ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ତିତ୍‌ଲି ପରେ ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ, ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣି

ତିତ୍‌ଲି ପରେ ବର୍ଷା ବିତ୍ପାତ, ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣି
ନାଉଗଁ।,୧୨।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ତିତଲି ପ୍ରଭାବରେ ବୁଧବାରଠାରୁ ନାଉଗଁ। ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ତମାମ ବର୍ଷା ଫଳରେ ଲୋକେ ଘରୁ ବାହାରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଥିଲା। ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ ତୁହାକୁ ତୁହା ପବନ ହେବା ଦ୍ୱାରା  ଅନେକ କଚ୍ଚା ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଚାଷଜମିରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ଉଚ୍ଚ ପାଣି ଜମି ରହିଥିବାବେଳେ  ରାସ୍ତାଘାଟ ପାଣିରେ ବୁଡି ଯାଇଛି। ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି। ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମ ତଥା ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ପାଣି ଜମି ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଶେଷ କରି ନାଉଗଁା ଡାବରକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡ଼କ ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି। ଏହି ରାସ୍ତାଟି ଗ୍ରାମ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଦୀର୍ଘ ୧୦ ବର୍ଷ ତଳେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ମରାମତି ଅଭାବରୁ ରାସ୍ତାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଖାଲଖମା ହୋଇ ପାଣି ଜମି ରହିଛି। ଫଳରେ ପଥଚାରୀମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବଛାଳୋ ପଞ୍ଚାୟତର ବଛାଳୋ-ଅରସର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାର ବାଉତ ସାହି ଛକଠାରୁ ଭଣ୍ଡାଇଲୋ ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ବର୍ଷା ପାଣି ଜମି ରହିବା ଫଳରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଏହି ରାସ୍ତାରୁ ବର୍ଷାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ  ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ରାସ୍ତାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଡ୍ରେନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ରାସ୍ତାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ କେତେଜଣ ଲୋକ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ଜମିକୁ ପୋତିବା ସହିତ ଡ୍ରେନ ପୋତି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବର୍ଷାଦିନେ ଗ୍ରାମର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ସବୁବେଳେ ପାଣି ଜମି ରହୁଛି। କାନୁନଗୋ ସାହି ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା, ଶିଖର ପଞ୍ଚାୟତର ଦାଣ୍ଡୁଆଠାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ୧୮ ନଂ ଓାର୍ଡ ବାସିନ୍ଦା, ନନ୍ଦିଗ୍ରାମର ମଢବସ୍ତ (ବାସୁଦେବପୁର), ଡେରିକି ପଞ୍ଚାୟତର ତିରୁଣା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଖାଲୁଆ ଅଞ୍ଚଳ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇ ରହିଛି। ଖରାଦିନେ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପଥ ପରିଷ୍କାର କରା ନ ଯିବା ଓ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଡ୍ରେନ୍‌ ନିର୍ମାଣ କରା ନ ଯିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ନାଉଗଁା -କାନୁନଗୋ ସାହି ରାସ୍ତା, ନାଉଗଁା ହାଟ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ନାଉଗଁା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ପାଣି ଜମି ରହିଛି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଶୁକ୍ରବାର ସୁଦ୍ଧା ବ୍ଲକରେ ୮୦ ମି.ଲି. ମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଅତ୍ୟଧିକ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଘୋଡାଂଶ ଗ୍ରାମର ୪ ନଂ ଓାର୍ଡ ବାସିନ୍ଦା ବିଜୟ ରାଉତଙ୍କ କଚ୍ଚା ଘରେ ପାଣି ପଶିଯାଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌, ଆଇନ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା

ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌, ଆଇନ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା

ବାଙ୍କୀ,୨୩।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ବାଙ୍କୀ ତାଲୁକ ଆଇନ ସେବା କମିଟି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଶନିବାର ବାଙ୍କୀ ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌ ଓ ଆଇନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଆଇନ ସଚେତନତା ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବାଙ୍କୀ ତାଲୁକ ଆଇନ ସେବା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବାଙ୍କୀ ସିନିୟର ଡିଭିଜନ ସିଭିଲ୍‌ ଜଜ୍‌ ମୋନାଲିସା ମହାନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଶିବିରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ସଭ୍ୟଙ୍କର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା

ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘ ସଭ୍ୟଙ୍କର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା

ବାଙ୍କୀ,୨୩।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇ ବାଙ୍କୀ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସଂଘର ୮ଜଣ ସଭ୍ୟ ଶନିବାରଠାରୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କଲିକତା ଦକ୍ଷିଣେଶ୍ୱରୀ କାଳୀ, ଆସାମର ଗାୈହାଟି କାଉଁରୀ କାମାକ୍ଷା ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ କଟକ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ୬ଦିନ ଚାଲିବ। 

ନରସିଂହପୁରରେ ୯୩୧କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ନରସିଂହପୁରରେ ୯୩୧କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ନରସିଂହପୁର,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶନିବାର  ନରସିଂହପୁର ଗସ୍ତ କରି ୯୩୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଦିନ ୧୨ଟାରେ ଅନନ୍ତ ନାରାୟଣ ହାଇସ୍କୁଲ ପଡିଆରେ ହେଲିକ୍ୟାପ୍ଟର ଯୋଗେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ। ବଡମ୍ବା-ନରସିଂହପୁର ଉଭୟ ବ୍ଲକର ୨୫ହଜାର ଲୋକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 

ଲାଞ୍ଚ ନ ଦେବାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସରଞ୍ଜାମ ବାହାର କରିନେଲେ ଠିକାଦାର

ଲାଞ୍ଚ ନ ଦେବାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସରଞ୍ଜାମ ବାହାର କରିନେଲେ ଠିକାଦାର

ନାଉଗାଁ,୨୩।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର)- ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନା ଜରିଆରେ ସବୁ ଘରକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ଯୋଜନା ନାଉଗଁା ବ୍ଲକରେ ଦିଗହରା ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କେଉଁଠି ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ନ ଥାଇ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମରେ ବିଲ ଆସୁଛି ତ ଆଉ କେଉଁଠି ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଲାଞ୍ଚ ନ ଦେଲେ ଲଗାଯାଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗକୁ ବାହାର କରି ନିଆଯାଉଛି। ଏହିପରି ଅଭାବନୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ନାଉଗାଁ ବ୍ଲକ କୋରୁଅ ପଞ୍ଚାୟତର ଦେବୀ ନଦୀ କୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମ ଶୁଆକଣ ଗ୍ରାମରେ।

 ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ୍‌

ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଅଳଙ୍କାର ଲୁଟ୍‌

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ, ୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ): ଯାଜପୁର ଜିଲା ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ନିକଟରୁ ଶନିବାର ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି।

ନୂତନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ନୂତନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ବୋଲଗଡ଼,୨୩ା୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ ପାଟପୁର ଶାସନ ପଞ୍ଚାୟତ ଶ୍ରୀରାମପୁର ନୂଆ ସାହିରେ ମା’ଦୁଲଣାଙ୍କ ନୂତନ ମନ୍ଦିର ଓ ବିଗ୍ରହ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଉପର ମଣିନାଗକୁ ଆଲୋକୀକରଣ, ଭିତ୍ତିିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ଉପର ମଣିନାଗକୁ ଆଲୋକୀକରଣ, ଭିତ୍ତିିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ

ରଣପୁର,୨୩ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦସ୍ଥିତ ମା’ ମଣିନାଗ ପୀଠକୁ ଯାଇଥିବା ୫ କିଲୋମିଟରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଉଚ୍ଚ ପାହାଡ଼ ଉପର ରାସ୍ତାର ଆଲୋକୀକରଣ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।  

ଭାରତ ବିକାଶ ପରିଷଦ ଶାଖା ସ୍ଥାପନ ସମାରୋହ

ଭାରତ ବିକାଶ ପରିଷଦ ଶାଖା ସ୍ଥାପନ ସମାରୋହ

ଓଡ଼ଗାଁ, ୨୩ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସମ୍ପର୍କ, ସହଯୋଗ, ସଂସ୍କାର, ସେବା ଓ ସମର୍ପଣର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରୁଥିବା ଭାରତ ବିକାଶ ପରିଷଦ ଓଡଗାଁରେ ରାଜ୍ୟର ୨୨ ତମ ଶାଖା ସ୍ଥାପନ କରିଛି ା ଏହି ଅବସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଅଫିସର୍ସ କ୍ଲବ୍‌ ପରିସରରେ ନାରାୟଣ ବେହେରାଙ୍କ ଆବାହକତ୍ୱରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରୋଶରୁ ଉକୁନ୍ଦରା ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଘରକୁ ବୋମାମାଡ଼

ବିରିଡ଼ି/ବାଲିଆ,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବିରିଡ଼ି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୨୨ ମୌଜା ଉକୁନ୍ଦରା ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଦାଶଙ୍କ ଘରକୁ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରେ ବୋମାମାଡ଼ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏଥିରେ କୌଣସି ଜୀବନହାନୀ ଘଟି ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଘର ନିକଟରେ ଥିବା କାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ କାର ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱ ଚେପା ହୋଇଯିବା ସହ କାଚ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। 

୧୩ ନୂତନ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର

୧୩ ନୂତନ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର

ଖଣ୍ଡପଡ଼ା,୨୩ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅର୍ନ୍ତଗତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୧୩ଟି ନୂତନ ଉଠା ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିମନ୍ତେ ବିଧାୟକ ଅନୁଭବ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁକ୍ରବାର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା ଉଠା ଜଳସେଚନ ନିଗମ(ନୟାଗଡ଼)ଡିଭିଜନ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅବସରରେ ସମାବେଶ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। 

ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରୋଶରୁ ଉକୁନ୍ଦରା ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଘରକୁ ବୋମାମାଡ଼

ରାଜନୈତିକ ଆକ୍ରୋଶରୁ ଉକୁନ୍ଦରା ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଘରକୁ ବୋମାମାଡ଼

ବିରିଡ଼ି/ବାଲିଆ,୨୩।୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବିରିଡ଼ି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୨୨ ମୌଜା ଉକୁନ୍ଦରା ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଦାଶଙ୍କ ଘରକୁ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରେ ବୋମାମାଡ଼ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏଥିରେ କୌଣସି ଜୀବନହାନୀ ଘଟି ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଘର ନିକଟରେ ଥିବା କାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ କାର ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱ ଚେପା ହୋଇଯିବା ସହ କାଚ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି।

ବନ ଉଜାଡ଼ି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା

ବନ ଉଜାଡ଼ି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା

ପାରାଦୀପ,୨୩ା୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସରକାରୀ ନଥିପତ୍ରରେ ଏବେ ବି ପାରାଦୀପର ମହାନଦୀ ମୁହାଣଠାରୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲାର ହରିଶପୁର-ମରିଚିପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବେଳାଭୂମିକୁ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲ କୁହାଯାଉଛି। ଏଥିସହ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷରେ ସେହି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଥିବା ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରୀ ତହବିଲରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ ପୋଖରୀ ଖୋଳାଯାଇଛି।