ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ବାକ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତା

ବାକ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତା

ଆକାର ପଟେଲ

ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାହୀନ ରହୁଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟତଃ ଉନ୍ନତି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥାଏ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାନବ ସ୍ବାଧୀନତା ସୂଚକାଙ୍କ (ହ୍ୟୁମାନ୍‌ ଫ୍ରିଡମ୍‌ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ)ର ଆକଳନ କରୁଥିବା କାଟୋ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଏ ଦିଗରେ ସବୁଠୁ ମୁକ୍ତ ବା ସ୍ବାଧୀନ ଦେଶରୂପେ ସ୍ବିଜରଲାଣ୍ଡ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡ, ନର୍‌ଓ୍ବେ, ଡେନ୍‌ମାର୍କ, ନେଦରଲାଣ୍ଡ ଓ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ବିବେଚନା କରିଛି। ଏପରି ସ୍ବାଧୀନ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଓ ତୁର୍କୀ ତଳକୁ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ରହିଛି ୧୦୩ ନମ୍ବରରେ। ତାଲିକାର ସବୁଠୁ ତଳେ ଅଛନ୍ତି ଆଙ୍ଗୋଲା, ବୁରୁଣ୍ଡି ଓ କଙ୍ଗୋ। ଯେଉଁ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ବାକ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତାକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତି, ସେମାନେ ଧନୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସବୁଠୁ ଅଧିକ। ‘ରିପୋର୍ଟର୍ସ ଓ୍ବିଦାଉଟ୍‌ ବର୍ଡର୍ସ’ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରେସ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତା ସୂଚକାଙ୍କ ପ୍ରକାଶ କରେ। ଏଥିରେ କେଉଁ ଦେଶରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କେତେ ସ୍ବାଧୀନତା ମିଳିଛି ତାହାର ଆକଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏ ଦିଗରେ ସବୁଠୁ ଉପରେ ଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ନର୍‌ଓ୍ବେ, ସ୍ବିଡେନ୍‌, ନେଦରଲାଣ୍ଡ, ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡ, ସ୍ବିଜର୍‌ଲାଣ୍ଡ, ଜାମାଇକା, ବେଲ୍‌ଜିୟମ୍‌, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ଡେନ୍‌ମାର୍କ ଓ କୋଷ୍ଟାରିକା। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ପାକିସ୍ତାନ, ଚାଇନା ଓ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶ ପରି ବହୁତ ତଳେ ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ବାକ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତା କେବଳ କଥାରେ ରହିଛି, କାମରେ ନୁହେଁ। ବାକ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତା ସହ ଧନୀ, କ୍ଷମତାଶାଳୀ ଓ ଉନ୍ନତ ହେବାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସମ୍ବନ୍ଧ ରହିଛି। ସାମ୍ବାଦିକ ଅଭିଜିତ୍‌ ଆୟାର ମିତ୍ର ଟୁଇଟରରେ ଓଡ଼ିଶା ସମ୍ପର୍କରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ ତାରିଖରେ ଗିରଫ କରି ଜେଲରେ ରଖାଗଲା। ଏହାପରେ ସେ ତାଙ୍କର ଭୁଲ୍‌ ସ୍ବୀକାର କଲେ ଓ ଭୁଲ୍‌ ମାଗିଲେ। ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମା ଦେଇଦେଲା, ତଥାପି ବହୁ ବିଳମ୍ବରେ ଡିସେମ୍ବର ୬ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳିଲା। ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶରେ ବାକ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତା ଓ ଧର୍ମକୁ ନେଇ ଆମେ ପଛରେ ରହିଛୁ। ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ତଳେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋକଙ୍କର ଅଧିକ ସ୍ବାଧୀନତା ଥିଲା। 
୧୯୫୩ ମେ ୨୭ ତାରିଖରେ ପେରିୟାର ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ତାମିଲ ସଂସ୍କାରକ ଇ.ଭି. ରାମସ୍ବାମୀ ନାଇକର ତିରୁଚିରାପଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଟାଉନହଲ ପଡ଼ିଆରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଏକ ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ। ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପୂର୍ବରୁ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମର ଜାତିପ୍ରଥାକୁ ନେଇ ଉତ୍‌କ୍ଷିପ୍ତ ଥିବା ନାଇକର ଏହା କରିବା ପଛରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବିଷୟରେ ନିଜ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଜନୈକ ଅପମାନିତ ହିନ୍ଦୁ ବୀରବଦ୍ରନ୍‌ ଚେଟ୍ଟିଆର ଧାରା ୨୯୫ ଓ ୨୯୫-ଏ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କଲେ।  ଧାର୍ମିକ ମୂର୍ତ୍ତି ଭାଙ୍ଗିବା ଅପରାଧରେ ନାଇକରଙ୍କୁ ଦୁଇବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବା କଥା। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସକୁ ଆଘାତ ଦେବା ସହ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ତିନିବର୍ଷର ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବା କଥା। 
ମାତ୍ର ତିରୁଚିରାପଲ୍ଲୀ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ ପ୍ରଥମ ଅଭିଯୋଗକୁ ଖାରଜ କରିଦେଲେ କାରଣ ତାଙ୍କ ମତରେ ଗଣେଶଙ୍କ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏକ ମାଟିର ମୂର୍ତ୍ତି କେବେହେଲେ ପବିତ୍ର ଓ ଧାର୍ମିକ ବସ୍ତୁ ଭାବେ ଗଣ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ଭାଷଣ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ କିନ୍ତୁ ସେ ଧାରା ୨୯୫-ଏ ଅନୁଯାୟୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା କଥା। କିନ୍ତୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ଲାଗି ସରକାରଙ୍କ ଅନୁମୋଦନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା। ସରକାର ଅନୁମୋଦନ ଦେଇ ନ ଥିବାରୁ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଭିଯୋଗଟିକୁ ମଧ୍ୟ ଖାରଜ କରିଦେଲେ। ମୂର୍ତ୍ତିଟି ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିଲା ଯାହାକୁ ସେ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗକାରୀ ସ୍ବୀକାର କଲେ। ଭାରତରେ ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ବୋଲି ଏବେ କଳ୍ପନା କରିହେବ ନାହିଁ। ଏକ ଦଳ ପାକିସ୍ତାନୀ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ୧୯୨୭ରୁ ୧୯୮୬ ମଧ୍ୟରେ ଅବିଭକ୍ତ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏଭଳି ଈଶ୍ୱର-ନିନ୍ଦା ଜନିତ ମାତ୍ର ୭ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନର ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟ ଓ ଶାନ୍ତି କମିଶନର କହିବା ଅନୁସାରେ ୧୯୮୬ ପରେ ୧,୦୫୮ଟି ଈଶ୍ୱର-ନିନ୍ଦା (ବ୍ଲାସ୍‌ଫେମି) ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। 
ତା’ହେଲେ ୧୯୮୬ରେ କ’ଣ ବଦଳିଗଲା? ଏପରି ଧର୍ମନିନ୍ଦୁକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଇନ ସମାନ ଥିଲା। ଦଣ୍ଡ କଠିନ ହେବା ପରେ ମନଇଚ୍ଛା ଅଭିଯୋଗମାନ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଉକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୫୬ ଜଣ ଅହମଦିଆ ମୁସଲମାନ, ୪୪୯ ଜଣ ମୁସଲମାନ, ୧୩୨ ଜଣ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଓ ୨୧ ଜଣ ହିନ୍ଦୁ ଅଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ଜନସଂଖ୍ୟାର ମାତ୍ର ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ଅଣମୁସଲମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୫୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ, ଦୁର୍ବଳ ଭିନ୍ନ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଆଇନର ଦୁରୁପଯୋଗ କରାଯାଉଛି। ଆଉ ଗୋଟିଏ କଥା ହେଉଛି, ଅଧିକାଂଶ ମାମଲା ପାକିସ୍ତାନର ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶରେ ଦାଏର କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରଦେଶର ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମହିଳା ଆସିଆ ବିବିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ସେ ଅନେକ ବର୍ଷ ଜେଲରେ ରହିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଦୋଷମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। 
ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ବାକ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତା ଓ ଧର୍ମକୁ ନେଇ ଆମେ ବହୁତ ପଛରେ ରହିଛୁ। ତାହା ଏକ ଦେଶ ହିସାବରେ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ପଛରେ ପକାଇଦେଉଛି, ଯାହା ପୂର୍ବୋକ୍ତ ସୂଚକାଙ୍କଗୁଡ଼ିକରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି। ମିତ୍ର କ’ଣ କହିଲେ ତାହା ଯେତିକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ, ସେ ନିଜର ଦୋଷ ସ୍ବୀକାର କଲେ ତାହା ହେଉଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ବାକ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତା ସେତେବେଳେ ଯାଇ ସାର୍ଥକ ହୋଇପାରିବ, ଯେତେବେଳେ କାହାର ଅପମାନଜନକ ବକ୍ତବ୍ୟକୁ ଆମେ ସହ୍ୟ କରିପାରିବୁ। ତା’ ନ ହେଲେ ସେଭଳି ସଂକୁଚିତ ବାକ୍‌ ସ୍ବାଧୀନତାର ମୂଲ୍ୟ କିଛି ନାହିଁ।   
Email: aakar.patel@gmail.com
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଛଦ୍ମ ଦେଶପ୍ରେମ

ସାଧାରଣତଃ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଓ ବିହାର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ପିଲାମାନେ ବହୁ ସମୟରେ ଅଜବ ଓ ଅଦ୍ଭୁତ ଉତ୍ତର ଲେଖିଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏପରିକି ଭଲ ମାର୍କ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର ଖାତାରେ ଟଙ୍କା ଷ୍ଟାପଲ୍‌ କରିବାର ନଜିର ଅଛି।  ‘ବାପା ଗରିବ ଲୋକ, ପୁଣି ଥରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୋତେ ପାସ୍‌ କରିଦିଅନ୍ତୁ’ କହି କେତେକ ପରୀ..

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଦଳୀୟ ସ୍ବାର୍ଥ

ଡ. ନିଖିଳାନନ୍ଦ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ରୋଗୀ ଓ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଆଖି ଆଗରେ କାହାର ଛବି ନାଚି ଉଠିଥାଏ? କିଛି ସାଧାରଣ ଲୋକ ମନେ କରୁଥିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖମଣ୍ଡଳ। ଏମିତି ଏକ ଧାରଣା ଜନ୍ମିବା ପଛରେ ବିଭିନ୍ନ ନେତା ଓ ସମର୍ଥକମାନଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଚାର, ଅସଂଖ୍ୟ ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ରାସ୍ତାକଡ଼ର ତତ୍‌ସମ୍ପର୍କିତ ଏକାଧିକ ହୋର୍ଡିଂର ପ୍ରଭାବ ବି..

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ଘରଚଟିଆର ତୁଳନା ନାହିଁ

ପୀତାମ୍ବର ରାଉତ

ମହାନ୍‌ ପରିବେଶବିତ୍‌ ମହମ୍ମଦ ଦିଲଓ୍ବାର୍‌ଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ୨୦୧୦ରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖକୁ ବିଶ୍ୱ ଘରଚଟିଆ ଦିବସ ରୂପେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ କରାଯାଇ ଆସୁଛି। ଘରଚଟିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକ ନାମ ପାସେରିଡି। ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବ୍ରିଟେନ୍‌, ଫ୍ରାନ୍ସ, ପ୍ୟାରିସ୍‌, ଜର୍ମାନୀ, ବେଲଜିୟମ୍‌, ଇଟାଲୀ, ନେଦରଲାଣ୍ଡ ଓ ଫିନ୍‌ଲାଣ୍ଡ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରୁ ପାଇ ଫେରାଇଦେବା ଘଟଣା ତାଙ୍କୁ ମହାନତାର ପରିଚୟ ଦେଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ସ୍ବରୂପ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଛି।  ଦିଲୀପ ପୋଦ୍ଦାର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁରଟର ଉମ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାଢ଼ି ଶୋ’ରୁମ୍‌ରେ ସେଲ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି। ପୋଦ୍ଦାର ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ସାରି ଡ୍ୟୁଟିକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ବ୍ୟାଗ୍‌..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ଅନୁଚିତ ନିଯୁକ୍ତି

ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ପିନାକୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଘୋଷ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଲୋକପାଳ ହେବା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଚୟନ କମିଟି ତାଙ୍କ ନାମ ସୁପାରିସ କରିଥିଲା। ଲୋକପାଳ ଚୟନ ନେଇ ଫେବୃୟାରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେ..

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନ

ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ମିଶ୍ର

ଜନ୍ମ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ଅବଧାରିତ ସତ୍ୟ। ଆଧୁନିକ ବିଜ୍ଞାନ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଟାଳିପାରି ନାହିଁ। ମୃତ୍ୟୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଘଟଣା ଉପରେ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀରବ। ତଥାପି କେତେକ ଘଟଣା ଓ ତତ୍‌ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମତାମତକୁ ପରୀକ୍ଷା କଲେ ଆମେ ମୃତ୍ୟୁପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଅନୁମାନ କରିପାରିବା। ଆଜକୁ ବହୁବର୍ଷ ପୂର୍ବର ଏକ ଘଟଣା ଏବେ ମଧ୍ୟ ମୋ ହୃଦୟରେ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଶୈଶବ ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ଉକ୍ତ ଘଟଣାର ଜଟିଳତାକୁ ହୃ..

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଗୋପାଳଙ୍କ ଓଗାଳ

ଡ. ଭାଗ୍ୟଲିପି ମଲ୍ଲ

ଦୋଳପୂନେଇଁ ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ ଗଁା ଦାଣ୍ଡ। ସଞ୍ଜ ଆକାଶରେ ଉଇଁ ଆସୁଥାଏ ଉକିଆ ଜହ୍ନ। ଜହ୍ନ ଉପରକୁ ଉଠେ। ପବନରେ ଭାସି ଆସେ କୃଷ୍ଣ-ସଂଗୀତ। ”ଫଗୁଣ ମାସରେ ଦୋଳଗୋବିନ୍ଦ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ପରମାନନ୍ଦ। ଫଗୁ ଗୁଣ୍ଡିରେ ଝିମିରି ମିଶାଇ, ଫଗୁ ଖେଳୁଥା’ନ୍ତି ଯଦୁ ଗୋସାଇଁ, ମୋ’ କାହ୍ନାରେ।“ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିିଭିନ୍ନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ବେଳେବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟିହୁଏ। ଏଥିପାଇଁ ଧନସମ୍ପଦ କ୍ଷୟ ହେବା ସହିତ ଜୀବନ ହାନି ମଧ୍ୟ ଘଟିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଜୀବନ ମରଣ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ିବା ପରେ ଦୁଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ମାନବିକତା। ଏଭଳି ଏକ ନିଆରା ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ହିନ୍ଦୁ ଓ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇଜଣ ମହିଳା। ନିଜ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା..

ଆତଙ୍କର ସିଧା ପ୍ରସାରଣ

ଆତଙ୍କର ସିଧା ପ୍ରସାରଣ

ଆତଙ୍କବାଦ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ବର୍ଣ୍ଣଭିତ୍ତିକ ଘୃଣା ପୁନଶ୍ଚ ଖୋରାକ ଯୋଗାଇଲାଣି। ୧୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚ ସହରର ଦୁଇଟି ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ରେ ଘଟିଥିବା ଗଣହତ୍ୟା ଏହାର ସଦ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ। ଏଥିରେ ୫ଜଣ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନି ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନେକେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅପରାଧ ଭିଆଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାଣ୍ଡ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲାଇଭ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ କରିଥିଲେ । 

ପାନପିକର କାହାଣୀ

ପାନପିକର କାହାଣୀ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ରାସ୍ତାରେ ଯାଉ ଯାଉ ଆମ ଆଗରେ ଚାଲୁଥିବା ଲୋକଟି ହଠାତ୍‌ ପାନପିକ ଲଣ୍ଡାଏ ଛାଡିଦେବା ଏବଂ ତହିଁରୁ କିଛି ପବନରେ ଉଡିଆସି ଆମ ଦେହ ବା ମୁହଁରେ ପଡିବା ଏକ ବିରଳ ଅନୁଭୂତି ନୁହେଁ। 

ଖୋଇଲେ ମନ ପୂରେ

ଖୋଇଲେ ମନ ପୂରେ

ଅଲେଖ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

କୃଷ୍ଣସୁଦାମା ଚରିତ କିଏ ବା ନ ଜାଣେ? ଯାହା ସୁଦାମାଙ୍କୁ ଉତ୍କଟ ଦାରିଦ୍ର୍ୟରୁ ମୁକ୍ତିଦେଇ ସକଳ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟର ଅଧିକାରୀ କରିଥିଲା, ସ୍ଥୂଳ ଦୃଷ୍ଟିରେ ତାହା ଥିଲା ମୁଠାଏ ଖୁଦଭଜା। କିନ୍ତୁ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଦୃଷ୍ଟିରେ ତାହା ଥିଲା ସୁଦାମାଙ୍କର କୃତକର୍ମର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ୍ତ ଏବଂ ଋଣ ପରିଶୋଧର ନିଦର୍ଶନ। 

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣରେ ଯିବା ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଆନ୍ତି। ତେବେ ସେଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ ଟଙ୍କା। ଇଚ୍ଛାଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥ ଅଭାବରେ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ ଆଶା ସାକାର ହୋଇପାରେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜି କଲେ ଯାଇ ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ। ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣକୁ ସାକାର ରୂପ ଦେଇପାରିଛନ୍ତି କେରଳର ଏକ ଦମ୍ପତି।


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା