ରାଜ୍ୟ | ବ୍ରହ୍ମପୁର

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରତିରୋଧ ଦିବସ ପାଳନ: ପୁଣି ମାରିଲେ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରତିରୋଧ ଦିବସ ପାଳନ: ପୁଣି ମାରିଲେ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୯।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ଥାନା ସିମନବାଡ଼ି ଠାରେ ରବିବାର ମାଓବାଦୀ ବ୍ୟାନର ସହ ପୋଷ୍ଟର ଛପାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛିା ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବ୍ୟାନର, ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛିା ସିମନବାଡ଼ି ବଜାରଠାରୁ ମାତ୍ର ୨ଶହ ମିଟର ପରିତ୍ୟକ୍ତ ପମ୍ପହାଉସରେ ଏହା ଲାଗିଛିା ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଏହା ଦେଖିବା ପରେ ଲେଶକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛିା ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଜାହିର ହେବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଯାଇଛି। ଏଭଳି ଗୁରୁବାର ଦିନ ମଧ୍ୟ କିରିକୁଟି ଏବଂ ପାଟାଙ୍ଗିଠାରେ ମଧ୍ୟ ମାଓବାଦୀମାନେ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର ଲାଗାଇଥିଲୋ ଫଳରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ତାଟିକବାଟ ପଡ଼ିଯାଉଛିା ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଲିସ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସଂନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ଏହା ହେଉନଥିବାରୁ ଭୟ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛିା ସିମନବାଡ଼ିରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ବ୍ୟାନର ପୋଷ୍ଟରରେ ମଧ୍ୟ ପୁର୍ବରୁ କରିକୁଟିଠାରେ  ଲାଗାଯାଇଥିବା ବ୍ୟାନର ପୋଷ୍ଟରରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା କଥାକୁ ମାଓବାଦୀ ମାନେ ପୁଣି ଦୋହରାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଲଗାଯାଇଥିବା ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ଗେରୁଆ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଘ ପରିବାରର ତାଣ୍ଡବଲିଳା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଚଳିତ ମାସ ୬ ତାରିଖଠାର ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିରୋଧ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛି ା  ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଏହା ୪ ଦିନ ବିତାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ା ସେହିପରି ବ୍ରାହ୍ମଣୀୟ ଫାଶିବାଦ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ସଂଗ୍ରାମ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ କରାଯାଇଛି ା ଧର୍ମ ନାମରେ ବିଦ୍ୱେଷ ଓ ଦଙ୍ଗା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯିବା ସହ ଗୋରକ୍ଷା ନାମରେ ଭିଡ଼ ଦ୍ୱାରା ମୁସଲମାନ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ, ଦଳିତ ଓ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଛିା ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମୋହନ ଭାଗବତ ଓ ପ୍ରବୀଣ ତୋଗାଡ଼ିଆର ପଦଯାତ୍ରାଓ ଦାବିକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛିା ଗେରୁଆ ଆରଏସଏସ ଓ ଭିଏଚପି ସଂଗଠନ, ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ ସଂଘ ପରିବାରର ଉନମାଦକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାକୁ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛିା ସେହିପରି ମୋଦି ସରକାରର ନିପାତ ଅଭିଯାନ ସମାଧାନ ଯୋଜନାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଓ ଆହ୍ବାନ ଦିଆଯାଇଛି ା ସେହିପରି ଧାର୍ମିକ ସଂହତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂଘ ପରିବାର ଓ ବିଜେପିର ପ୍ରଭାବକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆଦି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସହିଦ ସପ୍ତାହ ପରେ ପ୍ରତିରୋଧ ଦିବସ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛିା ପ୍ରତିଥର ମାଓବାଦୀ ଲାଲ୍‌ ବ୍ୟାନର ଲଗାଉଥିବାବେଳେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳରେ କଳା ବ୍ୟାନର ଲାଗାଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛିା ଏଠାରେ ସୁଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୭ ମସିହା ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସିମନବାଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଲାଲ୍‌ ବ୍ୟାନର ଲଗାଯାଇଥିଲା ସେହି ସମୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିଲା ଯେ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୧ଠାରୁ ସିପିଆଇ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସପ୍ତାହ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆହ୍‌ତ୍ାନ ଦିଆଯାଇଥିଲାା ସେହିପରି ଶୋଷିତ, ଅବହେଳିତ ଶ୍ରେଣୀର ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆନ୍ଦୋଳନ, ଚୋରାମଦ କାରବାରକୁ ବିରୋଧ, ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ଓ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାକୁ ପୋଷ୍ଟରରେ ଆହ୍ନାନ ଦିଆଯାଇଛିା ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଜନଯୁଦ୍ଧ ଜିନ୍ଦାବାଦ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିଲା ା ଶେଷରେ ବଂଶଧାରା ଘୁମୁଷର ନାଗାବଳୀ ଡିଭିଜନାଲ କମିଟି ସିପିଆଇ (ମାଓବାଦୀ) ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଥିଲା  କିନ୍ତୁ ଏହି କଳା ବ୍ୟାନରେ ବିପ୍ଳବ ଅଭିନନ୍ଦନ ସହ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ କମିଟି ଭାରତର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ମାଓବାଦୀ) ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ା 


All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ | ବ୍ରହ୍ମପୁର

 ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସରେ ୬ ମହଲାରୁ ଖସିପଡି ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସରେ ୬ ମହଲାରୁ ଖସିପଡି ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏମ୍ସରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ୬ ମହଲାରୁ ଖସି ପଡି ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ମୃତକ ଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି ସତ୍ୟଜିତ୍‌ ମହାନ୍ତି। ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜକରା ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଙ୍କ ଘର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।


ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଛୁରୀ ଭୂସି ହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବତୀ

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଛୁରୀ ଭୂସି ହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବତୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଗୌରୀନଗର ଲେନ-୫ରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଆଉ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଛୁରୀ ଭୁସି ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। 

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୪ ବଖରା ଘର ଜଳିଗଲା

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ୪ ବଖରା ଘର ଜଳିଗଲା

ଢେଙ୍କାନାଳ, ୨୦।୧: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ତହସିଲି ମୁକ୍ତାପସି ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ଅଧିନ ବଶୋଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଯୌତୁକପଶି ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଗ୍ରାମର ଚାରି ଭାଇ କାର୍ତ୍ତିକ ସାହୁ, କିଶୋର ସାହୁ, ପ୍ରଦୀପ ସାହୁ, ଛବି ସାହୁଙ୍କ ଘର ପୋଡି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି।

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ:୧୦ ବ୍ଲକ ପାଇଁ ୪୦.୮୬ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ:୧୦ ବ୍ଲକ ପାଇଁ ୪୦.୮୬ କୋଟି ମଞ୍ଜୁର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୦୬ ବ୍ଲକକୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଥିବା ୬୬୨୩ ପଞ୍ଚାୟତ ଲାଗି ୬୧,୧୭୦ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୫୧୪.୮୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଏହି ସବୁ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। 

ବିରୋଧୀ ମହାମେଣ୍ଟରେ ସାମିଲ ହେଲାନି ବିଜେଡି

ବିରୋଧୀ ମହାମେଣ୍ଟରେ ସାମିଲ ହେଲାନି ବିଜେଡି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧(ବ୍ୟୁରୋ):କଲିକତାରେ ଶନିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ମହାମେଣ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ (ବିଜେଡି) ଯୋଗଦେଇ ନାହିଁ। ବିଜେଡି ପୂର୍ବଭଳି ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ମେଣ୍ଟଠାରୁ ସମଦୂରତ୍ୱ ନୀତି ବଜାୟ ରଖିଛି। 

ବିଜେଡି ବିରୋଧରେ ଅସନ୍ତୋଷର ନିଆଁ କୁହୁଳୁଛି: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ବିଜେଡି ବିରୋଧରେ ଅସନ୍ତୋଷର ନିଆଁ କୁହୁଳୁଛି: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧(ବ୍ୟୁରୋ):ଅତୀତରେ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ମାମଲାରେ ରାଜ୍ୟର ଜନମତ ଏପରି ତୀବ୍ର ହେଲା ଯେ ତାହା ସରକାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଦେଲା। ଆଜି ବି ରାଜ୍ୟରେ ମହିଳା ଅସୁରକ୍ଷିତ ଓ ଅପମାନିତ । ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେଡି ସରକାର ବିରୋଧରେ ଅସନ୍ତୋଷର ନିଆଁ କୁହୁଳୁଛି। 

ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ

ଭାଜପା, କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧(ବ୍ୟୁରୋ):କୋରାପୁଟ ଜିଲା କୋଟପାଡ଼ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ବୋରିଗୁମ୍ମା ବ୍ଲକର ବହୁ ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ବିଜେଡିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦଳର ସଭାପତି ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଶନିବାର ଏହି କର୍ମୀମାନେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀକାନ୍ତ, ସଗରିଆ କଂଗ୍ରେସରୁ ବହିଷ୍କୃତ

ଶ୍ରୀକାନ୍ତ, ସଗରିଆ କଂଗ୍ରେସରୁ ବହିଷ୍କୃତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧(ବ୍ୟୁରୋ):ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜେନା ଏବଂ ପୂର୍ବତନ କୋରାପୁଟ ବିଧାୟକ କୃଷ୍ଣ ସଗରିଆଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଛି। ଏନେଇ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି (ପିସିସି) ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି।

‘ମାଗଣା କମ୍ବଳ ପାଇଁ ଉଲ୍‌ କାହିଁ’

‘ମାଗଣା କମ୍ବଳ ପାଇଁ ଉଲ୍‌ କାହିଁ’

ପିଲାଦିନେ କାହାଣୀ ଶୁଣିଥିଲୁ। ଶୀତଦିନେ ସକାଳୁ ଉଠି ରାଜା ଝରକା ବାହାରକୁ ଅନାଇଲେ। ମେଣ୍ଢାପଲ ଜାଡରେ ଚରିବାର ଦେଖି ରାଜାଙ୍କର ହୃଦୟ ବିଚଳିତ ହେଲା। ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସବୁ ମେଣ୍ଢାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କମ୍ବଳ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ। 

ଘନ କୁହୁଡ଼ି: ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଘନ କୁହୁଡ଼ି: ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦|୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଘନ କୁହୁଡ଼ି ଯୋଗୁ ବିମାନସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ବିମାନଗୁଡିକ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟଠାରୁ ବିଳମ୍ବରେ ଚଳାଚଳ କରିଛି।  

ଲୋକଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଲୋକଙ୍କ ନିକଟତର ହୋଇ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦|୧ (ବ୍ୟୁରୋ)- ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ତିନିଦିନିଆ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଫିସର ସମ୍ମିଳନୀ ଶନିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି। ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ୨୦୧୯:  ଓଡ଼ିଶା ଟପ୍ପର ହେଲେ ଶିବାଶିଷ

ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ୨୦୧୯: ଓଡ଼ିଶା ଟପ୍ପର ହେଲେ ଶିବାଶିଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦|୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ନ୍ୟାଶନାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି (ଏନ୍‌ଟିଏ) ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଜେଇଇ ମେନ୍‌ ୨୦୧୯ର ପେପର-୧ ଫଳ ଶନିବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।