ସମ୍ବଲପୁର

ରାଜସ୍ଥାନୀ ବାସ୍ତୁକଳା ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ

ରାଜସ୍ଥାନୀ ବାସ୍ତୁକଳା ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ
ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୬।୧୦: ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ମୂର୍ତ୍ତି, ମେଢ଼, ତୋରଣ ଓ ସାଜସଜ୍ଜା ପାଇଁ ସହରରେ ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଜଗନ୍ନାଥପଡ଼ା ସାର୍ବଜନୀନ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ୨୮ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି। ଜଗନ୍ନାଥପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୁର୍ଗାପୂଜାକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଛି। ସୋମବାର ବିଲ୍ଲାଧିବାସ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ମହାସପ୍ତମୀ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବୁଧବାର ମହାଷ୍ଟମୀ ପୂଜା, ହୋମ ଓ ଚଣ୍ଡୀପାଠ କରାଯିବ। ଗୁରୁବାର ମହାନବମୀ ଅବସରରେ ସପ୍ତଶତୀ ଦୁର୍ଗାହୋମ ଓ ଶୁକ୍ରବାର ପବିତ୍ର ଦଶହରା ଅବସରରେ କୁମାରୀ ପୂଜା ଓ ଅପରାଜିତା ପୂଜା ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ। ଚଳିତବର୍ଷ କର୍ତ୍ତା ଭାବେ ଜଗଦୀଶ ପଟେଲ ଓ ସୁଭଦ୍ରା ପଟେଲ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟପୂଜକ ଭାବେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଗାନ୍ଧୀନଗରପଡ଼ାର ଲଳିତ ମୋହନ ମିଶ୍ର ପୂଜା କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି। ପୂର୍ବବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ପୂଜା ପରିଚାଳନା ଓ ସାଜସଜ୍ଜାକୁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପୂଜା ସକାଶେ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବଜେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଉଦୟୀମାନ୍‌ ଶିଳ୍ପୀ ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାରାୟଣ ନାଏକ ରାଜସ୍ଥାନୀ ବାସ୍ତୁକଳାର ଏକ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ମେଢ଼, ମଣ୍ଡପ ଓ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ା ଏହାକୁ ସମସ୍ତ କମିଟି ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ା ତୋରଣ ଓ ମେଢ଼ ସାଜସଜ୍ଜାରେ ଯୁବଶିଳ୍ପୀ ନାଏକ ରାଜସ୍ଥାନୀ ପ୍ରାଚୀନ ବାସ୍ତୁକଳାକୁ ଅତି ନିଖୁଣ ଭାବେ ଫୁଟାଇଛନ୍ତି। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଓ ନିଆରା ହୋଇଛି। ଦୀର୍ଘ ୨୫ ବର୍ଷ ଧରି ଜଗନ୍ନାଥପଡ଼ାର ମୂର୍ତ୍ତ ତିଆରି କରି ଆସୁଥିବା ଲୋଇସିଂହା ନିକଟ ନଅଁଗଁାର ମୂର୍ତ୍ତିକାର ମୁରଲୀ ବିଶ୍ୱାଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦୁର୍ଗାମୂର୍ତ୍ତିକୁ ରାଜସ୍ଥାନୀ ବାସ୍ତୁକଳାର ରୂପକଳ୍ପ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାଉଁଶ କାରିଗର ସଦାନନ୍ଦ ନାଏକ ସାଜସଜ୍ଜାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଗଦାନ କରିଛନ୍ତି ା ଜଗନ୍ନାଥପଡ଼ାବାସୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ସାଜସଜ୍ଜା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ସୁରୁଖୁରୁରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ପୂଜା କମିଟି ସଭାପତି ଚତୁର୍ଭୂଜ ରାଉତ, ଉପସଭାପତି କମଳ ଲୋଚନ ସାଏ, ସମ୍ପାଦକ ଯଦୁମଣି ସାଏ, ସହସମ୍ପାଦକ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତ୍‌, କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରମୋଦ ବଢ଼ିଆ ଓ ଯୁଗ୍ମ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ କୁନ୍ଦନ ସାଏଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ପୂଜା କମିଟି ଉପଦେଷ୍ଟା ସଞ୍ଜୟ ସାଏ, ହରେକୃଷ୍ଣ ପଟେଲ, ମନୋରଞ୍ଜନ ରାଉତ୍‌, କନିଷ୍ଠ ସାଏ, ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକ, ମନୋରଞ୍ଜନ ସାଏ, ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଦେବତା, ରାମଚନ୍ଦ୍ର ନାଏକ, ରଜନୀକାନ୍ତ ପଟେଲ, ଶମ୍ଭୁ ପ୍ରସାଦ ଚୋପଦାର ଓ ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଚଳିତବର୍ଷ ପୂଜା ଅବସରରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ପୂଜା ସମୟରେ ସୁନ୍ଦରାକାଣ୍ଡ ରାମାୟଣ ପାରାୟଣ କରାଯିବ। ଗାୟିକା ସୁବାସିନୀ ମିଶ୍ର ରାମାୟଣ ପାରାୟଣ କରିବେ। ଏପରି କି ଫଟକରା ଓ ବ୍ରାହ୍ମନ୍‌ବାହାଲି 
ବୈଠକୀ କୀର୍ତ୍ତନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ରାଜସ୍ଥାନୀ ବାସ୍ତୁକଳା ଶୈଳୀରେ ନିର୍ମିତ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ମେଢ଼, ତୋରଣ 
ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଓ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବେଶ୍‌ ଆମୋଦିତ କରିବ 
ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। 
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଗଡିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥ

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରରେ ଗଡିଲା ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥ

ସୋନପୁର,୨୧।୧(ନି.ପ୍ର.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ସୋମବାର ଦୁଇଟି ମିଶନ ଶକ୍ତି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ଏହି ରଥର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରଥ ୬୦ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିଲାର ୬ଟି ବ୍ଲକ ଓ ସହରର ସମସ୍ତ ୱାର୍ଡ ପରିକ୍ରମା କରିବ। ମିଶନ ଶକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ଓ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରାଯିବ। 

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଚୂଡାନ୍ତ ଭୋଟର ତାଲିକା, ଅଛନ୍ତି ମୋଟ ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫ ଭୋଟର

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଚୂଡାନ୍ତ ଭୋଟର ତାଲିକା, ଅଛନ୍ତି ମୋଟ ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫ ଭୋଟର

 ସୋନପୁର,୨୧।୧(ନି.ପ୍ର.):ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଚୂଡାନ୍ତ ଭୋଟର ତାଲିକା। ଏହିକ୍ରମରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ମଧ୍ୟ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଥିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲାରେ ମୋଟ ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ୭୯୫ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି। ୬୫-ସୋନପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨ଲକ୍ଷ ୪୬ ହଜାର ୧୧ ଭୋଟର ଓ ୬୪-ବୀରମହାରାଜପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ୨ଲକ୍ଷ ୪ ହଜାର ୭୮୪ ଜଣ ଭୋଟର ରହିଛନ୍ତି। 

ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ଚରିତ୍ର ଗଠନରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ତରଭା, ୨୧ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ତରଭା ସରକାରୀ ବାଳକ ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡିଆରେ ତରଭା ବ୍ଲକ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ତରଫରୁ ତୃତୀୟ ଶିକ୍ଷକ ମହୋସତ୍ବ-୧୯ ଓ ବିଦାୟକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ବସନ୍ତ କୁମାର ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡ. ହଳଧର ନାଗ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ

କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ପ୍ରଣୟ ସାହୁ

ମଥୁରାନଗରୀ,୨୧।୧: ବରଗଡ଼ ଜିଲାର ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ଗତ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥି ରହିଥିବା ପ୍ରଣୟ କୁମାର ସାହୁ ସୋମବାର ଦଳ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ସେ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ କେଉଁ ଦଳରେ ସେ ଯୋଗଦେବେ ସେ ନେଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାନ୍ତି ।

ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ନିଆଁ

ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ନିଆଁ

ରାଉରକେଲା, ୨୧।୧:  ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ-ଭୁବନେଶ୍ୱର ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ରେ ସୋମବାର ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଛି। ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟେଶନ ପୂର୍ବରୁ ତିଲ୍‌କା ନଗର ନିକଟରେ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏଥିରେ କେହି ମୃତାହତ ହୋଇ ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ଟ୍ରେନ୍‌ଟି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲା। 

କ୍ଷମତାର ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ନ ହେଲେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର କିଛି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ

କ୍ଷମତାର ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ନ ହେଲେ ଗଣତନ୍ତ୍ରର କିଛି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ

ସୋନପୁର,୨୧।୨(ନି.ପ୍ର.)ଭାରତର ବିଶେଷତା ହେଉଛି ଭିନ୍ନତା ମଧ୍ୟରେ ଏକତା। ଭିଭିନ୍ନ ଜାତି, ଧର୍ମ, ବର୍ଣ୍ଣ ଓ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ଏଠାରେ ବସବାସ କରନ୍ତି। ଏହି ବିରାଟ ଭୂଖଣ୍ଡର ଅଧିବାସୀଙ୍କ ଭାଷା, ଚାଲିଚଳନ ମଧ୍ୟରେ ସମାନତା ନାହିଁ। ଆଞ୍ଚଳିକତା ବାଦ ମଧ୍ୟ ଭରି ରହିଛି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିବିଧତା ବଜାୟ ରହିବା ସହ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ଭବ ବୋଲି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପୁସ୍ତକ ଓ ସାହିତ୍ୟ ମେଳା ଇଙ୍କ୍‌ଫେଷ୍ଟର ଚତୁର୍ଥ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମତପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ରୁଣ ପାଏବାରୁ ବଁଚିତ ୧୪ ବୁଣାକାର ପରିବାର

ରୁଣ ପାଏବାରୁ ବଁଚିତ ୧୪ ବୁଣାକାର ପରିବାର

ଲାଠୋର, ୨୧ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ସରକାର ବୁଣାକାର ପରିବାରମାନକୁ ଭିନେ ଭିନେ ପରକାର ସାହାଯ୍‌ ଯୁଗେଇ ଦେଉଛନ୍‌। ହେଲେ ବଭାଗୀୟ ଅବହେଲା କାରନ୍‌ରୁ ଅନେକ ପରିବାର ଇ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଏବାରୁ ବଁଚିତ ହେଉଛନ୍‌। 

ଠକାଭଁଡାରେ ଚାଲିଛେ ବିଶାଲପାଲିର ବିକାଶ କାଯ୍‌

ଠକାଭଁଡାରେ ଚାଲିଛେ ବିଶାଲପାଲିର ବିକାଶ କାଯ୍‌

ଲୋଇସିଂହା,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ ବିଶାଲପାଲି ଗଁାରେ ବିକାଶ ମୂଲକ କାମରେ ଠକାଭଁଡା ହେଇଥିବାର ଗଁାବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍‌। ଆଦର୍ଶ ଗୁହାଲ ଯୋଜ୍‌ନାରେ କେତେ ହିତାଧିକାରୀ ଗୋଚର ଜମି ଆର ସରକାରୀ ଜମିରେ ଗୁହାଲ ତିଆର କରିଥିବାର ଲେଖେଁ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ହେଇଛେ। ସେନ୍‌ତା ପଁଚେତ୍‌ ତାର କ୍ଷମତାର ଅପବେଭାର କରି ଇରିଗେସନ ଅଧିନରେ ଥିବାର ରାସ୍‌ତାରେ ଏମଜିଏନଆରଇଜିଏସ ଟଁକା ପକେଇ ଉନ୍‌ନତିକରନ କରୁଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହେଇଛେ। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଶିବିର : ୧୦୬୮ ଜଣଙ୍କୁ ଔଷଧ ବଣ୍ଟନ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଶିବିର : ୧୦୬୮ ଜଣଙ୍କୁ ଔଷଧ ବଣ୍ଟନ

ଲେଫ୍ରିପଡା, ୨୦।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଲେଫ୍ରିପଡା ବ୍ଲକ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୁରୁଗୁଡା ସିପିଜିପି ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ରୋଟାରୀ କ୍ଲବ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ମାଗଣା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ଶିବିର ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

୬୫ଦିନରେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଜିଲା ଦାବି ଧାରଣା

୬୫ଦିନରେ କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଜିଲା ଦାବି ଧାରଣା

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି, ୨୦ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଜିଲା ଦାବି ଧାରଣା ରବିବାର ୬୫ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 

ନାଟ ମେଳା ପାଇଁ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ନାଟ ମେଳା ପାଇଁ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

  ସୋନପୁର,୨୦।୧(ନି.ପ୍ର.):ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନାଟ୍‌ ମେଳା-୧୯ ପାଇଁ ନାଟ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ନାନାବିଧ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଜ୍ଞାଭାରତୀ ଆବାସିକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବିଭିନ୍ନ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକକ ଅଭିନୟ ଏବଂ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କରେ

ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଅସମ୍ଭବକୁ ସମ୍ଭବ କରେ

ଦେଓଗାଁ,୨୦ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.):ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ବ୍ଲକ ଅର୍ଜୁନପୁର ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟର ରଜତ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି ।