ସମ୍ପାଦକୀୟ |

କାର୍ତ୍ତିକର କାରୁଣ୍ୟ

କାର୍ତ୍ତିକର କାରୁଣ୍ୟ
ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ସାହୁ ଭକ୍ତି ଓ ସମର୍ପଣର ମାସ କାର୍ତ୍ତିକ। ଶୁଦ୍ଧ ଆଚରଣ ଓ ଦିବ୍ୟ ବାତାବରଣ ସହିତ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯିବାର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଅବସର। ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକର ପ୍ରତି ପ୍ରଭାତ ମନରେ ଭରିଦିଏ ଏକ ଆଧ୍ୟାମତ୍ିକ ଉଚ୍ଛ୍ବାସ। ପ୍ରାତଃସ୍ନାନ, ତୁଳସୀ ସେବନ, ହବିଷ୍ୟାନ୍ନ ଭକ୍ଷଣ, ଆକାଶଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳନ, ରାଇଦାମୋଦର ପୂଜନ, ପଞ୍ଚକ ପାଳନ ଓ ରାସଲୀଳା ଶ୍ରବଣ ଆଦିରେ ଥାଏ ଏକ ପ୍ରାର୍ଥନାମୟ ଶିହରଣ। ଆଧ୍ୟାମତ୍ିକତା ଆଉ କ’ଣ କି? ଏହା ଶୁଦ୍ଧପୂତ ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଈଶ୍ୱରୀୟ ଚେତନାକୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବାର ଏକ ବ୍ୟାକୁଳତା। ସେହି ବ୍ୟାକୁଳତା ବା ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱଗ ଉପଲବ୍ଧି ନିମନ୍ତେ କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ ହେଉଛି ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିଧାନ। ଏହା ଯେତିକି ଆଚାରସିଦ୍ଧ, ସେତିକି ବିଜ୍ଞାନସମ୍ମତ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପ୍ରାତଃସ୍ନାନ କଲେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ ହୃଦୟ। ନିରୋଗ ରହେ ଶରୀର। ଶୀତ ଆରମ୍ଭରୁ ସକାଳୁ ଉଠିବା, ସ୍ନାନ କରିବା ଓ ମନ୍ଦିର ଯିବା ଦ୍ୱାରା ଦୂର ହୁଏ ଅଳସପଣ। ମନରେ ଭରିଯାଏ ସକରାମତ୍କ ଭାବନା। ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁସାରେ ଶୀତର ପହିଲି ସ୍ପର୍ଶରେ ଶରୀରରେ ବୃଦ୍ଧିପାଏ ଅମ୍ଳ ଓ ପିତ୍ତ। ପାଚନ କ୍ରିୟାର ସୁବିଧା ପାଇଁ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଶୁଦ୍ଧ ନିରାମିଷ ଭୋଜନ। ଧର୍ମମାସ କାର୍ତ୍ତିକରେ ଶାକାହାରୀ ହେବାଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତତଃ କିଛି ପରିମାଣରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଜୀବହତ୍ୟା। ସାମୟିକ ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲଭେ ଜୀବେ ଦୟା ନୀତି। ବାସ୍ତବରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରକ୍ଷା ସହିତ ମଣିଷ ଭିତରେ ଦେବତ୍ୱର ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ ନିଶ୍ଚୟ ଏକ କୌଶଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଆୟୋଜନ। ବହୁ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ପରେ ଆମ ଆଚାର୍ଯ୍ୟମାନେ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ କେହି ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ କହିପାରେ, ମାତ୍ର ସମାଜତତ୍ତ୍ୱ ଉପରେ ଆଧାରିତ କାର୍ତ୍ତିକବ୍ରତ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାମତ୍ିକତା ଓ ବିଜ୍ଞାନର ଏକ ସୁନ୍ଦର ସମ୍ମିଶ୍ରଣ। କାର୍ତ୍ତିକବ୍ରତ ପାଳନ ଅବସରରେ ଆମିଷ ଆହାର ବର୍ଜନ କରି ଶୁଦ୍ଧପୂତ ଜୀବନ ଯାପନ କରିବା ନିଶ୍ଚୟ ଏକ ସାଧନା। ସାଧାରଣତଃ ଭୋଗ ଛାଡ଼ି ତ୍ୟାଗକୁ ଆପଣେଇବା କଷ୍ଟ। କିନ୍ତୁ ତ୍ୟାଗରୁ ଭୋଗ ଆଡ଼କୁ ଯିବା ଭାରି ସହଜ। ସେଥିପାଇଁ କାର୍ତ୍ତିକରେ ଭଜନ ଅପେକ୍ଷା ଆମକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରେ ଭୋଜନ। ହବିଷ ନୁହେଁ, ମନ ଥାଏ ଛାଡ଼ଖାଇ ଆମିଷ ପାଖରେ। ଏହି ଆମିଷଲାଳସା ପାଇଁ ଛାଡ଼ଖାଇର ଅର୍ଥକୁ ଆମେ ଆଜି କଦର୍ଥ କରି ବୁଝୁଛୁ ଖୁବ୍‌ ଚତୁରତାର ସହିତ। ଶାସ୍ତ୍ର କହେ ଆମିଷ ଭକ୍ଷଣ ଯୋଗୁ କାମ, କ୍ରୋଧ, ଈର୍ଷା ଓ ଉତ୍ତେଜନାର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୁଏ ମଣିଷ। ସଂଯମ ହରେଇ ବସେ ମନ। ସେଥିପାଇଁ ସାଧାରଣତଃ ଆମିଷ ଆହାରଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହନ୍ତି ବିଧବା ନାରୀମାନେ। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ବେଶି ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଖାଦ୍ୟଶୃଙ୍ଖଳା। ଦିନରେ ଥରୁଟିଏ ହବିଷ୍ୟାନ୍ନ ଆହାର କରି ସେମାନେ କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ ପାଳନ କରନ୍ତି ଅତି ନିଷ୍ଠାପର ଭାବରେ। କେବଳ ଅରୁଆ ଚାଉଳ, ମୁଗ, କଦଳୀ, ଓଉ, ସାରୁ ଏବଂ ଓଲୁଅରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟଞ୍ଜନ। ବର୍ଜନ କରିଥିବା ଖାଦ୍ୟକୁ ହବିଷ୍ୟାଳୀମାନେ ପୁଣି ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ବ୍ରତ ଶେଷରେ। ସେଥିପାଇଁ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପରଦିନକୁ କୁହାଯାଏ ଛାଡ଼ଖାଇ। ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଛାଡ଼ଖାଇ ସହିତ ଆମିଷ ଭୋଜନର କୌଣସି ପାରମ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ କହିଲେ ଚଳେ। ଅଥଚ ଛାଡ଼ଖାଇକୁ ଆମେ ଦେଇ ସାରିଲୁଣି ଏକ ଆମିଷଖିଆ ପର୍ବର ମାନ୍ୟତା। ତା’ର ଆୟୋଜନ ଆଗରେ ଫିକାପଡ଼ିଲାଣି କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତର ଆଧ୍ୟାମତ୍ିକ ଉଲ୍ଲାସ। ପୂର୍ଣ୍ଣମୀରେ ମନ୍ଦିର ଯାଇ ଦିଅଁ ଦର୍ଶନର ଆଗ୍ରହକୁ ବଳିଗଲାଣି ସକାଳୁ ଉଠି ମାଂସ ଦୋକାନକୁ ଦୌଡ଼ିବାର ବ୍ୟାକୁଳତା। ମାଛ ଓ ମାଂସ ଦୋକାନରେ ଗହଳି ଓ ଠେଲାପେଲାକୁ ଦେଖିଲେ ମନେହୁଏ ସତେ ଯେମିତି ସେଦିନ ଆମିଷ ନ ଖାଇଲେ ବୃଥା ହୋଇଯିବ ସାରା ମାସର ତପ। ମନେପଡ଼େ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ମାଡ଼ଖାଇ ଯାଇଥିବା ଛାଡ଼ଖାଇ କଥା। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ସେ ବର୍ଷ ମାର୍ଗଶିର ମାସ ପ୍ରଥମ ଗୁରୁବାରରେ ପଡ଼ିଲା ଛାଡ଼ଖାଇ। ରାଗରେ ତାତି ଉଠିଲେ ଧାର୍ମିକ ବାଧ୍ୟବାଧ୍ୟକତାରେ ମାସାଧିକ କାଳ ଆମିଷ ଭୋଜନରୁ ଦୂରେଇ ରହିଥିବା ତଥାକଥିତ ବ୍ରତଧାରୀମାନେ। ପାଞ୍ଜିକାର ଓ ସେମାନଙ୍କ ସପ୍ତପୁରୁଷ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଗାଳି। (ପାଞ୍ଜିକାରମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଭୁଲ୍‌ ଅଛି। ଛାଡ଼ଖାଇ କ’ଣ ଏକ ପର୍ବ ଯେ ତାକୁ ପାଞ୍ଜିକାରମାନେ ପାଞ୍ଜିରେ ଲେଖୁଛନ୍ତି? କେଉଁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଛାଡ଼ଖାଇ ବିଷୟରେ ଲେଖା ଅଛି? କିନ୍ତୁ ପାଞ୍ଜିରେ ଛାଡ଼ଖାଇର ଉଲ୍ଲେଖ ରହିବାରୁ ଲୋକେ ଏହାକୁ ଏକ ପାଳନୀୟ ପର୍ବ ମନେକରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ କୋଟି କୋଟି ନିରୀହ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଉଛି ଏବଂ ଛାଡ଼ଖାଇ ‘ହାଡ଼ଖାଇ’ରେ ପରିଣତ ହେଉଛି।) ଅବଶ୍ୟ ପରଦିନ ଆମିଷଖିଆ ବାର ହୋଇଥିବାରୁ ଖୁବ୍‌ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳନ ହେଲା ଛାଡ଼ଖାଇ। କେବଳ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସେଦିନ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା ହଜାରେ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଚିକେନ୍‌, ଛଅଶହ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମଟନ, କୋଡ଼ିଏ ହଜାର କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ମାଛ। ଗଣମାଧ୍ୟମର ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ସେଦିନ ରାଜଧାନୀବାସୀ ଚଳୁ କରିଦେଲେ ୫ ହଜାର ଖାସି ଓ ୫୦ ହଜାର କୁକୁଡ଼ା। କେବଳ ରାଜଧାନୀରେ ଯଦି ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଜୀବହତ୍ୟା ହେଲା, ତେବେ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ କେତେ ଜୀବଙ୍କ ବେକ ହଣା ହୋଇଥିବ ତାହା ଅନୁମାନସାପେକ୍ଷ। ଜୀବେ ଦୟା ଭାବକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ର। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେବଦେବୀଙ୍କ ପାଖରେ ପଶୁବଳି ଦେଇ ତା’ର ମାଂସକୁ ପ୍ରସାଦରୂପେ ଭକ୍ଷଣ କରିବାର ପରମ୍ପରାକୁ ବଞ୍ଚେଇ ରଖିଛି ଚତୁର ମଣିଷ। ବଳିପ୍ରଥା ହେଉ କି ଛାଡ଼ଖାଇରେ ଜୀବହତ୍ୟା- ଆଦୌ ଗ୍ରହଣୀୟ ମନେ ହୁଏନି ପ୍ରାକୃତିକ ସନ୍ତୁଳନକୁ ବିଗାଡୁଥିବା ଏଭଳି ଅମାନବୀୟ ପ୍ରଥା ଓ ପରମ୍ପରା। ସର୍ବୋପରି ଛାଡ଼ଖାଇ ଏକ ପର୍ବ ନୁହେଁ। ଏହାକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଇ ନିରୀହ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ହତ୍ୟାର କାରଣ ହେବା ଦ୍ୱାରା ମାସକ ଯାକର ତପ ଶୁଖୁଆପୋଡ଼ାରେ ଚାଲିଯାଉଛି। କାର୍ତ୍ତିକର ପୁଣ୍ୟ କାରୁଣ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଉଛି। ଭଦ୍ରକ, ମୋ- ୯୪୩୮୮୫୫୦୮୮
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..