ସମ୍ବଲପୁର

ବତୀକଁର ଘରେ ଲିଭି ଲିଭି ଯାଉଛେ ବତୀ

ବତୀକଁର ଘରେ ଲିଭି ଲିଭି ଯାଉଛେ ବତୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୭ା୧୨: ସରକାର ସବୁବେଲେ ଗରିବ୍‌ଦୁଖିକର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନା ଉପରେ ଯୋଜ୍‌ନା ତିଆର କରୁଛନ୍‌। କେହି ଯେନ୍‌ଥେଇ ବାସହୀନ ହେଇ ନାଇଁ ରହେବେ, ରୋଗ୍‌ରେ ନାଇଁ ମରବେ, ସେଥିରଲାଗି ଭିନେ ଭିନେ ଯୋଜ୍‌ନା କାଯ୍‌କାରୀ କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ କେହେନ୍‌ସି ନାଇଁ କେହେନ୍‌ସି କାରନ୍‌ରୁ ଇ ଯୋଜ୍‌ନାର ସୁଫଲ ପାଏବାରୁ ଗରିବଦୁଖି ବଁଚିତ ହେଉଛନ୍‌। ଏନ୍‌ତା ଗୁଟେ ଉଦାହରନ୍‌ ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲିଛେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲା ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ ଗମ୍ଭାରୀଗୁଡା ଗାଁର ସ୍ବର୍ଗତ ଦଇତାରୀ ନାଗକଁର ପରିବାରରେ। ଘରର ମୁଖିଆ ଦଇତାରୀ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ୍‌ରେ ପୀଡ଼ିତ ହେଇ ଆରପାରକେ ଚାଲିଗଲେ। ଏନ୍‌ତାଥି ତାକର ପରିବାରଟା ଅସାହା ହେଇଯାଇଥିଲା ବେଲେ ସବୁ ପରକାର ସରକାରୀ ସୁବିଧାରୁ ବଁଚିତ ହେଇ ରହିଛେ।

ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ୍‌ ଗମ୍ଭାରୀଗୁଡା ଗାଁର ଦଇତାରୀ ନାଗ(୩୫), ମାଏକିନା ବତୀ ଆର ତାକର ଦୁଇ ଛୁଆକୁ ନେଇ ସୁଖର ସଁସାର। ଜମିବାଡ଼ି ବଲି କିଛି ନାଇଁ, ମୁଲୁ ପରିବାରଟା ସୁଖ୍‌ବାସୀ ଆଏ। ଗୁଟେ ଭଂଗା ଦଦ୍‌ରା କୁରିଆରେ ଛୁଆପିଲା ଧରି ରହିଆସୁଥିଲେ। ଆଏଜ୍‌କେ ୨ରୁ ୩ ବଛର ତଲେ ଦଇତାରୀ କିଡ଼ନୀ ରୋଗ୍‌ରେ ଆକ୍‌ରଁାତ ହେଲେ। ପହେଲା ଖଡିଆଳ ସରକାରୀ ଡାକ୍‌ତରଖାନା, ତା’ପରେ ନୂଆପଡ଼ା ଆର ବୁର୍ଲାକେ ଯାଇ ଚିକିସତ୍ା କରାଲେ, ହେଲେ ଠିକ୍‌ ନାଇଁହେଲେ। ଶେଷେ ଗଲା ଜୁନ୍‌ରେ ସେ ଆରପାରକେ ଚାଲିଗଲେ।  ସେଦିନ୍‌ଠାନୁ ମାଏକିନା ବତୀ ନାଗ ଦୁଇ ଛୁଆକୁ ନେଇ ନିସାହା ଅବସ୍‌ତାରେ ରହୁଛନ୍‌। ପରିବାରର ମୁଖିଆ କେହେନ୍‌ସି କାରନ୍‌ରୁ ମରିଗଲେ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗ ତରଫୁ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରୁ ୨୦ ହଜାର ଟଁକା ମିଲସି। ହେଲେ ବତୀକେ ଆଏଜ୍‌ତକ୍‌ ଯୋଜ୍‌ନାରୁ ଟଁକେ ନାଇଁମିଲି। ସେନ୍‌ତା ବିଧବା ଭତା ବି ନାଇଁ ପାଏବାର। ଇଥିରଲାଗି ସେ ବାରବାର ବ୍ଲକ୍‌ରୁ ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଲୟକେ ଦଉଡୁଛନ୍‌, ହେଲେ କିଛି ଲାଭ ନାଇଁହେବାର। ଭଂଗା ଦଦ୍‌ରା ଘରେ ଖରା, ବର୍ଷା, ଶୀତ କାକର ସହି ଛୁଆପିଲାକୁ ଧରି ରହୁଛନ୍‌। ସାହା ହେବାକେ ନିଜର ବଲି କେହି ନାଇଁ। ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସାହାଯ୍‌ ନାଇଁ ପାଏବାର ଲାଗି ବତୀ ଦିନୁଦିନ୍‌କେ ଭାଂଗିପଡ଼ୁଛନ୍‌। ଦିନକୁ ଦୁଇବେଲ ଖାଏବାରଟା ବି ଯୁଗାଡ କରବାରେ ତାହାକୁ ଭିଡ଼ ହେଉଛେ। ଇ ବାବ୍‌ଦେ ସିନାପାଲି ବିଡିଓ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ମେହେରକୁଁ ପଚରାଲାରୁ ଇତାର ଉପରେ ସେ ନିଜେ ଦୁରୁଷ୍‌ଟି ଦେବେ ବଲି କହିଛନ୍‌।  

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଭିଜିଲାନସ ଜାଲରେ ବୌଦ୍ଧ ଖାଉଟି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚର ଷ୍ଟେନୋ

ଭିଜିଲାନସ ଜାଲରେ ବୌଦ୍ଧ ଖାଉଟି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚର ଷ୍ଟେନୋ

ବୌଦ୍ଧ, ୧୮।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-   ବୌଦ୍ଧ ଖାଉଟି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚର ଷ୍ଟେନୋ  ସୋମବାର ବୌଦ୍ଧ ଭିଜିଲାନସ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି। ଭିଲାନସ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲାର ଜାମପାଲି ଗ୍ରାମର ସତ୍ୟ ପ୍ରଧାନ ନିଜ ଘରର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ ରେଗୁଲାର ପୈଠ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ (ସାଉଥକୋ) ପକ୍ଷରୁ ୪୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫାଇନ କରିଛନ୍ତି। 

୪ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମହୁଲପୋଚ, ଦେଶୀ ରନ୍ଧାମଦ ଜବତ

୪ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମହୁଲପୋଚ, ଦେଶୀ ରନ୍ଧାମଦ ଜବତ

କୋଲାବିରା,୧୮।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଝାରସୁଗୁଡା ଜିଲା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦେଶୀରନ୍ଧା ମଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ବ୍ୟବସାୟ କରାଯାଉଛି। ଲୋକେ ଏହାକୁ ଆୟର ପନ୍ଥା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ନେଉଛନ୍ତି। 

ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା ଲୁହାଛଡ଼ବୋଝେଇ ଟ୍ରେଲର : ଜଣେ ମୃତ, ୧ ଗୁରୁତର

ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା ଲୁହାଛଡ଼ବୋଝେଇ ଟ୍ରେଲର : ଜଣେ ମୃତ, ୧ ଗୁରୁତର

 ପଦ୍ମପୁର,୧୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ନିକଟସ୍ଥ ଅଙ୍ଗନଦୀ ପୋଲ ତଳକୁ ସୋମବାର ସକାଳେ ଏକ ଲୁହା ଛଡ଼ ବୋଝେଇ ଟ୍ରେଲର ଖସି ପଡ଼ିଛି। 

ଦୋଳଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ବୀରମହାରାଜପୁର, କଳସ ଯାତ୍ରା

ଦୋଳଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ବୀରମହାରାଜପୁର, କଳସ ଯାତ୍ରା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୮ା୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦୋଳଯାତ୍ରା ଉପଲକ୍ଷେ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ୩୬ ପ୍ରହର ନାମଯଜ୍ଞ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଶୋଷଣ

କେନ୍ଦୁପତ୍ର ତୋଳାଳି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଶୋଷଣ

  ସୋନପୁର,୧୮।୩(ନି.ପ୍ର): ବଲାଙ୍ଗୀର କେନ୍ଦୁପତ୍ର ବନଖଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ଜାମଛପର ସେକ୍ସନରେ କେନ୍ଦୁପତ୍ର ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରାଯାଉଛି। 

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ବେଦାନ୍ତରେ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ, ତେଜିଲା ଶ୍ରମିକ ଅସନ୍ତୋଷ: ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ମାଡରେ ୨ ମୃତ୍ୟୁ, ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୁରୁତର

ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ବେଦାନ୍ତରେ ଲଙ୍କାକାଣ୍ଡ, ତେଜିଲା ଶ୍ରମିକ ଅସନ୍ତୋଷ: ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ମାଡରେ ୨ ମୃତ୍ୟୁ, ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୁରୁତର

ଲାଞ୍ଜିଗଡ/ଭବାନୀପାଟଣା,୧୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ବେଦାନ୍ତ କାରଖାନା ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ ଯାଇ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ମାତ୍ରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବିରୋଧରେ ତେଜିଛି ଜନଆନ୍ଦୋଳନ ।

ଚିକିତ୍ସକ ଭଗବାନଙ୍କ  ୨ୟ ଅବତାର

ଚିକିତ୍ସକ ଭଗବାନଙ୍କ ୨ୟ ଅବତାର

ପାଇକମାଲ, ୧୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ନୃସିଂହନାଥ ଆୟୁର୍ବେଦ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଶିବିର ରବିବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭାଜପାର ବିଜୟ ସଙ୍କଳ୍ପ ଯାତ୍ରା

ଭାଜପାର ବିଜୟ ସଙ୍କଳ୍ପ ଯାତ୍ରା

ଗୁଡଭେଲା,୧୮ା୩(ଡିଏନଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଟିଟିଲାଗଡ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଗୁଡଭେଲା, ସଇଁତଲା ଓ ଟିଟିଲାଗଡ ବ୍ଳକର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଭାଜପାର  ବିଜୟ ସଂକଳ୍ପ ଯାତ୍ରା  ସୋମବାର ଶେଷ ହୋଇଛି।

ସମ୍ବଲପୁରରେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ କିଣାବିକାରେ ଲଗାମ ନାହିଁ

ସମ୍ବଲପୁରରେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ କିଣାବିକାରେ ଲଗାମ ନାହିଁ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୮।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଖୋଲା ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି । ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବା ପାଇଁ ବାହର ରାଜ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଚୋରା ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । 

ଯୁଯୁମୁରା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର କୋଠା କାମ ସରିପାରୁନି

ଯୁଯୁମୁରା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟର କୋଠା କାମ ସରିପାରୁନି

ସମ୍ବଲପୁର,୧୮ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରତି ବ୍ଲକରେ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ୯ଟି ବ୍ଲକରେ ଏହି ସ୍କୁଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। 

କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡକ

କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡକ

ସରଣ୍ଡା, ୧୮।୩(ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ ଜିଲା ଅତାବିରା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସରଣ୍ଡାରେ ସୋମବାର ସକାଳୁ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। 

ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହେଉନି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା: ଆଶାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଉତ୍କଣ୍ଠା

ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହେଉନି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା: ଆଶାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଉତ୍କଣ୍ଠା

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୧୮।୩ (ଜୟନାରାୟଣ ମେଣ୍ଡୁଳି) -ସୁନ୍ଦରଗଡ ଲୋକସଭା ଓ ଏହି ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୭ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ୧୮ରେ ଭୋଟଗ୍ରହଣ ସକାଶେ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। 


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା