ଖେଳ |

ସମ୍ମାନ ବଞ୍ଚାଇଲେ ପୂଜାରା

ସମ୍ମାନ ବଞ୍ଚାଇଲେ ପୂଜାରା

ଆଡିଲେଡ, ୬।୧୨- ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟରେ ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା ଭାରତୀୟ ଦଳର ସମ୍ମାନ ବଞ୍ଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଟସ୍‌ ଜିତି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳ ମାତ୍ର ୮୬ ରନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ (୨), ମୁରଲି ବିଜୟ (୧୧), ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି (୩), ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେ (୧୩) ଓ ରୋହିତ ଶର୍ମା (୩୭)ଙ୍କ ଉଇକେଟ ହରାଇ ଥିଲା। ଏଭଳି ସଙ୍କଟଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟେଷ୍ଟ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ପୂଜାରା ତ୍ରାଣକର୍ତ୍ତା ସାଜିଥିଲେ। ସେ ଦଳର ନିମ୍ନକ୍ରମର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ସହ ମିଶି ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍କୋର ଛିଡ଼ା କରିବାରେ ସହାୟତା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଉଇକେଟକିପର ରିଶଭ ପନ୍ତ(୨୫)ଙ୍କ ସହ ମିଶି ୪୧ ଓ ପରେ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ୱିନ (୨୫) ସହାୟତାରେ ଦଳୀୟ ସ୍କୋରକୁ ୧୮୯ ରନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ଏକାକୀ ଦଳୀୟ ସ୍କୋରକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇ ଥିଲେ। ପୂଜାରା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍କୋର ୯୦ ରନ୍‌ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପେସର ଜୋଶ ହାଜେଲଉଡଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ସେ  ଛକା ଓ ଚୌକା ମାରି ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ଦଳୀୟ ସ୍କୋର ୨୫୦ ଥିବାବେଳେ ପୂଜାରା ୧୨୩ ରନ୍‌ କରି ରନ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ। ଦଳର ସେ ୯ମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ଭାବେ ସେ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ। ପୂଜାରାଙ୍କ ଇନିଂସରେ ୭ ଚୌକା ଓ ୨ ଛକା ସାମିଲ ଥିଲା। ତାଙ୍କ ଉଇକେଟ ପଡ଼ିବା ସହ ଅମ୍ପାୟର ଷ୍ଟମ୍ପ ଅପସାରଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ମହମ୍ମଦ ଶାମି ୬ ରନ୍‌ କରି ଅପରାଜିତ ରହିଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ ମିଚେଲ ଷ୍ଟାର୍କ, ହାଜେଲଉଡ, ପାଟ କୁମିନ୍ସ ଓ ନାଥାନ ଲିଓନ ୨ ଲେଖାଏ ଉଇକେଟ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଖେଳ |

ରେକର୍ଡ ନିକଟରେ ହିଟ୍‌ ମ୍ୟାନ

ରେକର୍ଡ ନିକଟରେ ହିଟ୍‌ ମ୍ୟାନ

ବିଶାଖପାଟଣା,୨୩।୨- ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ‘ହିଟ୍‌ ମ୍ୟାନ’ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଓପନର ରୋହିତ ଶର୍ମା ଟି୨୦ ଫର୍ମାଟରେ ଏକ ରେକର୍ଡ ନିକଟରେ ରହିଛନ୍ତି। 

ସାଇ-ରାଇଜିଂ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଡ୍ର

ସାଇ-ରାଇଜିଂ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ମ୍ୟାଚ ଡ୍ର

କଟକ ଅଫିସ, ୨୩ା୨- ବିଡ଼ାନାସୀ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଶୁକ୍ରବାର ଫାଓ ମହିଳା ଲିଗର ସାଇ ଓ ରାଇଜିଂ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚ୍‌ ଡ୍ର ରହିଛି । ସାଇ ପକ୍ଷରୁ ନିକିତା ବିଶି ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧର ୨୮ତମ ମିନିଟରେ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । 

ଜୟଦୀପଙ୍କ ପରଲୋକ

ଜୟଦୀପଙ୍କ ପରଲୋକ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୩ା୨- ଓଡ଼ିଶାର ପୂର୍ବତନ ଜାତୀୟ ଫୁଟବଲ ଖେଳାଳି ଜୟଦୀପ ବୋଷଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ପରଲୋକ ଘଟିଛି । ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୬୧ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । କିଛି ଦିନ ହେବ ତାଙ୍କ ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା ବେଳେ ଶୁକ୍ରବାର ସେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ଜୟଦୀପ ଓଡ଼ିଶା ପକ୍ଷରୁ ସନ୍ତୋଷ ଟ୍ରଫିରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଘର କଟକର ଚୌଧୁରୀବଜାର ଅଞ୍ଚଳରେ ।

ଜାତୀୟ ଜୁନିୟର ହକି: କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଗାଙ୍ଗପୁର

ଜାତୀୟ ଜୁନିୟର ହକି: କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଗାଙ୍ଗପୁର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)-ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଔରଙ୍ଗାବାଦଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଜାତୀୟ ଜୁନିୟର ହକି (ଡିଭିଜନ-ଏ) ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚରେ ହକି ଗାଙ୍ଗପୁର ଓଡ଼ିଶା ୧-୦ ଗୋଲରେ କର୍ନାଟକୁ ହରାଇ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। 

ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ବଧିର ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ : ଓଡ଼ିଶାର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ

ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ବଧିର ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ : ଓଡ଼ିଶାର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)-ଓଡ଼ିଶା ବଧିର କ୍ରୀଡ଼ା ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଖଣିଜ ଏବଂ ବସ୍ତୁ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ(ଆଇଏମ୍‌ଟି) ଖେଳ ପଡ଼ିଆରେ ୩ୟ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ବଧିର ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଆଇଏମଟିର ସହ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ଏସ.କେ. ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ଓଡ଼ିଶା ଓ ବିହାର ଖେଳାଳିଙ୍କ ସର କରମର୍ଦ୍ଦନ କରିଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶା ଓ ବିହାର ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଆସାମ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଦି ୫ ରାଜ୍ୟ ଦଳ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି। 

ଗୁରୁକୁଳ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଟେନିସ: ଅଂଶୁ ଚାମ୍ପିୟନ

ଗୁରୁକୁଳ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଟେନିସ: ଅଂଶୁ ଚାମ୍ପିୟନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)-ମେଣ୍ଢାଶାଳସ୍ଥିତ ଗୁରୁକୁଳ ରିସର୍ଟ ଟେନିସ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏଆଇଟିଏ-ଓଟିଏ ପୁରୁଷ ୫୦କେ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଟେନିସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର  ଅଂଶୁକୁମାର ଭୂୟାଁ। 

ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ମ୍ୟାଚ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନି, ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡ଼ାଯିବ : ବିନୋଦ ରାୟ

ପାକିସ୍ତାନ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ମ୍ୟାଚ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇନି, ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡ଼ାଯିବ : ବିନୋଦ ରାୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୩ା୨ (ପି.ଟି.)-ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷ  ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ମୁକାବିଲା ଉପରେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ନେବା ଲାଗି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପ୍ରଶାସକ କମିଟି (ସିଓଏ) ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥିର କରିଛି। 

ପ୍ରୋ-ଭଲିବଲ୍‌ ଲିଗ୍‌: ଚେନ୍ନାଇ ସ୍ପାର୍ଟାନ୍ସକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଟାଇଟଲ

ପ୍ରୋ-ଭଲିବଲ୍‌ ଲିଗ୍‌: ଚେନ୍ନାଇ ସ୍ପାର୍ଟାନ୍ସକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଟାଇଟଲ

ଚେନ୍ନାଇ, ୨୩ା୨ (ପି.ଟି.)- ଚେନ୍ନାଇ ସ୍ପାର୍ଟାନ୍ସ ପ୍ରୋ-ଭଲିବଲ୍‌ର ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ସଂସ୍କରଣ ଟାଇଟଲ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି।  ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଫାଇନାଲରେ ଦଳ ୩-୦ (୧୫-୧୧, ୧୫-୧୨, ୧୬-୧୪) କାଲିକଟ୍‌ ହିରୋଜକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଲିଗ୍‌ର ଟପ୍‌ ସ୍କୋରର ଏବଂ ବେଷ୍ଟଠ ସ୍ପାଇକର ରୁଡି ଭେରହୋଫ୍‌ ପୁନର୍ବାର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ବିଜୟୀ ଦଳ ପାଇଁ ସେ ୧୩ ପଏଣ୍ଟ (୧୧ ସ୍ପାଇକ୍ସ ଓ ୨ ବ୍ଲକ୍ସ) ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। 

ମହିଳା କ୍ରିକେଟ: ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ଭାରତ ବିଜୟୀ

ମହିଳା କ୍ରିକେଟ: ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆରେ ଭାରତ ବିଜୟୀ

ମୁମ୍ବାଇ, ୨୩ା୨ (ପି.ଟି.)- ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା   ଦଳ ୬୬ ରନରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଛି। ଏଥିସହିତ ଦଳ ୩ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୧-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଲାଭ କରିଛି। ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଭାରତ ୪୯.୪ ଓଭରରେ ୨୦୨ ରନ କରି ଅଲଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଘରୋଇ ଦଳ ପରେ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ୧୩୬ ରନରେ ଅଲ୍‌ ଆଉଟ କରିଦେଇଥିଲା। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ସଫଳ ବୋଲର ଭାବେ ଏକତା ବିସ୍ତ୍‌ ୪ଟି ଉଇକେଟ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିବାବେଳେ ଏସ. ପାଣ୍ଡେ ଓ ଡିଭି ଶର୍ମା ଦୁଇଟି ଲେଖାଏଁ ଉଇକେଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

କ୍ରୀଡ଼ା ବିଭାଗର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶା କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବସେବା ବିଭାଗର ସବୁ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଏଥର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ତଥା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଶୁକ୍ରବାର ବିଭାଗର ଓ୍ବେବ୍‌ ଅଟୋମେଶନ ସର୍ଭିସ୍‌ ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ ସଂଚାଳନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ସରକାରଙ୍କର ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଭାଗର ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌କରଣ ହୋଇଛି। କ୍ରୀଡ଼ା ଓ ଯୁବସେବା ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାରଥି ବେହେରା ଏ ନେଇ ପୋର୍ଟାଲ ଲଞ୍ଚ୍‌ କରିଛନ୍ତି। 

ଆଇଓସିକୁ ଏନ୍‌ଆରଏଆଇର ଧନ୍ୟବାଦ

ଆଇଓସିକୁ ଏନ୍‌ଆରଏଆଇର ଧନ୍ୟବାଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,  ୨୩।୨ (ପି.ଟି.)-  ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଶୁଟିଂ ଫେଡେରେଶନ (ଆଇଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏଫ୍‌) ୧୬ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ କୋଟାକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଆର୍ନ୍ତଜାତିକ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ କମିଟି (ଆଇଓସି) ଏହାକୁ ୨କୁ କମାଇଛି। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜନ ହେବାକୁ ଥିବା ଶୁଟିଂ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରୁ କେବଳ ପୁରୁଷ ୨୫ ମିଟର ରାପିଡ ଫାୟାର ପିସ୍ତଲ ଇଭେଣ୍ଟରୁ ଅଲିମ୍ପିକ କ୍ୱାଲିଫିକେଶନ ଷ୍ଟାଟସ୍‌କୁ କାଢ଼ି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲ ଆଇଓସି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି।

ଆଇଓସି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ବାଗତ

ଆଇଓସି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ବାଗତ

କରାଚୀ,୨୩।୨(ପି.ଟି.)- ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ କମିଟି (ଆଇଓସି) ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନ୍ୟାଶନାଲ ଅଲିମ୍ପିକ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ୍‌ ପାକିସ୍ତାନ (ପିଓଏ) ସ୍ବାଗତ କରିଛି। ୨୫ ମିଟର ରାପିଡ ଫାୟାର ପିସ୍ତଲ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଅଲିମ୍ପିକ କୋଟା ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ଆଇଓସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ଏହା ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ପିଓଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଆରିଫ ହାସନ କହିଛନ୍ତି। ଆମର ଦୁଇ ଶୁଟର ଏହି ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଆମ ଶୁଟରଙ୍କୁ  ଭିଜା ନ ମିଳିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଇଓସିକୁ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଅବଗତ କରାଇବା ଅପେକ୍ଷା ଆମ ପାଖରେ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।