ମେଟ୍ରୋ |

ନିରୁପମା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ

ନିରୁପମା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ
ରାଜଭବନ ଛକ-ଜୟଦେବ ବିହାର ରାସ୍ତାର ଦ ଓ୍ବାଲର୍‌ଡ ଟ୍ରାଫିକ ଛକରୁ ବାମପଟକୁ ୨୦ ମିଟର ଗଲେ ବାମପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏକ ଗଳି ପଡିବ। ଏହି ଗଳିର ଶେଷମୁଣ୍ଡରେ ରହିଛି ନିରୁପମା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ। ଏଠାରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବାସିନ୍ଦା ଘର ଭଡା ନେଇ ରହୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ଫ୍ଲାଟ କିଣି ରହୁଛନ୍ତି। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପରିସରରେ ଉତ୍ତରେଶ୍ୱର ଶିବ ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ଏହି ମନ୍ଦିର ପାଖଆଖରେ ବେଶ୍‌ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ କମ୍ୟୁନିଟି ହଲ୍‌ ରହିବା ସହିତ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସିସିଟିଭି ସର୍ଭେଲାନ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପଛରେ ଏକ ଛୋଟ ପାର୍କ ରହିଛି। ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରତିବର୍ଷ ରଚନା, ଗୀତ, ନାଚ ଓ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରାଯାଇ କୃତୀ ପିଲାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଏ। ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ଗୋଟିଏ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ବର୍ଷା ହେଲେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମର ବର୍ଷାପାଣି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଭିତରେ ପଶୁଛି। ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ପୋରେଟର ନବ ଦାଶଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ପରେ ସେ ଏହାର ପ୍ରତିକାର କରିବା ପାଇଁ ବିଏମ୍‌ସିର ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିବା ବାସିନ୍ଦାମାନେ କହିଛନ୍ତି।
ସ୍ଥାପିତ- ୧୯୯୪
ଗୃହ ପ୍ରବେଶ- ୧୯୯୬
ବ୍ଲକ ସଂଖ୍ୟା- ୪ 
ଫ୍ଲାଟ ସଂଖ୍ୟା- ୧୧୨
ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା- ୪୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ
ସଂଗଠନ- ନିରୁପମା ଓନର୍ସ ସୋସାଇଟି
ସଭାପତି- ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ପ୍ରହରାଜ
ଉପସଭାପତି-ଶଶିଭୂଷଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
ସମ୍ପାଦକ- ଧ୍ରୁବଚରଣ ଦାଶ
ସହ ସମ୍ପାଦକ- ମାର୍କଣ୍ଡଚରଣ ଦାଶ 
କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ- ଜଗତମୋହନ ମହାନ୍ତି

ଉତ୍ସବ ଓ ପର୍ବପର୍ବାଣି
ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପରିସରରେ ଥିବା ଉତ୍ତରେଶ୍ୱର ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜାଗର ଉତ୍ସବ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ନୀତିକାନ୍ତି ଅନୁସାରେ ଉତ୍ତରେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ। ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ଭୋଜିଭାତ ହେବା ସହିତ ଅନ୍ତେବାସୀ ମିଳିମିଶ ଏହାକୁ ପାଳନ କରନ୍ତି। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫, ଜାନୁୟାରୀ ୨୬, ଗଣେଶ ପୂଜା, ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା, ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା, ଦୀପାବଳି, ହୋଲି ଆଦି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ନୂଆବର୍ଷରେ ସମସ୍ତେ ଏଠାକି ହୋଇ ଜିରୋ ନାଇଟ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରନ୍ତି। ସେହିଦିନ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଏକ ମିନି ଭାରତ
ଭାରତରେ ଯେଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ଲୋକେ ବାସ କରନ୍ତି, ସେହିଭଳି ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମର ଲୋକେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆମ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଏକ ମିନି ଭାରତ ସଦୃଶ। ଏଠାରେ କାହାରି ମନରେ ଭେଦଭାବ ନ ଥାଏ। ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇ ଚଳନ୍ତି। ରାତିଅଧରେ ଯଦି କେହି ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଛିଡ଼ା ହୁଅନ୍ତି। ଏଠାରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ପାଣି ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବାବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ଦୁଷ୍ଟିରୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତମ ସ୍ଥାନ। ରାଜଧାନୀର ଅନ୍ୟ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ଏହା ନିଆରା।
- ଧ୍ରୁବଚରଣ ଦାଶ, ସମ୍ପାଦକ
ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ
ଏଠାରେ ସ୍ବଚ୍ଛଭାରତ ଅଭିଯାନକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପରିସରରେ  ଗୋଟିଏ ହେଲେ ବି ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାକୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପଛପଟେ ଏକ ଫୁଲ ବଗିଚା ରହିଛି। ସମସ୍ତ ଅନ୍ତେବାସୀ ମାସକୁ ଥରେ ଏକାଠି ହୋଇ ବଗିଚାକୁ ସଫା କରନ୍ତି। ଗଣେଶ ପୂଜା ଓ ସରସ୍ବତୀ ପୂଜାରେ ଏଠାରେ ଭୋଜିଭାତ କରାଯାଏ। ସବୁ ଧର୍ମର ଲୋକେ ଏଠାରେ ବାସ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାହାରି ମଧ୍ୟରେ ମନାନ୍ତର ନାହିଁ।
- ଗୌରହରି ଭୂୟଁା, ସୋସାଇଟି ସଦସ୍ୟ
ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି
ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରରୁ ପୁଅବୋହୂ ବାହାରକୁ ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ବିନା ଭୟରେ ରହିଥାନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ଏକାଠି ହୋଇ ମର୍ନିଂ ଓ୍ବାକ୍‌ରେ ଯାଆନ୍ତି। ଏହାସହ ଅପରାହ୍ନରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିବା ସହ ନିଜର ସୁଖଦୁଃଖ ପରସ୍ପରକୁ ବାଣ୍ଟନ୍ତି।
- ମାର୍କଣ୍ଡଚରଣ ଦାଶ, ସହ ସମ୍ପାଦକ
ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ନଁାରେ ମାଗାଜିନ ପ୍ରକାଶ ପାଏ
ପ୍ରତିବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ନାମ ଅନୁସାରେ  ‘ନିରୁପମା’ ନାମକ ଏକ ମାଗାଜିନ ପ୍ରକାଶ ପାଏ। ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ରହୁଥିବା ଅନ୍ତେବାସୀ ଛୋଟରୁ ବୟସ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ କବିତା ଓ ଗଳ୍ପ ଦେଇଥାନ୍ତି। ସେସବୁକୁ ମାଗାଜିନରେ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଏ। ସବୁଠୁ ବଡ଼କଥା ହେଲା ଏହି ସ୍ମରଣିକା ଉନ୍ମୋଚନ ବେଳେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କୁ ଡକାଯାଏ ନାହିଁ। ସାମାଜିକ କର୍ମୀ, ଶ୍ରମିକ ନେତା, ସାହିତି୍ୟକ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥାଏ। ନିକଟରେ କେରଳ ବନ୍ୟା ପ୍ରପୀଡ଼ିତଙ୍କୁ ଅନ୍ତେବାସୀ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି।
- ଶିଶିର କୁମାର ସାହୁ, ସଦସ୍ୟ
ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିବାରେ ଶାନ୍ତି ମିଳେ
ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ଉତ୍ତରେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରୁଛି। ମୋତେ ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଭଳି ଦେଖନ୍ତି। କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେଲେ ସେମାନେ ମୋତେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତି। ମୋତେ ଉତ୍ତରେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୂଜା କରିବାରେ ଯେଉଁ ଆନନ୍ଦ ମିଳେ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠି ମିଳେନାହିଁ। ଏଠାରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ କଲେ ମନସ୍କାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ।
- ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ତ୍ରିପାଠୀ, ମନ୍ଦିର ପୂଜକ
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ହେମାନନ୍ଦଙ୍କୁ କାହ୍ନୁଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ: ‘ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମତାମତ ଦେବା ବିଶୃଙ୍ଖଳା ନୁହେଁ କି’

ହେମାନନ୍ଦଙ୍କୁ କାହ୍ନୁଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ: ‘ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମତାମତ ଦେବା ବିଶୃଙ୍ଖଳା ନୁହେଁ କି’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୩।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଜେନାଙ୍କୁ ଦଳରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଚାହଁୁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ବୁଧବାର ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ବସାଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସୁପାରିଶ୍‌ ପାଇଁ ଏଆଇସିସିକୁ କୁହାଯାଇଛି। ଖୋଦ୍‌ ଶୃଙ୍ଖଳା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହା କହିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀକାନ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। 

ହକି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତକୁ ଫେରିଥିବା ମାଓବାଦୀ

ହକି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତକୁ ଫେରିଥିବା ମାଓବାଦୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩ା୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ମାଲକାନଗିରି ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସର୍ମପଣ କରି ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତକୁ ଫେରିଥିବା ୩୦ ମାଓବାଦୀ ଗୁରୁବାର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ହକି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖିଛନ୍ତି। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭାରତ ଏବଂ ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍‌ସ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ସେମାନେ ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୬ ମହିଳା ଏବଂ ୧୪ ପୁରୁଷ ଥିଲେ। ଖେଳ ଦେଖିବା ପୂର୍ବରୁ ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୫ଟାରେ ସେମାନେ ପୋଲିସ ଫ୍ୟାନ୍‌ ଭିଲେଜ ବୁଲିବା ସହିତ ଶରୀରରେ ରଙ୍ଗିନ ଟାଟୁ କରିଥିଲେ।

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ଆଦେଶ: ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ହଜାର ୪୭୭ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀ ଫେରିପାଇବେ ଟଙ୍କା

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ଆଦେଶ: ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ହଜାର ୪୭୭ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀ ଫେରିପାଇବେ ଟଙ୍କା

କଟକ ଅଫିସ, ୧୩।୧୨- ରୋଜ୍‌ଭ୍ୟାଲି ଗ୍ରୁପ୍‌ ଅଫ୍‌ କମ୍ପାନିଜ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିଥିବା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀମାନେ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ। ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଟେରେଷ୍ଟ ଅଫ୍‌ ଡିପୋଜିଟର୍ସ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ ରୋଜଭ୍ୟାଲି ସଂସ୍ଥାରେ ଟଙ୍କା ଜମା ରଖିଥିବା ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ହଜାର ୪୭୭ ଜଣ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଜମାକାରୀ ୯୨ କୋଟି ୮ ଲକ୍ଷ ୯୬ହଜାର ୯୮୨ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ।

ହକିକୁ ନେଇ ଅଣ୍ଡର ୱାଟର ଭିଡିଓ ସଙ୍ଗ୍‌: ୟୁଟୁବ୍‌ରେ ରିଲିଜ୍‌ ହେଲା ଓଲି ଆୟାରେ...

କଟକ ଅଫିସ,୧୩।୧୨- ଓଡିଶାରେ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌କୁ ପ୍ରମୋଟ କରିବା ପାଇଁ ପାଣି ଭିତରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ଭିଡିଓ ସଙ୍ଗ। ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ଖ୍ୟାତି ସମ୍ପନ୍ନ ସ୍କୁବା ଡାଇଭର ସବୀର ବକ୍ସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌ ୨୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ଏକ ଭିଡିଓ ସଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ରେ ରିଲିଜ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭିଡିଓ ସଙ୍ଗ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ଭଲ ଲାଇକ୍‌ ସାଉଣ୍ଟିଛି। 

ଭାରତ ବୁଲି ହେଲ୍‌ମେଟ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି ପୂଜା

ଭାରତ ବୁଲି ହେଲ୍‌ମେଟ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି ପୂଜା

କଟକ ଅଫିସ,୧୩।୧୨- ବିନା ହେଲ୍‌ମେଟରେ ଯାତ୍ରା ବିପଜ୍ଜନକ। ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଜୀବନ ଯାଉଛି। କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଗାଡ଼ିରେ ବିନା ହେଲମେଟ୍‌ରେ ଯାଉଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ପୋଲିସ ରାସ୍ତାରେ ଅଟକାଇଲେ ସୁଦ୍ଧା  ବେଳେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କୋହଳ ମନୋଭାବ ଦେଖାଉଛି।

ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ପିଟିଲା ଅଟୋ: ଜଣେ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛରୁ ପିଟିଲା ଅଟୋ: ଜଣେ ମୃତ, ୫ ଗୁରୁତର

କଟକରୋଡ଼, ୧୩ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଥାନା ଅଧୀନ ବୁଦ୍ଧେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଟ୍ରକ୍‌କୁ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଅଟୋ ପଛକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଛି। ଏଥିରେ ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୫ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ପୁରୀରେ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌, ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ କରିବେ ଯାଞ୍ଚ

ପୁରୀରେ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍‌, ଜିଲାର ସମସ୍ତ ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ୟୁନିଟ୍‌ କରିବେ ଯାଞ୍ଚ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୩।୧୨: ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ବେଲଟିକିରିସ୍ଥିତ ଗୁଡ ନ୍ୟୁଜ ଇଣ୍ଡିଆ ଡ୍ରିମ୍‌ ସେଣ୍ଟର ଶିଶୁଗୃହରେ ଯୌନଶୋଷଣ ଅଭିଯୋଗ ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟାପି ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହାର କିଛି ଦିନ ପରେ ପୁରୀ ଜିଲା ସତ୍ୟବାଦୀ ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ହରିହର ଶିଶୁ ସଦନରେ ଘଟିଥିବା ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିଥିଲା।

କାମରେ ଲାଗିଲାନି ଡ୍ରେନ୍‌, ମାଟି ପକାଇ ପୋତିଦେଲେ

କାମରେ ଲାଗିଲାନି ଡ୍ରେନ୍‌, ମାଟି ପକାଇ ପୋତିଦେଲେ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୩।୧୨: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଆରଆଇ ଅଫିସଠାରୁ ଟେଲିଫୋନ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡ୍ରେନ୍‌ ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଏହା ଅଧାପନ୍ତରିଆ ହୋଇ ପଡିରହିଛି। ଏଭଳିସ୍ଥଳେ ଡ୍ରେନ୍‌ ଉପରେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ମାଟି ପକାଇ ପୋତା ଯାଇଛି। ଆଉ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଡ୍ରେନ୍‌ ପୋତି ହୋଇ ଗଲାଣି।

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଘୋଡ଼ ଲାଗି ବେଶ ଆରମ୍ଭ

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଘୋଡ଼ ଲାଗି ବେଶ ଆରମ୍ଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୩।୧୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗୁରୁବାର ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଘୋଡ଼ ଲାଗି ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ସକାଳ ଧୂପ ବଢିବା ପରେ ଠାକୁରଙ୍କ ମଇଲମ କରାଯାଇଥିଲା। ଭୋଗମଣ୍ଡପ ଘରେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଅଧିବାସ ହୋଇଥିବା ଘୋଡ ବସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ପଟୁଆରରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ସାଢ଼େ ତିନି ଘେରା ଏବଂ ରତ୍ନ ସିଂହାସନକୁ ସାଢେ ତିନି ଘେରା ପ୍ରଦକ୍ଷିଣ କରାଇ ରତ୍ନ ସିଂହାସନରେ ବିଜେ କରାଯାଇଥିଲା।

ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବର୍ଷାକୁ ନେଇ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ଚାଷୀ, ଆପଦକାଳୀନ ଫସଲ ଯୋଜନା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବର୍ଷାକୁ ନେଇ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ଚାଷୀ, ଆପଦକାଳୀନ ଫସଲ ଯୋଜନା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୩।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଦକ୍ଷିଣ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ବୁଧବାର ଡିପ୍ରେସନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏହା ଆଗାମୀ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଡିପ୍‌ ଡିପ୍ରେସନରେ ପରିଣତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ବିଭାଗର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ବିଭାଗର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନିମନ୍ତେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗ ଲୋଡିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୩।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ କେନ୍ଦ୍ର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ବିଭାଗର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲେ ରାଜ୍ୟର ଯୁବପିଢ଼ୀଙ୍କ ଲାଗି ଚାକିରୀ ଓ ରୋଜଗାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହେବ। ଏଥିସହ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶର ଗ୍ୟାସ୍‌ ଓ ପେଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍ସ ଶିଳ୍ପର ପେଣ୍ଠସ୍ଥଳୀ ଭାବେ ପରିଚିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। 

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଫିସ ତାଲାଭାଙ୍ଗି ଚୋରି

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଫିସ ତାଲାଭାଙ୍ଗି ଚୋରି

କଣ୍ଟାପଡା, ୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଣ୍ଟାପଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବ୍ରାହ୍ମଣସାଇଲୋ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଉରୁଜଙ୍ଗ ଭଗବତୀ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ଅଫିସ ଘର ତାଲାଭାଙ୍ଗି ବୁଧବାର ରାତିରେ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଅଲମିରାରେ ଥିବା ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଚୋରି କରିନେଇଥିବା ଗୁରୁବାର ସକାଳେ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।