ବାଣିଜ୍ୟ |

ଉର୍ଜିତଙ୍କ ଇସ୍ତଫାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଭୟ ନାହିଁ

ଉର୍ଜିତଙ୍କ ଇସ୍ତଫାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଭୟ ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୭-୧୧: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ବୈଠକକୁ ଅସ୍ତ୍ର କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର  ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଋଣ ପ୍ରଦାନ ସର୍ତ୍ତକୁ କୋହଳ ସହିତ ବଳକା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ୧୯ ତାରିଖରେ ଆହୂତ ବୋର୍ଡ ବୈଠକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନର ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର ତାଙ୍କ ଜିଦ୍‌ ପୂରଣ କରିବାକୁ ବଦ୍ଦ ପରିକର। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ଏଥିରେ ରାଜି ନ ହେଲେ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେଇପାରନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କୁ ଏହାର ଭୟ ନାହିଁ। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଆର୍‌ବିଆଇର ସ୍ବାୟତ୍ତତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତି ବୋଲି ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏକ ବିବୃତି ଜାରି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସାଲିସ୍‌ ପାଇଁ ବାଟ ଦେଖାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସରକାରଙ୍କ ଦାବି ପୂରଣ ଲାଗି ସେଭଳି କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରାଯାଇନି। ଫଳରେ ସରକାର ଏବେ ଅସହିଷ୍ଣୁ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ବୋର୍ଡ ବୈଠକରେ ସରକାର ପରୋକ୍ଷରେ ଗଭର୍ନରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବେ। ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବୋର୍ଡର ଅଧିକାଂଶ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗଭର୍ନର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତାକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ବୋର୍ଡରେ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରନ୍ତୁ। ତଦନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତୁ। ତେବେ ନିବେଶକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ବିବାଦକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାଇଛନ୍ତି। ଦେଶର ଏକ ବୃହତ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀ ସୁଧ ପରିଶୋଧ କରିପାରୁ ନ ଥିବା ବେଳେ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିଥିବା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଅନିଶ୍ଚିତତା  ମଧ୍ୟକୁ ଠେଲି ଦେବ ବୋଲି ସେମାନେ ସତର୍କ କରିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଦାବିକୁ ପଟେଲ ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନେ କ୍ରମାଗତ ଅଣଦେଖା କରିବାକୁ ନେଇ ସରକାର ବିତସ୍ପୃହ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଧିକାରୀ ଜଣକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବୋର୍ଡର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ। ଉର୍ଜିତ ଓ ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌ ନିଜର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ବୋର୍ଡକୁ ବୁଝାଇବା ସହ ଏହାର କାରଣ ଓ ଆବଶ୍ୟକତା ଜଣାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। 

ତେବେ ଆଇନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବୋର୍ଡର ମତାମତ ଶୁଣିବାକୁ ଗଭର୍ନର ବାଧ୍ୟ ନୁହନ୍ତି। ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଓ ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବା ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ସ୍ବାଧୀନ। ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଧାରା ୭କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଲାଗୁ କଲେ ପରିସ୍ଥିତି ବଦଳିଯିବ। ଏହି ବୈଠକରେ ଯଦି ସରକାର ନିଜ ଜିଦ୍‌ରେ ଅଟଳ ରହିବେ ତେବେ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ସୂଚନାଥାଉ କି, ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ ସେକ୍ଟରକୁ ଅଧିକ ନଗଦ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ନେଇ ଆର୍‌ବିଆଇ ଓ ସରକାର ପୂର୍ବର ବୋର୍ଡ ବୈଠକରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇଙ୍କ ପାଇଁ ଋଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଘୋଷଣା କରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କୋଣଠେସା କରିସାରିଲେଣି। ଏହାଛଡା ଏନ୍‌ବିଏଫ୍‌ସିଙ୍କ ନଗଦ ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବା ଲାଗି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପାଣ୍ଠି ଗଠନ କରୁ ବୋଲି ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ  ଏଥିରେ ଅମଙ୍ଗ। ଏହାବାଦ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ପ୍ରମ୍ପଟ କରେକ୍ସନ ଆକ୍ସନ(ପିସିଏ)କୁ କୋହଳ କରିବା ଲାଗି ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଅନାଦାୟ ଋଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଥିବା ତ୍ରୁଟିକୁ ସଜାଡିବା ଲାଗି ଆର୍‌ବିଆଇ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ମାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିଛି। ବିଭିନ୍ନ ସେକ୍ଟରଠାରୁ ଆର୍‌ବିଆଇ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିବାରୁ ଅର୍ଥନୀତିର ବାସ୍ତବିକତା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜାଣିପାରୁନି ବୋଲି ସରକାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ସେକ୍ଟର ଭିତ୍ତିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡୁଛି। ଯାହା ଆର୍‌ବିଆଇ କରିବା କଥା। ଏହାଛଡା କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଉର୍ଜିତ କ୍ରମାଗତ ଅଣଦେଖା କରୁଥିବାରୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହା ଉତ୍‌କ୍ଷିପ୍ତ କରିଛି।

All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଏବେ ବଜାରରେ ଇନଫିନିକ୍ସର ସ୍ମାର୍ଟ୍‌-୩ ପ୍ଲସ୍‌   ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌

ଏବେ ବଜାରରେ ଇନଫିନିକ୍ସର ସ୍ମାର୍ଟ୍‌-୩ ପ୍ଲସ୍‌ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୬।୪:ଟ୍ରାନ୍ସିଅନ ହୋଲଡିଂର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌  ଇନଫିନିକ୍ସର ସ୍ମାର୍ଟ-୩ ପ୍ଲସ୍‌ ଟ୍ରିପଲ୍‌ ରିୟର କ୍ୟାମେରା ବିଶିଷ୍ଟ ସେଲଫି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ର ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରିଛି। 

ଭି-ଗାର୍ଡର ଆଣିଲା ନୂଆ ରାଇସ୍‌ କୁକର 

ଭି-ଗାର୍ଡର ଆଣିଲା ନୂଆ ରାଇସ୍‌ କୁକର 

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬-୪: ଭିଗାର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ରାଇସ୍‌ କୁକର ବଜାର ପ୍ରବେଶ  କରାଯାଇଛି। କମ୍ପାନୀ ଏହାର ୩ଟି ମଡେଲ ଆଣିଛି। ଏଗୁଡିକ ୧ଲିଟର, ୨.୨ ଲିଟର ଏବଂ ୨.୮ ଲିଟର ବିଶିଷ୍ଟ। 

ଭିଡିଓ ଲିଙ୍କ ଜରିଆରେ ହାଜର ହେବେ ନୀରବ ମୋଦି

ଭିଡିଓ ଲିଙ୍କ ଜରିଆରେ ହାଜର ହେବେ ନୀରବ ମୋଦି

ଭିଡିଓ ଲିଙ୍କ ଜରିଆରେ ହାଜର ହେବେ ନୀରବ ମୋଦି

ମାରୁତି ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରୁ ବିକିବନି ଡିଜେଲ କାର୍‌ 

ମାରୁତି ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରୁ ବିକିବନି ଡିଜେଲ କାର୍‌ 

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫-୪: ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ କାର୍‌ ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ଡିଜେଲ ଇଞ୍ଜିନ କାର୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ କରିଦେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ ୨୩% ଡିଜେଲ ଇଞ୍ଜିନ କାର ବିକୁଛି।

ଚିପ୍ସରେ ବ୍ୟବହୃତ ଆଳୁ କିସମ ଚାଷ ;ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଦାଲତକୁ ଟାଣିଲା ପେପ୍ସିକୋ

ଚିପ୍ସରେ ବ୍ୟବହୃତ ଆଳୁ କିସମ ଚାଷ ;ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଦାଲତକୁ ଟାଣିଲା ପେପ୍ସିକୋ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬-୪: ଆଳୁ ଚାଷ କରି ଏବେ ଗୁଜରାଟର ୯ ଜଣ ଚାଷୀ ଅଡୁଆରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଏବେ ଅଦାଲତଙ୍କ ଚକ୍କର କାଟିବାକୁ ପଡୁଛି। ସେମାନେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କିସମର ଆଳୁ ଏଫ୍‌ଏଲ୍‌-୨୦୨୭ ଚାଷ କରିବା କାରଣରୁ ଅଦାଲତ ଦୌଡିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। 

ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ

ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୬-୪: ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର କଲିକତାସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ୧୫୫ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କର ଏମ୍‌ଡି ତଥା ସିଇଓ ସିଏଚ୍‌ ଏସ୍‌.ଏସ୍‌. ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ରାଓ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। 

ଅର୍ଥ ଅଭାବ ଲାଗି ଛିଡା ହେଲା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ୧୯ ବିମାନ

ଅର୍ଥ ଅଭାବ ଲାଗି ଛିଡା ହେଲା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆର ୧୯ ବିମାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬-୪: ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜ ଭଳି ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ଅର୍ଥର ଅଭାବ କାରଣରୁ କମ୍ପାନୀର ୧୯ ବିମାନ ଏବେ ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଛିଡା ହୋଇଛି। 

ଆଲେନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଓରିଏଣ୍ଟେସନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଆଲେନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଓରିଏଣ୍ଟେସନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୬-୪: ପ୍ରମୁଖ କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଆଲେନ୍‌ କ୍ୟାରିୟର ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ପକ୍ଷରୁ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ରେଳ ଅଡିଟୋରିୟମଠାରେ ଏକ ଓରିଏଣ୍ଟେଶନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

୪୦% ବଢ଼ିବ ଇଣ୍ଟରନେଟ ୟୁଜରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

୪୦% ବଢ଼ିବ ଇଣ୍ଟରନେଟ ୟୁଜରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬-୪: ଦେଶରେ କ୍ରମାଗତ ଡାଟା ଶସ୍ତା ହେଉଥିବାରୁ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଇଣ୍ଟରନେଟ ୟୁଜରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୪୦କ୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ସେହିପରି ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନଧାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୁଇଗୁଣା ହୋଇଯିବ ବୋଲି ମ୍ୟକିନ୍ସେ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି। 

ଜିଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବବୃହତ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀ 

ଜିଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବବୃହତ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀ 

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬-୪: ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ଏକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ଗ୍ରାହକ ସଂଖ୍ୟା ଆଧାରରେ ଏହା ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବବୃହତ ଟେଲିକମ୍‌ କମ୍ପାନୀ ହୋଇଛି।

ଋଣ ସମାଧାନ:ଆର୍‌ବିଆଇ ଦେଇପାରେ ଅତିରିକ୍ତ ୬୦ଦିନର ସମୟ

ଋଣ ସମାଧାନ:ଆର୍‌ବିଆଇ ଦେଇପାରେ ଅତିରିକ୍ତ ୬୦ଦିନର ସମୟ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୬-୪: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଅସୁଲ ହେଉ ନ ଥିବା ଋଣ(ଏନ୍‌ପିଏ) ମାମଲାର ସମାଧାନ ଲାଗି ନିୟମରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ସଂଶୋଧିତ ନିୟମରେ ବକେୟା ଋଣ ଫେରସ୍ତ ଦେବାକୁ ଆର୍‌ବିଆଇ ଅତିରିକ୍ତ ୬୦ ଦିନ ସମୟ ଦେଇପାରେ।

ରିଟର୍ନ ନାହିଁ ନ ଭରିଲେ ମିଳିବନି ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ

ରିଟର୍ନ ନାହିଁ ନ ଭରିଲେ ମିଳିବନି ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫-୪: ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ଜିଏସ୍‌ଟି ରିଟର୍ନ ଦାଖଲ କରୁ ନ ଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। 


Model This Week

ତୁଳସୀ ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ
Why Dharitri