ସମ୍ବଲପୁର

ଅବହେଲିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲ୍‌ କରକ ଝରନ୍‌

ଅବହେଲିତ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲ୍‌ କରକ ଝରନ୍‌

କୋକସରା,୪ା୧ (ଡ଼ି.ଏନ.ଏ):  କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ସୀମାନା ଆମପାଣି ସାହାଜଖୋଲ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଂଗଲ ଭିତରେ ରହିଛେ ମନ୍‌ଲୁଭା କରକ ଝରନ୍‌। ପାହାଡ଼ର କାହିଁ ସିଘୁ ଝରି ଆସୁଛେ କରକ ଝରନ୍‌, ଜଂଗଲ ଭିତ୍‌ରେ ଖଲ୍‌ଖଲ୍‌ ହେଇ ବୁହି ଯାଉଛେ ଝରନ୍‌ ପାଏନ୍‌। ଇତାର ସଂଗେ ଚରେଇମାନକର କିଚିର୍‌ମିଚିର୍‌ ଶବଦ୍‌ ବନ୍‌ଭୁଜି କରି ଆସୁଥିବାର ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନକୁ ଭୋଲ କରିଦେଉଛେ। କୋକସରା ସଦର ମହକୁମାନୁ ଆମପାଣି ୧୨ କି.ମି., ଇଠାନୁ ଫେନ୍‌ ୪ କି.ମି. ପାହାଡ଼ିଆ ରାସ୍‌ତାରେ ଗଲେ ପଡ଼ସି କରକ ଝରନ୍‌। ହେଲେ କରକ ଝରନ୍‌ ତକ୍‌ ରାସ୍‌ତା ନାଇଁଥିବାର ଲାଗି ୨ କି.ମି. ଜଂଗଲି ରାସ୍‌ତାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନକୁ ଚାଲି ଚାଲି ଯିବାକେ ହେସି। ଆମପାଣି ପଁଚେତ୍‌ ତରଫୁ ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସ ଯୋଜ୍‌ନାରେ ଗଲାବଛର କେତେ ରାସ୍‌ତା ମାଟି କାମ୍‌ ହେଇଛେ। ହେଲେ ଶୀତ୍‌ ଆର ଖରାଦିନ୍‌କେ ଛାଡ଼ି ଦେଲେ ବର୍ଷା ଦିନେ ଇ ରାସ୍‌ତାରେ ଯାଇ ନାଇଁହୁଏ। ସେଥିରଲାଗି ଶୀତ୍‌ ମାସେ, ବଡ଼ଭାଗି ଡିସେମ୍ବରରୁ ଜାନୁୟାରୀ ତକ୍‌ ଇଠାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନକର ଭିଡ଼୍‌ ଜମ୍‌ସି। ସେନ୍‌ତା ନୂଅଁା ବଛର ବେଲେ ତ କାହିଁ କେନ୍‌ ଦୂରିଆରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ୍‌ ଇଠାନ୍‌କେ ବନ୍‌ଭୁଜି କରବାକେ ଆଏସନ୍‌। ହେଲେ ଦୁଖର କଥା ଆଏଜ୍‌ତକ୍‌ ଇ ପ୍ରାକୃତିକ ଝରନ୍‌ ଉପରେ ପରଶାସନ କି କେହେନ୍‌ସି ରାଜନେତାକର ଦୁରୁଷ୍‌ଟି ନାଇଁପଡ଼ି। ଉନିଆ ରାଏଜ୍‌ମାନକୁ ରାଏଜ୍‌ ସରକାରମାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍‌ରର ବିକାଶ ଲାଗି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଥିଲା ବେଲେ ଆମର ରାଏଜେ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଇ ଦିଗେ ଆଏଜ୍‌ ବି ଅବହେଲିତ ହେଇ ରହିଛେ। କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ଏନ୍‌ତା ବହୁତ୍‌ଟେ ପ୍ରାକୃତିକ ଝରନ ଥିଲାବେଲେ ପରଶାସନିକ, ରାଜନଇତିକ୍‌ ଇଛାଶକ୍‌ତିର ଅଭାବୁ ସେ ସବୁ ଅବହେଲିତ ହେଇ ପଡ଼ିଛେ। ଏନ୍‌ତାକି ଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲମାନକୁ ଯିବାକେ ରାସ୍‌ତାଘାଟ ନଁାଇଁନ, ଯେନ୍‌ଥିରଲାଗି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଜଂଗଲ ଭିତରେ ଚାଲି ଚାଲି ଯାଉଛନ୍‌। ଜିଲା ପରଶାସନ କରକ ଝରନ୍‌କେ ଗୁରୁତ୍‌ ଦେଇ ତାର ବିକାଶ ଦିଗେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକେ ବୁଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ଦାବୀ ହେଉଛେ। ଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲର ବିକାଶ ହେଲେ ନିହାତି ଭାବେ ଇଟା କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାର ଗୁଟେ ଭଲ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଥଲର ମାଏନ୍‌ତା ପାଇପାରବା।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ବ୍ରିଜ୍‌ ତଳକୁ ଠେଲି ନାବାଳକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ୨ ଗିରଫ

ବ୍ରିଜ୍‌ ତଳକୁ ଠେଲି ନାବାଳକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ୨ ଗିରଫ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୮ା୨:ବରଗଡ଼ ପୌର ପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୱାର୍ଡ଼ ନଂ-୯ ଭିଏସଏସ ନଗର ବିଶି କଲୋନୀର ଜଣେ ନାବାଳକ ଇନେଶ ତାଣ୍ଡି(୧୫)ଙ୍କୁ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବୁର୍ଲା ପି.ସି ବ୍ରିଜ ତଳକୁ ଠେଲି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି ।

ଶୀତ ଗଲାପରେ କମ୍ବଳ କଥା ମନେ ପଡୁଛି

ଶୀତ ଗଲାପରେ କମ୍ବଳ କଥା ମନେ ପଡୁଛି

ସମ୍ବଲପୁର,୧୮ା୨(ବ୍ୟୁରୋ):ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟର ବୃଦ୍ଧାବୃଦ୍ଧ, ବିଧବା, ଭିନ୍ନକ୍ଷମମାନଙ୍କୁ ମାସିକ ଭତ୍ତା ମିଳୁଛି। ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ଭିତରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ୩୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିଲା। ଏବେ ଆଉ ୨ ଶହ ଟଙ୍କା ବଢିଛି। 

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ, ସହାୟିକା ସମାବେଶ: ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟରେ ସିଟ୍‌ ମିଳିଲାନି

ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ, ସହାୟିକା ସମାବେଶ: ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟରେ ସିଟ୍‌ ମିଳିଲାନି

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୮।୨ (ବ୍ୟୁରୋ)-ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଓ ସହାୟିକା ସଂଘର ସମାବେଶ (ମହାଯୋଟ) ତପସ୍ବିନୀ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଦେବଗଡ ବନ୍ଦ

ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଦେବଗଡ ବନ୍ଦ

ଦେବଗଡ,୧୮ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.):ରେଙ୍ଗାଳି ବନ୍ଧ ବାସଚ୍ୟୁତଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଓ ଦାବି ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଅଣଦେଖା କରୁଛି। 

‘ପିଠା’ରେ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ

‘ପିଠା’ରେ ବିଜେଡି ନେତାଙ୍କୁ ବିରୋଧ

ବାମରା, ୧୮।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.):ସମ୍ବଳପୁର ଜିଲା ବାମରା ବ୍ଲକ ରଙ୍ଗିଆଟିକ୍ରା ପଞ୍ଚାୟତରେ ରବିବାର ଚାଲିଥିବା ପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର କଲ୍ୟାଣ ସଂଘ ବିରୋଧ କରି ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ମାରିଛି ।

ଅତି ଚାଲାକି ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା

ଅତି ଚାଲାକି ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା

ବାମରା, ୧୮।୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.):ବିହାରରେ ନିଜ କାକାକୁ ହତ୍ୟା କରି ଫେରାର ଥିବା ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିଜର ଅତି ଚାଲାକି ଯୋଗୁଁ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରା ପଡିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ନେବା ପାଇଁ ବିହାର ପୋଲିସ ଆସି ପହଞ୍ଚତ୍ଛି । 

ଅଜ୍ଞତାରୁ ବଢୁଛି ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌

ଅଜ୍ଞତାରୁ ବଢୁଛି ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୮ା୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):ସମ୍ପ୍ରତି ଇଣ୍ଟରନେଟର ପ୍ରସାର ଯୋଗୁଁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଓ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନର ବ୍ୟବହାର ବଢି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଦୁରୂପଯୋଗ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ଷତି ଘଟାଇ ଚାଲିଛି। 

ରାଣୀପୁର-ଝରିଆଲରେ ବେଆଇନ ଖନନ: ସ୍ମାରକୀ ଉପରେ ମାଟି ପୋତିଦେଲେ

ରାଣୀପୁର-ଝରିଆଲରେ ବେଆଇନ ଖନନ: ସ୍ମାରକୀ ଉପରେ ମାଟି ପୋତିଦେଲେ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୮ା୨:ଭାରତୀୟ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ବିଭାଗ(ଏଏସ୍‌ଆଇ) ଅଧିନରେ ଥିବା ରାଣୀପୁର-ଝରିଆଲ ପ୍ରାଚୀନ ଐତିହ୍ୟ ସମୂହ ନିକଟରେ ବେଆଇନ ଗାତ ଖୋଳାଯିବା ପରେ ଏବେ ଐତିହାସିକ ଭଗ୍ନ ସ୍ମାରକୀ ଉପରେ ମାଟି ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି ା

ତମାଖୁ ବର୍ଜନ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ

ତମାଖୁ ବର୍ଜନ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ

ଅମରପାଲି, ୧୭ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୁର୍ଷୁଣ୍ଢୀ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯୁବରାଣୀ ସୀତାପୁର ଗ୍ରାମରେ ତମାଖୁ ବର୍ଜନ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗାଁ କଲ୍ୟାଣ ସମିତି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ମହିଳା, ପୁରୁଷ ଓ  ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ବିଜୟ ସ୍ମାରକୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ସେମିରେ ରାୟପୁର

ବିଜୟ ସ୍ମାରକୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ସେମିରେ ରାୟପୁର

ଅମରପାଲି, ୧୭।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ ଖଣ୍ଡହତାସ୍ଥିତ ରୟାଲ ପଡିଆରେ ଚାଲିଥିବା ନବମ ସର୍ବଭାତୀୟ ବିଜୟ ସ୍ମାରକୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ରବିବାର  ମ୍ୟାଚରେ ପିକେ ଏକାଡେମୀ ବିଳାସପୁରକୁ ହରାଇ ରିୟାନ ଏକାଡେମୀ ରାୟପୁର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଖେଳ ଟି-୨୦ ଓ ଟି-୧୦ ଫର୍ମାଟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା ।

୩ ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ: ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୮ଗୁରୁତର

୩ ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ: ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୮ଗୁରୁତର

କଣ୍ଟାମାଳ,୧୭।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବୌଦ୍ଧ ଜିଲା କଣ୍ଟାମାଳ-ମନମୁଣ୍ଡା ରାସ୍ତାରେ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ୧୨ଟାରେ ଏକ ଟ୍ରକ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟି ପଡିଛି । 

ଅଙ୍ଗନୱାଡି ସହାୟିକା ଚୟନରେ ପାତରଅନ୍ତର: ସିଡିପିଓଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା

ଅଙ୍ଗନୱାଡି ସହାୟିକା ଚୟନରେ ପାତରଅନ୍ତର: ସିଡିପିଓଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା

ଅମରପାଲି, ୧୭।୨(ଡି.ଏନ.ଏ) ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଲକ  କେଞ୍ଜିରିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅଚିଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡି ସହାୟକ ଚୟନରେ ପାତରଅନ୍ତର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ। ଶନିବାର ଗଁାର ବହୁ ମହିଳା  ଏ ନେଇ ସିଡିପିଓ ସଞ୍ଜୁରାଣୀ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରି ପ୍ରତିବାଦ କରିଛନ୍ତି ।