ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା |

ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌

ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍‌

ଆୟୁର୍ବେଦ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରାକୃତିକ, ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିହୀନ। ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ଧାତୁ, ଉପଧାତୁ, ରତ୍ନ, ଉପରତ୍ନ ପାରଦ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ଶୋଧନ କରାଯାଇ ଏହାର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟବିଧି ଅନୁସାରେ ଭସ୍ମ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଥାଏ । ଏହିଗୁଡିକ ଏଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗକୁ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ତ୍ରିଦୋଷ (ବାତ, ପିତ୍ତ ଓ କଫ) ଶାମକ, ଜନ୍ତୁଘ୍ନ (ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଜୀବାଣୁ ଓ ଭୂତାଣୁ ନାଶକ), କୋଷ୍ଠଘ୍ନ (କୋଷ୍ଠ ଶୁଦ୍ଧି କରେ), ଯୋଗବାହୀ(ଔଷଧର ଗୁଣବତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରେ) ଓ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗକୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରେ ।
ପ୍ରାକୃତିକ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମତଃ ରସଔଷଧୀ ବା ପାରଦ ଘଟିତ ଔଷଧ ଯଥା-ଶୁଦ୍ଧ ପାରଦ ଓ ଶୁଦ୍ଧ ଗନ୍ଧକର ଯୋଗ କଜ୍ଜ୍ୱଳି କଥା ବିବେଚନା କରିବା। ଏହା ଜନ୍ତୁଘ୍ନ, କୋଷ୍ଠଘ୍ନ, ଯୋଗବାହୀ, ତ୍ରିଦୋଷ ନାଶକ, ବାତ ବାହିନୀ (ନର୍ଭସ ସିଷ୍ଟମ)ର ପୀଡା ନାଶକ, ରକ୍ତଶୋଧକ ନାଡୀ (ବ୍ରଣ) ଦୋଷ ସଂଶୋଧକ, ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ନାଶକ, ପାଚନ କ୍ରିୟାକୁ ସବଳ କରେ ।
ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଭସ୍ମ-ରକ୍ତ ପ୍ରସାଦକ, ବାତ ବାହିନୀ ବଳ ପ୍ରଦାୟକ, ଜୀବାଣୁ ନାଶକ।
ରୌପ୍ୟ ଭସ୍ମ-ରକ୍ତବାହିନୀରେ ବାତ ପ୍ରକୋପଜନିତ ଶୂଳ, ରକ୍ତବାହିନୀ ସଂକୋଚ, ପ୍ରମେହ, ଯକୃତ ପ୍ଲିହା ରୋଗ, ଧାତୁ କ୍ଷୀଣତା, ନେତ୍ରରୋଗ, ଅପସ୍ମାର, ହିଷ୍ଟ୍ରିଆ ଏବଂ ବାତ ପିତ୍ତ ଜନିତ ବିକାର ନାଶକ। ରୌପ୍ୟଭସ୍ମକୁ ଅଁଳା, ବଂଶଲୋଚନ, ଅମୃତା ସତ୍ତ୍ୱ, ତୋପଚିନି ଏବଂ ମହୁ ସହ ଦେଲେ ଉତ୍ତମ ଫଳ ମିଳେ। ତାମ୍ର ଭସ୍ମ-ଆମାଶୟରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ଘା, ମାଂସାର୍ବୁଦ ପାଇଁ ଫଳପ୍ରଦ।
ବଙ୍ଗଭସ୍ମ-ବାରମ୍ବାର ମୂତ୍ର ସ୍ରାବ, ପରିସ୍ରା ନଳୀ ଜ୍ୱଳନ, ଉଦର କର୍କଟ, ନାରୀ ଜନନେନ୍ଦ୍ରିୟ ରୋଗ, ପ୍ରଦର ବିକାର, ସିଫଲିଶନାଶକ। ନାଗ ଭସ୍ମ-ପ୍ରଦର, ରକ୍ତଗୁଳ୍ମ, ଗଣ୍ଡମାଳା, ଧାତୁକ୍ଷୟ ନାଶକ।
ରସମାଣିକ୍ୟ-(ଶୁଦ୍ଧ ପାରଦ, ଗନ୍ଧକ, ମନଃଶିଳା ଏବଂ ସୀସା)-ମୁଖପାକ(ପାକସ୍ଥଳିଜନିତ), ପରିସ୍ରା ସାନ୍ଧ୍ରତା କମିଯିବା, ହଳଦିଆ ବର୍ଣ୍ଣ ପରିସ୍ରା, ମୂତ୍ରନଳୀ ଉତ୍ତେଜନା ଦୂର କରେ ।
ରସପର୍ପଟି-(ଶୁଦ୍ଧ ପାରଦ ଓ ଗନ୍ଧକ)- ସଂଗ୍ରହଣୀ, ଅନ୍ତବ୍ରଣ (ଟ୍ୟୁମର) ଅନ୍ତ୍ରଶୋଥ, ଗୁଦକ୍ଷତ (ଆନାଲାଫିସିଓର)କୁ ଦୂର କରେ ।
ପଞ୍ଚାମୃତ ପର୍ପଟୀ-(ଶୁଦ୍ଧ ପାରଦ, ଲୌହ, ଅଭ୍ର, ତାମ୍ର ଭସ୍ମ) ଏହା ପଚନେନ୍ଦ୍ରିୟ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ, ଅନ୍ତଃନଳୀ ଦୋଷ ନାଶକ।
ତାଳସିନ୍ଦୂର-(ଶୁଦ୍ଧ ହରିତାଳ, ପାରଦ, ଗନ୍ଧକ)-ବାତରକ୍ତ କୁଷ୍ଠ, ଚର୍ମରୋଗ, ଉପଦଂଶ, ରକ୍ତବିକାର, ଉରଃକ୍ଷତ ଭଲ କରେ । ଶିଳା ସିନ୍ଦୂର (ଶୁଦ୍ଧ ମନଃ ଶିଳା, ପାରଦ, ଗନ୍ଧକ)-ଏହା ବିସର୍ପ, କଣ୍ଠମାଳା, ଭେରିକସଭେନ, ତ୍ୱଚା ବିକୃତିରେ ଉପଯୋଗୀ ।
ରସ ସିନ୍ଦୂର- (ପାରଦ, ଗନ୍ଧକ)-ପ୍ଲୁରିସି, ହୃଦରୋଗ, ବାତରୋଗରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁପାନ ସହ ଦେଲେ ଭଲ ହୋଇଥାଏ।
ମଲ୍ଲସିନ୍ଦୂର-(ଶଙ୍ଖୁଆ, ପାରଦ, ଗନ୍ଧକ, ରସକର୍ପୂର) ଏହା ଉପଦଂଶ, ପକ୍ଷାଘାତ, ସନ୍ନିପାତ, ହ୍ୟୁପିଙ୍ଗ କଫ, ସନ୍ଧିବାତ, ଇସନଫୁଲିଆ ଆଦି ରୋଗ ପାଇଁ ଉପକାରୀ ।
ଏହି ଔଷଧ ସହ ବିଭିନ୍ନ ବନସ୍ପତି ଔଷଧ ସେବନ କଲେ ଶରୀରରେ ଥିବା ବିଷାକ୍ତ(ଟକ୍‌ସିକ)ପଦାର୍ଥକୁ ଦୂର କରି କୋଷ, ତନ୍ତୁଗୁଡିକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ସୋନାମୁଖୀ, ଜଷ୍ଟିମଧୁ, ଶୁଣ୍ଠି, ତ୍ରିକଟୁ ଇତ୍ୟାଦି ଦ୍ରବ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ ।
ଏହି ଔଷଧଗୁଡିକ ପ୍ରୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପୁରାତନ ବ୍ୟାଧି, ଅମ୍ଳ, ଧାତୁରୋଗ, ପ୍ରମେହ, ପ୍ରଦର ରୋଗ, ଶିରଃଶୂଳ, ଏକଜିମା, ସୋରିଆସିସ, କାମଳା, ଗାଉଟ, ପୁରାତନ ଜ୍ୱର, ଯକୃତରୋଗ, ଏପିଲେପ୍ସି, ଉନ୍ମାଦ, ଲିଙ୍ଗଶିଥିଳତା, ଦନ୍ତଶୂଳ, କଟିବାତ, ଗଣ୍ଠିବାତ ଇତ୍ୟାଦି ବାତବ୍ୟାଧିରେ ନିଜର ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରି ସ୍ଥିତି ବଜାଇ ରଖିପାରିଛି। ତଥାପି କେତେକ ରୋଗ ଯଥା-ଏଡସ, କର୍କଟ (କ୍ୟାନସର), ମଧୁମେହ, ବୃକ୍‌କ ରୋଗ, ଚକ୍ଷୁରୋଗ (ଟେପିନୋପ୍ୟାଥି), ଅସ୍ଥିମଜ୍ଜା ଯକ୍ଷ୍ମା, ଅନ୍ତନଳୀ ଯକ୍ଷ୍ମା ଇତ୍ୟାଦିରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଔଷଧ ଚିକିତ୍ସାର ବର୍ଣ୍ଣନା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗବେଷଣା ଅଭାବରୁ ସଫଳତା ପାଇ ପାରୁ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଓ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଆବଶ୍ୟକ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମଣିଷ ବିଭିନ୍ନ ରାସାୟନିକ ଔଷଧ, ସାରଦିଆ ଖାଦ୍ୟ, ପନିପରିବା, ମସଲା ଓ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ସେବନ କରି ତା’ର ଶରୀରରେ ବ୍ୟାଧି ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା ହ୍ରାସ ପାଇବାକୁ ବସିଲାଣି ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ସାନରୁ ବଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଧିରେ କବଳିତ। ପ୍ରାକୃତିକ ଔଷଧ ଓ ଉପଚାର ମାଧ୍ୟମରେ ମଣିଷ ସମାଜ ସୁସ୍ଥ ନୀରୋଗ ଜୀବନଯାପନ କରିପାରିବ ।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା |

ଋତୁସ୍ରାବ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ମଦ୍ୟପାନ

ଋତୁସ୍ରାବ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ମଦ୍ୟପାନ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ : ମଦ୍ୟପାନ ଯୋଗୁ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଋତୁସ୍ରାବ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଏନେଇ ଗବେଷକ ସର୍ଭେ ଭିତ୍ତିକ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ପେନ୍‌ର ଗବେଷକ ଦଳ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଋତୁସ୍ରାବ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ। ଏଥିରେ ୧୯ଟି ରାଷ୍ଟ୍ରର ୪୭ ହଜାର ମହିଳାଙ୍କୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା।

ସ୍କିନ୍‌ଟୋନ୍‌ ବଢାଏ ଆଳୁ

ସ୍କିନ୍‌ଟୋନ୍‌ ବଢାଏ ଆଳୁ

ଆଖିତଳ କଳା ପଡିବା ଅନେକଙ୍କ ଲାଗି ଏକ ଚିନ୍ତାର କାରଣ, ଯାହାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଆଳୁ ବେଶ୍‌ ଲାଭଦାୟକ। ଆଳୁର ଚୋପା ଛଡାଇ ପତଳା ପତଳା କାଟି ଆଖି ଉପରେ ୨୦ ମିନିଟ୍‌ ରଖନ୍ତୁ। ପ୍ରତିଦିନ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦାଗ ଶୀଘ୍ର ଦୂର ହୋଇଯିବ।

ଟ୍ରାଇବାଲ୍‌ ଜୁଏଲେରି ଫ୍ୟାଶନ୍‌

ଟ୍ରାଇବାଲ୍‌ ଜୁଏଲେରି ଫ୍ୟାଶନ୍‌

ଟ୍ରାଇବାଲ୍‌ ଜୁଏଲେରିରେ ବ୍ରାଇଟ୍‌ ଏବଂ ବୋଲ୍ଡ କଲରର ଉଭୟ ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ଼ ବିଡ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ଡ୍ରେସ୍‌ ସହ ଉଭୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ କରି ହେଉ ଅବା କଣ୍ଟ୍ରାଷ୍ଟ କରି ପିନ୍ଧିଲେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଲୁକ୍‌ ମିଳିଥାଏ। ଏଭଳି ଜୁଏଲେରି ମଧ୍ୟରେ ବିଶେଷକରି ଆଭୁ ଷ୍ଟୋନ୍‌ ଗ୍ଲାସ୍‌ ବିଡେଡ୍‌ ତାଇବାନ୍‌ ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ ନେକ୍‌ଲେସ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ବେଶି ଡିମାଣ୍ଡରେ ଅଛି।

ଆସିବ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଟ୍ୟାବଲେଟ୍‌

ଆସିବ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଟ୍ୟାବଲେଟ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୨୩।୪ : ବଜାରରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପଯୋଗୀ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ଟ୍ୟାବଲେଟ୍‌ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ମହିଳାଙ୍କ ସେକ୍ସ୍‌ ହରମୋନ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶୁକ୍ରାଣୁ ଓ ଡିମ୍ବାଣୁର ମିଳନରେ ଭ୍ରୁଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରି ନ ଥାଏ। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଟ୍ୟାବଲେଟ୍‌ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହାର ବ୍ୟବହାରଦ୍ୱାରା ଶୁକ୍ରାଣୁର ଗତି ଶିଥିଳ ହୋଇଯିବ।

ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବ ଟମାଟୋ

ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବ ଟମାଟୋ

ଟମାଟୋର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟୋପକାରୀ ଗୁଣ ତାଲିକାରେ ଆଉ ଏକ କଥା ସାମିଲ ହୋଇଛି। ଏହା ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ଅନେକାଂଶରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ବିଶେଷ ଭାବରେ ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଯଦି ନିୟମିତ ଟମାଟୋ ଖାଆନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍‌ କେତେକାଂଶରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଥାଏ।

କଫି, ଚା ହୃଦ୍‌ଘାତରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଏ

କଫି, ଚା ହୃଦ୍‌ଘାତରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କଫି ଓ ଚା ହୃଦ୍‌ଘାତରୁ ମନୁଷ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ। ଏନେଇ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନୀ ଏକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। କଫିରେ ଥିବା କାଫିନ୍‌ ଓ ଚାରେ ଥିବା ନିକୋଟାଇନ୍‌ ରକ୍ତରେ ମିଶିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର କୋଷିକା ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇଥାଏ। ଫଳରେ ହୃଦୟର ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।

ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ତେଜପତ୍ର

ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ତେଜପତ୍ର

ବେଳେବେଳେ ଆମେ ଥଣ୍ଡା ସର୍ଦ୍ଦି ଭଳି ଛୋଟ ଛୋଟ ରୋଗରେ ପଡିଲେ ମା’ ଆମ ରୋଷେଇ ଘରେ ଥିବା କିଛି ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରି ଆମକୁ ରୋଗମୁକ୍ତ କରିଥାଆନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ରୋଷେଇରେ ବ୍ୟବହୃତ କିଛି ମସଲାରେ ରହିଥିବା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ବେଶ୍‌ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଭିଟାମିନ୍‌-ଡି’ସ୍ତର କମିଲେ ମଧୁମେହ ଆଶଙ୍କା ବଢ଼େ

ଭିଟାମିନ୍‌-ଡି’ସ୍ତର କମିଲେ ମଧୁମେହ ଆଶଙ୍କା ବଢ଼େ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ : ଶରୀରରରେ ଭିଟାମିନ୍‌-ଡି’ସ୍ତର କମ୍‌ ହେଲେ ମଧୁମେହ ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ ବୋଲି କାର୍ଲିଫର୍ନିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକ ଏକ ତଥ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମର୍ମରେ ଗବେଷକ ୯୦୩ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ, ରକ୍ତରେ ଭିଟାମିନ୍‌-ଡି’ ସ୍ତର ହ୍ରାସ ପାଇଲେ ଟାଇପ୍‌-୨ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

ବିଛା ବିଷରୁ ଔଷଧ

ବିଛା ବିଷରୁ ଔଷଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୪: ବିଛା ବିଷରେ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପଶମକାରୀ ଯୋଗିକ ରହିଛି ବୋଲି ଗବେଷକ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ଏହି ଯୌଗିକରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଔଷଧ ଦ୍ୱାରା ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ। ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଗଣ୍ଠିସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଲିଗାମେଣ୍ଟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାର ନମନିୟତା ହରାଇ ବସିଥାଏ।

ସାଲାଡ୍‌ ଖାଇଲେ ଦାନ୍ତ ରହେ ସୁସ୍ଥ

ସାଲାଡ୍‌ ଖାଇଲେ ଦାନ୍ତ ରହେ ସୁସ୍ଥ

ଦାନ୍ତ ମୁଖମଣ୍ଡଳର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ସଫା ଧଳା ଓ ସମାନ ଆକାରର ଦାନ୍ତରେ ସାମାନ୍ୟ ହସିଦେଲେ ଏହା ମୁହଁର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରେ।

 ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ହୋଇପାରେ ସାଇଲେଣ୍ଟ୍‌ ଆଟାକ୍‌

ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ହୋଇପାରେ ସାଇଲେଣ୍ଟ୍‌ ଆଟାକ୍‌

ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୧୬।୪: ସାଇଲେଣ୍ଟ୍‌ ଆଟାକ୍‌ ବା ନୀରବ ହୃଦ୍‌ଘାତ ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକାଶ ବିନା ହଠାତ୍‌ ହୃଦୟର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ନିୟମିତ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ତଥା ଶାରିରୀକ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇପାରେ। ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ ରହିବା, ନିୟମିତ ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା, ସିଗାରେଟ୍‌ ଟାଣିବା ଆଦି ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତବାହୀ ନଳୀରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ନାୟୁ କୋଷିକା ନିକଟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ପହଞ୍ଚତ୍ପାରେ ନାହିଁ।

ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ନିଶ୍ଚେତକ

ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ନିଶ୍ଚେତକ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ, ୧୫।୪: ଅପରେଶନ ସମୟରେ ରୋଗୀକୁ କଷ୍ଟ ନ ହେବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ନିଶ୍ଚେତକର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ରୋଗୀର ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଅନୁଭୁତ ହୋଇଥାଏ। ଫଳରେ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ବୋଲି ଏନେଇ ଚିକିତ୍ସାବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ମର୍ମରେ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚେତକ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇଥିବା ୩୧୨ ଜଣ ରୋଗୀ ଏବଂ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇ ନ ଥିବା ୬୫୨ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ।