ରାଜ୍ୟ |

ସିଏମ୍‌ସିର ୩୮ତମ କାଉନ୍‌ସିଲ ବୈଠକ: ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଉଠିଲା ମିଳିତ ସ୍ବର

ସିଏମ୍‌ସିର ୩୮ତମ କାଉନ୍‌ସିଲ ବୈଠକ: ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଉଠିଲା ମିଳିତ ସ୍ବର

କଟକ ଅଫିସ,୬।୧୨- କଟକ ମହାନଗର ନିଗମ (ସିଏମ୍‌ସି)ର ୩୮ତମ କାଉନ୍‌ସିଲ ବୈଠକ ଗୁୁରବାର ଚୌଧୁରୀ ବଜାରସ୍ଥିତ ବିଜୁ ଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବଠାରୁ ଏହି ବୈଠକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସରି ଆସୁଥିବାବେଳେ ଆଗକୁ ଆସୁଛି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ। ଏହାକୁ ନେଇ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭରୁ ବେଶ୍‌ ଗୁଞ୍ଜରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଭିତରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଉଠିଥିଲା ମିଳିତ ସ୍ବର। ଶାସକ ଓ ବିରୋଧୀ ଦଳର କର୍ପୋରେଟରମାନେ ଶୌଚାଳୟ, ରାଶନ କାର୍ଡ, ଏଲ୍‌ଇଡି ଲାଇଟ୍‌, ଜାଇକା ପ୍ରକଳ୍ପ ଆଦି ବିଷୟରେ ବହୁ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ବିଶେଷକରି ଅଧପନ୍ତରିଆ ରହିଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ଏସବୁର ଲମ୍ବା ତାଲିକା ମେୟର ଓ କମିଶନରଙ୍କ ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ବହୁ ସମୟ ଧରି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ବେଆଇନ ହୋର୍ଡିଂକୁ ନେଇ ଅଳ୍ପ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଗରମାଗରମ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ସିଏମ୍‌ସି ଲାଇସେନ୍ସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଓ ହୋର୍ଡିଂ ଏଜେନ୍ସି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭିତିରି ବୁଝାମଣା ଯୋଗୁ ସହରସାରା ବେଆଇନ ହୋର୍ଡିଂ ଲାଗୁଛି। ଏବାବଦରେ ସିଏମ୍‌ସି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ବ ହରାଉଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ କର୍ପୋରେଟରମାନେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ମେୟର ମିନାକ୍ଷୀ ବେହେରା ଅଭିଯୋଗକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ସହ କହିଲେ, ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ବେଆଇନ ହୋର୍ଡିଂକୁ ସିଏମ୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯିବ।  ନିୟମ ଖିଲାପକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ହୋର୍ଡିଂ ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ତେବେ ଏହି ଆଲୋଚନା ଭିତରେ ଡେପୁଟି ମେୟର ଅଜୟ ବାରିକଙ୍କ ବଣଭୋଜି ପ୍ରସ୍ତାବ ବୈଠକକୁ ରୋଚକ ମୋଡ଼ ଦେଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହୋଇ ଆସିଲାଣି, ତେଣୁ ସମସ୍ତେ ମିଶି ବଣଭୋଜି କରିବା ସହ ଗ୍ରୁପ ଫଟୋ ସେଶନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସରିବାଟା ଚିନ୍ତା ନୁହେଁ, ବରଂ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ଆସନ୍ତା ନିର୍ବାଚନରେ ପୁଣି ଭୋଟ ମାଗିବାକୁ ଗଲେ ଲୋକେ କିପରି ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖିବେ ବୋଲି ବହୁ କର୍ପୋରେଟରଙ୍କୁ ଚିନ୍ତା ଘାରିଥିବା କର୍ପୋରେଟର ଗିରିବାଳା ବେହେରା କହିଥିଲେ। ଏହି ବୈଠକରେ ଆଉ ଏକ ଭିନ୍ନ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ପୂର୍ବର ବୈଠକରେ ସବୁବେଳେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଥିବା ବିଜେଡି କର୍ପୋରେଟର

ରମଜାନ ଖାନ୍‌ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ କର୍ପୋରେଟର ଅରୁଣ ସେଠୀ ଏଥର ସମସ୍ୟା ଓ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ଏକାଠି ସ୍ବର ଉଠାଇଥିଲେ। 

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ହୋଲି...କାଲି ଆଉ ଆଜି

ହୋଲି...କାଲି ଆଉ ଆଜି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧।୩(ବ୍ୟୁରୋ)-ରଙ୍ଗଖେଳରେ କେବଳ ଆଉ ସୀମିତ ହୋଇ ରହିନି ଭାଇଚାରାର ପର୍ବ ହୋଲି। ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଏହି ପବିତ୍ର ଉତ୍ସବ ଏବେ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ହେଉଛି। ଅତୀତର ହୋଲି ଓ ବର୍ତ୍ତମାନର ହୋଲି ମଧ୍ୟରେ ଆସିଛି ଅନେକ ତଫାତ୍‌। 

୯ ମାସ ହେଲା ଅନ୍ଧାରରେ ପେଣ୍ଡ୍ରାବନ୍ଦବାସିନ୍ଦା:  ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେଲେ;  ବିଜୁଳୀ ନ ହେଲେ ଭୋଟ ଦେବୁନାହିଁ

୯ ମାସ ହେଲା ଅନ୍ଧାରରେ ପେଣ୍ଡ୍ରାବନ୍ଦବାସିନ୍ଦା: ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଫେରାଦ ହେଲେ; ବିଜୁଳୀ ନ ହେଲେ ଭୋଟ ଦେବୁନାହିଁ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୨୧ା୩: ସରକାର ଲୋୟର ଇନ୍ଦ୍ର ଜଳ ସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରି ଜିଲା ତଥା ପଡୋଶୀ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାବାସୀଙ୍କୁ ଜଳ ସେଚନର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଯୋଜନା କଲେ। 

ରାସ୍ତା କାମ ନିମ୍ନମାନର: ବଢ଼ୁଛି ପ୍ରଦୂଷଣ

ରାସ୍ତା କାମ ନିମ୍ନମାନର: ବଢ଼ୁଛି ପ୍ରଦୂଷଣ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୦ା୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୫୨୦ର ରିମୁଳିଠାରୁ କୋଇଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାରିଲେନ୍‌ ରାସ୍ତା କାମ ଚାଲୁ ରହିଛି। ଏହି କାମ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଟେଣ୍ଡର ହୋଇଥିଲା।

‘ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ’

‘ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ’

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୦ା୩ (ସ୍ବ.ପ୍ର.): ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ବାଂଶପାଳ ବ୍ଲକର କେନ୍ଦୁଘାଟି ଓ କାଶିଆ ଗ୍ରାମର ଲୋକମାନେ ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେଲେ ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବା ସହ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ନେତାଙ୍କୁ ଗ୍ରାମରେ ପୂରାଇ ଦେବେନାହିଁ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ମଣ୍ଡିରେ କିଣା ହେଉନି ଧାନ: ରାସ୍ତାରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ୫ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତିବାଦ

ମଣ୍ଡିରେ କିଣା ହେଉନି ଧାନ: ରାସ୍ତାରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ୫ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତିବାଦ

କପ୍ତିପଦା,୨୦ା୩ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ମଣ୍ଡି ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଖୋଲୁନି। ଖୋଲିଲେ ବି ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ କିଣାଯାଉନି। ମିଲର ଏବଂ ପ୍ରଶାସନର ଭିତିରି ସମ୍ପର୍କ ହେତୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ କିଣାଯାଉନି ।

ସମିତିରେ ପଡ଼ିରହିଛି ଧାନବସ୍ତା: ପ୍ରତିବାଦରେ ତାଲା ପକାଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାରଣା

ସମିତିରେ ପଡ଼ିରହିଛି ଧାନବସ୍ତା: ପ୍ରତିବାଦରେ ତାଲା ପକାଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଧାରଣା

ତିହିଡ଼ି, ୨୦।୩ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ତିହିଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୟା ପଞ୍ଚାୟତ ନିଶ୍ଚିନ୍ତପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ୧ ହଜାର ବସ୍ତା ଧାନ ପଡ଼ିରହିଛି। ମିଲର ଧାନ ଉଠାଉ ନ ଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି।

ଅସାବଧାନତାରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଅସାବଧାନତାରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବଳଙ୍ଗା,୨୦।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଳଙ୍ଗା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଇଁଶଶାସନ ପଞ୍ଚାୟତ ଭଗବତୀପୁର ଗ୍ରାମର ଶରତ କୁମାର ରଥ (ଟୁଟୁ) ୫୨ ବର୍ଷ ଧାନକଳ ଚଳାଉ ଥିବାବେଳେ  ଅସାବଧାନତା ବଶତଃ କଳ ଫିତାରେ ହାତ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ପଶିଯାଇଥିଲା।

ଜେସିବି ମେଶିନ ପୋଡ଼ିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ଜେସିବି ମେଶିନ ପୋଡ଼ିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ବାଲିଅନ୍ତା,୨୦।୩(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):  ବାଲିଅନ୍ତା ଥାନା ଅଧୀନ ବେଣୁପୁର ମୌଜା ବିଲଗହୀରରେ ମାଟି ଖୋଳା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବା ଏକ ଜେସିବି ମେଶିନକୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ନିଆଁ ଲଗାଇ ପୋଡ଼ି ଦେଇଛନ୍ତି। 

ବୌଦ୍ଧରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ବୌଦ୍ଧରେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ବୌଦ୍ଧ,୨୦।୩(ସ୍ବ.ପ୍ର): ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଟିକେଟ ବଣ୍ଟନ ନେଇ କସରତ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ବୌଦ୍ଧରେ କଂଗ୍ରେସର ଟିକେଟ ବଣ୍ଟନ ନେଇ କର୍ମୀ ଓ ନେତାଙ୍କ ଅସନ୍ତେ।ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । 

ବିଜେଡିରୁ ଇସ୍ତଫା, ହାତ ଧରିପାରନ୍ତି ପ୍ରଶାନ୍ତ

ବିଜେଡିରୁ ଇସ୍ତଫା, ହାତ ଧରିପାରନ୍ତି ପ୍ରଶାନ୍ତ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୦।୩: ରଘୁନାଥପାଲି ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ପାଇଁ ବିଜେଡି ଟିକେଟ ଆଶାୟୀ ଯୁବନେତା ପ୍ରଶାନ୍ତ ସେଠୀ ବୁଧବାର ଦଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। 

କଳାପଥର ଡାକ ପିଅନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ

କଳାପଥର ଡାକ ପିଅନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା: ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ

ସୋନପୁର,୨୦।୩(ନି.ପ୍ର.): ସୋନପୁର ଥାନା ଏସ୍‌ କଳାପଥର ଡାକ ପିଅନ ଶତୃଘ୍ନ ଷାଣ୍ଢ(୫୫)ଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଭୋର ସମୟରେ କେହି ନିର୍ମମ ଭାବେ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ।   ନିକଟସ୍ଥ ଅର୍ଜୁନପୁର ଜଙ୍ଗଲରୁ ତାଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି । 

ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଭ୍ରୂଣ: ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ ପକାଇ ଚାଲିଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଭ୍ରୂଣ: ୧୦୮ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ ପକାଇ ଚାଲିଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ଲୋଇସିଂହା,୨୦।୩(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ଏକ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା