Dharitri News
ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା |

ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌

ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌ ଆୟୁର୍ବେଦ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରାକୃତିକ, ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିହୀନ। ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଧାତୁ, ଉପଧାତୁ, ରତ୍ନ, ଉପରତ୍ନ ପାରଦ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ଶୋଧନ କରାଯାଇ ଏହାର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟବିଧି ଅନୁସାରେ ଭସ୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଥାଏ । ଏହିଗୁଡିକ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗକୁ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ତ୍ରିଦୋଷ (ବାତ, ପିତ୍ତ ଓ କଫ) ଶାମକ, ଜନ୍ତୁଘ୍ନ (ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଜୀବାଣୁ ଓ ଭୂତାଣୁ ନାଶକ), କୋଷ୍ଠଘ୍ନ (କୋଷ୍ଠ ଶୁଦ୍ଧି କରେ), ଯୋଗବାହୀ(ଔଷଧର ଗୁଣବତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରେ) ଓ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗକୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରେ । ପ୍ରାକୃତିକ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମତଃ ରସଔଷଧୀ ବା ପାରଦ ଘଟିତ ଔଷଧ ଯଥା-ଶୁଦ୍ଧ ପାରଦ ଓ ଶୁଦ୍ଧ ଗନ୍ଧକର ଯୋଗ କଜ୍ଜ୍ୱଳି କଥା ବିବେଚନା କରିବା। ଏହା ଜନ୍ତୁଘ୍ନ, କୋଷ୍ଠଘ୍ନ, ଯୋଗବାହୀ, ତ୍ରିଦୋଷ ନାଶକ, ବାତ ବାହିନୀ (ନର୍ଭସ ସିଷ୍ଟମ)ର ପୀଡା ନାଶକ, ରକ୍ତଶୋଧକ ନାଡୀ (ବ୍ରଣ) ଦୋଷ ସଂଶୋଧକ, ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ନାଶକ, ପାଚନ କ୍ରିୟାକୁ ସବଳ କରେ । ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଭସ୍ମ-ରକ୍ତ ପ୍ରସାଦକ, ବାତ ବାହିନୀ ବଳ ପ୍ରଦାୟକ, ଜୀବାଣୁ ନାଶକ। ରୌପ୍ୟ ଭସ୍ମ-ରକ୍ତବାହିନୀରେ ବାତ ପ୍ରକୋପଜନିତ ଶୂଳ, ରକ୍ତବାହିନୀ ସଂକୋଚ, ପ୍ରମେହ, ଯକୃତ ପ୍ଲିହା ରୋଗ, ଧାତୁ କ୍ଷୀଣତା, ନେତ୍ରରୋଗ, ଅପସ୍ମାର, ହିଷ୍ଟ୍ରିଆ ଏବଂ ବାତ ପିତ୍ତ ଜନିତ ବିକାର ନାଶକ। ରୌପ୍ୟଭସ୍ମକୁ ଅଁଳା, ବଂଶଲୋଚନ, ଅମୃତା ସତ୍ତ୍ୱ, ତୋପଚିନି ଏବଂ ମହୁ ସହ ଦେଲେ ଉତ୍ତମ ଫଳ ମିଳେ। ତାମ୍ର ଭସ୍ମ-ଆମାଶୟରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ଘା, ମାଂସାର୍ବୁଦ ପାଇଁ ଫଳପ୍ରଦ। ବଙ୍ଗଭସ୍ମ-ବାରମ୍ବାର ମୂତ୍ର ସ୍ରାବ, ପରିସ୍ରା ନଳୀ ଜ୍ୱଳନ, ଉଦର କର୍କଟ, ନାରୀ ଜନନେନ୍ଦ୍ରିୟ ରୋଗ, ପ୍ରଦର ବିକାର, ସିଫଲିଶନାଶକ। ନାଗ ଭସ୍ମ-ପ୍ରଦର, ରକ୍ତଗୁଳ୍ମ, ଗଣ୍ଡମାଳା, ଧାତୁକ୍ଷୟ ନାଶକ। ରସମାଣିକ୍ୟ-(ଶୁଦ୍ଧ ପାରଦ, ଗନ୍ଧକ, ମନଃଶିଳା ଏବଂ ସୀସା)-ମୁଖପାକ(ପାକସ୍ଥଳିଜନିତ), ପରିସ୍ରା ସାନ୍ଧ୍ରତା କମିଯିବା, ହଳଦିଆ ବର୍ଣ୍ଣ ପରିସ୍ରା, ମୂତ୍ରନଳୀ ଉତ୍ତେଜନା ଦୂର କରେ । ରସପର୍ପଟି-(ଶୁଦ୍ଧ ପାରଦ ଓ ଗନ୍ଧକ)- ସଂଗ୍ରହଣୀ, ଅନ୍ତବ୍ରଣ (ଟ୍ୟୁମର) ଅନ୍ତ୍ରଶୋଥ, ଗୁଦକ୍ଷତ (ଆନାଲାଫିସିଓର)କୁ ଦୂର କରେ । ପଞ୍ଚାମୃତ ପର୍ପଟୀ-(ଶୁଦ୍ଧ ପାରଦ, ଲୌହ, ଅଭ୍ର, ତାମ୍ର ଭସ୍ମ) ଏହା ପଚନେନ୍ଦ୍ରିୟ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ, ଅନ୍ତଃନଳୀ ଦୋଷ ନାଶକ। ତାଳସିନ୍ଦୂର-(ଶୁଦ୍ଧ ହରିତାଳ, ପାରଦ, ଗନ୍ଧକ)-ବାତରକ୍ତ କୁଷ୍ଠ, ଚର୍ମରୋଗ, ଉପଦଂଶ, ରକ୍ତବିକାର, ଉରଃକ୍ଷତ ଭଲ କରେ । ଶିଳା ସିନ୍ଦୂର (ଶୁଦ୍ଧ ମନଃ ଶିଳା, ପାରଦ, ଗନ୍ଧକ)-ଏହା ବିସର୍ପ, କଣ୍ଠମାଳା, ଭେରିକସଭେନ, ତ୍ୱଚା ବିକୃତିରେ ଉପଯୋଗୀ । ରସ ସିନ୍ଦୂର- (ପାରଦ, ଗନ୍ଧକ)-ପ୍ଲୁରିସି, ହୃଦରୋଗ, ବାତରୋଗରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁପାନ ସହ ଦେଲେ ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ମଲ୍ଲସିନ୍ଦୂର-(ଶଙ୍ଖୁଆ, ପାରଦ, ଗନ୍ଧକ, ରସକର୍ପୂର) ଏହା ଉପଦଂଶ, ପକ୍ଷାଘାତ, ସନ୍ନିପାତ, ହ୍ୟୁପିଙ୍ଗ କଫ, ସନ୍ଧିବାତ, ଇସନଫୁଲିଆ ଆଦି ରୋଗ ପାଇଁ ଉପକାରୀ । ଏହି ଔଷଧ ସହ ବିଭିନ୍ନ ବନସ୍ପତି ଔଷଧ ସେବନ କଲେ ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ(ଟକ୍‌ସିକ)ପଦାର୍ଥକୁ ଦୂର କରି କୋଷ, ତନ୍ତୁଗୁଡିକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ସୋନାମୁଖୀ, ଜଷ୍ଟିମଧୁ, ଶୁଣ୍ଠି, ତ୍ରିକଟୁ ଇତ୍ୟାଦି ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ । ଏହି ଔଷଧଗୁଡିକ ପ୍ରୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପୁରାତନ ବ୍ୟାଧି, ଅମ୍ଳ, ଧାତୁରୋଗ, ପ୍ରମେହ, ପ୍ରଦର ରୋଗ, ଶିରଃଶୂଳ, ଏକଜିମା, ସୋରିଆସିସ, କାମଳା, ଗାଉଟ, ପୁରାତନ ଜ୍ୱର, ଯକୃତରୋଗ, ଏପିଲେପ୍ସି, ଉନ୍ମାଦ, ଲିଙ୍ଗଶିଥିଳତା, ଦନ୍ତଶୂଳ, କଟିବାତ, ଗଣ୍ଠିବାତ ଇତ୍ୟାଦି ବାତବ୍ୟାଧିରେ ନିଜର ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରି ସ୍ଥିତି ବଜାଇ ରଖିପାରିଛି। ତଥାପି କେତେକ ରୋଗ ଯଥା-ଏଡସ, କର୍କଟ (କ୍ୟାନସର), ମଧୁମେହ, ବୃକ୍‌କ ରୋଗ, ଚକ୍ଷୁରୋଗ (ଟେପିନୋପ୍ୟାଥି), ଅସ୍ଥିମଜ୍ଜା ଯକ୍ଷ୍ମା, ଅନ୍ତନଳୀ ଯକ୍ଷ୍ମା ଇତ୍ୟାଦିରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଔଷଧ ଚିକିତ୍ସାର ବର୍ଣ୍ଣନା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗବେଷଣା ଅଭାବରୁ ସଫଳତା ପାଇ ପାରୁ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଓ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଆବଶ୍ୟକ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମଣିଷ ବିଭିନ୍ନ ରାସାୟନିକ ଔଷଧ, ସାରଦିଆ ଖାଦ୍ୟ, ପନିପରିବା, ମସଲା ଓ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ସେବନ କରି ତା’ର ଶରୀରରେ ବ୍ୟାଧି ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ପାଇବାକୁ ବସିଲାଣି ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ସାନରୁ ବଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଧିରେ କବଳିତ। ପ୍ରାକୃତିକ ଔଷଧ ଓ ଉପଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ମଣିଷ ସମାଜ ସୁସ୍ଥ ନୀରୋଗ ଜୀବନଯାପନ କରିପାରିବ ।

ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା |

 ପକ୍ଷୀଙ୍କ ରାବ ସହିତ ମନୁଷ୍ୟ ସ୍ବରର ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି

ପକ୍ଷୀଙ୍କ ରାବ ସହିତ ମନୁଷ୍ୟ ସ୍ବରର ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ପକ୍ଷୀର ରାବ ସହିତ ମନୁଷ୍ୟ ସ୍ବରର ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ପରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ପକ୍ଷୀଙ୍କ ରାବଯନ୍ତ୍ର ଓ ମନୁଷ୍ୟଙ୍କ ସ୍ବରଯନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରହିଛି

ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ବଦଳାନ୍ତୁ ଜୀବନଶୈଳୀ

ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ବଦଳାନ୍ତୁ ଜୀବନଶୈଳୀ

ସନ୍ତୁଳିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ସୁସ୍ଥ ଓ ନୀରୋଗ ଜୀବନର ଆଧାର। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଦାଉରୁ ରକ୍ଷାପାଇପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟପେୟ କରିବା, ଶୋଇବା ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସୁସ୍ଥ ରହିବାର କିଛି ଉପାୟ ସମ୍ପର୍କରେ:

ଏକାଗ୍ରତା ବଢ଼ାଏ ଚନ୍ଦନ

ଏକାଗ୍ରତା ବଢ଼ାଏ ଚନ୍ଦନ

ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ଅନୁଯାୟୀ ଚନ୍ଦନକୁ ଔଷଧୀୟ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ସହ ଯୋଡାଯାଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ମଥାରେ ଚନ୍ଦନ ଲଗାଇବା ପରମ୍ପରା ରହିଆସିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଏକାଗ୍ରତା ବଢ଼ିବା ସହ ମସ୍କିଷ୍କ ଥଣ୍ଡା ରହିଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ଚନ୍ଦନ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଉପକାର ମିଳିଥାଏ।

ଫୋନ୍‌ରେ ହେବ ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ

ଫୋନ୍‌ରେ ହେବ ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଆଗାମୀ ଦିନରେ ମଧୁମେହ ରୋଗ ଫୋନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବ। ଏନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗବେଷଣା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଫୋନ୍‌ ପାନ୍‌କ୍ରିଜ୍‌କୁ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାସ୍ତରକୁ ସାଧାରଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବ।

ଲବଙ୍ଗ ତେଲର ଉପକାରିତା

ଲବଙ୍ଗ ତେଲର ଉପକାରିତା

ଭାରତରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଲବଙ୍ଗ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗର ଉପଶମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଲବଙ୍ଗରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର। ଏହା ବ୍ରଣ ଦୂର କରିବା, କାଶ, ଆସ୍ତମା ଆଦିର ଉପଚାରରେ ବିଶେଷକରି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ତେଲରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ସହ କ୍ୟାଲସିୟମ୍‌, ଆଇରନ୍‌, ସୋଡିୟମ୍‌, ପୋଟାସିୟମ୍‌, ଭିଟାମିନ୍‌ ଏ ଏବଂ ଭିଟାମିନ ସି ଆଦି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିପଦ ଜନକ

ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିପଦ ଜନକ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଖାଦ୍ୟରେ ଶର୍କରା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ସମ୍ପ୍ରତି କିଛି ଗବେଷକ ଅଧ୍ୟୟନ କରି ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ, ଅତ୍ୟଧିକ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କଲେ ବିପଦ ଜନକ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।

ପିଲାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଅନୁଚିତ

ପିଲାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଅନୁଚିତ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ସାହ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏବେ ଗବେଷକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଠକାମି ପ୍ରବୃତ୍ତି ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଏ।

ବଜାର ପରିବା କୀଟନାଶକଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ, ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଧୋଇବା ପଦ୍ଧତି

ବଜାର ପରିବା କୀଟନାଶକଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ, ବ୍ୟବହାର ପୂର୍ବରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଧୋଇବା ପଦ୍ଧତି

ଚାଷୀମାନେ ନିଜ ଫସଲ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାନ୍ତି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅନେକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ। ଏହାକୁ ଆମେ ବଜାରରୁ କିଣିଥାଉ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଯଦି ପରିବା ଅଥବା ଫଳକୁ ଭଲ ଭାବେ ନ ଧୋଇ ଖିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବେଶ୍‌ ହାନିକାରକ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଫଳରେ ଥିବା କୀଟନାଶକ ଆମ ପେଟକୁ ଯାଇ ପାଚନକ୍ରିୟା ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗପ୍ରତ୍ୟଙ୍ଗକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ଧୋଇବା ବେଶ୍‌ ଜରୁରୀ। ଯେପରିକି:

ସନ୍ତୁଳିତ ଶରୀର ମନକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖେ

ସନ୍ତୁଳିତ ଶରୀର ମନକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖେ

ଲଣ୍ଡନ: ଶରୀରର ଓଜନ ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଓଜନରେ ସମନ୍ବୟ ରଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନ ଚାପମୁକ୍ତ ରହିଥାଏ। ସାଧାରଣତଃ କଲେଜ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଶରୀରକୁ ଫିଟ୍‌ ଓ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବାର ପ୍ରୟାସ କରିଥାନ୍ତି।

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ହିତକର ବ୍ରୋକଲି

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ହିତକର ବ୍ରୋକଲି

ସ୍ବାଦ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ବ୍ରୋକଲିର ରହିଛି ଅନେକ ପ୍ରଭାବ। ଏବେ ଏହା ବଜାରରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳୁଛି। ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କଲେ ଏହା ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେବ।

ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଶିଶୁ ଓ ମା’ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ କରେ

ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଶିଶୁ ଓ ମା’ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ କରେ

ଟରୋଣ୍ଟୋ: ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ଶିଶୁ ଓ ମା’ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଅଧିକ ଦିନ ଧରି ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରିଥିବା ଶିଶୁ ମା’ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିପାରେ ନାହିଁ।

 ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଗ ପ୍ରକାଶିତ ହୁଏ

ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଗ ପ୍ରକାଶିତ ହୁଏ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ: ଆଘ୍ରାଣରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ନାକ ଆବେଗ ପ୍ରକାଶରେ ସହାୟତା କରିଥାଏ ବୋଲି ଗବେଷକ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଭାବାବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲେ ନାକରେ ସ୍ପନ୍ଦନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନୀ ମାରିଲେନା ଏଇଲୋ କହିଛନ୍ତି।