ମେଟ୍ରୋ |

ଦୁଇ ଯୁବକଙ୍କ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ: ବିନା ପାଣିରେ ଚମକୁଛି ଗାଡ଼ି

ଦୁଇ ଯୁବକଙ୍କ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ: ବିନା ପାଣିରେ ଚମକୁଛି ଗାଡ଼ି
ଦିନକୁ ଦିନ କାର୍‌ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କାର୍‌ ଧୋଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଖର୍ଚ୍ଚହେଉଛି ବିପୁଳ ପାଣି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଜଳାଭାବ ସମସ୍ୟା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଘାରିଥିବା ବେଳେ ଏପଟେ ଗାଡ଼ି ଧୋଇବା ଲାଗି ଏତେ ପାଣି ଅପଚୟ କରିବା ଅନେକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ଏହାର ବିକଳ୍ପ ରାସ୍ତାକୁ ଆପଣାଇବାକୁ  ଉଚିତ ମଣୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଭାରତରେ ଆଜି ବି ଗାଡି ଧୋଇବା ଲାଗି ବହୁ ପାଣି ଅପଚୟ କରାଯାଉଛି। ଏଭଳିସ୍ଥଳେ ଜଳ ଅପଚୟ ରୋକିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଯୁବକ। କାର୍‌ ଧୋଇବାରେ ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ପାଣିକୁ ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢି ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖିବା ଓ କିଛି ନୂଆକରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଦେବାଶିଷ ନାୟକ ଏବଂ  କେ. ରୋହିତ କୁମାର।

ପ୍ରାୟ ଏକବର୍ଷ ତଳେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ସଂସ୍ଥା ‘ଏକ୍ସେଲିନ୍‌ସର୍ଭ’ ମାଧ୍ୟମରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲ ଟପ୍‌-ଅପ୍‌ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିବା ଉଭୟ ଯୁବକ ଏଥର ଭୁବନେଶ୍ୱରବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଓ୍ବାଟର୍‌ଲେସ୍‌ କାର୍‌ଓ୍ବାସ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌। କେବଳ ବ୍ୟବସାୟିକ ସଫଳତା ପାଇଁ ନୁହେଁ କି ଲୋକଙ୍କୁ ଡୋର୍‌ଷ୍ଟେପ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ଉଭୟ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି। ପାଣି ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ରସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରି ଡ୍ରାଏ ଓ୍ବାସ୍‌ ଟେକ୍‌ନିକ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍‌ ସଫା କରାଯାଉଛି, ଯାହାକି କାର୍‌କୁ ପୁଣିଥରେ ନୂଆ ଭଳି ଚକ୍‌ ଚକ୍‌ କରିଦେଉଛି। ତାହାପୁଣି ପକେଟ୍‌କୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ଦାମ୍‌ରେ। ମାତ୍ର ୩୫୦ଟଙ୍କାରେ ଡୋର୍‌ଷ୍ଟେପ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ ଯୋଗାଇଦେଉଛି ଏକ୍ସେଲିନ୍‌ସର୍ଭ। ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଭାରତରେ ଏଭଳି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଦାବିକରିଛି ଏହି ସଂସ୍ଥା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏବେସୁଦ୍ଧା ୮୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଡିକୁ ଡ୍ରାଏ ଓ୍ବାସ୍‌ ଟେକ୍‌ନିକ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସଫା କରାଯାଇଛି। ଘରେ ବସି ନିଜ କାର୍‌ ଧୋଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ କଲ୍‌, ହ୍ବାଟ୍‌ସଆପ୍‌, ଏକ୍ସେଲିନ୍‌ସର୍ଭ ଆପ୍‌ କିମ୍ବା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ସିଧା ସର୍ଭିସ୍‌ ବୁକିଂ କରିହେବ। କୋର୍‌ ଟିମ୍‌, କଷ୍ଟମର୍‌ ସପୋର୍ଟ ଟିମ୍‌, ଭେହିକିଲ୍‌ କ୍ଲିନିଂ ଟିମ୍‌ ଓ ଗ୍ୟାରେଜ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଟିମ୍‌ ଭଳି ୪ଟି ଟିମ୍‌କୁ ନେଇ କାମ କରୁଥିବା ଏହି ସଂସ୍ଥା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ୧୫ ଗ୍ୟାରେଜ୍‌ ସହ ମିଳିତଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକରୁଛି। ୯ଟି ଷ୍ଟେପ୍‌ରେ କାର୍‌ ଉପର ତଳୁ ଓ ଭିତରୁ ବାହାର, ସବୁକିଛି  ସଫା କରାଯାଇଥାଏ। ଡ୍ୟାସ୍‌ବୋର୍ଡ, ଡୋର୍‌, ସିଟ୍‌, ମ୍ୟାଟ୍‌ସ, ଇଣ୍ଟେରିୟର ଓ ଏକ୍ସେଟେରିୟର୍‌କୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତିରେ ଡ୍ରାଏ ମାଇକ୍ରୋଫାଇବାର୍‌, ଡ୍ରେସର୍‌, ଓ୍ବାକ୍ସ ଏବଂ ଡ୍ରାଏଓ୍ବାସ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ସଫା କରାଯାଏ। ଏହାପରେ କାର୍‌କୁ ଚମକାଇବା ପାଇଁ ସ୍ପ୍ରେ-ଓ୍ବାସ୍‌ ଏବଂ ସୁଗନ୍ଧ ପାଇଁ ପର୍‌ଫ୍ୟୁମ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। 
ଏନେଇ ଦେବାଶିଷ କୁହନ୍ତି, ଆମେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଆମ ସେବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ତା’ପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ କହୁ। ପାଣି ଅପଚୟ ରୋକିବାକୁ ଏହା ଆମର ଏକ ଛୋଟ ପ୍ରୟାସ। ବହୁଦିନର ରିସର୍ଚ୍ଚ ପରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଆମେ ଏଭଳି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ। ଆଗକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ବାହାରେ ଏହାକୁ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ। 

ରିପୋର୍ଟ-ସସ୍ମିତା ପାଇକରାୟ
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

‘ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇଁ କାମ ହିଁ ଯଥେଷ୍ଟ’

‘ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇଁ କାମ ହିଁ ଯଥେଷ୍ଟ’

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ନିର୍ବାଚନ ଜିତିବା ପାଇଁ ଆମ କାମ ହିଁ ଯଥେଷ୍ଟ। ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ  ରାଜ୍ୟର ୮୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମା ରେଖା(ବିପିଏଲ୍‌) ଉପରକୁ ଉଠିପାରିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରଚଣ୍ଡ ତାତି, ପାରଦ ୩୯ ଡିଗ୍ରୀ ଟପିଲା: ୨୪ରୁ ବର୍ଷା

ପ୍ରଚଣ୍ଡ ତାତି, ପାରଦ ୩୯ ଡିଗ୍ରୀ ଟପିଲା: ୨୪ରୁ ବର୍ଷା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଫେବୃୟାରୀ ଅଧା ବେଳକୁ ପରିସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ ହେଲାଣି। ପାରଦ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ପାଖକୁ ଆସିଲାଣି। 

ବନିପାଟ ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା ହତ୍ୟା ମାମଲା: ୩ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ କୁଜଙ୍ଗ ଥାନା ଘେରାଉ

ବନିପାଟ ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ା ହତ୍ୟା ମାମଲା: ୩ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ ଦାବିରେ କୁଜଙ୍ଗ ଥାନା ଘେରାଉ

କୁଜଙ୍ଗ,୨୩।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୁଜଙ୍ଗ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବନିପାଟ ଗ୍ରାମର ରଞ୍ଜନ ପରିଡ଼ାଙ୍କୁ ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୨ ତାରିଖରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ୩ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ  ଦେବାଶିଷ ରାଉତ ଓ ହିରଣ୍ୟ ରାଉତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଅନ୍ୟତମ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୁରସ୍ତମ ରାଉତ ଫେରାର ଅଛନ୍ତି।

ପୁରୀରେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି: ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପରେ ଗଜପତିଙ୍କ ସହ କଲେ ଆଲୋଚନା

ପୁରୀରେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି: ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପରେ ଗଜପତିଙ୍କ ସହ କଲେ ଆଲୋଚନା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩।୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି ରଞ୍ଜିତ କୁମାର ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ସହ ଶନିବାର ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟାରେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି ଶ୍ରୀନଅରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀନଅର ଓ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାଗତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଓଢ଼ଣି ଫସିଯାଇଛି କହି ୧ଲକ୍ଷ ଲୁଟିନେଲେ

ଓଢ଼ଣି ଫସିଯାଇଛି କହି ୧ଲକ୍ଷ ଲୁଟିନେଲେ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩।୨: କିଛିଦିନର ନୀରବତା ପରେ ସହରରେ ଏକ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଉଠିଛନ୍ତି। ଦୁଇଜଣ ଲୁଟେରା ପୁରୀ ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୁକୁନ୍ଦମିଶ୍ର ନଗର ଛକରେ ଜଣେ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କଠାରୁ ୧ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିିଛି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଲୁଟ୍‌ର ଶିକାର ଚାରିନଳା ଗ୍ରାମର ସୁକାନ୍ତି ପୃଷ୍ଟି ଲିଖିତ ଭାବେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଭିତରକାଠରେ ବାନ୍ତି, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ହେଲା ବଡ଼ ମହାସ୍ନାନ

ଭିତରକାଠରେ ବାନ୍ତି, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ହେଲା ବଡ଼ ମହାସ୍ନାନ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩।୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶୁକ୍ରବାର ବଡ଼ ମହାସ୍ନାନ ହୋଇଛି। ଭିତରକାଠ ନିକଟରେ ବାନ୍ତି ପଡିଥିବାରୁ ଠାକୁରଙ୍କ ବଡ଼ ମହାସ୍ନାନ କରାଯାଇଛି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଚନ୍ଦନଲାଗି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ସମୟରେ ଭିତରକାଠ ନିକଟରେ ବାନ୍ତି ପଡିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

ପୁରୀରେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି: ଅଚାନକ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ଏକା ଏକା ବୁଲିଲେ

ପୁରୀରେ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି: ଅଚାନକ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ଏକା ଏକା ବୁଲିଲେ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୩।୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସଂସ୍କାର ମାମଲା ନେଇ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ନୂତନ ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରି ରଞ୍ଜିତ କୁମାର ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି। ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା କ୍ଷଣି ତାଙ୍କ ରହଣି ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହୋଟେଲକୁ ନ ଯାଇ ସିଧା ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ। ଆମିକସ୍‌ କ୍ୟୁରିଙ୍କ ଅଚାନକ ଗସ୍ତକୁ ନେଇ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଥିଲେ ସମସ୍ତେ। 

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କୁ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ଶହୀଦ ଯବାନଙ୍କୁ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩।୨: ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଯବାନମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଛନ୍ତି ପୁରୀ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକେ। ଶୁକ୍ରବାର କୁମ୍ଭାରପଡ଼ାସ୍ଥିତ ଜାମା ମସ୍‌ଜିଦ ପରିସରରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା: ଚିଠି ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ;  ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱରୁ ହଟିଲା ଜବରଦଖଲ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା: ଚିଠି ଆସିଲେ ମନେପଡ଼େ; ଚତୁଃପାର୍ଶ୍ୱରୁ ହଟିଲା ଜବରଦଖଲ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୩।୨: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଚିଠି ଆସିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆଇନ ବିଭାଗ ଏ ନେଇ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଚିଠି କରିବା ପରେ ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ କଥା ମନେପଡିଛି। 

ଚତୁର୍ଥ ଥର ଲାଗି ବଦଳିଲା ରାହୁଲଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରେ ଓଡିଶା ଆସିବେ

ଚତୁର୍ଥ ଥର ଲାଗି ବଦଳିଲା ରାହୁଲଙ୍କ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ରେ ଓଡିଶା ଆସିବେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩।୨(ବ୍ୟୁରୋ): କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଓଡିଶା ଗସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚତୁର୍ଥ ଥର ଲାଗି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମେ ରାହୁଲ ଆସନ୍ତା ୨୮ରେ ଓଡିଶା ଆସିବା ନେଇ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହି ସମୟ ବଦଳି ରାହୁଲଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨ରେ ଆସିବା ନେଇ ଖବର ଦେଇଥିବା ପିସିସି(ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି) ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଥିଲେ। 

ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲା ଶୀତଳଭଣ୍ଡାର ସଂଘ: ଆଳୁ ଦର ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଆଶଙ୍କା

ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଲା ଶୀତଳଭଣ୍ଡାର ସଂଘ: ଆଳୁ ଦର ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ଆଶଙ୍କା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩।୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶା ଶୀତଳଭଣ୍ଡାର ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତଳଭଣ୍ଡାରଗୁଡିକ ଅଚଳ ହେବା ପାଇଁ କେତେକ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡିକ ହେଉଛି- ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ, ଉଚ୍ଚ ସୁଧ ବୋଝ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଦେୟ, ଆଳୁ ମିଶନ ଫେଲ୍‌ ଏବଂ ଲୋଡିଂ ସିଜନରେ ଅଧିକ ଯାତାୟାତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ଦିଗ। 

ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ: ୩୯ ଡିଗ୍ରୀ ଟପିଲା

ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ: ୩୯ ଡିଗ୍ରୀ ଟପିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩।୨(ବ୍ୟୁରୋ)-ରାଜ୍ୟରେ ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ମାଲକାନଗିରିରେ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ୩୯.୨ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲେସିୟସ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।