ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା
ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଭକ୍ତ। ପ୍ରାଥମିକ, ମାଧ୍ୟମିକ ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା। ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ହିଁ ମୂଳଦୁଆ। ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଦୃଢ ହେଲେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ଦୃଢ ହେବ ଓ ସେଇପରି କଲେଜ ଶିକ୍ଷାର ମାନ, ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷାର ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ଆମ ଦେଶର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଶିକ୍ଷା ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଓ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ୬ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ସମସ୍ତେ ଅନୂ୍ୟନ ଆଠବର୍ଷ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ। ସମସ୍ତେ ପ୍ରାଇମେରୀ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରି କିଛିବର୍ଷ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବେ। ମୋଟାମୋଟି ଭାବରେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରାୟତଃ ମାଇନର ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ପାଇବେ। ଭାରତ ଭଳି ଏକ ଜନବହୁଳ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଗୁଣାତ୍ମକ ନ ହୋଇ ପରିମାଣାତ୍ମକ ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ। ତାହାର ପ୍ରଭାବ ମାଧ୍ୟମିକ ଓ ଉଚ୍ଚତର ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରତୀୟମାନ। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଆମର ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍‌ ସାଇନ୍ସ ଓ ଆଇଆଇଟି ଭଳି ଉଚ୍ଚମାନର ଅନୁଷ୍ଠାନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୃଥିବୀର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨୦୦ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରେ ଏମାନେ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳତଃ ଉଚ୍ଚ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ବହୁ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ବିଦେଶ ଗମନ କରୁଛନ୍ତି। ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଜଗତର ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ଦେଶର ବହୁ ଅର୍ଥ, ଏଇ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ବିଦେଶ ପଢାରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ଆମେରିକାର ଅନେକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରମାନେ ଏକ ଭଲ ଆୟର ମାଧ୍ୟମ। ଆମ ଓଡିଶାରେ ରାଉରକେଲାର ଏନ୍‌ଆଇଟି ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଏକ୍ସଆଇଏମ୍‌ବି ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିପାରିନାହିଁ। ହୁଏତଃ ଆଉ କିଛିବର୍ଷ ପରେ, ଆଇଆଇଟି ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ନିଖିଳଭାରତ ଆୟୁର୍ବିିଜ୍ଞାନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇପାରେ। ପୁରୁଣା ନାମକରା ଅନୁଷ୍ଠାନ ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ମେଡିକାଲ କଲେଜରୁ କର୍ପୂର ଉଡି କନା ପଡିରହିଛି। ସେମାନଙ୍କର ଆଉ ପୂର୍ବଭଳି ଖ୍ୟାତି ନାହିଁ। ପରିମାଣାତ୍ମକ ହେଉ ପଛେ, ଦେଶରେ ସାର୍ବଜନୀନ ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରୟୋଜନ ଅଛି। ଦେଶରେ ସାବାଳକ ଭୋଟପ୍ରଥା ହେତୁ ଶାସକବର୍ଗଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଜନତା ଭୋଟ ବଳରେ ଚୟନ କରୁଛି। ଯିଏ ଚୟନକାରୀ, ସେ ଶିକ୍ଷିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଦ୍ୱିତୀୟରେ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଅମର୍ତ୍ତ୍ୟ ସେନଙ୍କ ମତରେ ଯେଉଁ ଦେଶରେ ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀ ଶିକ୍ଷିତ ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବାନ ହୁଅନ୍ତି, ସେ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦନ ଶକ୍ତି ସେତେ ଅଧିକ। ସେଥିପାଇଁ ଶ୍ରମିକ ଓ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ ହେବାକୁ ହେବ। ଅବଶ୍ୟ ଶିକ୍ଷିତ ଓ ସାକ୍ଷର ଏକା କଥା ନୁହେଁ। ସାକ୍ଷରତା ଏକ ସୀମିତ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ। ସାମ୍ବିଧାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଶିକ୍ଷା ରାଜ୍ୟର ଦାୟିତ୍ୱ ଓ ଅଧିକାର ପରିସରଭୁକ୍ତ ହେଲେ ମଧ୍ୟ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଓ ୟୁଜିସି ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ଅନେକ ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସର୍ବଭାରତୀୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡିଶାରେ କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏକ ଆଇଆଇଟି, ଏକ ଆଇଆଇଏମ୍‌, ଏକ ନାଇଜର, ଏକ ଆଇଜର ଓ ଏକ ଜାତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସମେତ ଆହୁରି ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅଛି। ଫ୍ୟାଶନ, ଦୂରସଞ୍ଚାର, Information Technology ଆଦିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଷ୍ଠାନମାନ ଅଛି। ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କର ଦଶୋଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି ଏବଂ ଓଡିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନିମନ୍ତେ ଆଇନ ପାରିତ ହୋଇଛି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ କେତୋଟି ବେସରକାରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି ଓ ନିକଟ ଅତୀତରେ କିମ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଆଇଆଇଟି, ଆଇଆଇଏମ୍‌ ଓ AIMS ସବୁ ଅଲ୍ପଦିନ ହେଲା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଓ ଅଳ୍ପକାଳ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ନିଜ ନିଜର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବେ ବୋଲି ଆଶା। ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କର ଦଶୋଟି ଯାକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ୍‌ ୟୁଜିସି ଗ୍ରାଣ୍ଟ ଉପରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସଂଗତି ଉତ୍ସାହଜନକ ନୁହେଁ ଓ ସବୁ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଏଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କର ଗବେଷଣାଲବ୍ଧ ଜ୍ଞାନରେ ଅଧିକ ମୌଳିକତା ଆବଶ୍ୟକ ଓ ଏହା ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିପାରିଲେ ଶୁଭଦାୟକ ହେବ। ଏଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କରେ ମଝିରେ ମଝିରେ ଧର୍ମଘଟ, ପାଠ ବନ୍ଦ, ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୁଏ। ବିଶେଷତଃ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଏହାର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଅଧିକ। ନିର୍ବାଚନ ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଭିତ୍ତିରେ ହେଉଥିବାରୁ ଏସବୁ ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଛି। କଲେଜ ସବୁ ଗୋଳମାଳ ହେତୁ ବନ୍ଦ ରହିବାରୁ ପଢାପଢି ବ୍ୟାହତ ହେଉଛି। ବିଶେଷତଃ ବୈଷୟିକ କଲେଜମାନଙ୍କରେ ର଼୍ୟାଗିଙ୍ଗ ହୋଇ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏ ସମସ୍ତ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ପାଠ ଓ ଗବେଷଣାର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଦିଗରେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଓଡିଶାରେ ଉଚ୍ଚମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କଲେଜ ଶିକ୍ଷା ସହ ଯୋଗ ହୋଇ ରହିଛି। ଏ ଦିଗରେ ସ୍ଥିର ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ ହୋଇ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷାକୁ କଲେଜ ଶିକ୍ଷାଠାରୁ ଅଲଗା କରିବା ଉଚିତ। ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଛି: ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ଓ ଓଡିଆ ମାଧ୍ୟମ। ଓଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚଲକ୍ଷ ପିଲା ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଥିଲା ବେଳେ ଇଂରାଜୀ ମଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପିଲା ପରୀକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି। ଇଂରାଜୀ ମଧ୍ୟମ ସ୍କୁଲମାନଙ୍କରୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଛାଡିଦେଲେ ବାକି ସବୁ ବେସରକାରୀ। ଏଇ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲମାନଙ୍କର ମାତ୍ରାଧିକ ଫି ସତ୍ତ୍ୱେ ଏଠାରେ ପିଲାମାନେ ପଢିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଓ ଯେଉଁ ପିତାମାତାଙ୍କର ସଂଗତି ଅଛି, ସେମାନେ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢାଉଛନ୍ତି। ଏଇ ସ୍କୁଲଗୁଡିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଭଲ କରୁଛନ୍ତି ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଆଡମିଶନ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସଫଳ ହେଉଛନ୍ତି। ଓଡିଶାରେ କର୍ମସଂସ୍ଥାନର ଅଭାବ ହେତୁ ବହୁତ ପିଲା ଚାକିରି ନିମନ୍ତେ ଓଡିଶା ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଓ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମରେ ପଢିଥିଲେ ବାହାରେ ଚାକିରି ପାଇବା ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସହଜ ମନେକରି ଇଂରାଜୀ ମଧ୍ୟମରେ ପଢୁଛନ୍ତି। ଓଡିଆ ମାଧ୍ୟମ ସ୍କୁଲମାନଙ୍କରେ ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷାକୁ ସୁଦୃଢ କରି ଏ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯାଇପାରନ୍ତା। ଓଡିଶାରେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କାଳକ୍ରମେ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ମାନଙ୍କ ହାତରୁ ପ୍ରଶାସକମାନଙ୍କ ହାତକୁ ଚାଲିଯାଉଛି। ସଚିବାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତିଦେବା ତ ଦୂରର କଥା, ବିଭିନ୍ନ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଓ ପରିଷଦମାନଙ୍କରେ ପ୍ରଶାସକମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାହେଉଛି। ଏହା ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷାର ଗୁଣାତ୍ମକ ବିକାଶ ଦିଗରେ ଶୁଭ ସୂଚନା ନୁହେଁ। ସରକାର ଏ ପ୍ରଶାସକ ନିଯୁକ୍ତି ନୀତି ପରିହାର କରିବା ଉଚିତ। ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିମାଣାତ୍ମକ। ଏତେମାତ୍ରାରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନାହିଁ। କେଉଁଠାରେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ନାହିଁ ତ କେଉଁଠାରେ ଶିକ୍ଷକ ନାହାନ୍ତି ଓ ଶିକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ଲାସ୍‌ ଚାଲିଛି। ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଅଣଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଛି। ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକମାନେ ଏକ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ଓ ତାଙ୍କର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଅଧିକାଂଶ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ ନିମନ୍ତେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଆସନ୍ତି। ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷାରେ ସରକାର ଅଧିକ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ମୋଟାମୋଟି ଭାବରେ ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଶିକ୍ଷକ ଦେଶ ଓ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଗୋଷ୍ଠୀ। ସେମାନେ ବ୍ୟାପକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବ୍ୟାପୃତ ରହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଆଗରେ ଏକ ଭୁଲ୍‌ ଆଦର୍ଶ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ନିମ୍ନସ୍ତରରେ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ଅଭାବ, ଉଚ୍ଚସ୍ତରରେ ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ ଓ ରାଜନୀତୀକରଣ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମିକ ସ୍ତରରେ ଦୁର୍ବଳ ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷା, ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରି ରଖିଛି। ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୁର୍ବଳ ହେଲେ ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ। ସରକାର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ନିମନ୍ତେ ବିହିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ମୋ-୯୯୩୭୪୨୨୫୨୧
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ତରତର ନାହିଁ

ଦିଲ୍ଲୀକା ବାବୁ/ ଦିଲୀପ ଚେରିଏନ୍‌

ନୀତି ଆୟୋଗର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ଡକୁମେଣ୍ଟ ‘Strategy for New India@75’ରେ ଭାରତୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ବହୁବିଧ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଲାଗି ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଅପାରଗ ବାବୁମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦେବା, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଚଳିତ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ସଂଖ୍ୟା କମାଇଦେବା, ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ଲାଗି ସାଧାରଣ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବୟସ ସୀମା ୩୨ରୁ ୨୭ ବର୍ଷକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ବଭାରତୀୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମଣ୍ଡଳୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମ ରୁଗ୍ଣ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଧାରିବା ଲାଗି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥାପତ୍ର ଭଳି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସିନା ସଂସ୍କାର-ପ୍ରସ୍ତାବମାନ ଦେଇଦେଲେ, ହେଲେ ମିଳିଥି..

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ

ଡ. ଛାୟାକାନ୍ତ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

ସମ୍ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ସମାର୍ଥବାଚକ ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ମାତ୍ର ସାମାଜିକ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଆଜିକାଲି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଉପରଠାଉରିଆ ବିଶ୍ୱାସ। ମନ୍ଦିର, ମସ୍‌ଜିଦ ବା ଗୀର୍ଜାରେ ପହଞ୍ଚି ଉପାସନା କରିବାକୁ ଧର୍ମନିଷ୍ଠା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ସହ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ବିଶେଷଣ ପଦ ରୂପେ ଅଧ୍ୟାତ୍ମ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଲା ‘ଆତ୍ମ ବିଷୟକ’। ବିଶେଷ୍ୟ ପଦ ଭାବରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ପରମାତ୍ମା ବା ବ୍ରହ୍ମ। ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମାନେ ‘ବ୍ରହ୍ମ ବା ପରମାତ୍ମା ବିଷୟକ’। ଏହି ବ୍ରହ୍ମ ବିଷୟକ ଭାବ ହେଉଛି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା। ଏଣୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମର୍ମ..

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ବାଂଲାଦେଶ ନିର୍ବାଚନ

ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

ଡିସେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୮ରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହାସିନାଙ୍କ ଆଓ୍ବାମୀ ଲିଗ୍‌ ୩୦୦ରୁ ୨୬୭ଟି ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ଅଭୂତପୂର୍ବ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଜାତୀୟ ପାର୍ଟି ୨୦ଟି ସ୍ଥାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ପାର୍ଟିର ନେତା ହେଉଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମିଲିଟାରୀ ଶାସକ ଜେନେରାଲ ଏରସାଦ। ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ବାଂଲାଦେଶ ଜାତୀୟ ଦଳ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ଛୋଟ ୧୦ଟି ଦଳ ସହିତ ମିଶି ଜାତୀୟ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ ଗଠନ କରି ପ୍ରମୁଖ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ବନ୍ଧନ। ଏହା ପୁରୁଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରେ। କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଚଳିଆସୁଛି। ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୈହିକ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର। କିନ୍ତୁ ରାଞ୍ଚତ୍ର ଜନଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିବାହ ନ କରି ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ଏକତ୍ର ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ପଛର ଅସଲ କାରଣ ହେଉଛି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଖର୍ଚ୍ଚକରିବା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହଁ। ସେମାନଙ୍କ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସାମାଜିକ ସେବା ଜାରି ରଖୁଥିବା ଏକ ସଂଗଠନ ଅଭାବୀ ଲୋକମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଉଛି। କେତେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ୪୦ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେଲା ଏକାଠି ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ପିଲା..

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ଆଜିର ଅର୍ଥନୀତି/ଲେଖାନୁଦାନରେ ସୀମିତ ରୁହ

ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆଉ ଅଳ୍ପ କେଇମାସ ବାକି ରହିଲା। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ ଏ ନେଇ ଯଥାସମୟରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି ହେବ। ତେବେ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଲେଖାନୁଦାନ ନା ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ, ତାହା ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ବଜେଟ୍‌ ପାଇଁ ଆଉ ମାତ୍ର ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡ଼ିବାରୁ ଏ ନେଇ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଓ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛୁ ଯେ, ଜେଟ୍‌ଲୀ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୋଇଉଠନ୍ତୁ ଓ ଫେବୃୟାରୀ..

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚୁକ୍ତି: ପ୍ୟାରିସରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ

ଡ. ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା

ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏବେ ସବୁଠାରୁ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିବା ଜାଗତିକ ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସେଥିସହିତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିହତ କରା ନ ଗଲେ ତାହା ଯେ ଅଚିରେ ଏକ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଶକ୍ତିରୂପେ ଉଭା ହେବ ଏ କଥା ସ୍ବୀକୃତ ହୋଇସାରିଲାଣି। ତେଣୁ ଏହାର ପଥ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଲାଗି ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଏବଂ ସମ୍ପାଦିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ନାନାଦି ଚୁକ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲା ‘ୟୁଏନ୍‌ ଫ୍ରେ..

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଆଧୁନିକ ବେଣ୍ଟ

ଦ୍ୱିତୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ

ଘର ସାମ୍ନା ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ବଜାରକୁ ବାହାରିଲା ବେଳେ ନିକଟରେ ଥିବା କଲେଜକୁ ଯାଉଥିଲେ ପଞ୍ଝାଏ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲା। ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ମୋବାଇଲ। ମୋବାଇଲକୁ ଖେଳାଇ ଖେଳାଇ ଜଣେ କହିଲା ଆଜି ବେଣ୍ଟ (ଶିକାର) କରିବା। ପଛରୁ ଶୁଣି ଟିକେ ଚକିତ ହେଲି। ତା’ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରୁ ଯାହା ଜାଣିଲି ସେମାନେ କଲେଜର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଦଳଗତ ଭାବେ ଠିଆ ହେବେ। କଲେଜ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାହିଁବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପରଖିବେ। ସେଥିରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଲଳନାଙ୍କୁ ବାଛିବେ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଯୌତୁକ ନିରୋଧୀ ଆଇନ ୧୯୬୧ର ଧାରା ୩ ଅନୁସାରେ ଯୌତୁକ ନେବା କିମ୍ବା ଦେବା ଉଭୟ ଅପରାଧ। ସମ୍ପ୍ରତି ସମାଜରେ ଯୌତୁକ ଦାବିରେ ବହୁ ଅପରାଧ ଘଟୁଛି।  ଏନେଇ ବହୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଅଦାଲତରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଯୌତୁକ ଦାବି ବିରୋଧରେ ମହିଳାମାନେ ସ୍ବାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ..

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..