ସମ୍ପାଦକୀୟ |

କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମଜନିତ ପ୍ରଦୂଷଣ

କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମଜନିତ ପ୍ରଦୂଷଣ
ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଭାରତର କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସିଏସ୍‌ଆଇଆର୍‌-ଏନ୍‌ଇଇଆର୍‌ଆଇର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଜାତୀୟ ପାରିବେଶିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଏନ୍‌ଇଇଆର୍‌ଆଇ) ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ। ଏନ୍‌ଇଇଆର୍‌ଆଇର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ରାକେଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୮ ଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହି ଗବେଷଣା ସମ୍ପାଦନ କରିଥିଲେ। କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମଗୁଡ଼ିକରେ ମାଂସ ଓ ଅଣ୍ଡା ପାଇଁ କୁକୁଡ଼ା ଓ ବତକ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଭାରତରେ ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୨୯.୨ ନିୟୁତ, ଯାହା ୨୦୧୨ର ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ୧୨.୩୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ। ଏହି ଫାର୍ମଗୁଡ଼ିକରେ ମାଂସ ପାଇଁ ବ୍ରଏଲର କୁକୁଡ଼ା ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ପାଇଁ ଲେୟର କୁକୁଡ଼ା ପାଳନ କରାଯାଏ। ବ୍ରଏଲର କୁକୁଡ଼ା ଅଣ୍ଡାରୁ ଛୁଆ ଫୁଟିବା ବେଳେ ୪୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ଓଜନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମାତ୍ର ଛଅ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଦେଢ଼ରୁ ୨ କେଜି ଓଜନ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଲେୟର କୁକୁଡ଼ା ୧୮-୧୯ ସପ୍ତାହର ହେବା ବେଳକୁ ଅଣ୍ଡା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ୭୨-୭୮ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାନ୍ତି। ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ମାଂସ ପାଇଁ ମରାଯାଇଥାଏ। ପ୍ରକୃତିରେ କୁକୁଡ଼ାମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି, ଯଥା- ବସା ବାନ୍ଧିବା, ଧୂଳିରେ ଗାଧୋଇବା, ଗଛଡାଳରେ ବସିବା, ମାଟି ଆମ୍ପୁଡ଼ିବା ଓ ଖାଦ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବା। ଖାଦ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ସେମାନେ କୃତ୍ରିମ ଖାଦ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ନିଜ ପସନ୍ଦର ଘାସ, କୀଟପତଙ୍ଗ ଓ ମଞ୍ଜି ଆଦି ସଂଗ୍ରହ କରି ଖାଇବାକୁ ବେଶି ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଡେଣାର ତୈଳସ୍ତରକୁ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଧୂଳିରେ ଗାଧାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ହଠାତ୍‌ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍‌ ହର୍ମୋନ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ବସା ବାନ୍ଧନ୍ତି। ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ନିୟମିତ ଚଳପ୍ରଚଳ ହେବା ଓ ବ୍ୟୟାମ କରିବା ଦରକାର। ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କୁକୁଡ଼ାଟିଏ ପାଇଁ ୪୭୫ ବର୍ଗସେଣ୍ଟିମିଟର ଜାଗା ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ବେଳେ ପ୍ରିନିଂ ପାଇଁ ୧୧୫୦ ଏବଂ ଡେଣା ଝାଡ଼ିବା ପାଇଁ ୧୮୭୩ ବର୍ଗସେଣ୍ଟିମିଟର ଜାଗା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ। ଗୋଟିଏ କୁକୁଡ଼ା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥସବଳ ରହିବା ପାଇଁ ୫୦୦୦ ବର୍ଗ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଜାଗା ଆବଶ୍ୟକ। ଦ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡସ୍‌, ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ପୁରୁଣାକାଳିଆ ସଂସ୍ଥା, କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ପାଇଁ ମାତ୍ର ୪୫୦ ବର୍ଗସେଣ୍ଟିମିଟର ଜାଗା ସୁପାରିସ କରିଛି, ଯାହା କୁକୁଡ଼ାଟିଏ ଭଲରେ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ପାଇଁ ବି ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ। ଭାରତର କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମଗୁଡ଼ିକ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ କୁକୁଡ଼ାମାନେ ସବୁବେଳେ ରୋଗଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ପିଞ୍ଜରାବଦ୍ଧ କୁକୁଡ଼ା ମୁକ୍ତ ପରିବେଶରେ ଥିବା କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ସବୁବେଳେ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥାଏ। ଏପରି ପିଞ୍ଜରା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କର କେତେକ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ହେଲା କେଜ୍‌ ଲେୟାର୍‌ ଫଟିଗ୍‌ (ରୋଗ ବିଶେଷ), ଥଣ୍ଟ କଟାହେବା, ବଳପୂର୍ବକ ଡେଣାକୁ କାଟି ଛୋଟ କରିବା, ପରିବହନ, ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ହେମୋରେଗିକ୍‌ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ୍‌ (ରୋଗ ବିଶେଷ), ହାଡ଼ ପାମ୍ପରା, ଫୁଟ୍‌ ଡିଜର୍ଡର, ଘାଆ ଓ ପ୍ରଜନନଗତ ସମସ୍ୟା। ଅନୁଧ୍ୟାନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି କେବଳ କୁକୁଡ଼ା ପିଛା ପିଞ୍ଜରାର ସ୍ଥାନ ୩୦୦ରୁ ୬୫୦ ବର୍ଗସେଣ୍ଟିମିଟରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଦେଲେ ସେମାନଙ୍କ ଅଣ୍ଡା ଦେବା କ୍ଷମତା, ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରିମାଣ ଓ ଦେହର ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମଗୁଡ଼ିକରୁ ଯେଉଁ ଅଣ୍ଡା ଓ ମାଂସ ପାଉଛନ୍ତି, ସେଗୁଡ଼ିକ ରୋଗଣା କୁକୁଡ଼ାଠାରୁ ହିଁ ପାଉଛନ୍ତି। ଭାରତ ସରକାର କୁକୁଡ଼ା ଅଣ୍ଡା ଦେଉଥିବା ବା ମାଂସ ପାଇଁ ମରାହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ସ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ବିନା ସୀମା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ମନଇଚ୍ଛା ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ସ ଦିଆଚାଲିଛି। ଏହାଫଳରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ସ ରେଜିଷ୍ଟାନ୍ସ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଯାହା ଖାଉଟିମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ୨୦୧୪ ଜୁନ୍‌ ୩ ତାରିଖରେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପଶୁପାଳନ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ସବୁ ରାଜ୍ୟର ପଶୁପାଳନ ବିଭାଗକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖାଗଲା। ଏଥିରେ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ସୀମିତ ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ସ ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୪ ଜୁନ୍‌ ୬ରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସବୁ ରାଜ୍ୟର ଡ୍ରଗ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ସମାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଇସ୍ୟୁ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କିଛି ବଦଳିନାହିଁ। ବରଂ କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମଗୁଡ଼ିକରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ସର ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏନ୍‌ଇଇଆର୍‌ଆଇର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କମ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ଦେଇ ଅଧିକ ଓଜନ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କୁକୁଡ଼ା ଖାଦ୍ୟରେ ଆର୍ସେନିକ୍‌ ଦିଆଯାଉଛି। ଅଧିକ କାଳ ଆର୍ସେନିକ୍‌ର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ କ୍ୟାନ୍‌ସର ହୋଇପାରେ। କୁକୁଡ଼ାମାନେ ଶୀଘ୍ର ବଢ଼ିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ଗ୍ରୋଥ୍‌ ହର୍ମୋନ୍‌ ଦିଆଯାଉଛି ତାହା ଆଉ ଏକ ସମସ୍ୟା। ଏହା ଖାଉଟିମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମ ଦ୍ୱାରା କିପରି ଜଳ, ବାୟୁ ଓ ମୃତ୍ତିକା ପ୍ରଦୂଷଣ ହେଉଛି ତାହା ଉପରେ ଏନ୍‌ଇଇଆର୍‌ଆଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲା। କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପ୍ରକାର ପ୍ରଦୂଷଣ ଘଟୁଛି। ତା’ଛଡ଼ା ଏହା ରୋଗବାହକ ମୂଷା, ମାଛି ଓ କୀଟପତଙ୍ଗଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ମଳ, ମୂତ୍ର, ବର୍ଜ୍ୟଜଳ ପ୍ରଭୃତିର କୁପରିଚାଳନା ପରିବେଶ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ସେଥିରୁ ଯେଉଁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରେ ତାହା ଖଣ୍ଡେ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନଜୀବନକୁ ନର୍କରେ ପରିଣତ କରିଦେଇଥାଏ। ପୁନଶ୍ଚ ବ୍ୟାପକ କୁକୁଡ଼ା ଚାଷ ଯୋଗୁ ସବୁଜଗୃହ ବାଷ୍ପର ନିର୍ଗମନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ୨୦୧୭ ଫେବୃୟାରୀରୁ ମେ ଭିତରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ୬ଟି ପିଞ୍ଜରାବଦ୍ଧ ଓ ଗୋଟିଏ ଖୋଲା କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେଠାକାର ନଳକୂଅମାନଙ୍କରୁ ଜଳ ନମୁନା ଏବଂ କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ମଳ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁ ମଳକୁ କ୍ଷେତରେ ସାର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ପବନର ନମୁନା ମଧ୍ୟ ଫାର୍ମ ଭିତରୁ ଓ ବାହାରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। କୁକୁଡ଼ାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ପିଞ୍ଜରାବଦ୍ଧ ଫାର୍ମ ସମାନ ପ୍ରକାର ପଦ୍ଧତି ଅବଲମ୍ବନ କରିଥାନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫାର୍ମରେ ୬୦ରୁ ୭୦ ହଜାର କୁକୁଡ଼ା ଥିଲେ। କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କୁ ଶସ୍ୟଦାନା ସହ ମାର୍ବଲ ଗୁଣ୍ଡ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ମଳ, ମୂତ୍ର, ବର୍ଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ, ବର୍ଜ୍ୟ ଜଳ, ପର ଓ ମଲା କୁକୁଡ଼ାଙ୍କ ଯୋଗୁ ସବୁ ଫାର୍ମରୁ ଅସହ୍ୟ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ବାହାରୁଥିଲା। ପାହାଡ଼ ପରି ଗଦା ହୋଇଥିବା ମଳମୂତ୍ରାଦି ଆବର୍ଜନାକୁ ପ୍ରତି ୪-୫ ମାସରେ ଥରେ ସ୍ଥାନୀୟ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଦିଆଯାଏ। କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କୁ ପିଞ୍ଜରାରୁ ବେକ ବାହାରକୁ କାଢ଼ି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ପଡ଼େ। ପିଞ୍ଜରା ତାରରେ ଘଷି ହୋଇ ବେକ ଖଣ୍ଡିଆ ହୋଇ ଘାଆ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ମଲା କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କୁ ଏକ ୨୦ ଫୁଟିଆ ଗାତରେ ଫିଙ୍ଗି ତା’ ଉପରେ ଏସିଡ୍‌ ବା ଲୁଣ ଢାଳିଦିଆଯାଏ। ଅପରପକ୍ଷେ ଖୋଲା କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମରେ ୩୦ରୁ ୩୫ ହଜାର କୁକୁଡ଼ା ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ଚଳପ୍ରଚଳ ପାଇଁ ଅଧିକ ଖୋଲା ଜାଗା, ଉପଯୁକ୍ତ ପବନ ଚଳାଚଳ ସୁବିଧା, ପଙ୍ଖା, ଜଳସିଞ୍ଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଦି ଥିଲା। ଫାର୍ମଟି ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସଫାସୁତୁରା ଥିଲା। ପିଞ୍ଜରାବଦ୍ଧ ଫାର୍ମରୁ ସଂଗୃହୀତ ଜଳ ପରୀକ୍ଷା କରି ଦେଖାଗଲା ଏଥିରେ ମାତ୍ରାଧିକ ନାଇଟ୍ରେଟ୍‌, କଠିନ ପଦାର୍ଥ, ଅର୍ଗାନିକ୍‌ ଫସ୍‌ଫେଟ୍‌ ଓ ସଲ୍‌ଫେଟ୍‌ ଆଦି ଥିଲା। ଅର୍ଥାତ୍‌ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଦୂଷିତ ଓ ପିଇବା ଅନୁପଯୋଗୀ। ବାୟୁ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି ରୋଗ ଜୀବାଣୁରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। କୃଷକମାନେ ଖତ ଭାବେ ଯେଉଁ କୁକୁଡ଼ା ମଳକୁ ଜମିରେ ଦେଉଥିଲେ ତାହାଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ତିକା ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସୁତରାଂ ଭାରତରେ ପିଞ୍ଜରାବଦ୍ଧ କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମ ବଦଳରେ କେବଳ ଖୋଲା କୁକୁଡ଼ା ଫାର୍ମକୁ ହିଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଉକ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷି ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପାଖରେ ପଡ଼ିରହିଛି। ତାହା ଉପରେ ସେମାନେ ଏ ଯାବତ୍‌ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି। କାରଣ ପ୍ରାଣୀ ଓ ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନେଇ ସେମାନେ ଆଦୌ ଚିନ୍ତିତ ନୁହନ୍ତି। Email: gandhim@nic.in
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ସେହି ପୁରୁଣା ଖେଳ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ସେହି ପୁରୁଣା ଖେଳ

ଗତ ଶତାବ୍ଦୀର ଷାଠିଏ-ସତୁରି ଦଶକରେ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ‘ଆୟାରାମ ଗୟାରାମ’ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଥିଲା। କୌଣସି ନିର୍ବାଚିତ ସରକାରକୁ ଗଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଘୋଡ଼ାବେପାର ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ଧୀରେ ଧୀରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ମାନସିକତା ଲୋପ ପାଇଆସୁଥିଲା। ଭାଜପା ଜାତୀୟ ଦଳ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଏବେ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ଦେବା ଭଳି ମନେହେଉଛି। ଏହାର ସଦ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ କର୍ନାଟକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଚ୍‌.ଡି. କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ୭ ମାସ ପୁରୁଣା ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଜନତା ଦଳ (ଜେଡିଏସ୍‌)-କଂଗ୍ରେସ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ୧୫ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ରେ ୨ ଜଣ ସ୍ବାଧୀନ ବିଧାୟକ ସରକାରରୁ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ଭାଜପା ଆଡ଼କୁ ଢଳିଛନ୍ତି। ୨୨୪ ସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କର୍ନାଟକ ..

 ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ବିଭାବନା

ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ବିଭାବନା

ଅରୁଣ କୁମାର ପଣ୍ଡା

ପରିବର୍ତ୍ତନ ହିଁ ସଂସାରର ଅପରିବର୍ତ୍ତନୀୟ ନିୟମ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜୀବ ଏବଂ ବସ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ପୁରୁଣା ହୁଅନ୍ତି। ବୟସ ବଢ଼ିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ମଣିଷ ଦେହରେ ଏହାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଚିହ୍ନ ଦେଖାଯାଏ। ଜନ୍ମଠାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେପରି ଆୟୁ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ସେହି ଅନୁସାରେ ବାଲ୍ୟାବସ୍ଥା, ଯୁବାବସ୍ଥା, ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଇତ୍ୟାଦିର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକଟ ହୁଏ। ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଏପରି ଏକ ଦିନ ଆସେ ଯେତେବେଳେ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ, ଅଙ୍ଗ ଶିଥିଳ ଏବଂ ମନ ଉତ୍ସାହହୀନ ହୋଇଯାଏ ତଥା ମନୁଷ୍ୟ ଥୁଣ୍ଟା ବରଗଛ ପରି ପଡ଼ି ରହେ। ନିଜ ସମୟର ଖୁ..

ଭାରତୀୟ ଜନଜୀବନ ଓ ବିଳମ୍ବ

ଭାରତୀୟ ଜନଜୀବନ ଓ ବିଳମ୍ବ

ରୁଦ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ରଥ

ପିଲାଦିନେ ଗୁରୁଜନମାନେ ଆମକୁ ଉପଦେଶ ଦେଲାବେଳେ ସବୁବେଳେ କର୍ମଠ ଆଉ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ହେବାକୁ କହିଥାନ୍ତି। ବଡ଼ ହେଲା ପରେ ଅଫିସ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ଆମ ଅଫିସର ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଆସିବା ପାଇଁ ତାଗିଦ କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହି ସାମାନ୍ୟ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତିତା ଗୁଣର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଆମେ ଅନେକ ସମୟରେ ହଇରାଣରେ ପଡିଥାଉ। କେତେବେଳେ ଆମେ ଶ୍ରେଣୀ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ବିସ୍ମୟ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି। ସେମାନେ କିଛି ଅସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ସହିତ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଯାଆନ୍ତି। ଏପରି ଜଣେ ବିରଳ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଅଧିକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୈନା ଗଁାର କୈଳାସ। ସଭିଏଁ ତାଙ୍କୁ ବିଷପୁରୁଷ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଥାଆନ୍ତି। କୈଳାସ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ଟି ଝିଟିପିଟି ଖାଆନ୍ତି। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଘୃଣାର ବିଷୟ ହୋଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଏଗୁଡିକୁ ଆନନ୍ଦରେ ଭକ୍ଷଣ କରିଥାଆନ୍ତି। ଏହା ତାଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲାଣି। ଘରେ ବାହାରେ ଯେଉଁଠି ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଝିଟିପିଟି ଦେଖିଲେ ସେ ଏହାକୁ ଧରି ଅତି ଆନନ୍ଦରେ ଖାଇଥାଆନ୍ତି। ଗତ ୨୦ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଜାରି ରଖିଆସିଛନ୍ତି। ସେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ୬୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ବିଷାକ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ଖାଇ ସାରିଲେଣି। ଯେଉଁଦିନ ସେ କୌଣସି ବିଷାକ୍ତ ଜୀବ ନ ଖାଆନ୍ତି ତାଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଅନୁଭବ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କୈଳାସ କହିଥାଆନ୍ତି। ଗଁାରେ କାହାକୁ ସାପ କାମୁଡ଼ିଲେ ଏଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତା ନ ଥାଏ। କୈଳାସକୁ ତୁରନ୍ତ ଡକାଯାଏ। କାମୁଡା ଅଂଶରେ ସେ ପାଟି ଲଗାଇ ବିଷ ଶୋଷି ବାହାର କରିଥାଆନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଗଁା ଲୋକେ କୈଳାସଙ୍କ ଏପରି ଅଭ୍ୟାସକୁ ନିନ୍ଦା ନ କରି ବରଂ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ କୈଳାସ ବିରଳ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ।


ସିକ୍ରି ବିକ୍ରି

ସିକ୍ରି ବିକ୍ରି

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ତଥାଗତ ସତପଥୀ

ଗତବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୧୨ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୪ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ସେହି ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଜିର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ ଥିଲେ ଅନ୍ୟତମ। ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଖୋଲାଖୋଲି ବିଦ୍ରୋହକୁ ନେଇ ସେତେବେଳେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଚହଳ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା। ଏହାର ଠିକ୍‌ ବର୍ଷେ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୩ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ଚରିତ୍ର ଉପରେ ପୁଣି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଅର୍ଜନ କୁମାର ସିକ୍ରିଙ୍କୁ କମନ୍‌ଓ୍ବେଲ୍‌ଥ ସେକ୍ରେଟାରିଏଟ୍‌ ଆର୍ବିଟ୍ରାରି ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ସିଏସ୍‌ଏଟି)କୁ ..

ଆମ ଭିଆଇପି ସଂସ୍କୃତି

ଆମ ଭିଆଇପି ସଂସ୍କୃତି

ବୈକୁଣ୍ଠ ନାଥ ମିଶ୍ର

ଭାରତ ସ୍ବାଧୀନ ହେବା ସହ ଏ ଦେଶରୁ ରାଜତନ୍ତ୍ରର ବିଲୋପ ଘଟି ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ୧୯୫୦ ଜାନୁୟାରୀ ୨୬ ତାରିଖଠାରୁ ଏଯାବତ୍‌ ସାତ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଭାରତୀୟ ଜନତା ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଅର୍ଥ ଓ ବାସ୍ତବତା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବ୍ୟବଧାନ ଭାରତୀୟ ଜନଗଣଙ୍କୁ ବିସ୍ମିତ କରିଛି ଯେ ଏ କ’ଣ ସେହି ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଯାହାର ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ଏତେ ସଂଗ୍ରାମ ଓ ରକ୍ତଦାନ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା? କାରାଗାରର ଅନ୍ଧକାରାଚ୍ଛନ୍ନ କୋଠରିରେ ଜିଅନ୍ତା ଶବର ଅନୁଭୂତି ନେଇ ବିଦେଶୀ ..

ଭାଷା ବଞ୍ଚିବ ବ୍ୟବହାରରେ

ଭାଷା ବଞ୍ଚିବ ବ୍ୟବହାରରେ

ଅରୁଣ ଦାସ

କଥାରେ ଅଛି- ସମସ୍ତେ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି, ହେଲେ କାହା ଆଖିରେ ଲୁହ ନାହିଁ। ସେହିପରି କିଛି ଶିକ୍ଷିତ ଓଡ଼ିଆ ମାତୃଭାଷା ସୁରକ୍ଷା, ଭାଷା ବଞ୍ଚାଅ ପରି ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ସଭାସମିତିରେ ଆବେଗପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଷଣ ଦେଇ ଗଳା ଫଟାଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ଅସଲରେ ‘କହି ଦେଉଥାଏ ପରକୁ, ବୁଦ୍ଧି ନ ଦିଶଇ ଘରକୁ’ ଭଳି ଆମ ନିଜ ଘରେ ହିଁ ସବୁଯାକ ଅଶୁଦ୍ଧି। ଅଧିକାଂଶ ଘରେ ପିଲା ବାପା, ବୋଉ ବଦଳରେ ଡାଡି, ମମି ବା ଡାଡ୍‌, ମମ୍‌ ଶବ୍ଦ ଉଚ୍ଚାରଣ କରୁଛନ୍ତି। ମଉସା, ମାଉସୀ, ମାମୁ, ମାଈଁ, କକା, ଖୁଡ଼ୀ ଆଦି ଶବ୍ଦର ସ୍ଥାନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଚିତାବାଘ ଏକ ମାଂସାଶୀ ଓ ଶିକାରୀ ପ୍ରାଣୀ। ଏହା କୁକୁର ଭଳି ନିରୀହ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ମାରି ଖାଏ। କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ପ୍ରାଣୀ ମଧ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ-ଖାଦକ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲେ ବି ବିପଦରେ ପଡିଲେ ଖାଦକ ପ୍ରାଣୀ ଆଉ ଶିକାର ନ କରି ଦୟାବାନ୍‌ ପାଲଟିଯାଏ। ଏପରି ଏକ ଉଦାହରଣ ..