ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଟେକାଟିଏ ମାରିଲେ ପଥରଟିଏ ଅଛି

 ଟେକାଟିଏ ମାରିଲେ ପଥରଟିଏ ଅଛି

ଡ. ସିଦ୍ଧାର୍ଥ କାନୁନ୍‌ଗୋ

କୌଣସି ଲୋକ ଅନ୍ୟ ପ୍ରତି ଜାଣିଶୁଣି ଅନ୍ୟାୟ କରୁଥିଲେ, ସଚେତନ ଲୋକ ତାକୁ ସତର୍କ କରାଇ କହନ୍ତି- ବାବୁ! ଟେକାଟିଏ ମାଇଲେ ପଥରଟିଏ ଅଛି। ବିଜ୍ଞାନ ମତରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ରିୟାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଛି। ଆମେ ଭଲ କର୍ମ କଲେ ତା’ର ଯେପରି ସୁଫଳ ଅଛି, କୁକର୍ମ କଲେ ତା’ର ପ୍ରତିଫଳ ମଧ୍ୟ ପାଇବା। ଏ ଜନ୍ମରେ ନ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଆରଜନ୍ମରେ ଆମେ କରୁଥିବା ପାପ ଓ ପୁଣ୍ୟର ଫଳ ଭୋଗ କରିବା।

ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ସତ୍ୟ ଘଟଣାର ଅବତାରଣା କରିବା ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ହେବ। ବଲାଙ୍ଗୀର ସହରରେ ଜଣେ ଓକିଲ ଥିଲେ। ଫୌଜଦାରି ମକଦ୍ଦମା ପରିଚାଳନାରେ ତାଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ଦେଖି ଜଜ୍‌ମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଉଥିଲେ। ସ୍ପଷ୍ଟ ଦିବାଲୋକରେ ହତ୍ୟା ଅପରାଧୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜର ଅକାଟ୍ୟ ଯୁକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ କରିପାରୁଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ଖ୍ୟାତି ଥିଲା। ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚୁର ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ କରୁଥିଲେ। ଦିନକର କଥା, ଓକିଲ ବାବୁ କଚେରିକୁ ଯିବା ପାଇଁ ବାହାରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଜୁନିୟର ଆସି ଖବର ଦେଲା ଯେ, ଜଣେ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ତା’ ଦେହରେ ଘା’ଘାଉଡ଼ ହୋଇଯାଇଛି। ଦେହରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ବାହାରୁଛି। ଓକିଲ ବାବୁ ଏହା ଶୁଣି ଭାବିଲେ କୌଣସି ଏକ ଭିକାରି ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଭିକ ମାଗିବାକୁ ଆସିଥିବ। ସେ ଲୋକଟିକୁ ଦେଖା ନ କରି ନିଜ ଜୁନିୟର ହାତରେ ୧୦ ଟଙ୍କା ପଠାଇ ତାକୁ ଦେଇଦେବାକୁ କହିଲେ। ଜୁନିୟର ଜଣକ ସେହି ଲୋକକୁ ଯେତେବେଳେ ୧୦ ଟଙ୍କା ଯାଚିଲେ, ସେ ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ୍‌ କହିଲେ, ମୁଁ ଓକିଲ ବାବୁଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେବା ପାଇଁ ଆସିନାହିଁ ବରଂ ତାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବା ପାଇଁ ଆସିଛି। ମୁଁ ବେଶି ସମୟ ନେବିନାହିଁ। ତାଙ୍କୁ କୁହ, ମୁଁ ମାତ୍ର ୫ ମିନିଟ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବି। ଏ କଥା ଶୁଣି ଓକିଲ ବାବୁ ଯେତେବେଳେ ବାହାରକୁ ଆସନ୍ତି ଲୋକଟି ତାଙ୍କୁ ସାଷ୍ଟାଙ୍ଗ ପ୍ରଣିପାତ କଲା ଏବଂ ଟଙ୍କା ମୁଣିଟିଏ ତାଙ୍କ ଆଗରେ ଥୋଇ କହିଲା- ହଜୁର! ଏଥିରେ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଛି। ଏହା ହିଁ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ। 

ଓକିଲ ବାବୁ ହଠାତ୍‌ କିଛି ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ। ଲୋକଟି ତାଙ୍କୁ ମନେପକାଇ କହିଲା- ସାର୍‌! ଆପଣ ମୋତେ ଚିହ୍ନିପାରୁନାହାନ୍ତି। ଆପଣ ମୋତେ ନରହତ୍ୟା ଅପରାଧରୁ ମୁକୁଳାଇଥିଲେ। ମୁଁ କିଛିବର୍ଷ ତଳେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୫ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲି। ମକଦ୍ଦମା ଚାଲିଲା, ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାର ଥିଲା। ମୁଁ ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲି ଏବଂ ପରେ ଆଉ ୨ ଲକ୍ଷ ଦେବି ବୋଲି କହିଥିଲି। ଆପଣ ମଧ୍ୟ ରାଜି ହୋଇ ମୋ ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ଜବାବସୁଆଲ କଲେ ଏବଂ ମୁଁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହେଲି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଭାବୁଛି, ମୁଁ ସିନା ବିଚାରପତିଙ୍କ ହାତରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଗଲି କିନ୍ତୁ ଉପରର ବିଚାରପତିଙ୍କ ହାତରୁ ମୋତେ ନିସ୍ତାର ମିଳିଲା ନାହିଁ। ମୋ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଘଟଣାକ୍ରମେ ଇହଲୀଳା ସମ୍ବରଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଆଜି କୁଷ୍ଠ ରୋଗାଗ୍ରାନ୍ତ। ଆଜି ମୋର ଯେଉଁ ଅବସ୍ଥା, ତାହା ମୋ କୃତକର୍ମର ଫଳ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁଶୋଚନା କରି କିଛି ଲାଭ ନାହିଁ। ଆପଣ ଉକ୍ତ ଟଙ୍କା ରଖନ୍ତୁ। ଓକିଲ ଏ କଥା ଶୁଣି ହତବାକ୍‌ ହେଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଭାବାନ୍ତର ହେଲା। ସେ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିର ସେହି ଟଙ୍କା ରଖିବାକୁ ରାଜି ହେଲେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଲୋକଟି ନଛୋଡ଼ବନ୍ଧା। ଲୋକଟି କହିଲା ଯେ, ମୁଁ କୃତକର୍ମର ଫଳ ଭୋଗ କରୁଛି। ପୁଣି ବଚନଭଙ୍ଗ ହୋଇ ଆହୁରି କାହିଁ ପାପ କରିବି? ଆପଣ ଏ ପଇସା ରଖିପାରନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ଦାତବ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ଦାନ କରପାରନ୍ତି। ମୋର କିନ୍ତୁ ଏ ଟଙ୍କା ରଖିବାର ନାହିଁ। ଏତିକି କହି ଲୋକଟି ଓକିଲଙ୍କ ଘରୁ ଚାଲିଗଲା।

ଆଉ ଏକ ଘଟଣା ହେଉଛି ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟର। ଗାନ୍ଧାରୀ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ- ବାସୁଦେବ! ତୁମେ ଚାହିଁଥିଲେ ଏ ଯୁଦ୍ଧ ଏଡ଼ାଯାଇ ପାରିଥାଆନ୍ତା। ତୁମ ଯୋଗୁ ମୋର ଶତପୁତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କଲେ। ମୁଁ ମଧ୍ୟ ତୁମକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଉଛି, ତୁମ ବଂଶ ନାଶ ହେଉ। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏହାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିନେଲେ। ଏହା ପରେ ଗାନ୍ଧାରୀଙ୍କର ଭାବାନ୍ତର ହେଲା। ସେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିବା କଥାକୁ ସ୍ମରଣ କରି ଅନୁତାପ କଲେ। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କୁ ବୁଝାଇ କହିଲେ- ମା! ଏହା ନିଶ୍ଚୟ ଘଟିବ। ଏଥିରେ ତୁମର କିଛି ଭୁଲ୍‌ ନାହିଁ। ତୁମେ କେବଳ ମାଧ୍ୟମ ମାତ୍ର। ଯଦୁବଂଶୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାପକର୍ମରେ ଲିପ୍ତ। ତେଣୁ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଯଦୁବଂଶ ଧ୍ୱଂସ ପାଇବ। ଏହାପରେ ଗାନ୍ଧାରୀ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ, ମୋର କେଉଁ ଭୁଲ୍‌ ପାଇଁ ଶହେପୁତ୍ରଙ୍କୁ ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିଲା? ମୁଁ ତ ଏ ଜନ୍ମରେ କିଛି ଭୁଲ୍‌ କରିନାହିଁ। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କୁ ଅତୀତର ଗୋଟିଏ ଜନ୍ମର କଥା ସ୍ମରଣ କରାଇଦେଲେ। ଗାନ୍ଧାରୀ ଦେଖୁଛନ୍ତି, ସେହି ଜନ୍ମରେ ସେ ରାଜକୁମାରୀ ହୋଇ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି। କୌତୂହଳବଶତଃ ଶହେଟି କୁମ୍ଭୀର ଅଣ୍ଡାକୁ ଫୁଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଦେଖିଲା ପରେ ଗାନ୍ଧାରୀଙ୍କ ମନରୁ ସଂଶୟ ଦୂର ହେଲା ଏବଂ ସେ କହିଲେ ପ୍ରଭୁ! ମୁଁ ମୋ ଉତ୍ତର ପାଇଗଲି।

ହିନ୍ଦୁ, ବୌଦ୍ଧ, ଜୈନ ଆଦି ଅନେକ ଧର୍ମ କର୍ମଫଳ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ସୁତରାଂ ଆଜି ନ ହେଲେ ବି କାଲି ବା ଆରଜନ୍ମରେ ଆମକୁ ନିଶ୍ଚୟ ଆମର କର୍ମଫଳ ଭୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ହୁଏତ ଆମେ ନାନା ପାପ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏ ଜନ୍ମରେ ତାକୁ ଭୋଗ କରିପାରୁନାହୁଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ, ଆଗାମୀ ଜନ୍ମରେ ଆମକୁ ଏ ସବୁ ଭୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ମୋ: ୯୪୩୮୦୭୨୮୪୦

All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (ପିଏନ୍‌ବି) ସ୍କାମ୍‌ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ମାମୁ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରାଯାଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଚୋକ୍‌ସି ଆଣ୍ଟିଗୁଆ ନାଗରିକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଥିବାରୁ ୨୦୧୯ ଜାନୁୟାରୀ ୨୧ରେ ଭାରତୀୟ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ସମର୍ପଣ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ନାଗରିକ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ..

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ

୨୦୧୯ ବର୍ଷର ଶେଷ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ, ନକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର କରିବା ଅତି ସହଜ କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ସକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିବା ଦରକାର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଳି ନେତୃସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ସକାରାତ୍ମକତାର ବିଚାର ଦେବା ଅନେକ ଆଶା ଉଦ୍ରେକ କରାଏ। ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ ଋତୁରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ରଖିଥିବା ବିଚାରକୁ ନିଜ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରିପାରିଲେ ତାହା ସକାରାତ୍ମକତାର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିବ। ନିଜ ବିଚାରକୁ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାହିଟାପରା କରିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ବା ବିରୋ..

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ସାହୁ

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ଆଇସିଏସ୍‌ ଚାକିରି ଥିଲା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଫଳତା, ସେତେବେଳେ ସୁଭାଷ ବୋଷ ଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ, ଯିଏ ଆଇସିଏସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରି ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ପାଦରେ ଏଡ଼େଇ ଦେଇ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ସ୍ବଦେଶ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଦେଶମାତୃକାକୁ ସ୍ବାଧୀନ କରିବାର ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ। ସିଧାସଳଖ ବମ୍ବେରେ ମହାମତ୍ା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି (୨୦ଜୁଲାଇ ୧୯୨୧) ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେଲେ ଏବଂ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିବାହକୁ ନେଇ ରହିଛି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। ବିବାହ ବେଳେ କନ୍ୟା ଓ ବର ଅଗ୍ନିକୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ସାରା ଜୀବନ ଲାଗି ସାଥୀ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀମାଲୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ବିଭାଘର ବେଳେ ବର କନ୍ୟାକୁ କୋଳରେ ଧରି ଅଗ୍ନି ଚାରିପାଖରେ ସାତଥର ପ୍ରଦକ୍ଷିଣ କରିଥାଆନ୍ତି। ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ସମୟରେ ବିଘ୍ନ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ଆଜିର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ୨୦୧୪ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଆଦୌ ପୂରଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ସ୍ବରରେ ‘ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ବିକାଶ’ କଥା କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ଫଳ ଶୂନ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ତାଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଦେଶର ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଅସହିଷ୍ଣୁତା, ମିଛିମିଛିକା ଦେଶପ୍ରେମ ଓ ବିଭାଜନ ରାଜନୀତି ସାମାଜିକ ବାତାବରଣକୁ ଘୋର ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏକ ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଖାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ସୁଫଳ ଲୋକେ ପାଇପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ଜଣାଶୁଣା ଯେ, ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ କର୍ପୋରେଟ ପ୍ରୀତି ବଢ଼ିଛି..

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

ସହଦେବ ସାହୁ

ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା (ଏଫ୍‌ଏଓ) ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି ବିରୋଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗୋଷ୍ଠୀ (ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଆଲାଏନ୍ସ ଏଗେଁଷ୍ଟ ହଙ୍ଗର ଆଣ୍ଡ ମାଲନ୍ୟୁଟ୍ରିଶନ୍‌) କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଅଭୂତପୂର୍ବ ବିକାଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ୧୯୫୦-୫୧ରେ ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପତ୍ାଦନ ପରିମାଣ ୫ କୋଟି ଟନ୍‌ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୨୭ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ହୋଇଛି, ପ୍ରାୟ ୫ଗୁଣ। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି ୪ ଗୁଣ। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ-ଅଭାବୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଗଲାଣି। ତଥାପି ଭାରତରେ କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି କାରଣରୁ ଏକଚତୁର୍ଥାଂଶ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁ ନାହା..

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା

ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏଭଳି ଅଧୋଗତି ହୋଇଛି ଯେ, ପ୍ରାୟ ୬୦% ମାଧ୍ୟମିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦରଖାସ୍ତଟିଏ ଲେଖିବାକୁ ବା ସାଧାରଣ ହିସାବଟିଏ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଭାରତର ୭୫% ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଓ କାରିଗରି ଶିକ୍ଷାପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ନାତକ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ନିକଟ ଅତୀତରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାରା ଭାରତରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଛାତ୍ରସମାଜର ଆଜି ନୈତିକ ସ୍ଖଳନ ଘଟିଛି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଅବକ୍ଷୟ ହେଉଛି। ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଲୋପ ପାଉଛି। ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ ଚାକିରିସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ଅର୍ଥସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ସମାଜସେବା ପ୍ରଚାରସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଯଦି ସ୍ନାତକ ଓ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପିଅନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କାହିଁ କେଉଁ ଆଦିମ କାଳରୁ କୁକୁର ହେଉଛି ମଣିଷର ସାଥୀ। ଏହି ପ୍ରାଣୀ ମଣିଷର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଭୃତ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏପରି କି ମାଲିକର ଲୁଣ ଖାଇବାରୁ ତା’ର ଗୁଣ ଗାଏ। ମାଲିକର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ନିଜ ଜୀବନ ହାରିଦିଏ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଜୟପୁରରେ। ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ବାସ କରୁଥିବା ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ ଖେଳାଳି ସଞ୍ଜୀବ ଓହଲାନ୍‌ଙ୍କ ବାସଭବନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତଳ ମହଲାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ପୁଅ ଓ ଚାକରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ସଞ୍ଜୀବ..

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ସ।ଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ନିକଟତର ହେଉଛି, ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ସେତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ କୋଲକାତାରେ  ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାଲିର କଳେବର ଦେଖିଲେ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଥିବା ମନେହେଉଛି। 

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

 ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ସହର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏପରି କି ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପନ୍ଦରଟି ସହର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଚଉଦଟି ସହର ଅଛି। ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ହେଉଛି କାନପୁର। 

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ବାସିପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ଚିହ୍ନା ଲୋକଟିଏ, ଆପଣାର ମଣିଷଟିଏ ଆମକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ହତାଦର କରିବାର ଅନୁଭବ କଲେ ଆମେ ଏ ରୂଢିଟିର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାଉ! ଏଠାରେ ବାସିପାଣିକୁ ନିକୃଷ୍ଟ ଅର୍ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ନଚେତ୍‌ ଆମେ କହୁଥାନ୍ତେ- ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ସଜପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ନଚେତ୍‌ କହିଥାନ୍ତେ- କିରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ମଦପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ମାନେ ବାସିପାଣିଟି ପଚାରିବା ବା ବନ୍ଧୁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ।

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭଲ ପାଇବାର ହୃଦୟଟିଏ ଥିଲେ କେତେକ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ବୟସରେ ବି ଭଲପାଇ ବସନ୍ତି। ତେବେ ଭଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ଏକ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଥିଲେ।