ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଶିକାର ନେଇ ଶିକାରୀ ଫେରାର : ବନ୍ଧୁକ ଜବତ କରି ଫେରିଲା ବନ ବିଭାଗ

ଶିକାର ନେଇ ଶିକାରୀ ଫେରାର : ବନ୍ଧୁକ ଜବତ କରି ଫେରିଲା ବନ ବିଭାଗ

ରଣପୁର,୧୫।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ମାଳ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଶନିବାର କେତେକ ଶିକାରୀ ବନ୍ଧୁକ ସାହାଯ୍ୟରେ  ଏକ ବାର୍‌ହା ଶିକାର କରିଥିଲେ ା ସେମାନେ ଶିକାର ଧରି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବାବେଳେ ବନବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ କରି ଶିକାରୀମାନେ ଛାଡ଼ି ଯାଇଥିବା ବନ୍ଧୁକକୁ ଜବତ କରିଛି। 

ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବନଖଣ୍ଡ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ରେଞ୍ଜର ମାଳ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଫାଶ ଓ ବନ୍ଧୁକ ସାହାଯ୍ୟରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ଶିକାର କରାଯାଉଛି। ଶନିବାର ମହତ୍ତପଲ୍ଲା ପଞ୍ଚାୟତର କେତେକ ଶିକାରୀ ସକାଳୁ ବିଭିନ୍ନ ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଧରି ଜଙ୍ଗଲରେ ପଶି ବନ୍ଧୁକ ସାହାଯ୍ୟରେ ବାର୍‌ହା ଶିକାର କରିଥିଲେ ା ଜଙ୍ଗଲକୁ ଜାଳକାଠ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା କେତେକ ଲୋକ ଏହା ଦେଖି ରଣପୁର ବନ ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇଥିଲେ ା ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହାକୁ ପାଇ ନ ଥିଲେ ା ସେତେବେଳକୁ ଶିକାରୀମାନେ ଶିକାର କରିଥିବା ବାର୍‌ହାଟିକୁ ନେଇ ଫେରାର୍‌ ହୋଇଯାଇଥିବାବେଳେ ବନ୍ଧୁକକୁ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ ା  

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଗତ ୬ତାରିଖ ଧରିତ୍ରୀରେ ଶିକାରୀଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ମାଳ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ, ଅବାଧରେ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଶୀର୍ଷକରେ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଏବେ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। 

ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଶିକାରୀମାନେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶ ବସାଇ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଶିକାର କରୁଛନ୍ତି ା ଏହି ମାଂସକୁ ରଣପୁରର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଢା ଦରରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତିା ହେଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଡିଏଫ୍‌ଓ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଶିକାର ହେବାର କୌଣସି ସତ୍ୟତା ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ା ଶନିବାର ଘଟଣାରେ ରଣପୁର ଏସିଏଫ୍‌ ଶ୍ରୀନିବାସ ରଥ କୁହନ୍ତି ମହତ୍ତପଲ୍ଲା ମାଳ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ଶିକାର କରାଯାଇଥିବା ଖବର ପାଇ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଯାଇଥିଲେ ା ହେଲେ ଶିକାରୀମାନେ ଶିକାରକୁ ନେଇ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲାବେଳେ ବନ୍ଧୁକ ଛାଡ଼ି ପଳାଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପରିବେଶ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପରିବେଶ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ

ରାଜନଗର, ୨୧।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଶ୍ୱ ବନ ଦିବସ ଅବସରରେ ରାଜନଗର ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା ପରିସରରେ ଏକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବଡ଼ଭାଈ ଆକ୍ରମଣରେ ସାନଭାଈ ମୃତ

ବଡ଼ଭାଈ ଆକ୍ରମଣରେ ସାନଭାଈ ମୃତ

ପାରାଦୀପ, ୨୧।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରାଦୀପ ମଡେଲ ଥାନା ଅଧୀନ ନୂଆବଜାର ସାଇମନ୍ଦିର ନିକଟସ୍ଥ କଲୋନୀରେ ଗୁରୁବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ବଡ଼ଭାଈ ଆକ୍ରମଣରେ ସାନଭାଈର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛି। ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ ସୁଦୀପ୍ତ ସ୍ବାଇଁ(୩୨)।

ଅବିଧିଆନନ୍ଦପୁରରେ ଗୋପାଳଙ୍କ ଗୋଠପର୍ବ

ଅବିଧିଆନନ୍ଦପୁରରେ ଗୋପାଳଙ୍କ ଗୋଠପର୍ବ

ଜଗତସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୨୧।୩- ସଦର ମହକୁମା ନିକଟସ୍ଥ ଅବିଧିଆନନ୍ଦପୁରରେ ଗୋପାଳମାନଙ୍କ ଗୋଠ ପର୍ବ ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସୁନାଚେନ୍‌ ଲୁଟ

ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସୁନାଚେନ୍‌ ଲୁଟ

ପାରାଦୀପ, ୨୧।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରାଦୀପସ୍ଥିତ ନୁଆବଜାର ଜୟଦେବ ସଦନ ସମ୍ମୁଖ ୟୁନିୟନ ଗଳିରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବହ୍ନରେ ଜନୈକ ମହିଳାଙ୍କ ବେକରୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ସୁନା ଚେନ ଓ ମଙ୍ଗଳସୂତ୍ର ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି।

ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସୁନାଚେନ୍‌ ଲୁଟ

ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସୁନାଚେନ୍‌ ଲୁଟ

ପାରାଦୀପ, ୨୧।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରାଦୀପସ୍ଥିତ ନୁଆବଜାର ଜୟଦେବ ସଦନ ସମ୍ମୁଖ ୟୁନିୟନ ଗଳିରେ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବହ୍ନରେ ଜନୈକ ମହିଳାଙ୍କ ବେକରୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ସୁନା ଚେନ ଓ ମଙ୍ଗଳସୂତ୍ର ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି।

ଉପକାରାଗାରରୁ କଏଦୀ ଫେରାର ଘଟଣାକୁ ବର୍ଷେ, ହାତବାନ୍ଧି ବସିଛି ପୋଲିସ

ଉପକାରାଗାରରୁ କଏଦୀ ଫେରାର ଘଟଣାକୁ ବର୍ଷେ, ହାତବାନ୍ଧି ବସିଛି ପୋଲିସ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୧।୩-କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ବାରିମୂଳସ୍ଥିତ ଉପକାରାଗାରରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୁକ୍ତ ନିକିରାଇ ଥାନା ମିର୍ଜାପୁର ଗ୍ରାମର ରଙ୍ଗାଧର ବିଶ୍ୱାଳ ୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ତାରିଖରେ ପାଚେରି ଡେଇଁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ବର୍ଷେ ପୂରିଥିଲେ ହେଁ ରଙ୍ଗାଧରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ପୋଲିସ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହିଁ। 

ତାଣ୍ଡବ ରଚିଲା କାଳବୈଶାଖୀ

ତାଣ୍ଡବ ରଚିଲା କାଳବୈଶାଖୀ

ମହାକାଳପଡ଼ା/ଆଳି, ୨୧ା୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ କାଳବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ପବନ ବୋହିବା ସହ ଘଡ଼ଘଡ଼ି, ବିଜୁଳି ଓ ବର୍ଷା ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗି ରହିଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ବତିଘର, ଜମ୍ମୁ, ସୁନୀତି, ରାମନଗର, ଖରିନାସୀ, ବଉଳାବଣୀ, ବାରଡାଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। 

ବିଶ୍ୱ ଜଙ୍ଗଲ ଦିବସ

ବିଶ୍ୱ ଜଙ୍ଗଲ ଦିବସ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୧।୩- ଡିଆର୍‌ଡିଏ ସଭାଗୃହରେ ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ଜଙ୍ଗଲ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବିମଳ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ ବନ ସଂରକ୍ଷକ ଶଶୀଭୂଷଣ ସାମନ୍ତ ଓ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ପତି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଏବଂ ଜିଲାପାଳ ଦାଶରଥି ଶତପଥୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବିଶ୍ୱ ଜଙ୍ଗଲ ଦିବସ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ଶେଷ ହେଲା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓଳକଣା ମେଳଣ

ଶେଷ ହେଲା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓଳକଣା ମେଳଣ

ଡେରାବିଶ, ୨୧।୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଅନନ୍ୟ ପରମ୍ପରାର ପ୍ରତୀକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓଳକଣା ମେଳଣ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଓ କଟକ ଜିଲାର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ମେଳଣରେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥିଲା। 

କାଳିଆ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାରଣା

କାଳିଆ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାରଣା

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ, ୨୧।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ସହାୟତା ରାଶି ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ଚାଷୀମାନେ ଗୁରୁବାର ବଡ଼ଚଣା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଅଣକା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। କେବଳ ଶାସକ ଦଳର କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜାନରେ ସାମିଲ କରାଯାଇ ସହାୟତା ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରକୃତ ଚାଷୀ ଏହି ଯୋଜନାରୁ ବାଦ ପଡ଼ିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଚାଷୀମାନେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି। 

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୨ ବଖରା  ଭସ୍ମୀଭୂତ

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୨ ବଖରା ଭସ୍ମୀଭୂତ

ଆଳି, ୨୧।୩ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆଳି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ମେଣ୍ଢପୁର ପଞ୍ଚାୟତ କଳାପାହା (ଗ୍ବାଲାସାହି)ରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଅର୍ସିତ ଖାଁଙ୍କ ୨ ବଖରା ଜଳିଯାଇଛି।

ଖରିପଡ଼ିଆରେ ସତ୍‌ସଙ୍ଗ ସଭା

ଖରିପଡ଼ିଆରେ ସତ୍‌ସଙ୍ଗ ସଭା

ଧର୍ମଶାଳା,୨୦ା୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖରିପଡ଼ିଆ ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ସଚେତନତା ଓ ସତ୍‌ସଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା