ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଆଜିର ଯୁବବର୍ଗ କ୍ରୋଧିତ କାହଁକି

 ଆଜିର ଯୁବବର୍ଗ କ୍ରୋଧିତ କାହଁକି

ସହଦେବ ସାହୁ

ଭାରତ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ସଭ୍ୟତା କିନ୍ତୁ ଏକ ଯୁବରାଷ୍ଟ୍ର। ଚାଇନା ବି ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ସଭ୍ୟତା, କିନ୍ତୁ ସେଠାକାର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାର ପରିବାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କଡ଼ାକଡ଼ି ଲାଗୁ କରିଥିବାରୁ ତାହାର ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କାଳକ୍ରମେ ବଢ଼ିଚାଲିଲା। ଚାଇନାରେ କାମିକା ଲୋକ (୨୦ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ)ଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ୨୦୧୨ରେ ଦେଶରେ କାମକରିପାରିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩୦ ଲକ୍ଷ କମିଯିବା ଦେଖି ଚାଇନା ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡ଼ିଲେ। ଏ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭାରତ ଉତ୍ତମ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ବୋଲି ବିଲାତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପତ୍ରିକା ‘ଦି ଇକୋନମିଷ୍ଟ’ ଏକ ଅଗ୍ରଲେଖାରେ ସେହି ସମୟରେ କହିଥିଲା। ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ କୋଟିଏ ତିରିଶ ଲକ୍ଷ କାମ କରିପାରିବା ଲୋକ ବାହାରୁଛନ୍ତି। ଆଗେ ଗୋଟିଏ ରୋଜଗାରୀ ଲୋକ ଉପରେ ବହୁତ ଲୋକ ନିର୍ଭର କରୁଥିଲେ, ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ହେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଦେଶର ଇକୋନମି ବଢୁ ନ ଥିଲା। ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଲେ ପରିବାରରେ କାମ କରିପାରିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବ, ବହୁତ ରୋଜଗାରୀ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ଲୋକ ନିର୍ଭର କରିବ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଆୟରୁ ବେଶି ସଞ୍ଚୟ ହେବ। ଏହାକୁ କହନ୍ତି ଡିମୋଗ୍ରାଫିକ୍‌ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ, ଜନବୃଦ୍ଧିର ଲାଭାଂଶ। ଏହା ହିଁ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଅଭିବୃଦ୍ଧିର କାରଣ। କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର କଥା ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଉପରେ ଆସ୍ଥା ରଖିବାର ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ନେତାମାନଙ୍କୁ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି। ଇକୋନମି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲେ ସେମାନଙ୍କୁ କାମ ମିଳିବ, କିନ୍ତୁ ତାହା ହେଉନାହିଁ ବୋଲି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ଷୁବ୍ଧ। ଭାରତୀୟ ସମାଜରେ ଯାବତୀୟ ବିଶୃଙ୍ଖଳାର କାରଣ କ୍ରୋଧାନ୍ବିତ ଯୁବସମାଜ। 

ଆମ ଦେଶରେ ୨୦୦୫ରୁ ୨୦୦୭ ଭିତରେ ବର୍ଷକୁ ଶତକଡା ୯ ଭାଗ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଲା, ଏପରିକି ୨୦୧୦ରେ ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଚାଇନାର ହାରଠାରୁ ବେଶି ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କର୍ମସଂସ୍ଥାନ ସେହି ପରିମାଣରେ ବଢ଼ିଲା ନାହିଁ। ୨୦୧୦ ପରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଅଧାକୁ ଖସିଲା, ସଞ୍ଚୟ ହାର ବି କମିଲା। ପାରିବାରିକ ସଞ୍ଚୟର ଯେତେ ଅଂଶ ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ଲାଗୁଥିଲା ତାହା ଏବେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଡରରେ ସୁନା, ଘର, ଜମି ଆଦି ନିକମା ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବାରେ ଲଗାଗଲା। ଏଭଳି ସଞ୍ଚୟ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ନୁହେଁ, ତହିଁରେ ଆୟ ନାହିଁ, ଧନ ସ୍ଥାଣୁ ହୋଇ ରହିଯାଏ, ଦେଶର ଗ୍ରସ୍‌ ଡୋମେଷ୍ଟିକ୍‌ ପ୍ରଡକ୍ଟ (ଜିଡିପି) ସେହି ପରିମାଣରେ କମିଯାଏ। ଏସବୁର କାରଣ ଜଳଜଳ ଦିଶୁଛି।

୧୯୯୧ରେ ଆଜିର ଭାରତୀୟମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ଶତକଡା ୪୦ ଭାଗ ଜନ୍ମ ହୋଇ ନ ଥିଲେ। ସେମାନେ ଏବେ ଆବଶ୍ୟକ ରୋଜଗାର ପନ୍ଥା ପାଉନାହାନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା ଘାରିଛି - ଏ କଥା ଆମ ଦେଶର ବୁଢ଼ା ନେତାମାନଙ୍କ ଆଖିକୁ ଦିଶୁନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ହାରାହାରି ବୟସ ୬୦। ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଗୋଟିଏ ବି ଲୋକ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇ ନ ଥିଲେ। ମୋଦି ହେଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପୃଷ୍ଠଭାଗରେ ପରମ୍ପରାବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀମାନେ ଭୁସା ମାରୁଛନ୍ତି। ଯୁବତୀମାନେ ଅତ୍ୟାଚାରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା, ନିଜ ଆକାଙ୍‌କ୍ଷାର କାମ ନ ପାଇ ରାସ୍ତାଘାଟରେ ମହିଳାଙ୍କ ହାର ଛିିଡାଇନେବାଠାରୁ ଏଟିଏମ୍‌ ଖୋଳିତାଡି ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ କରିବା ବେଳେ ପୋଲିସ୍‌ ଯେଭଳି ମୁହଁ ବୁଲାଇଦେଉଛି ସେଥିରୁ ଜଣାପଡ଼େ ପୁରୁଣା ଭାରତ ନୂଆ ଭାରତକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉନାହିଁ ା ସମାଜର ଅର୍ଦ୍ଧାଙ୍ଗ ମହିଳାମାନେ ଇକୋନମିର ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଗ ନେଇପାରୁନାହାନ୍ତି। ଶିକ୍ଷା ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନାଗରିକର ମୌଳିକ ଅଧିକାର, ତାହାର ବାବସାୟୀକରଣ ହେଲା। ଖାଦ୍ୟସୁରକ୍ଷା ବା କ୍ଷୁଧାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ପଶି ଖାଦ୍ୟ ଉପତ୍ାଦକ ଚାଷୀକୁ ହେୟ ମନେକରି ତା’ର ଅଭାବଜନିତ ଆତ୍ମହତ୍ୟାପ୍ରବଣତାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଗଲା। ଘରୋଇ ମାଲିକାନାରେ ଚାଲିଥିବା ବ୍ୟବସାୟ ତଥା ଶିଳ୍ପ ମାଲିକଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡରେ ବସାଗଲା, ଫଳ ହେଲା- ଉପତ୍ାଦନ କମ୍‌, ଦର ବେଶି, ଅଧିକାରର ଫଳ ବା ପ୍ରାପ୍ୟ ମିଳିବାରେ ଅନଟନ। ସରକାରୀ ଉପତ୍ୀଡନର ଔଷଧ ହେଉଛି ଲାଞ୍ଚ।

କ’ଣ ସଂସ୍କାର ଦରକାର ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି- ଯଥାଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅ, ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର କମାଅ, ଆର୍ଥିକ ଶୃଙ୍ଖଳା ଆଣ, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସମର୍ଥ କର, ଅନାଦେୟ ଋଣ (ଏନ୍‌ପିଏ) କମାଇବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ସଂସ୍କାର କର, ବିଜୁଳି ଉପତ୍ାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଦୂର କର, କର୍ମ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି କାରଖାନାମାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କର ଅର୍ଥାତ୍‌ ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ ସେକ୍ଟର ବଢ଼ାଅ ଆଦି। ସ୍ବାଧୀନତୋତ୍ତର ପିଢ଼ିର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଟିଏ ତାହା କରିବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଶାସକଦଳର ପୁରୁଣାକାଳିଆ ଲୋକ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକୁ ଅବାଟରେ ନେଇଯାଉଛନ୍ତି। ଚାଇନାରେ ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ ସେକ୍ଟର ବେଶ୍‌ ଚଳଚଞ୍ଚଳ, ତା’ର ସାମଗ୍ରୀମାନ ଆମ ଦେଶରେ ଶସ୍ତାରେ ମିଳୁଛି। ପ୍ରକାଣ୍ଡକାୟ ଭୂଖଣ୍ଡରେ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ଜିନିଷପତ୍ରର ଦାମ୍‌ ବଢ଼ାଏ। କୋଲକାତାରେ ତିଆରି ଜିନିଷ ଟନ୍‌ ପିଛା ସଡ଼କ ପଥରେ ବା ରେଳରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ପହଞ୍ଚିିବାକୁ ଯେତିକି ଖର୍ଚ୍ଚ ପଡ଼େ, ଚାଇନାରୁ ଜଳପଥରେ ଜାହାଜେ ଜିନିଷ ମୁମ୍ବାଇରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଟନ୍‌ ପିଛା ପ୍ରାୟ ସେତିକି ବା ତାହାଠାରୁ କମ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚ ପଡ଼େ। ତେଣୁ ଚାଇନା ଜିନିଷ ମୁମ୍ବାଇବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ କଲିକତି ଜିନିଷଠାରୁ ଶସ୍ତା । ଏଥିପାଇଁ ଦରକାର ଜଳପଥର ପ୍ରସାର। ସୁଖର କଥା ଏବେ ଗଙ୍ଗାକୁ ସୁନାବ୍ୟା କରାଯାଉଛି। 

ଶ୍ରମଭିତ୍ତିକ ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ ସେକ୍ଟର ଦରକାର, ନ ହେଲେ କୋଟି କୋଟି ଯୁବକ କାମ ପାଇବେ ନାହିଁ। ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଭଳି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧରେ ଯେଉଁସବୁ ଶିଳ୍ପ ବସାଇବାକୁ କୁବେରମାନେ ଆସୁଛନ୍ତି ତାହା ସବୁ ଜଟିଳ ମେଶିନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଚାଲିବ। ଲୋକ ବେଶି ଦରକାର ନାହିଁ, କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ବଢ଼ିବ କିପରି? ୪୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପରେ ହଜାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ବି ଚାକିରି ପାଇବେ ନାହିଁ। ବଡ଼ ବଡ଼ ପଦବୀ ପାଇଁ ଆଗେ ଉପଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ନ କରି କାରଖାନା ବସାଇଲେ ଓଡ଼ିଶା ବାହାରର ଲୋକେ (କମ୍ପାନୀ ମାଲିକର ଚିହ୍ନା ଲୋକେ) ହିଁ କାମ ପାଇବେ। ଆମ ଦେଶରେ ଏବେ ଯାହା ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଯାଉଛି ତାହା ବିଭିନ୍ନ କନ୍‌ଷ୍ଟ୍ରକଶନ୍‌ କାମର ବହୁଳତା ଯୋଗୁ, ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ ସେକ୍ଟର ଯୋଗୁ ନୁହେଁ। ରାସ୍ତା ଓ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାମରେ ଭୀମକାୟ ଯନ୍ତ୍ର ଲାଗୁଛି। ଆମର ଅଗଣିତ ଯୁବତୀଯୁବକ ଇଟା, ପଥର କି ସିମେଣ୍ଟ ବୋହିବା କାମରେ ନିଯୁକ୍ତ, ଅର୍ଥାତ୍‌ ଆମର ଯୁବତୀଯୁବକମାନେ ମୁଣ୍ଡବୋଝରେ ତଳମୁହାଁ ହୋଇ ଚାଲିବେ, ଉପରକୁ ଚାହିଁବା ଅଭ୍ୟାସ, ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷ ଉଭେଇଯିବ। ଲେବର୍‌ ଆଇନ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କ ଗୋଡ଼ହାତ ବାନ୍ଧି ରଖିଛି। ତେଣୁ ସେମାନେ ସିଧାସଳଖ ନିଯୁକ୍ତି ନ ଦେଇ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ (ଠିକାଦାରମାନଙ୍କ)ଠାରୁ ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ନେଉଛନ୍ତି, ଏଭଳି ଶ୍ରମିକକୁ କୁଶଳୀ କରିବା ବା ତାଲିମ ଦେବା କମ୍ପାନୀର ସ୍ବାର୍ଥରେ ନୁହେଁ। ତାଲିମ ସମୟଟା କ୍ଷତି ବଢ଼ାଏ, ତେଣୁ କର୍ମକୁଶଳୀ ଯୁବତୀଯୁବକ ଯୋଗ୍ୟତା ଲୁଚାଇ ନିମ୍ନତର ମଜୁରିର କାମରେ ଯୋଗଦେଉଛନ୍ତି। ଆମ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବି ପିଲାଙ୍କୁ ଚାକିରିକ୍ଷମ କରୁନାହିଁ। ସ୍କୁଲ ସ୍ତରରୁ ପିଲାଏ ଜୀବିକାନିର୍ବାହର ସାମର୍ଥ୍ୟ ହରାଉଛନ୍ତି। ଆନୁଆଲ୍‌ ଷ୍ଟାଟସ୍‌ ଅଫ୍‌ ଏଜୁକେଶନ୍‌ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଏ ଗାଁଗହଳର ପିଲାଙ୍କ ଭିତରୁ ଅଧେ କହିପାରୁନାହାନ୍ତି ୪୩ରୁ ୨୪ ଗଲେ କେତେ ରହିବ? ବିନା ପରୀକ୍ଷାରେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଉଠିଥିବା ପିଲା ତୃତୀୟ ଶ୍ରଣୀର ବହି ପଢ଼ିପାରୁନାହିଁ। ନେତାମାନେ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଥିବାରୁ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ସରକାର ଉପରେ କ୍ରୋଧାନ୍ବିତ। 

ଗାଁରେ ଓ ସହରତଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବିରତ ବିଜୁଳି, ମାଗଣା ବ୍ରଡ୍‌ବ୍ୟାଣ୍ଡ ସେବା, ଉତ୍ତମ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଗାଁ ଓ ସହରୀ ବସ୍ତିର ପିଲାଙ୍କୁ ମାଗଣା କଲେଜ ଶିକ୍ଷା, ସେମାନଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇବାରେ ଅମଲାତାନ୍ତ୍ରିକ ବିଳମ୍ବର ହ୍ରାସ ବା ଗାଁ ସ୍କୁଲର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ପ୍ରକୋଷ୍ଠରୁ ବା ପଞ୍ଚାୟତ ଘରୁ ସିଧାସଳଖ ଇ-ପ୍ରଶାସନ ମିଳିଲେ ଆମ ପିଲାମାନେ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ଶିକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ, କର୍ମକ୍ଷମ ବୟସ ହେଲା ବେଳକୁ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ କର୍ମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଦେଶର ଜିଡିପି ବୃଦ୍ଧିରେ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇପାରିବେ। ଜୀବନରେ ସଫଳ ନାଗରିକଟିଏ ଶୃଙ୍ଖଳାର ସ୍ତମ୍ଭ। ଯୁବଶକ୍ତିକୁ ସଫଳ ଜୀବନଶୈଳୀ ଦେଇପାରିଲେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦୃଢ଼ ହେବ, ସମାଜରେ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାଜନିତ ସମୃଦ୍ଧି ଭାରତର ହୃତଗୌରବ ଫେରାଇଆଣିବ।

ଇ-ମେଲ୍‌: sahadevas@yahoo.com

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି

ଆକାର ପଟେଲ

ଡ୍ୟାନ୍ସ ବାର୍‌ ସଂସ୍କୃତି ମୁମ୍ବାଇରୁ, ବିଶେଷତଃ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୁମ୍ବାଇ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ପରମ୍ପରା ସହ ସମ୍ଭବତଃ ଲାଓ୍ବଣୀର ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ଢୋଲକୀ ବାଜାର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚ-ଗୀତକୁ ଲାଓ୍ବଣୀ କହନ୍ତି, ଯାହା ହେଉଛି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଲୋକନୃତ୍ୟ। ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଛୋଟ ଦଳ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଟେବୁଲରେ ବସି ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ଆଡ଼କୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଠି ଅଧ ଡଜନ ମହିଳା ହିନ୍ଦୀ ଗୀତର ତାଳେ ତାଳେ ନୃତ୍ୟ କରୁଥାନ୍ତି। ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନାମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେହକୁ ଆବୃତ କଲାଭଳି ବସ୍ତ୍ର ପନ୍ଧିଥାନ୍ତି। ପରିଚାରିକାମାନେ ଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ଟେବୁଲ ଉପରେ ମଦ ପରଷନ୍ତି। ଏଠାରେ ଏପରି କି ମୃଦୁ ପାନୀୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବିୟର ଭଳି ମୂଲ୍ୟ ନିଆଯାଏ। କିଛି ପୁ..

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଅସତ୍ୟ ସହରର ରାତି

ଚିତ୍ର ଚରିତ୍ର/ ନିରଞ୍ଜନ ପାଢ଼ୀ

କେଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆମ ରାଜଧାନୀ ସହରର ଚେହେରା ଦେଖିଥିବା ଲୋକ ଏ ସହରର ବାସିନ୍ଦା ହୋଇ ନ ପାରିଥିବାର ଦୁଃଖରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦିବାର କାରଣ ଥିଲା ବେଶ୍‌ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ। ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ହକି ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେଉଥିବାର ବିରଳ ଗୌରବବୋଧ ନେଇ ଏ ସ୍ମାର୍ଟ ସହର ଯେମିତି ସୁସଜ୍ଜିତ ତୋରଣ ଓ ରଙ୍ଗ ବେରଙ୍ଗର ଆଲୋକମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରୂପରେ ସଜେଇ ହୋଇଥିଲା, ତହିଁରେ ଏଠାରେ ରହୁ ନ ଥିବା ଯେ କୌଣସି ଲୋକ ମନରେ ଈର୍ଷାର ଅସୁରଟିଏ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବା ସ୍ବାଭାବିକ। ମାତ୍ର ସ୍ମାର୍ଟ..

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

କୁଷ୍ଠରୋଗୀଙ୍କ ସାହାରା

ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ/ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ନାୟକ

ବିଶ୍ୱକୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ। ତାଙ୍କ ଆଦର୍ଶକୁ ସ୍ମରଣୀୟ ରଖିବା ଲାଗି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୧୯୯୫ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଆସୁଛି। ମହାତ୍ମାଙ୍କ ୧୨୫ତମ ଜନ୍ମବାର୍ଷିକୀରୁ ସଂସ୍ଥାପିତ ଏହି ସମ୍ମାନ ଅହିଂସା ଓ ଗାନ୍ଧୀବାଦ ଜରିଆରେ ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଓ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରୂପାନ୍ତରଣ ଆଣିପାରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବର୍ଣ୍ଣବୈଷମ୍ୟ ବିରୋଧୀ ବିପ୍ଳବୀ ନେଲ୍‌ସନ ମଣ୍ଡେଲା, ଭାରତର ‘ଚିପ୍‌କୋ’ ଆନ୍ଦୋଳନର ପୁରୋଧା ଚଣ୍ଡିପ୍ରସାଦ ଭଟ୍ଟଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା (ଇସ୍ରୋ) ଭଳି ସଙ୍ଗଠନ ଏଭଳି ସମ୍ମାନର ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ଜା..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାରତୀୟ ସମାଜ ପିତୃକୈନ୍ଦ୍ରିକ ପରିବାରକୁ ନେଇ ଗଢ଼ିଉଠିଛି। କାରଣ ଆମ ଦେଶର ପରିବାରରେ ପୁରୁଷ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକାନା ରହିଥାଏ। ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ମାନି ଚଳିଥାଆନ୍ତି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସମାଜ ଏକ ପୁରୁଷପ୍ରଧାନ ସମାଜ ଭାବରେ ଗଣ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ନିକଟରେ ଝିଅ ନାମରେ ସମ୍ପତ୍ତି କରିବାରୁ ଖାପ୍‌ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାପାଙ୍କ ପ୍ରତି ଦଣ୍ଡାଦେଶ ହୋଇଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜ୍ୟର ଯୋଧପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ। ସ୍ଥାନୀୟ ବିଲାଡା ତହସିଲ ଖେଜଡଲାରେ ଜଣେ ପିତା ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର କିଛି ଅଂଶ ଝିଅ ନାମରେ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହାକୁ ତାଙ୍କର ସରଗରା ସମାଜ ପକ୍ଷରୁ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। କାରଣ ସମାଜରେ ପ୍ରଚଳିତ ପୁରୁଣା..

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..