ମେଟ୍ରୋ |

ଘରୁ ଲୁଚି ଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ପଳାଉଥିଲି

ଘରୁ ଲୁଚି ଯାତ୍ରା ଦେଖିବାକୁ ପଳାଉଥିଲି
ଯାତ୍ରା ଓ ସିନେମା ପ୍ରତି ମୋର ବହୁ ଦୁର୍ବଳତା ଥିଲା। ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢ଼ିବା ବେଳେ ଘରୁ ଲୁଚି ଗଁାରେ ହେଉଥିବା ଅପେରା ଓ କଲେଜରେ ପଢ଼ିଲା ବେଳେ ସିନେମା ହଲ୍‌କୁ ଯିବା ମୋର ଅଭ୍ୟାସ ଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ବାପାଙ୍କଠାରୁ ଗାଳିମାଡ଼ ଖାଇଛି। ସମୟ ବଦଳିଗଲା। ସାଂସାରିକ ଜୀବନ ସହିତ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରଶସ୍ତ ହୋଇଗଲା। ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ବି ଆଉ ସିନେମା କି ଯାତ୍ରା ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳୁନି। ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟର ଜଣାଶୁଣା ପ୍ରାଣୀଧନ ଗବେଷକ ତଥା ଚିକିତ୍ସକ ଡା. ବୀରକିଶୋର ପରିଡ଼ା। କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ବାଲିପାଟଣା ପଞ୍ଚାୟତ ଡାମରପୁର ଗ୍ରାମରେ ୧୯୬୩ରେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ। ଖତୁଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା ଓ ଜାନକୀଲତାଙ୍କ ଚତୁର୍ଥ ସନ୍ତାନ ବୀରକିଶୋର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କଠାରୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏବେ ସେ ପ୍ରାଣୀ ସମ୍ପଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟରେ ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ) ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ। ବୀରକିଶୋରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚରା ଯାଇଥିବା କେତୋଟି ପ୍ରଶ୍ନ।
ପ୍ରଥମ ଦରମା କ’ଣ କରିଥିଲେ?
୧୯୮୬ରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ସବ୍‌ଡେଗାଠାରେ କନିଷ୍ଠ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲି। ସେତେବେଳେ ମାସିକ ବେତନ ୧୧୨୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ପ୍ରଥମ ମାସର ଦରମା ଟଙ୍କା ବାପାଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲି। ସେଥିରେ ଠାକୁର ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା। 
କେଉଁ ରଙ୍ଗକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି?
ସବୁଜ ରଙ୍ଗ ମୋର ବହୁତ ପସନ୍ଦ। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ରଙ୍ଗକୁ ମୁଁ ଘୃଣା କରେନାହିଁ। 
ପୁସ୍ତକ ପଢନ୍ତି?
ନିଜେ ପଢିବା ସହିତ ଲେଖାଲେଖି ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ। ବିଶେଷକରି ମନୋଜ ଦାସ, ପ୍ରତିଭା ରାୟଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ମୋତେ ବେଶ୍‌ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥାଏ। ଏବେ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ଅମୃତ ଫଳ ଓ ଆକାଶର ଇସାରା ପୁସ୍ତକ ପଢ଼ା ଶେଷ କରିଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ପ୍ରତିଭା ରାୟଙ୍କ ଯାଜ୍ଞସେନୀ ପଢୁଛି। ଏହାବାଦ୍‌ ଦୂରଦର୍ଶନରେ ପ୍ରସାରିତ ପରସମଣି ଧାରାବାହିକରେ ମୁଁ ନିଜେ ଅଭିନୟ କରିବା ସହିତ ରଚନା ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି। 
ରୋଷେଇ ଜାଣନ୍ତି?
ରୋଷେଇରେ ମୁଁ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ। ଅରୁଆ, ଡାଲମାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମଟନ୍‌, ଚିକେନ ସବୁ ରୋଷେଇ ଜାଣିଛି। ଖାସ୍‌କରି ରୋଷେଇରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ମୋର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଥାଏ। 
ପସନ୍ଦର ଅଭିନେତା, ଅଭିନେତ୍ରୀ କିଏ?
ଓଡ଼ିଆରେ ଉତ୍ତମ ମହାନ୍ତି, ଅପରାଜିତା ଆଉ ହିନ୍ଦୀରେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ଓ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କ ଅଭିନୟ ମୋର ବହୁତ ପସନ୍ଦ।
ଗୀତ ଶୁଣନ୍ତି?
ଗୀତ ଶୁଣିବା ପ୍ରତି ମୋର ବହୁତ ଆଗ୍ରହ। ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୀତ ମୋତେ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥାଏ। 
ଲଭ୍‌ ନା ଆରେଞ୍ଜ ମ୍ୟାରେଜ୍‌?
ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆରେଞ୍ଜ। ବାପା ମା’ଙ୍କ ଚଏସ୍‌କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ମୁଁ କନ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇ ନ ଥିଲି। ୧୯୮୭ ଜାନୁୟାରୀ ୨୩ରେ କେନ୍ଦୁଝର କଲେଜରୋଡ୍‌ର ଅଞ୍ଜନା ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲି।
ମାର୍କେଟିଂ କରନ୍ତି?
ମାର୍କେଟିଂ ତ ମୋର ସଉକ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଅଫିସରୁ ଫେରିବା ସମୟରେ ଅଞ୍ଜନାଙ୍କ ବରାଦ ଅନୁଯାୟୀ ପନିପରିବାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଡ୍ରେସ୍‌ପତ୍ର ଘରକୁ ନେଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଛୁଟିଦିନରେ ଅଞ୍ଜନା ମୋ ସହିତ ମାର୍କେଟିଂ କରନ୍ତି। 
ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କେଉଁ ଗୁଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗେ ?
ସେ ଜଣେ ଦାୟିତ୍ୱସମ୍ପନ୍ନ ମହିଳା। ଘର ଚଳାଇବା ସହିତ ମୋର ୩ ପିଲାଙ୍କୁ ମଣିଷ କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ। ବଡ଼ ଝିଅ ଜଣେ ଡାକ୍ତର, ସାନ ଝିଅ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଧ୍ୟୟନରତ। ଏକମାତ୍ର ପୁଅ ରେଭେନ୍‌ଶାରେ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗ ଛାତ୍ର।
ଜୀବନର କିଛି ଅଭୁଲା କଥା?
୨୦୦୩ରେ ମୁଁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ରଣପୁରଠାରେ ସହକାରୀ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ଥାଏ। ନୟାଗଡ଼ରୁ ଏକ ମିଟିଂ ସାରି ବସ୍‌ ଯୋଗେ ରଣପୁର ଫେରୁଥାଏ। ବୋଲଗଡ଼ ପରେ ପରେ ହଠାତ୍‌ ବସ୍‌ଟି ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଥିଲା। ବସ୍‌ରେ ପାଖାପାଖି ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଯାତ୍ରୀ ଥାଆନ୍ତି। ହଠାତ୍‌ କେହି କିଛି ବୁଝିପାରି ନ ଥିଲେ। ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଯଦିଓ କାହାରି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟି ନ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅନେକେ ଖଣ୍ଡିଆଖାବରା ହୋଇ ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମୋ ଦେହରୁ ମଳିଚମଟିଏ ଉଠି ନ ଥିଲା। ସେହି କଥା ମନେ ପଡ଼ିଗଲେ ମୋ ଦେହ ଶୀତେଇ ଉଠିଥାଏ। ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ସେଥିପାଇଁ ଚିରଋଣୀ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

କାବୁ ହେଲା କଲରାପତରିଆ ବାଘ, କୁକୁଡ଼ା ଖାଇବାକୁ ଆସି ଯନ୍ତାରେ ଫଶିଲା

କାବୁ ହେଲା କଲରାପତରିଆ ବାଘ, କୁକୁଡ଼ା ଖାଇବାକୁ ଆସି ଯନ୍ତାରେ ଫଶିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିବା କଲରାପତରିଆ ବାଘ ଶେଷରେ ଧରାପଡ଼ିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ପ୍ରାୟ୨.୩୦ମିନିଟ୍‌ରେ ବାଘଟିକୁ ବିମାନବନ୍ଦର କାର୍ଗୋ ଗେଟ୍‌ ପାଖରୁ ଧରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ପ୍ରଥମେ ତାକୁ ନନ୍ଦନକାନନ ନିଆଯାଇ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ତାକୁ ଚନ୍ଦକା ଗୋଡ଼ିବାରି ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି।

ବଢ଼ିଲା ତାତି, ମାଲକାନଗିରିରେ ୩୭ ଡିଗ୍ରୀ

ବଢ଼ିଲା ତାତି, ମାଲକାନଗିରିରେ ୩୭ ଡିଗ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ରାଜ୍ୟରେ ତାତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ମାଲକାନଗିରିରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ୩୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ୯ଟି ସ୍ଥାନରେ ପାରଦ ୩୩ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ରହିଛି। 

କାଳିଆ ସ୍କଲାରଶିପ୍‌ ଓ୍ବେବ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚିତ: ସରକାରୀ ବୈଷୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ପଢ଼ୁଥିବା ପିଲାଙ୍କ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ସରକାର

କାଳିଆ ସ୍କଲାରଶିପ୍‌ ଓ୍ବେବ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚିତ: ସରକାରୀ ବୈଷୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ପଢ଼ୁଥିବା ପିଲାଙ୍କ ସମସ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ସରକାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୦।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଙ୍ଗଳବାର ସଚିବାଳୟଠାରେ କାଳିଆ ସ୍କଲାରଶିପ ଯୋଜନାର ଓ୍ବେବ୍‌ ପୋର୍ଟାଲ ଓ ଲୋଗୋ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ଚାଷୀ ପରିବାରର ପିଲମାନେ ଡାକ୍ତର, ଇଞ୍ଜିନିୟର, କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବୈଷୟିକ ଓ ବୃତ୍ତିଗତ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିପାରିବେ। 

ଅଧ୍ୟାପକ, ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ: ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଛୁଟି ବାତିଲ କଲା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ

ଅଧ୍ୟାପକ, ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚେତାବନୀ: ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଛୁଟି ବାତିଲ କଲା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଆଉ ଦିନକ ପରେ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଯୁକ୍ତ୨ ପରୀକ୍ଷା। ପରୀକ୍ଷା ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। 

୯ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକସଙ୍ଗୀତ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ଜୁନ୍‌ ୧୪ ହେବ ଲୋକକଳା ଦିବସ

୯ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଓ ଲୋକସଙ୍ଗୀତ ମହୋତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ଜୁନ୍‌ ୧୪ ହେବ ଲୋକକଳା ଦିବସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଲୋକକଳାକୁ ଅଧିକ ଋଦ୍ଧିମନ୍ତ କରିବା ସହ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଏଣିକି ପାଳନ ହେବ ଲୋକକଳା ଦିବସ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଜୁନ୍‌ ୧୪ ତାରିଖକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଲୋକକଳା ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବେ। ଏ ନେଇ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୧ ତାରିଖରେ ଏହାକୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବେ। 

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି: ଆର୍ଟିଷ୍ଟ୍‌ କମ୍ୟୁନିଟି ପକ୍ଷରୁ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି: ଆର୍ଟିଷ୍ଟ୍‌ କମ୍ୟୁନିଟି ପକ୍ଷରୁ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ସିଆର୍‌ପିଏଫ୍‌ ଯବାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଆର୍ଟିଷ୍ଟ୍‌ କମ୍ୟୁନିଟି ଅଫ୍‌ ଭୁବନେଶ୍ୱର।

କିସ୍‌କୁ ‘ଲିଡର୍‌ଶିପ ପୁରସ୍କାର’

କିସ୍‌କୁ ‘ଲିଡର୍‌ଶିପ ପୁରସ୍କାର’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ କଳିଙ୍ଗ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍‌ ସୋସିଆଲ ସାଇନ୍ସେସ୍‌(କିସ୍‌)କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ‘ଲିଡର୍‌ଶିପ ପୁରସ୍କାର’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କେୟା ନାଇଡୁଙ୍କଠାରୁ କିସ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଚ୍ୟୁତ ସାମନ୍ତ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। 

ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ୮ ଗିରଫ: ୬ ବାଇକ୍‌, ୭୬ ହଜାର ଟଙ୍କା, ସୁନା ଅଳଙ୍କାର, ୧୦ ମୋବାଇଲ ଜବତ

ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ୮ ଗିରଫ: ୬ ବାଇକ୍‌, ୭୬ ହଜାର ଟଙ୍କା, ସୁନା ଅଳଙ୍କାର, ୧୦ ମୋବାଇଲ ଜବତ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୦।୨- କ୍ୟାଣ୍ଟନମେଣ୍ଟ ଥାନା ପୋଲିସ ଜାନୁୟାରୀ ୧ ତାରିଖରେ ଏକ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ କାବୁ କରିଛି। ପୋଲିସ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ୮ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୬ ବାଇକ୍‌, ସୁନା ଅଳଙ୍କାର, ୧୦ ମୋବାଇଲ, ନଗଦ ୭୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ ଜବତ କରିଛି। 

ସାଇଡ୍‌ ମାରିବାରୁ ଉତ୍ତେଜନା: ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ୬ ଆହତ

ସାଇଡ୍‌ ମାରିବାରୁ ଉତ୍ତେଜନା: ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ମାଡ଼ରେ ୬ ଆହତ

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ, ୨୦।୨- ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଟାଉନ ଥାନା ବାଘମାରୀ ଫାଣ୍ଡି ସାରୁଅ ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢେ ୮ଟାରେ ମାଛ ବୋଝେଇ ଟାଟା ଏସିଇ ସାଇଡ୍‌ ମାରିବାକୁ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ବଚସାରୁ ମାରପିଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଲୋକ ସାରୁଅରେ ପଶି ୩୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଘର, ଦୋକାନ ଭଙ୍ଗାରୁଜା କରିଛନ୍ତି।

 ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା: ୨୩ରେ ଆସିବେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା: ୨୩ରେ ଆସିବେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ନୂତନ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି ରଞ୍ଜିତ କୁମାର ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖରେ ପୁରୀ ଆସିବେ। ସେହିଦିନ ସେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ, ପରିଚାଳନା କମିଟି ଏବଂ ସେବାୟତ ନିଯୋଗଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ବୋଲି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଲୋକସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ପୂଜାପଣ୍ଡା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗଜ ଉଦ୍ଧାରଣ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମହାପ୍ରଭୁ

ଗଜ ଉଦ୍ଧାରଣ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ମହାପ୍ରଭୁ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୦ା୨: ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ତିଥି ମଙ୍ଗଳବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗଜ ଉଦ୍ଧାରଣ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ରତ୍ନବେଦିରେ ଦାରୁବିଗ୍ରହଙ୍କ ଏହି ଦିବ୍ୟ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ। ଦ୍ୱିପ୍ରହର ଧୂପ ପରେ ତିନିବାଡ଼ରେ ଗଜ ଉଦ୍ଧାରଣ ବେଶ ହୋଇଥିଲା। ପୁଷ୍ପାଳକ ସେବକମାନେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଏହି ବେଶ କରାଇଥିଲେ।

ଶହୀଦଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଘଟଣା: କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ

ଶହୀଦଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଘଟଣା: କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ବିଧାୟକ ଦେବାଶିଷ

କଟକ ଅଫିସ,  ୨୦।୨-ଶହୀଦଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଘଟଣାରେ ବାରବାଟୀ-କଟକ ବିଧାୟକ ତଥା ଜିଲା ବିଜେଡି ସଭାପତି ଦେବାଶିଷ ସାମନ୍ତରାୟ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ପୁଲ୍‌ୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ କଟକ ଜିଲା ନିଆଳି ବ୍ଲକ ରତନପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଗଜାବର ଗଁାର ମନୋଜ ବେହେରା(୩୬) ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ।