ରାୟଗଡା

ଶାଗମାଛ ଦରରେ ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ଯାଉଛି ଓଡ଼ିଶା କପା

ଶାଗମାଛ ଦରରେ ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ଯାଉଛି ଓଡ଼ିଶା କପା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୪।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗତ ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟାରେ କପା ଖେତ ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା। ବାତ୍ୟାରୁ ଯେଉଁ କିଛି ଫସଲ ବର୍ତ୍ତିଯାଇଥିଲା ତାହାକୁ ଏବେ ଅମଳ କରିଛି ଚାଷୀ। ଏକ ଏକରରୁ ୧୦ରୁ ୧୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଅମଳ ହେବା ବଦଳରେ ମାତ୍ର ୧ କିମ୍ବା ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ କପା ପାଇଛି । ଅମଳ କପା ବିକିବା ପାଇଁ ଏବେ ଚାଷୀମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ବଜାର ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଉଛନ୍ତି ଲାଭଖୋର ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ। ସେମାନେ ଗଜପତି ଜିଲାକୁ ଆସି ଶାଗମାଛ ଦରରେ କପା କିଣୁଛନ୍ତି। ଜିଲାରେ ମଣ୍ଡି କିମ୍ବା ବଜାର ସୁବିଧା ନ ଥିବାରୁ ଚାଷୀ ଏହି ଅର୍ଥ ନିଅଣ୍ଟ ମାସରେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ କପା ବିକୁଛନ୍ତି। ପରିବାରର ଅନେକ ଖର୍ଚ୍ଚ ସହିତ ଧାର କରଜ ଥିବାରୁ ବାଧ୍ୟହୋଇ ଯାହା ବି ମୂଲ୍ୟ ହେଉ ଅମଳ ବିକି ଦେଉଛୁ ବୋଲି ଗଜପତି ଜିଲା କାଶୀନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଅନେକ କପାଚାଷୀ କହିଛନ୍ତି।
କାଶୀନଗର ବ୍ଲକ୍‌ ବୁଦୁରା ପଞ୍ଚାୟତର କିତିଂଗି, ବୁଦୁରା, ଆର୍‌କେପୁରମ୍‌, ବଥୋବା, ଗୌରୀ ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ଶତାଧିକ କପାଚାଷ ଚଳିତ ବର୍ଷ ତିତ୍‌ଲି ବାତ୍ୟାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅଞ୍ଚଳର କପାଚାଷୀମାନଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ ପ୍ରତି ଏକରରେ ୧୦ରୁ ୧୨କୁଇଣ୍ଟାଲ କପା ଅମଳ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁ ଅମଳ  ମାତ୍ର ଏକରୁ ଦୁଇ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ଏକର କପାଚାଷ ପାଇଁ ଚାଷୀମାନେ ପ୍ରାୟ ୧୦ରୁ ୧୨ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଡ଼ୋଶୀ ଆନ୍ଧ୍ର ରାଜ୍ୟର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଆସି ଚାଷୀମାନଙ୍କର କପା କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୫ହଜାର ୨ଶହ ଟଙ୍କାରେ କିଣି ନେଉଛନ୍ତି। ଯାହାକି ଉଚିତ୍‌ ବଜାର ଦରଠାରୁ ଢ଼େର୍‌ କମ୍‌। ଫଳରେ ଚାଷୀମାନେ ଚାଷରେ ବିନିଯୋଗ କରିଥିବା ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। କ୍ଷତିରେ ପଡ଼ିଥିବା କପାଚାଷୀ  ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କପା କିଣିବା ପାଇଁ କୌଣସି ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ଅମଳରେ କ୍ଷତି ସହିଥିବାବେଳେ ଏବେ ବିକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଛି। ଏଥିପ୍ରତି ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି। ସରକାର ଯଦି ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଉପାୟରେ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ କପା କ୍ରୟକରି ଉଚିତ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତେ, ତେବେ ସେମାନେ ଉପକୃତ ହେବା ସହ ଗଜପତି ଜିଲାର କପା ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଯା’ନ୍ତା ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ କପାଚାଷୀମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ଡୁଡ଼ିଝୋଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ସଡ଼କ କାମ: ୫ ବଦଳରେ ହେଉଛି ୪ କି.ମି. ରାସ୍ତା

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ଅପେକ୍ଷା ପରେ ୫ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ   ପକ୍କା ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲା। କାମ ଆଦେଶ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇ ଠିକା ସଂସ୍ଥା କାମ ଜାରି ରଖିଛି। ଆଉ ଅଳ୍ପ କାମ ବାକି ଅଛି। କିନ୍ତୁ କାମ ନିମ୍ନମାନର ହେଉଥିବା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ହେଲା ସରକାର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦାବି ପୂରଣ କରି ପକ୍କାରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ  ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଠିକାସଂସ୍ଥାର ମନମୁଖୀକାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁ ରାସ୍ତା ନିମ୍ନମାନର ହେବା ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି। କାମଧନ୍ଦା ନ ପାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ଅଧାରେ ଅଟକିଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କାମ

ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ଅଧାରେ ଅଟକିଛି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କାମ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୯।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଛାତ ପତନ ନିର୍ମିତ ହୋଇ ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ପଡ଼ିରହିଛ।କାମର ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାପ୍ୟ ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ବାକି କାମ କରୁ ନ ଥିବା ଠିକାଦାର କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ପିଲାମାନେ ଗଁାଠାରୁ ଦୂରକୁ ଯାଇ ପାଠପଢୁଛନ୍ତି। କାମର ବିଲ୍‌ ପରିମାଣ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ଦେଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଠିକାଦାର ବାକି କାମ ବନ୍ଦ ରଖିଛନ୍ତି। ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଳକ୍‌ ଗିର୍ଲିଗୁମ୍ମା ପଞ୍ଚାୟତ ଉପର ରତାବନ୍ଧ ଗ୍ରାମରେ ଏହି ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଦ୍ଧ ନିର୍ମିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି। 

ନିଶନାପାଖନା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ:କୋଠରି ଅଭାବରୁ ଅଷ୍ଟମରେ ନାମଲେଖା ବନ୍ଦ

ନିଶନାପାଖନା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ:କୋଠରି ଅଭାବରୁ ଅଷ୍ଟମରେ ନାମଲେଖା ବନ୍ଦ

ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା,୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ କାମ ଅଧାରେ ପକାଇ ରଖିଛନ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଥିବା ଟେକ୍‌ନିକାଲ କନସଲଟାଣ୍ଟ। କନ୍ଧ ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଇଲାକରେ ଥିବା ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏବେ କୋଠରି ଅଭାବରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ ନାମଲେଖା ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ବୈପାରୀଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଦୋରାଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତ ନିଶନାପାଖନା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଏ ହେଉଛି ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଚିତ୍ର।

ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିପାରୁନି ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌

ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିପାରୁନି ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌

ଜୟପୁର,୧୯।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଭିନ୍ନ ଛୋଟ ନଦୀ ଏବଂ ନାଳରେ ବହିଯାଉଥିବା ପାଣିକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌ (ଆଡ଼ିବନ୍ଧ) କରାଯାଉଛି। ଜୟପୁର ବ୍ଲକ ରଣ୍ଡାପାଲୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଟାଙ୍କୁଗୁଡ଼ା ରାସ୍ତା ବାମୁଣଦେଈ ଛକ ନିକଟରେ ସୀତାଗାଡ଼ରା ନାଳରେ ୨୦୧୪-୧୫ରେ ୩୩ ଲକ୍ଷ ୮୮ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଚେକଡ୍ୟାମ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲା କ୍ଷୁଦ୍ର ଜଳସେଚନ ବିଭାଗ। କିନ୍ତୁ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌ର ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ପାଣି ନିଷ୍କାସିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁସାରେ ପାଣି ଅଟକି ରହିପାରୁ ନାହିଁ। 

ଧାରଣାରେ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ କାଜୁଆଲ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ

ଧାରଣାରେ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ କାଜୁଆଲ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୧୯।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ କାଜୁଆଲ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ସଦସ୍ୟମାନେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ ଅଫିସ ଆଗରେ ସୋମବାରଠାରୁ  ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। ଏହି ଧାରଣା ୨୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। 

ଭୂତକୋଠି ପାଲଟିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଭ୍ୟର୍ଥନା କେନ୍ଦ୍ର

ଭୂତକୋଠି ପାଲଟିଛି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଭ୍ୟର୍ଥନା କେନ୍ଦ୍ର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୯।୨- ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟ ଜିଲାକୁ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ  ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ା  ଏଥିସହ ଅଞ୍ଚଳର ଭାଷା, ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ବୁଲି ଦେଖିଥାନ୍ତି ା 

୩୪ ପ୍ୟାକେଟ ଚାଉଳ ଜବତ: ୨ଗିରଫ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୮।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଚାଉଳ ଚୋରୀ ଘଟଣାରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ପୋଲିସ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରିଛି। ସେମାନେ ହେଲେ ମେଦିରି ସାହିର ଫିରୋଜ ଖାନ ଓ ଲୋହରା ସାହିର ବିକାଶ ହରିଜନ। ସେମାନଙ୍କ ଘରୁ ୩୪ ପ୍ୟାକେଟ  ଚାଉଳ ବସ୍ତା ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି। ଏନେଇ  ଥାନାରେ ନଂ. ୩୨/୧୯ ଏକ ମାମଲା ପୋଲିସ ରୁଜୁ କରିଛ।

ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ପଞ୍ଚାୟତ କମିଟି ଗଢ଼ିବ ବିଜେଡି

ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ପଞ୍ଚାୟତ କମିଟି ଗଢ଼ିବ ବିଜେଡି

କୋରାପୁଟ,୧୮ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ବିଜେଡି ଦଳକୁ ଅଧିକ ମଜଭୁତ୍‌ କରିବା ସହ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ଦେବା ପାଇଁ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଅତିଥି ଭବନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ହୋଇଛି। ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ତଥା ଯୋଜନା ବୋର୍ଡ ସଦସ୍ୟ ଈଶ୍ୱର ଚନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ଜିଲା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାନେତ୍ରୀ ଭାବେ ନୂତନ ଦାୟିତ୍ୱ ପାଇଥିବା ସୁଚିତ୍ରା ସ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ଜିଲା ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଭାନେତ୍ରୀ ଥିବା ଏମ୍‌. ମାଙ୍ଗମାଙ୍କୁ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି କରାଯିବା ପରେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ସୁଚିତ୍ରାଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ମିଳିଛି। ସେହିପରି ବୈଠକରେ ବିଜୁ ମହିଳା ମୋର୍ଚ୍ଚାର ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଭାଲୁର ମୃତଦେହ

ଜୟପୁର,୧୮ା୨(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ବନାଞ୍ଚଳ ଧଉଡ଼ାପଦର-ନୂଆକେରେଙ୍ଗା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଜଙ୍ଗଲରେ ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ପୂତିଗନ୍ଧମୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଭାଲୁର ମୃତଦେହ ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ତାହା ଉପରେ କିଛି ଶୁଖିଲା ଡାଳ ଘୋଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ପରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ସ୍ଥିତିରୁ ଭାଲୁକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି।

ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାରେ ପ୍ରଶ୍ନଚିହ୍ନ ଲଗାଇଛି ୩ ଘଟଣା: ଆସ୍ଥା ବଦଳରେ ଏବେ ଅବିଶ୍ୱାସ

ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟଧାରାରେ ପ୍ରଶ୍ନଚିହ୍ନ ଲଗାଇଛି ୩ ଘଟଣା: ଆସ୍ଥା ବଦଳରେ ଏବେ ଅବିଶ୍ୱାସ

ଜୟପୁର,୧୮।୨(ନି.ପ୍ର.): ଅପରାଧୀମୁକ୍ତ ସହର, ଟ୍ରାଫିକ ସଚେତନତା ସହ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସହ ସୁସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ବହୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ବିଗତ ଦିନରେ ରଞ୍ଜିତ ବାଘଙ୍କ ଭଳି ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଧରିବା ସହ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣରେ ଚଢ଼ାଉ ସହ ଗିରଫଦାରୀ, ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ କରିବା ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରଶଂସା ସାଉଣ୍ଟିଥିଲା ପୋଲିସ। କିନ୍ତୁ ଗତ ଦେଢ଼ମାସରେ ପୋଲିସର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଚିତ୍ର ଅଲଗା। ଏହି ସମୟ ଭିତରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ୩ଟି ଘଟଣା ପୋଲିସକୁ ଜନତାଙ୍କ କାଠଗଡ଼ାରେ ଛିଡ଼ା କରିଛି। 

ରାୟଗଡ଼ାରେ ହେବ ଏଲ୍‌ପିଜି ବଟଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ

ରାୟଗଡ଼ାରେ ହେବ ଏଲ୍‌ପିଜି ବଟଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୮।୨: ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ ବିପଣନ କମ୍ପାନୀ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ କର୍ପୋରେଶନ ଲିଃ ପକ୍ଷରୁ ରାୟଗଡା  ଷ୍ଟେଶନ୍‌ଠାରୁ ୫କି.ମି ଦୂରରେ ଏକ ଏଲ୍‌ପିଜି ବଟଲିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ନିର୍ମାଣ ହେବ । ୨୧ ଏକର ଜମିରେ ୯୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହା  ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା ୧୯ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏହାର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ । ୨୦୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି।

କାମରେ ଲାଗୁନି ଭେଣ୍ଡିଂଜୋନ୍‌

କାମରେ ଲାଗୁନି ଭେଣ୍ଡିଂଜୋନ୍‌

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୮।୨: ରାୟଗଡା ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାଠାରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାରେ ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରିନାହିଁ। ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଭେଣ୍ଡିଂ ଜୋନକୁ  ନ ଯାଇ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଛି । ବହୁ ସମୟରେ ଛୋଟବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି । କିନ୍ତୁ ପୌର ସଂସ୍ଥା ଏଥିପ୍ରତି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।