି ଯାଉଛନ୍‌, ହେଲେ ପଛେ କାହାରି ଦେଖା ଦରଶନ ନାଇଁ ମିଲବାର ବଲି ଗଁାବାସୀ ଅଭିଯୋଗ୍‌ କରିଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଗଁାଟା ଛତିଶଗଡ଼ ରାଏଜର ସୀମନାରେ ଥିବାର ଲାଗି ଗଁାବାସୀ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଏଜ୍‌ ଉପରେ ନିରଭର କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ଛତିଶଗଡ଼କେ ଯିବାକେ ହେଲେ ଗଁାବାସୀକୁ ୨ଟା ନାଲ ପାର ହେଇ ଯିବାକେ ହେସି। ଯେନ୍‌ଟାକି ବର୍ଷା ଦିନେ ଇମାନକର ଦୁଖ୍‌ ଦୁଗୁନା କରିଦେଉଛେ। ଗଁାଟା ଘଁଚ୍‌ ଜଂଗଲ ଭିତରେ ଥିଲାବେଲେ ଗଁାବାସୀ ଜଂଗଲି ଦରବ୍‌ ଉପରେ ନିରଭର କରି ଚଲୁଛନ୍‌। ସେନ୍‌ତା ଜଂଗଲଯାତ ଦରବ ଠୁଲେଇ ଛତିଶଗଡ଼ ରାଏଜର ଭିନେ ଭିନେ ହାଟ୍‌କେ ନେଇ ବିକାଭଂଗା କରୁଛନ୍‌ ଆର ନିଜର କୁଟୁମ ପୁଷୁଛନ୍‌। ଏତେ ସବୁ ଅସ୍‌ବିଧା ଭିତରେ ଗଁାବାସୀ ଗୁଟେ ପରକାର ଆଦିମାନବର ଜୀବନ୍‌ ବିତଉଛନ୍‌ କହେଲେ କିଛି କମ୍‌ ନାଇଁହୁଏ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ସିନାପାଲି ବିଡିଓ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମେହେରକୁଁ ପଚରାଲାରୁ ଗଁାର ସମସିଆ ଉପରେ ତଦଁତ କରବାକେ ଯିମି ଆର ସମାଧାନ ଲାଗି ଉଚ ଅଧ୍‌କାରୀକଁର ସଂଗେ ଆଲୋଚନା କରି ଯେନ୍‌ଟା ହେବା ପଦକ୍ଷେପ ନେମି ବଲି ସେ କହିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୨୦ା୪ : ବଲାଙ୍ଗୀର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ୩ ବର୍ଷର ଶିଶୁକନ୍ୟାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

୪୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବି ରାସ୍ତାରୁ ହଟିଲାନି ଗଛ

୪୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବି ରାସ୍ତାରୁ ହଟିଲାନି ଗଛ

ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା,୨୦ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ନିକଟରେ ଦୁଇଟି ଫାଶୀ ଗଛ ରହିଥିଲା। ଗତ ୧୮ ତାରିଖରେ କାଳବୈଶାଖୀ ହେବାରୁ ଗୋଟିଏ ଗଛ ଭାଙ୍ଗି  ଅଭିମନ୍ୟୁ ମଲିକଙ୍କ ଘର ଉପରେ ପଡ଼ିଥିଲା।

‘ବୁଥ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ ନାହିଁ’ : ରସାଲି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଭୋଟ ବର୍ଜନ

‘ବୁଥ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ ନାହିଁ’ : ରସାଲି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଭୋଟ ବର୍ଜନ

ଭଟଲି,୨୦ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବୁଥ ନାହିଁ ତ ଭୋଟ ନାହିଁ । ଭୋଟ ଦେବା ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକର ମୌଳିକ ଅଧିକାର ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ‘ଗାଁରେ ବୁଥ ନ ହେଲେ ଆମେ ଭୋଟ ଦେବୁ ନାହିଁ’ ବୋଲି ଅଡ଼ି ବସିଛନ୍ତି ଭଟଲି ବ୍ଲକ୍‌ ଖରମୁଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରସାଳି ଗ୍ରାମବାସୀ ।

ପାଣିଟାଙ୍କି ନିର୍ମାଣ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ପାଇପ୍‌

ପାଣିଟାଙ୍କି ନିର୍ମାଣ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ପାଇପ୍‌

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁମ୍ଭାରି ଗାଁରେ ଥିବା ପାଣିଟାଙ୍କି ନିର୍ମାଣ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଶନିବାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ଝଡପବନ ସହ ବର୍ଷା: ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲା, ଛାତ ଉଡ଼ିଲା

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୦।୪ (ଡି.ଏନ୍‌,ଏ) -ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଝଡପବନ ସାଙ୍ଗକୁ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ବହୁ ଗଛଡ଼ାଳ ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଛି। ଘରର ଚାଳ ଛପର, ଆଜବେଷ୍ଟସ ଛାତ ଉଡିଯାଇଛି। ଗଛଡ଼ାଳ ପଡ଼ି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଛି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଯୋଗାଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା, ଅସହ୍ୟ ଗୁଳୁୁଗୁଳି ପରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଲୋକେ ଆସ୍ବସ୍ତି ଲାଭ କରିଛନ୍ତି।

ବିବାହ ଭୋଜିଖାଇ ୨୦୦ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ବିବାହ ଭୋଜିଖାଇ ୨୦୦ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ

ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର, ୨୦।୪ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଟୁଣିଆ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଲାଠୁପଡା ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିବାହ ଭୋଜିଖାଇ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଝାଡ଼ାବାନ୍ତିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩୦ରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଧୀରେ ଧୀରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଖବରପାଇ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀ (ସିଡିଏମ୍‌ଓ) ଦିଲୀପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚି ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। 

ଦେବଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ରୋଡ୍‌ ଶୋ

ଦେବଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ରୋଡ୍‌ ଶୋ

ଦେବଗଡ଼, ୨୦।୪ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) -ନିର୍ବାଚନ ମତଦାନ ପାଇଁ ଆଉ ୩ ଦିନ ବାକିଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ବଲପୁର ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶରତ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଉମାଶଙ୍କର ସାହୁ ନିଜର କର୍ମୀ ତଥା ନେତାଙ୍କୁ ନେଇ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦେବଗଡ ପୌରାଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ୱାର୍ଡରେ ଚାଲିଚାଲି ରୋଡ ଶୋ, ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଏବଂ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା କରିଥିଲେ। 

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀପଡା ଗାଁ : ପାନୀୟ ଜଳ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା

ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀପଡା ଗାଁ : ପାନୀୟ ଜଳ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୯।୪ : ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୨ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ ବ୍ରାହ୍ମଣପଡା ଗଁା ଲୋକଙ୍କ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରୁନାହିଁ । 

ରାମ ମନ୍ଦିର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

ରାମ ମନ୍ଦିର କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

ଲୋଇସିଂହା,୧୯।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଆଗଲପୁର ବ୍ଲକ ରୁଗୁଡିଖାଲସ୍ଥିତ ରାମ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନରେ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପ ନିର୍ମାଣ ଚାଲିଛି । 

ନିର୍ବାଚନରେ ନିୟୋଜିତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତିନି ଦିନର ଡିଏ ଦାବିକଲା ରାଜ୍ୟ ଅଣଗେଜେଟେଡ୍‌ ଅଧିକାରୀ ସମନ୍ବୟ କମିଟି

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୯।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଗତ ୧୧ ତାରିଖରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

୬ ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ କଲେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ

୬ ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ କଲେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୯।୪: ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଶୁକ୍ରବାର ୬ଜଣ ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସସପେଣ୍ଡ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

୬ ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ

୬ ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୯।୪: ୬ଜଣ ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ କଲେ ବରଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ। ନିର୍ବାଚନରେ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ପୋଲିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।


Model This Week

କ୍ରିଷ୍ଣା
Why Dharitri