ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଅସ୍ପୃଶ୍ୟତା, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରାଣ ଓ ବଳରାମ

ଅସ୍ପୃଶ୍ୟତା, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରାଣ ଓ ବଳରାମ

ନାରାୟଣ ପଣ୍ଡା 

ଉତ୍କଳ ପଞ୍ଚସଖାଙ୍କ ମହାପାତ୍ର, ଖୁଣ୍ଟିଆ, ମହାନ୍ତି, ଦାସ ଓ ମୁନି ଇତ୍ୟାଦି ସଂଜ୍ଞା ଥିଲା। ସେମାନେ କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ନିଜକୁ ଶୂଦ୍ର ବୋଲି ପରିଚିତ କରାଇଛନ୍ତି। ସନ୍ଥ ଅଚ୍ୟୁତାନନ୍ଦଙ୍କ ଉଦୟ କାହାଣୀ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ପଞ୍ଚସଖାମାନଙ୍କର ଜାତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୁହାଯାଇଛି, ସେମାନେ ସତ୍ୟଯୁଗରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ, ତ୍ରେତୟାରେ କ୍ଷତ୍ରିୟ, ଦ୍ୱାପରରେ ବୈଶ୍ୟ ଓ କଳିଯୁଗରେ ଶୂଦ୍ର। ଭକ୍ତି ଧର୍ମର ବର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ଶୂଦ୍ର ବର୍ଣ୍ଣ। ସେମାନଙ୍କର ସ୍ବଭାବ ମିଷ୍ଟ, ବିନୟୀ ଓ ସରଳ। ଶୂଦ୍ର ନିଜର ନିର୍ଲିପ୍ତ ସେବା ଦ୍ୱାରା ଈଶ୍ୱର ସାନ୍ନିଧ୍ୟ ଓ ଚତୁର୍ବର୍ଗ ଫଳପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ପଞ୍ଚଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଜନ୍ମିତ ଉତ୍କଳର ପଞ୍ଚସଖା- ବଳରାମ ଦାସ ୧୪୮୨, ଯଶୋବନ୍ତ ଦାସ ୧୪୮୨, ଅଚ୍ୟୁତାନନ୍ଦ ଦାସ ୧୪୮୫, ଶିଶୁ ଅନନ୍ତ ୧୪୮୫ ଓ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ୧୪୯୦- ସାହିତ୍ୟ ଓ ସମାଜ ସଂସ୍କାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଅମଳିନ ସ୍ବାକ୍ଷର ରଖିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଓ ବୈଷ୍ଣବ ଧର୍ମକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ସେମାନଙ୍କର ସିଦ୍ଧି ଓ ସାଧନା। ବଳରାମ ଦାସଙ୍କୁ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବରିଷ୍ଠ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଷୋଡଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ସେମାନେ ଉତ୍କଳର ଧର୍ମ, ରାଜନୀତି, ସମାଜସଂସ୍କାର ଓ ସାରସ୍ବତ ଜଗତକୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରି ରଖିଥିଲେ। 

ବଳରାମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜଗମୋହନ ରାମାୟଣ, ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରାଣ, ଭାବସମୁଦ୍ର, ବିରାଟଗୀତା, ଛତିଶ ଗୁପ୍ତଗୀତା, ପଣସଚୋରି, କୃଷ୍ଣଗର୍ଭ ଗୀତା ଓ ମୃଗୁଣୀ ସ୍ତୁତି ଇତ୍ୟାଦି ଅର୍ଦ୍ଧଶତ ପୁସ୍ତକ ରଚିତ। ତାଙ୍କର ଅନେକ ପୁସ୍ତକରେ ତତ୍କାଳୀନ ସମାଜର ତ୍ରୁଟିବିଚ୍ୟୁତିିକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ସଂସ୍କାରର ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରତିଫଳିତ। ବଳରାମ ଦାସଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ଅନେକ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏକ ଭେଦଭାବଶୂନ୍ୟ ସାର୍ବଜନୀନ ସମାଜ ଗଠନ କରିବା ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଛୁଆଁଅଛୁଆଁ ଭେଦଭାବ, ଜାତିବାଦ ସମାଜର ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ଗଭୀର ଆଘାତ କରୁଥିଲା। ନିମ୍ନ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକେ ଯେତେ ପ୍ରତିଭାବାନ୍‌ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡ ଟେକି ଚାଲିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଉ ନ ଥିଲା ସେମାନଙ୍କୁ। ପ୍ରତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନେ ଗତିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ। ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପରମ ଉପାସକ ବଳରାମଙ୍କ ହୃଦୟତନ୍ତ୍ରୀରେ ଏହି ବୈଷମ୍ୟ ଗଭୀର ଆଘାତ ଦେଇଥିଲା। ସମାଜ ବିରୋଧରେ ବିପ୍ଳବର ଝଙ୍କାର ତୋଳି ଏଥିରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବାକୁ ସେ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ । 

ରାଜା ପ୍ରତାପରୁଦ୍ର ଦେବଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲା, ଶୂଦ୍ର ବଳରାମ ବେଦ ଓ ଶାସ୍ତ୍ରର ଭୁଲ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି, ଉତ୍କଳର ଧର୍ମ ଓ ପରମ୍ପରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛି। ବଳରାମ ରାଜା ପ୍ରତାପରୁଦ୍ର ଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରାଜସଭାକୁ ଆହୂତ ହୋଇ ଏହାର ଉତ୍ତର ରଖିବାକୁ ଆଦିଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ କରୁଣାପ୍ରାପ୍ତ ହେଲେ ମୂକ ମଧ୍ୟ ମୁଖର ହୋଇପାରେ, ଉତ୍ତର ରଖିଲେ ବଳରାମ। ତଦନନ୍ତର ରାଜସଭାରେ ହରିଦାସ ନାମକ ଜନୈକ ଜଡା ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥାପିତ କରାଗଲା। ରାଜା ବଳରାମଙ୍କୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ କୃପାରୁ ଏହାଙ୍କ ମୁଖରୁ ବେଦ ଉଚ୍ଚାରିତ ହେଉ। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ହରିଦାସଙ୍କ ମସ୍ତକରେ ହସ୍ତ ସ୍ଥାପନପୂର୍ବକ ବଳରାମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ବେଦପାଠ କରିବା ପାଇଁ। ରାଜସଭାକୁ ବିସ୍ମୟାଭିଭୂତ କରି ହରିଦାସ ଅନର୍ଗଳ ଭାବରେ ବେଦପାଠ କରିଚାଲିଲେ। ବଳରାମଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କର ଶୋଚନୀୟ ପରାଜୟ ଘଟିଲା। 

ବଳରାମଙ୍କ ବେଦାନ୍ତସାର ଗୀତାର ପ୍ରତି ଛତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ କୃପାର ଉଦ୍‌ଘୋଷ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ। ମଧ୍ୟଯୁଗରେ ନାରୀମାନଙ୍କୁ ଅବଳା ଦୁର୍ବଳା ମନେକରାଯାଇ ଗୃହର ଚାରିକାନ୍ଥ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଦୀ କରି ରଖାଯାଉଥିଲା। ଭାରତର ବେଦଶାସ୍ତ୍ର ନାରୀମାନଙ୍କର ମହିମା ବର୍ଣ୍ଣନାରେ କେବେ କୁଣ୍ଠିତ ନ ଥିଲା। ନାରୀଙ୍କୁ ପୁରୁଷର ଅର୍ଦ୍ଧାଙ୍ଗିନୀ ସ୍ବୀକାର କରାଯାଇ ପରିବାର ଓ ସମାଜର ମୁକୁଟ ରୂପେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା। ମଧ୍ୟଯୁଗର ପୁରୁଷପ୍ରଧାନ ସମାଜ ଓ ବିଜାତୀୟ ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାରୀମାନଙ୍କୁ ପଦଦଳିତ କରି ରଖିଥିଲା। ଛୁଆଁଅଛୁଆଁ ଭେଦଭାବ ସହିତ ଗୃହସ୍ଥାଶ୍ରମର ଆଦର୍ଶରୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହୋଇପଡିଲା ସମାଜ। ସମାଜ ସଂସ୍କାରକ ବଳରାମ ଦାସ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରାଣ ଆଖ୍ୟାୟିକାରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଓ ବଳଭଦ୍ରଙ୍କୁ ସର୍ବହରା କରି ପଥପାର୍ଶ୍ୱର ଭିକାରିରେ ପରିଣତ କଲେ। ପତି-ପରିତ୍ୟକ୍ତା ହେଲେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ। ନାରୀ ଆଦର୍ଶର ଶିରୋମଣି ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଛାଡିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ପତିଗୃହ-ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର। ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟର ମହାଦେବୀ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଚଣ୍ଡାଳଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବେ ନାହିଁ, ଫତୁଆ ଜାରି କରିଥିଲେ ବଡଠାକୁର ବଳଭଦ୍ର। ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରୁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଇଁ କନ୍ୟାର ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ। ନାରୀ ପୁରୁଷ ପାଦର ପାଣ୍ଢୋଇ। ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଏମାନଙ୍କୁ ତ୍ୟାଗ କରାଯାଇପାରେ। ତତ୍କାଳୀନ ଉଚ୍ଚବର୍ଗର ମାନସିକତାର ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିଫଳନ ବଳଭଦ୍ରଙ୍କ ଉକ୍ତିରେ ପ୍ରତିବିମ୍ବିତ ହୋଇଥିଲା। ଲକ୍ଷ୍ମୀଛଡା ଭ୍ରାତୃଦ୍ୱୟ ଅନ୍ନ ମୁଠିଏ ପାଇଁ ବାରଦୁଆର ଶୁଣ୍ଢିପିଣ୍ଡା ହେଲେ। ପରିଶେଷରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି ଦୁଇଭାଇ। ଏହା ଥିଲା ବିଧିର ବିଧାନ। ସ୍ବାମୀସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସୁଖଦ ମିଳନ ସମାଜରେ ଏକ ନୂତନ ସଂସ୍କାରକୁ ଜନ୍ମଦେଲା। ସମାଜରେ ଛୁଆଁଅଛୁଆଁ ଭେଦଭାବ ରହିବ ନାହିଁ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରବେଶାଧିକାର ରହିବ, ଜାତିବର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତେ ଆଲିଙ୍ଗନାବଦ୍ଧ ହେବେ। ଯେଉଁଠି ସ୍ବଚ୍ଛ ଓ ନିର୍ମଳ ପରିବେଶ ରହିବ- ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅବାଧରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ, ଏହି କଠିନ ସର୍ତ୍ତଗୁଡ଼ିକୁ ଅଙ୍ଗୀକାର କରି ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ଆଣିଲେ ଦୁଇଭାଇ। ବଳରାମଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁରାଣ ପ୍ରଚଳିତ ସମାଜର ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥା ବିରୋଧରେ ଥିଲା ସଂଗ୍ରାମ। ଥିଲା ବିପ୍ଳବର ଶାଣିତ ଇସ୍ତାହାର। 

ବଳରାମ ଜଗମୋହନ ରାମାୟଣ ରଚନା କରି ସ୍ବୀୟ ଜ୍ଞାନର ପରାକାଷ୍ଠା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। କେତେକ ଅସୂୟାପରାୟଣ ଗର୍ବୋଦ୍ଧତ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ପ୍ରରୋଚନାରେ ରଥରୁ ତାଙ୍କୁ ତଡି ଦିଆଗଲା। ସ୍ବୟଂ ରାଜା ତାଙ୍କୁ ହାବୁଡା ମାରି ଅପମାନିତ କଲେ। ଦୁଃଖ ଓ ଅପମାନରେ ଜର୍ଜରିତ ବଳରାମ ସମୁଦ୍ର ବେଳାରେ ବାଲିରଥ ନିର୍ମାଣ କରି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ। ବଡ଼ଦାଣ୍ଡରେ ଗଡ଼ିଲା ନାହିଁ ରଥ। ଅଟକିଗଲା ସମୟ। ବିଚଳିତ ହେଲେ ଭକ୍ତସମାଜ। ଶୂଦ୍ର ଭକ୍ତଙ୍କ ଟେକ ରଖିବା ପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନାଦିଷ୍ଟ ହେଲେ ରାଜା। ଅବଶେଷରେ ମୁହଁରେ ତିରଣ ଧରି ରାଜାଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ବଳରାମଙ୍କ ନିକଟରେ। ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଥିବା ମହାପ୍ରଭୁମାନେ ମୁକ୍ତ ହେଲେ ବାଲୁକା ରଥରୁ। ଭାବସମୁଦ୍ର ରଚନା କରି ଭକ୍ତଙ୍କର ଜୟଜୟକାର କଲେ ବଳରାମ। 

ଭକ୍ତିର ଶକ୍ତି ସବୁ ଯୁଗରେ ବଳୀୟାନ୍‌। ଭକ୍ତଙ୍କର ମାନ ବଢ଼େଇବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବଳରାମଙ୍କୁ ପଣସ ଖାଇବାର ମଜା ନେବା ପାଇଁ ଡାକିନିଅନ୍ତି ଅଳସା ତୋଟାକୁ। ସଦା ଜାଗ୍ରତ ପ୍ରହରୀ ସହସା ନିଦ୍ରାଚ୍ଛନ୍ନ ହୁଏ। ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନ ନିର୍ବିଘ୍ନରେ ପଣସ ଖାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସ୍ଥୂଳସାନ୍ନିଧ୍ୟ ପାଇ ହୁଏତ ବଳରାମଙ୍କ ହୃଦୟରେ କେଉଁଠି କେମିତି ଗର୍ବ ଆସିଲା। ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଲୀଳା। ବଳରାମଙ୍କ ଅଜାଣତରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଫେରିଆସିଲେ ଭକ୍ତବତ୍ସଳ ମହାପ୍ରଭୁ। ସହସା ପ୍ରହରୀମାନେ ଜାଗ୍ରତ ହେଲେ। ଚୋରଖଣ୍ଟଙ୍କ ପରି କେହି ପଶିଆସି ପଣସ ଖାଉଛି। ଆରମ୍ଭ ହେଲା ମାଡ଼, ଦେହ ମୁଣ୍ଡରୁ ରକ୍ତ ବୋହିଲା। ଅଶ୍ରୁ ବହିଗଲା ବଳରାମଙ୍କ ଆଖିରୁ। ଶକ୍ତ ଦଉଡିରେ ବନ୍ଧାହୋଇ ଅଶେଷ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିଲେ ବଳରାମ- ଡାକିଲେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ। ପଣସ ମିଶି ଖାଇଲେ, ଅଠାବୋଳିଲ ମୋ ମୁଣ୍ଡରେ। ଅସହ୍ୟ ହେଲାଣି ଯନ୍ତ୍ରଣା। ଭାବଗ୍ରାହୀଙ୍କୁ ଅବିଦିତ ନ ଥିଲା କିଛି। ସ୍ବପ୍ନାଦେଶ ଦେଲେ ରାଜାଙ୍କୁ। ଭକ୍ତଙ୍କୁ ବନ୍ଧନମୁକ୍ତ କର। ପଣସଚୋରି ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଉଚ୍ଚକଣ୍ଠରେ ବଳରାମ କହିଲେ, ଦେଖୁଥାଅ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ- ଅନ୍ତର୍ଯ୍ୟାମୀ ଶୂଦ୍ର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ବନ୍ଧେଇଲେ, ପିଟେଇଲେ ଓ ଶେଷରେ ରାଜାଙ୍କୁ ସ୍ବପ୍ନକରି ମୁକୁଳେଇଲେ। ଶୂଦ୍ର କେବେ ଅଛୁଆଁ ନୁହେଁ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଖରେ। 

ନୂଆବନ୍ଧ ସାହି, ନବରଙ୍ଗପୁର, ମୋ- ୯୪୩୭୧୧୮୯୬୨ 

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଆକାର ପଟେଲ

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି ମୁମ୍ବାଇରୁ, ବିଶେଷତଃ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୁମ୍ବାଇ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରମ୍ପରା ସହ ସମ୍ଭବତଃ ଲାଓ୍ବଣୀର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ଢୋଲକୀ ବାଜାର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚ-ଗୀତକୁ ଲାଓ୍ବଣୀ କହନ୍ତି, ଯାହା ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଲୋକନୃତ୍ୟ। ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଛୋଟ ଦଳ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଟେବୁଲରେ ବସି ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଆଡ଼କୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଠି ଅଧ ଡଜନ ମହିଳା ହିନ୍ଦୀ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନୃତ୍ୟ କରୁଥାନ୍ତି। ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନାମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେହକୁ ଆବୃତ କଲାଭଳି ବସ୍ତ୍ର ପନ୍ଧିଥାନ୍ତି। ପରିଚାରିକାମାନେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ଟେବୁଲ ଉପରେ ମଦ ପରଷନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏପରି କି ମୃଦୁ ପାନୀୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିୟର ଭଳି ମୂଲ୍ୟ ନିଆଯାଏ। କିଛି ପୁ..

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଚିତ୍ର ଚରିତ୍ର/ ନିରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ

କେଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆମ ରାଜଧାନୀ ସହରର ଚେହେରା ଦେଖିଥିବା ଲୋକ ଏ ସହରର ବାସିନ୍ଦା ହୋଇ ନ ପାରିଥିବାର ଦୁଃଖରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦିବାର କାରଣ ଥିଲା ବେଶ୍‌ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ। ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକି ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେଉଥିବାର ବିରଳ ଗୌରବବୋଧ ନେଇ ଏ ସ୍ମାର୍ଟ ସହର ଯେମିତି ସୁସଜ୍ଜିତ ତୋରଣ ଓ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ଆଲୋକମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରୂପରେ ସଜେଇ ହୋଇଥିଲା, ତହିଁରେ ଏଠାରେ ରହୁ ନ ଥିବା ଯେ କୌଣସି ଲୋକ ମନରେ ଈର୍ଷାର ଅସୁରଟିଏ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ମାତ୍ର ସ୍ମାର୍ଟ..

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ବିଶ୍ୱକୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ। ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ରଖିବା ଲାଗି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୯୫ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଆସୁଛି। ମହାତ୍ମାଙ୍କ ୧୨୫ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀରୁ ସଂସ୍ଥାପିତ ଏହି ସମ୍ମାନ ଅହିଂସା ଓ ଗାନ୍ଧୀବାଦ ଜରିଆରେ ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୂପାନ୍ତରଣ ଆଣିପାରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟ ବିରୋଧୀ ବିପ୍ଳବୀ ନେଲ୍‌ସନ ମଣ୍ଡେଲା, ଭାରତର ‘ଚିପ୍‌କୋ’ ଆନ୍ଦୋଳନର ପୁରୋଧା ଚଣ୍ଡିପ୍ରସାଦ ଭଟ୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) ଭଳି ସଙ୍ଗଠନ ଏଭଳି ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ଜା..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପିତୃକୈନ୍ଦ୍ରିକ ପରିବାରକୁ ନେଇ ଗଢ଼ିଉଠିଛି। କାରଣ ଆମ ଦେଶର ପରିବାରରେ ପୁରୁଷ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାନା ରହିଥାଏ। ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ମାନି ଚଳିଥାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ଏକ ପୁରୁଷପ୍ରଧାନ ସମାଜ ଭାବରେ ଗଣ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ନିକଟରେ ଝିଅ ନାମରେ ସମ୍ପତ୍ତି କରିବାରୁ ଖାପ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାପାଙ୍କ ପ୍ରତି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟର ଯୋଧପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ। ସ୍ଥାନୀୟ ବିଲାଡା ତହସିଲ ଖେଜଡଲାରେ ଜଣେ ପିତା ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର କିଛି ଅଂଶ ଝିଅ ନାମରେ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହାକୁ ତାଙ୍କର ସରଗରା ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। କାରଣ ସମାଜରେ ପ୍ରଚଳିତ ପୁରୁଣା..

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..