ସମ୍ବଲପୁର

ଅବହେଲିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲ୍‌ କରକ ଝରନ୍‌

ଅବହେଲିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲ୍‌ କରକ ଝରନ୍‌

କୋକସରା,୪ା୧ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ):  କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ସୀମାନା ଆମପାଣି ସାହାଜଖୋଲ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଂଗଲ ଭିତରେ ରହିଛେ ମନ୍‌ଲୁଭା କରକ ଝରନ୍‌। ପାହାଡ଼ର କାହିଁ ସିଘୁ ଝରି ଆସୁଛେ କରକ ଝରନ୍‌, ଜଂଗଲ ଭିତ୍‌ରେ ଖଲ୍‌ଖଲ୍‌ ହେଇ ବୁହି ଯାଉଛେ ଝରନ୍‌ ପାଏନ୍‌। ଇତାର ସଂଗେ ଚରେଇମାନକର କିଚିର୍‌ମିଚିର୍‌ ଶବଦ୍‌ ବନ୍‌ଭୁଜି କରି ଆସୁଥିବାର ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନକୁ ଭୋଲ କରିଦେଉଛେ। କୋକସରା ସଦର ମହକୁମାନୁ ଆମପାଣି ୧୨ କି.ମି., ଇଠାନୁ ଫେନ୍‌ ୪ କି.ମି. ପାହାଡ଼ିଆ ରାସ୍‌ତାରେ ଗଲେ ପଡ଼ସି କରକ ଝରନ୍‌। ହେଲେ କରକ ଝରନ୍‌ ତକ୍‌ ରାସ୍‌ତା ନାଇଁଥିବାର ଲାଗି ୨ କି.ମି. ଜଂଗଲି ରାସ୍‌ତାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନକୁ ଚାଲି ଚାଲି ଯିବାକେ ହେସି। ଆମପାଣି ପଁଚେତ୍‌ ତରଫୁ ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସ ଯୋଜ୍‌ନାରେ ଗଲାବଛର କେତେ ରାସ୍‌ତା ମାଟି କାମ୍‌ ହେଇଛେ। ହେଲେ ଶୀତ୍‌ ଆର ଖରାଦିନ୍‌କେ ଛାଡ଼ି ଦେଲେ ବର୍ଷା ଦିନେ ଇ ରାସ୍‌ତାରେ ଯାଇ ନାଇଁହୁଏ। ସେଥିରଲାଗି ଶୀତ୍‌ ମାସେ, ବଡ଼ଭାଗି ଡିସେମ୍ବରରୁ ଜାନୁୟାରୀ ତକ୍‌ ଇଠାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନକର ଭିଡ଼୍‌ ଜମ୍‌ସି। ସେନ୍‌ତା ନୂଅଁା ବଛର ବେଲେ ତ କାହିଁ କେନ୍‌ ଦୂରିଆରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ୍‌ ଇଠାନ୍‌କେ ବନ୍‌ଭୁଜି କରବାକେ ଆଏସନ୍‌। ହେଲେ ଦୁଖର କଥା ଆଏଜ୍‌ତକ୍‌ ଇ ପ୍ରାକୃତିକ ଝରନ୍‌ ଉପରେ ପରଶାସନ କି କେହେନ୍‌ସି ରାଜନେତାକର ଦୁରୁଷ୍‌ଟି ନାଇଁପଡ଼ି। ଉନିଆ ରାଏଜ୍‌ମାନକୁ ରାଏଜ୍‌ ସରକାରମାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍‌ରର ବିକାଶ ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିଲା ବେଲେ ଆମର ରାଏଜେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଇ ଦିଗେ ଆଏଜ୍‌ ବି ଅବହେଲିତ ହେଇ ରହିଛେ। କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଏନ୍‌ତା ବହୁତ୍‌ଟେ ପ୍ରାକୃତିକ ଝରନ ଥିଲାବେଲେ ପରଶାସନିକ, ରାଜନଇତିକ୍‌ ଇଛାଶକ୍‌ତିର ଅଭାବୁ ସେ ସବୁ ଅବହେଲିତ ହେଇ ପଡ଼ିଛେ। ଏନ୍‌ତାକି ଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲମାନକୁ ଯିବାକେ ରାସ୍‌ତାଘାଟ ନଁାଇଁନ, ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଜଂଗଲ ଭିତରେ ଚାଲି ଚାଲି ଯାଉଛନ୍‌। ଜିଲା ପରଶାସନ କରକ ଝରନ୍‌କେ ଗୁରୁତ୍‌ ଦେଇ ତାର ବିକାଶ ଦିଗେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକେ ବୁଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ଦାବୀ ହେଉଛେ। ଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲର ବିକାଶ ହେଲେ ନିହାତି ଭାବେ ଇଟା କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର ଗୁଟେ ଭଲ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲର ମାଏନ୍‌ତା ପାଇପାରବା।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ପାଣି ଛାଡିବା ଦାବି: ଜାରିଙ୍ଗଠାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ପାଣି ଛାଡିବା ଦାବି: ଜାରିଙ୍ଗଠାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଜୁନାଗଡ,୧୮।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ ଦକ୍ଷିଣ କେନାଲରେ ପାଣି ଛାଡିବା ପାଇଁ ଜାରିଙ୍ଗ ଡ୍ରିଷ୍ଟିବ୍ୟୁଟାରୀର ଚାଷୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଜାରିଙ୍ଗ ଛକ ୨୬ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରୁ ସାଢେ ୧୧ଟା ଦେଢ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଷୀମାନେ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ରାସ୍ତାରେ ଶତାଧିକ ଯାନବାହନ ଅଟକି ରହିଥିଲା। 

ଘର ଉପରକୁ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ, ୪ ଆହତ

ଘର ଉପରକୁ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ, ୪ ଆହତ

ଲାଠୋର, ୧୮ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲାଠୋର ଥାନା ଅଧୀନ ଝଲିଆଲିଟି ଗ୍ରାମର ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱସ୍ଥ ଏକ ଘର ଉପରେ ଏକ ମାଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ମାଡିଯିବାରେ  ୪ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି। 

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯୋଗେଶ ସିଂଙ୍କ ଭାଇ, ଖବରଦାତାଙ୍କ ଉପରେ ଭାଜପା ସମର୍ଥକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗ; ୪ ଗିରଫ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯୋଗେଶ ସିଂଙ୍କ ଭାଇ, ଖବରଦାତାଙ୍କ ଉପରେ ଭାଜପା ସମର୍ଥକଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗ; ୪ ଗିରଫ

ସୁନ୍ଦରଗଡ , ୧୮।୪ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭୋଟଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବରୁ ବୁଧୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ଓ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୃଥକ ଭାବେ ୨ଟି ସ୍ଥାନରେ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ହୋଇଛି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ସାଲେପାଲି ଓ ରାଏବଗା ଗ୍ରାମରେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ତଥା ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯୋଗେଶ ସିଂଙ୍କ  ଭାଇ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ସମେତ ଜଣେ ଖବରଦାତାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଭାଜପା ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀନୀ କୁସୁମ ଟେଟେଙ୍କ ସମର୍ଥକ ମାନେ  ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ  ହୋଇଛି। 

ନୂତନ ମତଦାତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ

ନୂତନ ମତଦାତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ

ଘଣ୍ଟାପଡ଼ା,୧୮ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ୧ ନଂ ଜିଲାପରିଷଦ ଜୋନ୍‌ର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଇଭିଏମ ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା।  ଫଳରେ ୧ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବରେ ମତଦାନ କରିଥିଲେ ଭୋଟର।

ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ବିଧାୟିକା ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ପିଏସ୍‌ଓଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା: ବିଧାୟିକା ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ପିଏସ୍‌ଓଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୮।୪: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବ୍ରଜରାଜନଗର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଗୁରୁବାର ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଘଟିଛି। ଅପରାହ୍ନରେ ଉକ୍ତ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଥିବା ଗଙ୍ଗାନଗର ବୁଥ୍‌ ନଂ-୧୮୨କୁ ବିଧାୟିକା ରାଧାରାଣୀ ପଣ୍ଡା ଯାଇଥିଲେ। 

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଇଭିଏମ୍‌ ଅଚଳ ଯୋଗୁ ମତଦାନ ବିଳମ୍ବିତ

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଇଭିଏମ୍‌ ଅଚଳ ଯୋଗୁ ମତଦାନ ବିଳମ୍ବିତ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୮।୪: ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଗୁରୁବାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସକାଳ ୭ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମାତ୍ର ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିଥିବା ଇଭିଏମ୍‌, ଭିଭିପିଏଟି ଅଚଳ ହୋଇଯିବା ଯୋଗୁ ମତଦାନ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ମତଦାନ ପାଇଁ ବରଗଡ଼ ବାଲିଟିକ୍ରା ଭୋଟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭୋଟରଙ୍କ ଲମ୍ବା ଧାଡ଼ି: ଦିନ ୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩୫.୧୨% ମତଦାନ

ମତଦାନ ପାଇଁ ବରଗଡ଼ ବାଲିଟିକ୍ରା ଭୋଟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭୋଟରଙ୍କ ଲମ୍ବା ଧାଡ଼ି: ଦିନ ୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩୫.୧୨% ମତଦାନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୮।୪: ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଦିନ ୧ଟା ସୁଦ୍ଧା ମତଦାନ ହାର ୩୫.୧୨% ରହିଛି । ଇତିମଧ୍ୟରେ ମାଓବାଦୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ପଦ୍ମପୁର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବିଜେପୁର ଓ ଭଟ୍‌ଲି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଏହି ହାର ୩୫% ରହିଛି। 

ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ମତଦାନ ପାଇଁ ଉସୁକାଇବାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା, ଭୋଟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପୋଲିସ ଛାଉଣୀ

ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ମତଦାନ ପାଇଁ ଉସୁକାଇବାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା, ଭୋଟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପୋଲିସ ଛାଉଣୀ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୮।୪: ବରଗଡ଼ ପୌର ପରିଷଦ ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ଼ ନଂ-୬ସ୍ଥିତ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଗୁରୁବାର ଭୋଟଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା।

ଭୋଟିଂ ବନ୍ଦ, ରି-ପୋଲିଂ ପାଇଁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ରିଟର୍ଣ୍ଣି ଅଫିସର

ଭୋଟିଂ ବନ୍ଦ, ରି-ପୋଲିଂ ପାଇଁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ରିଟର୍ଣ୍ଣି ଅଫିସର

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼,୧୮।୪: ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଗୁରୁବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଇଭିଏମ ତୃଟି ପାଇଁ ସକାଳୁ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି। 

ଯୁଜୁମୁରା ନିକଟରେ ଟ୍ରକ୍‌-ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆହତ

ଯୁଜୁମୁରା ନିକଟରେ ଟ୍ରକ୍‌-ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ: ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଆହତ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୮।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ୫୫ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଯୁଜୁମୁରା ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ଓ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେବା ଯୋଗୁ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ବିନା ହେଉଛି ଭୋଟଦାନ

ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ବିନା ହେଉଛି ଭୋଟଦାନ

ଗୁଡଭେଲା,୧୮।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ଼ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଟେବଡ଼ାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ୨୧ନଂ ବୁଥରେ  ଗୁରୁବାର ସକାଳୁ ମତଦାନ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ କୌଣସି ଦଳର ଏଜେଣ୍ଟ ନ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ବରଗଡ଼ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବରଗଡ଼ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୮।୪: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଓ ଭଟ୍‌ଲି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ବୁଧବାର ନିର୍ବାଚନୀ ହିଂସା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଥମି ନାହିଁ ।


Model This Week

କ୍ରିଷ୍ଣା
Why Dharitri