ମେଟ୍ରୋ |

ନିରୁପମା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ

ନିରୁପମା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ
ରାଜଭବନ ଛକ-ଜୟଦେବ ବିହାର ରାସ୍ତାର ଦ ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ଟ୍ରାଫିକ ଛକରୁ ବାମପଟକୁ ୨୦ ମିଟର ଗଲେ ବାମପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ଗଳି ପଡିବ। ଏହି ଗଳିର ଶେଷମୁଣ୍ଡରେ ରହିଛି ନିରୁପମା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ। ଏଠାରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବାସିନ୍ଦା ଘର ଭଡା ନେଇ ରହୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ଫ୍ଲାଟ କିଣି ରହୁଛନ୍ତି। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପରିସରରେ ଉତ୍ତରେଶ୍ୱର ଶିବ ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ଏହି ମନ୍ଦିର ପାଖଆଖରେ ବେଶ୍‌ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ କମ୍ୟୁନିଟି ହଲ୍‌ ରହିବା ସହିତ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସିସିଟିଭି ସର୍ଭେଲାନ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପଛରେ ଏକ ଛୋଟ ପାର୍କ ରହିଛି। ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରତିବର୍ଷ ରଚନା, ଗୀତ, ନାଚ ଓ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରାଯାଇ କୃତୀ ପିଲାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଏ। ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ଗୋଟିଏ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ବର୍ଷା ହେଲେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମର ବର୍ଷାପାଣି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଭିତରେ ପଶୁଛି। ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ପୋରେଟର ନବ ଦାଶଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ପରେ ସେ ଏହାର ପ୍ରତିକାର କରିବା ପାଇଁ ବିଏମ୍‌ସିର ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିବା ବାସିନ୍ଦାମାନେ କହିଛନ୍ତି।
ସ୍ଥାପିତ- ୧୯୯୪
ଗୃହ ପ୍ରବେଶ- ୧୯୯୬
ବ୍ଲକ ସଂଖ୍ୟା- ୪ 
ଫ୍ଲାଟ ସଂଖ୍ୟା- ୧୧୨
ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା- ୪୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ
ସଂଗଠନ- ନିରୁପମା ଓନର୍ସ ସୋସାଇଟି
ସଭାପତି- ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ପ୍ରହରାଜ
ଉପସଭାପତି-ଶଶିଭୂଷଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
ସମ୍ପାଦକ- ଧ୍ରୁବଚରଣ ଦାଶ
ସହ ସମ୍ପାଦକ- ମାର୍କଣ୍ଡଚରଣ ଦାଶ 
କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ- ଜଗତମୋହନ ମହାନ୍ତି

ଉତ୍ସବ ଓ ପର୍ବପର୍ବାଣି
ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପରିସରରେ ଥିବା ଉତ୍ତରେଶ୍ୱର ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାଗର ଉତ୍ସବ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ନୀତିକାନ୍ତି ଅନୁସାରେ ଉତ୍ତରେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ। ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ଭୋଜିଭାତ ହେବା ସହିତ ଅନ୍ତେବାସୀ ମିଳିମିଶ ଏହାକୁ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫, ଜାନୁୟାରୀ ୨୬, ଗଣେଶ ପୂଜା, ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା, ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା, ଦୀପାବଳି, ହୋଲି ଆଦି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ନୂଆବର୍ଷରେ ସମସ୍ତେ ଏଠାକି ହୋଇ ଜିରୋ ନାଇଟ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରନ୍ତି। ସେହିଦିନ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଏକ ମିନି ଭାରତ
ଭାରତରେ ଯେଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ଲୋକେ ବାସ କରନ୍ତି, ସେହିଭଳି ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ଲୋକେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆମ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଏକ ମିନି ଭାରତ ସଦୃଶ। ଏଠାରେ କାହାରି ମନରେ ଭେଦଭାବ ନ ଥାଏ। ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇ ଚଳନ୍ତି। ରାତିଅଧରେ ଯଦି କେହି ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଛିଡ଼ା ହୁଅନ୍ତି। ଏଠାରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ପାଣି ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବାବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ଦୁଷ୍ଟିରୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତମ ସ୍ଥାନ। ରାଜଧାନୀର ଅନ୍ୟ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ଏହା ନିଆରା।
- ଧ୍ରୁବଚରଣ ଦାଶ, ସମ୍ପାଦକ
ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ
ଏଠାରେ ସ୍ବଚ୍ଛଭାରତ ଅଭିଯାନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପରିସରରେ  ଗୋଟିଏ ହେଲେ ବି ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାକୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପଛପଟେ ଏକ ଫୁଲ ବଗିଚା ରହିଛି। ସମସ୍ତ ଅନ୍ତେବାସୀ ମାସକୁ ଥରେ ଏକାଠି ହୋଇ ବଗିଚାକୁ ସଫା କରନ୍ତି। ଗଣେଶ ପୂଜା ଓ ସରସ୍ବତୀ ପୂଜାରେ ଏଠାରେ ଭୋଜିଭାତ କରାଯାଏ। ସବୁ ଧର୍ମର ଲୋକେ ଏଠାରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହାରି ମଧ୍ୟରେ ମନାନ୍ତର ନାହିଁ।
- ଗୌରହରି ଭୂୟଁା, ସୋସାଇଟି ସଦସ୍ୟ
ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି
ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରରୁ ପୁଅବୋହୂ ବାହାରକୁ ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ବିନା ଭୟରେ ରହିଥାନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ମର୍ନିଂ ଓ୍ବାକ୍‌ରେ ଯାଆନ୍ତି। ଏହାସହ ଅପରାହ୍ନରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିବା ସହ ନିଜର ସୁଖଦୁଃଖ ପରସ୍ପରକୁ ବାଣ୍ଟନ୍ତି।
- ମାର୍କଣ୍ଡଚରଣ ଦାଶ, ସହ ସମ୍ପାଦକ
ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ନଁାରେ ମାଗାଜିନ ପ୍ରକାଶ ପାଏ
ପ୍ରତିବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ନାମ ଅନୁସାରେ  ‘ନିରୁପମା’ ନାମକ ଏକ ମାଗାଜିନ ପ୍ରକାଶ ପାଏ। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ରହୁଥିବା ଅନ୍ତେବାସୀ ଛୋଟରୁ ବୟସ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ କବିତା ଓ ଗଳ୍ପ ଦେଇଥାନ୍ତି। ସେସବୁକୁ ମାଗାଜିନରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଏ। ସବୁଠୁ ବଡ଼କଥା ହେଲା ଏହି ସ୍ମରଣିକା ଉନ୍ମୋଚନ ବେଳେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କୁ ଡକାଯାଏ ନାହିଁ। ସାମାଜିକ କର୍ମୀ, ଶ୍ରମିକ ନେତା, ସାହିତି୍ୟକ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥାଏ। ନିକଟରେ କେରଳ ବନ୍ୟା ପ୍ରପୀଡ଼ିତଙ୍କୁ ଅନ୍ତେବାସୀ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି।
- ଶିଶିର କୁମାର ସାହୁ, ସଦସ୍ୟ
ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିବାରେ ଶାନ୍ତି ମିଳେ
ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ଉତ୍ତରେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରୁଛି। ମୋତେ ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଭଳି ଦେଖନ୍ତି। କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେଲେ ସେମାନେ ମୋତେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତି। ମୋତେ ଉତ୍ତରେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୂଜା କରିବାରେ ଯେଉଁ ଆନନ୍ଦ ମିଳେ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ମିଳେନାହିଁ। ଏଠାରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ କଲେ ମନସ୍କାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ।
- ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ତ୍ରିପାଠୀ, ମନ୍ଦିର ପୂଜକ
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଚଢାଉ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଜୁଆଡି ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ୧୮ ଗିରଫ:୫୦ ହଜାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଓ ତାସ ଜବତ

ଚଢାଉ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଜୁଆଡି ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ୧୮ ଗିରଫ:୫୦ ହଜାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଓ ତାସ ଜବତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬-୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- କ୍ୟାପିଟଲ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଥିବା ବେଆଇନ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ସୋମବାର ଚଢାଉବେଳେ ପୋଲିସ ଓ ଜୁଆଡିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଛି। ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ୧୮ଜଣ ଜୁଆଡିଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ  ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୫୧ ହଜାର ୬୩୦ଟଙ୍କା, ୩ ସେଟ୍‌ ତାସ ଓ କାଲକୁଲେଟର ଜବତ କରାଯାଇଛି। 

ମରଣଜନ୍ତା ପାଲଟିଛି ରାଜଧାନୀ ରାସ୍ତା:ଖାଲ ପାଇଁ ଗଲା ୨ ଜୀବନ, ୩ ଆହତ

ମରଣଜନ୍ତା ପାଲଟିଛି ରାଜଧାନୀ ରାସ୍ତା:ଖାଲ ପାଇଁ ଗଲା ୨ ଜୀବନ, ୩ ଆହତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬-୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଏବେ ଅଣ୍ଡରଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍‌ କେବୁଲ ବିଛା ଚାଲିଛି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ରାସ୍ତାକୁ ଖୋଲି ଦିଆଯିବା ପରେ ଭଲ ଭାବେ ପୋତା ଯାଉନି। କାମ ସରିଯିବା ପରେ ଠିକାଦାର ମରାମତିର ନାଁ ଗନ୍ଧ ଧରୁନି। ଫଳରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଖାଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଦୁବାଇକୁ ସିଧାସଳଖ ବିମାନ ସେବା

ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଦୁବାଇକୁ ସିଧାସଳଖ ବିମାନ ସେବା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬-୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ସିଧାସଳଖ ଦୁବାଇକୁ ବିମାନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବିମାନ ଉଡ଼ାଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଇଣ୍ଡିଗୋ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଦୁବାଇକୁ ସିଧାସଳଖ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଛି।

ଗର୍ଭବତୀ, ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରିବେ କିନ୍ନର

ଗର୍ଭବତୀ, ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରିବେ କିନ୍ନର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- କିନ୍ନରଙ୍କୁ ସମାଜରେ ଅଧିକ ଗ୍ରହଣୀୟ କରାଇବା ଏବଂ ସମାଜସେବାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଇବା ପାଇଁ କିସ୍‌, ଅଜିମ୍‌ ପ୍ରେମଜୀ ଫିଲାନ୍‌ଥ୍ରୋପିକ ଇନିସିଏଟିଭ୍‌ ଓ ସଖା ମିଳିତ ଭାବେ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। 

ଭିଡ଼ ଅସମ୍ଭାଳ ଷଷ୍ଠୀରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ

ଭିଡ଼ ଅସମ୍ଭାଳ ଷଷ୍ଠୀରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-
ରାଜଧାନୀରେ ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଜାମ୍‌। ପୂଜା ଆରମ୍ଭରୁ  ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରାସ୍ତା ଜାମ୍‌ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ୫ ମିନିଟ୍‌ର ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଲାଗିଯାଉଛି ଅଧଘଣ୍ଟା। ସୋମବାର ମହାଷଷ୍ଠୀରୁ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଣାୟତ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। 

ସରିଲା ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା ଆଜିଠୁ ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ

ସରିଲା ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା ଆଜିଠୁ ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-
ଧରାବତରଣ କରିଛନ୍ତି ମା’ ମହିଷମର୍ଦ୍ଦିନୀ। ସମସ୍ତ ମଣ୍ଡପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ମା’ଙ୍କ ପୂଜା। ସୋମବାର ରୀତିନୀତିରେ ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ବିଲ୍ବାଧିବାସ। ଅପରାହ୍ନରେ ଷଷ୍ଠାଦି କର୍ମ କରାଯାଇଥିଲା।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିଲେଖାଗାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ - ସଂରକ୍ଷଣ ହୋଇପାରୁନି ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଫିଲ୍ମ

ଓଡ଼ିଶାରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିଲେଖାଗାର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ - ସଂରକ୍ଷଣ ହୋଇପାରୁନି ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଫିଲ୍ମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-
ଭାରତରେ ଫିଲ୍ମକୁ ଏକ କଳା ଭାବେ ପରିଗଣିତ କରାଯାଉନି। ଫିଲ୍ମ କହିଲେ ଲୋକେ କେବଳ ବଲିଉଡ୍‌କୁ ବୁଝୁଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ୧୦ ବଡ଼ ବଡ଼ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ରହିଛି ଓ ବର୍ଷକୁ ହଜାର ହଜାର ଫିଲ୍ମ ତିଆରି ହେଉଛି। 

୨୦ଜଣଙ୍କୁ ‘ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନ’

୨୦ଜଣଙ୍କୁ ‘ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୬।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-
ଓଡ଼ିଆ ମିଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସୋମବାର ରବୀନ୍ଦ୍ର ମଣ୍ଡପଠାରେ ‘ଓଡ଼ିଶା ଉତ୍କର୍ଷ ସମ୍ମାନ ୨୦୧୮’(ଓଡ଼ିଶା ଏକ୍ସିଲେନ୍ସ ଆଓ୍ବାର୍ଡ) ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ୍‌ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ରଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ଭଳି ପ୍ରୟାସ ବାସ୍ତବରେ ସ୍ବାଗତଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ସେ ମତ ଦେଇଥିଲେ।

ଆଇଆଇଓ୍ବାଇଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ

ଆଇଆଇଓ୍ବାଇଡି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ

କୋଣାର୍କ, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-  କୋଣାର୍କ ଏନଏସି ଅଧିନସ୍ଥ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ନୋଳିଆ ବସ୍ତିଠାରେ ସୋମବାର ଆଇଆଇୱାଇଡି ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ ମୁକ୍ତ ସର୍ଭେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। 

ଗର୍ଭବତୀ, ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରିବେ କିନ୍ନର

ଗର୍ଭବତୀ, ନବଜାତ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରିବେ କିନ୍ନର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- କିନ୍ନରଙ୍କୁ ସମାଜରେ ଅଧିକ ଗ୍ରହଣୀୟ କରାଇବା ଏବଂ ସମାଜସେବାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଇବା ପାଇଁ କିସ୍‌, ଅଜିମ୍‌ ପ୍ରେମଜୀ ଫିଲାନ୍‌ଥ୍ରୋପିକ ଇନିସିଏଟିଭ୍‌ ଓ ସଖା ମଳିତ ଭାବେ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। 

ଯାଜପୁୁର ଏକତା ମଞ୍ଚର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଯାଜପୁୁର ଏକତା ମଞ୍ଚର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ: ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ପାଣିକୋଇଲିଠାରେ ମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ ଓ ସୁପର ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ନିର୍ମାଣ, ପୁଷ୍ପଗିରିଠାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ, କଳିଙ୍ଗନଗର କଳକାରଖାନାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି, ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଜମି ଓ ବାସହୀନଙ୍କୁ ଗୃହ ପ୍ରଦାନ, ଚଣ୍ଡିଖୋଲଠାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାରକୁ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରିବା ଆଦି ୫ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ରାଜଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ଯାଜପୁର ଏକତା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସତ୍ୟାଗ୍ରହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ରିଲିଫ ବାଣ୍ଟିଲେ ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ

ବନ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ରିଲିଫ ବାଣ୍ଟିଲେ ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନ

କଣାସ, ୧୫।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କଣାସ ବ୍ଲକରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ମଲାଗୁଣିନଦୀର ମାଙ୍କଡଖିଆଠାରେ ଘାଇହୋଇ ଦିବ୍ୟସିଂହପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି।