ବାଣିଜ୍ୟ |

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ମୁଦ୍ରାନୀତି ସମୀକ୍ଷା, ସୁଧ ହାର ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ,୭.୪% ରହିବ ଜିଡିପି

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ମୁଦ୍ରାନୀତି ସମୀକ୍ଷା, ସୁଧ ହାର ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ,୭.୪% ରହିବ ଜିଡିପି

ମୁମ୍ବାଇ,୬-୧୨:  ଯାହା ଆଶାକରାଯାଉଥିଲା, ଠିକ୍‌ ତାହାହିଁ ହେଲା। ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ୬ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ମୁଦ୍ରା କମିଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ରେପୋ ରେଟକୁ ୬.୫%ରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରଖିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ଗଭର୍ନର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏଠାରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଅର୍ଥ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁଧ ହାର ବଢ଼ିବା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ। ତେବେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦେଶର ଜିଡିପି ହାର ୭.୪% ରହିବ ବୋଲି କମିଟି ଅନୁମାନ କରିଛି। ସେହିପରି ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ୬ ମାସ(ଅକ୍ଟୋବର-ମାର୍ଚ୍ଚ)ରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୨.୭ରୁ ୩.୨% ରହିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷର ୫ମ ମୁଦ୍ରା ନୀତି ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ କମିଟି ରିଭର୍ସ ରେପୋ ରେଟ ୬.୨୫% ଓ ସିଆର୍‌ଆର୍‌ ୬.୭୫%ରେ କାଏମ ରଖିଛନ୍ତି। 

୬ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ମୁଦ୍ରା ନୀତି କମିଟିର ୩ ଦିନିଆ ବୈଠକ ଶେଷରେ ଆର୍‌ବିଆଇର ମୁଦ୍ରା ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରି ଗଭର୍ନର ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ୬ ମାସରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୭.୨%ରୁ ୭.୩% ରହିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ସେହିପରି ୨୦୧୯-୨୦ର ପ୍ରଥମ ୬ ମାସ(ଏପ୍ରିଲ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର)ରେ ଏହା ୦.୧%ର ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୭.୫% ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ ବୋଲି କମିଟି ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିବା ସେ କହିବାକୁ ପଛାଇ ନାହାନ୍ତି।

ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି

ଚଳିତ ମାସ ୩ରୁ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ବୈଠକ ଶେଷରେ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥିଲେ ହେଁ ଏହା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆହୁରି ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ୬ ମାସ ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଅନୁମାନକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇ ୨.୭ରୁ ୩.୨% କରାଯାଇଛି। ଏଥିପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବର ମୁଦ୍ରା ନୀତିରେ ଏହା ୩.୯ରୁ ୪.୫% ରହିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ମୁଦ୍ରା ନୀତି ସମୀକ୍ଷା ବେଳେ ଯେଉଁସବୁ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ସେଥିରୁ ଅଧିକାଂଶ ଟଳି ଯାଇଛି ବୋଲି ଗଭର୍ନର ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତିି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅନିଶ୍ଚିତତା ଅଛି, ଯାହାର ପ୍ରଭାବରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର କହିବାନୁଯାୟୀ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଅସାମାନ୍ୟ ରୂପରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ଯାହାକି ଅଚାନକ ବଢ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଜୁଲାଇରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଫସଲର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ(ଏମ୍‌ଏସ୍‌ପି) ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଉପରେ ଏହାର ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇ ନାହିଁ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଗକୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ନଜର ରହିବ। ଏବେ ଅଶୋଧିତ ତେଲ ଦର କମିଛି ସତ, ଆଗକୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଏହା ବଢ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଏଡ଼ାଇ ହେବ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖିଲେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବଢ଼ିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଟାଳି ହେବନି ବୋଲି ଉର୍ଜିତ କହିଛନ୍ତି।  ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ୬ ମାସରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୩.୮ରୁ ୪.୨% ରହିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍‌ଶନ ଲାଗି ଅମ୍ବୁଡ୍‌ସମ୍ୟାନ

ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଲାଗି ଏକ ଆଇନଗତ ସଂସ୍ଥା ଗଠନ କରିବାକୁ କମିଟି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଡିଜିଟାଲ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍‌ଶନ ଲାଗି ଜଣେ ଅମ୍ବୁଡ୍‌ସମ୍ୟାନ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ଲାଗି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ଶେଷରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯିବ।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୈଠକ ଫେବୃଆରୀ ୫ରେ

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦ୍ୱିମାସିକ ମୁଦ୍ରା ନୀତି ବୈଠକ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବୃୟାରୀ ୫ରୁ ବସିବ। ଏହା ୫ରୁ ୭ ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବ ବୋଲି ଗଭର୍ନର ପଟେଲ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଆର୍‌ବିଆଇର ନୂଆ ଗଭର୍ନର

ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଆର୍‌ବିଆଇର ନୂଆ ଗଭର୍ନର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧-୧୨: ସମସ୍ତ କଳ୍ପନାର ଅନ୍ତ ଘଟାଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ନୂଆ ଗଭର୍ନରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ଇସ୍ତଫା ଦେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ନୂଆ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। 

ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ: ମାଲ୍ୟା

ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ: ମାଲ୍ୟା

ଲଣ୍ଡନ,୧୧-୧୨:  ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରିବା ଲାଗି ଲଣ୍ଡନର ଓ୍ବେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର କୋର୍ଟ ସୋମବାର ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ମାଲ୍ୟା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। 

ଆସ୍ଥାନାକୁ ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟଙ୍କ କ୍ଲିନଚିଟ୍‌

ଆସ୍ଥାନାକୁ ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟଙ୍କ କ୍ଲିନଚିଟ୍‌

ଲଣ୍ଡନ,୧୦-୧୨:  ପଳାତକ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟା ମାମଲାରେ ଭାରତର ବିଜୟ ହୋଇଛି। ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟ କ୍ଲିନଚିଟ୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଚାରପତି ଇମା ଅର୍ବୁଥନଟ୍‌ ତାଙ୍କ ରାୟରେ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱନାଥନ ହୋଇପାରନ୍ତି ଆରବିଆଇର ଅନ୍ତରୀଣ ଗଭର୍ନର

ବିଶ୍ୱନାଥନ ହୋଇପାରନ୍ତି ଆରବିଆଇର ଅନ୍ତରୀଣ ଗଭର୍ନର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧-୧୨:  ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଡେପୁଟି ଗଭର୍ନର ଏନ.ଏସ.ବିଶ୍ୱନାଥନଙ୍କୁ ଅନ୍ତରୀଣ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିପାରନ୍ତି। 

ଉର୍ଜିତଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ: ରାଜନ

ଉର୍ଜିତଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ: ରାଜନ

ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ପଦରୁ ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଖବର ପାଇବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବସୂରୀ ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ନର ରଘୁରାମ ରାଜନ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଲାଗି ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ରାହୁଲଙ୍କ ସମାଲୋଚନା

ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ସରକାରଙ୍କୁ ରାହୁଲଙ୍କ ସମାଲୋଚନା

ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଆର୍‌ବିଆଇର ସ୍ବାୟତ୍ତତା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଉର୍ଜିତ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ। 

ଉର୍ଜିତଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା

ଉର୍ଜିତଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା

ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ପଦରୁ ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ସୋମବାର ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ତାଙ୍କ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଡକ୍ଟର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ଜଣେ ଉଚ୍ଚକୋଟିର ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ। 

ବିବାଦ ଯୋଗୁ ପଦ ଛାଡ଼ିଲେ ଉର୍ଜିତ

ବିବାଦ ଯୋଗୁ ପଦ ଛାଡ଼ିଲେ ଉର୍ଜିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧-୧୨:  ଗତ ୨ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ଭିତରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ସୋମବାର ତତ୍କାଳ ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି କହୁଥିଲେ ହେଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆର୍‌ବିଆଇର ଉପୁଜିଥିବା ବିବାଦର ଚାପ ସେ ଆଉ ସହିପାରି ନ ଥିଲେ।

ଏନ୍‌ପିଏସ୍‌ରେ ୬୦% ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ଟିକସମୁକ୍ତ

ଏନ୍‌ପିଏସ୍‌ରେ ୬୦% ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ଟିକସମୁକ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧-୧୨:  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନ୍ୟାଶନାଲ ପେନସନ ସ୍କିମ୍‌ରେ କର୍ମଚାରୀ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟଙ୍କା କାଢ଼ିଲେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିକସମୁକ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଏଠାରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ରେ ସ୍ବାକ୍ଷର କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ

୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ରେ ସ୍ବାକ୍ଷର କରିବାରେ ପ୍ରଥମ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ

 ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜାରି କରିଥିବା ୨୦୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ତାଙ୍କର ସ୍ବାକ୍ଷର ରହିଛି। 

ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ

ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୧-୧୨:  ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ମତଭେଦ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ସୋମବାର ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣ ଯୋଗୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ବୋଲି ଉର୍ଜିତ ନିଜ ଇସ୍ତଫାପତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। 

ପ୍ରମୋଟରଙ୍କ ଅଂଶଧନ ହ୍ରାସ;ଆର୍‌ବିଆଇ ବିରୋଧରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଗଲା କୋଟାକ ମହିନ୍ଦ୍ରା

ପ୍ରମୋଟରଙ୍କ ଅଂଶଧନ ହ୍ରାସ;ଆର୍‌ବିଆଇ ବିରୋଧରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଗଲା କୋଟାକ ମହିନ୍ଦ୍ରା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧-୧୨:  ପ୍ରମୋଟରଙ୍କ ଅଂଶଧନ ହ୍ରାସ କରିବା ନେଇ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ବିରୋଧରେ କୋଟାକ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା ଦାଏର କରିଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରମୋଟର ତଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଉଦୟ କୋଟାକ ଅଗଷ୍ଟରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରିଫରେନ୍ସିଆଲ ଶେୟାର ଅଂଶକୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୯.୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି।