ମେଟ୍ରୋ |

ଦୁଇ ଯୁବକଙ୍କ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ: ବିନା ପାଣିରେ ଚମକୁଛି ଗାଡ଼ି

ଦୁଇ ଯୁବକଙ୍କ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ: ବିନା ପାଣିରେ ଚମକୁଛି ଗାଡ଼ି
ଦିନକୁ ଦିନ କାର୍‌ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଦୂଷଣର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କାର୍‌ ଧୋଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଖର୍ଚ୍ଚହେଉଛି ବିପୁଳ ପାଣି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଜଳାଭାବ ସମସ୍ୟା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଘାରିଥିବା ବେଳେ ଏପଟେ ଗାଡ଼ି ଧୋଇବା ଲାଗି ଏତେ ପାଣି ଅପଚୟ କରିବା ଅନେକଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ଏହାର ବିକଳ୍ପ ରାସ୍ତାକୁ ଆପଣାଇବାକୁ  ଉଚିତ ମଣୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଭାରତରେ ଆଜି ବି ଗାଡି ଧୋଇବା ଲାଗି ବହୁ ପାଣି ଅପଚୟ କରାଯାଉଛି। ଏଭଳିସ୍ଥଳେ ଜଳ ଅପଚୟ ରୋକିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଯୁବକ। କାର୍‌ ଧୋଇବାରେ ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ପାଣିକୁ ଭବିଷ୍ୟତ ପିଢି ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖିବା ଓ କିଛି ନୂଆକରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଦେବାଶିଷ ନାୟକ ଏବଂ  କେ. ରୋହିତ କୁମାର।

ପ୍ରାୟ ଏକବର୍ଷ ତଳେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ସଂସ୍ଥା ‘ଏକ୍ସେଲିନ୍‌ସର୍ଭ’ ମାଧ୍ୟମରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲ ଟପ୍‌-ଅପ୍‌ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିବା ଉଭୟ ଯୁବକ ଏଥର ଭୁବନେଶ୍ୱରବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଓ୍ବାଟର୍‌ଲେସ୍‌ କାର୍‌ଓ୍ବାସ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌। କେବଳ ବ୍ୟବସାୟିକ ସଫଳତା ପାଇଁ ନୁହେଁ କି ଲୋକଙ୍କୁ ଡୋର୍‌ଷ୍ଟେପ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ଉଭୟ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛନ୍ତି। ପାଣି ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ରସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରି ଡ୍ରାଏ ଓ୍ବାସ୍‌ ଟେକ୍‌ନିକ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍‌ ସଫା କରାଯାଉଛି, ଯାହାକି କାର୍‌କୁ ପୁଣିଥରେ ନୂଆ ଭଳି ଚକ୍‌ ଚକ୍‌ କରିଦେଉଛି। ତାହାପୁଣି ପକେଟ୍‌କୁ ସୁହାଇଲା ଭଳି ଦାମ୍‌ରେ। ମାତ୍ର ୩୫୦ଟଙ୍କାରେ ଡୋର୍‌ଷ୍ଟେପ୍‌ ସର୍ଭିସ୍‌ ଯୋଗାଇଦେଉଛି ଏକ୍ସେଲିନ୍‌ସର୍ଭ। ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଭାରତରେ ଏଭଳି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଦାବିକରିଛି ଏହି ସଂସ୍ଥା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏବେସୁଦ୍ଧା ୮୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଡିକୁ ଡ୍ରାଏ ଓ୍ବାସ୍‌ ଟେକ୍‌ନିକ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସଫା କରାଯାଇଛି। ଘରେ ବସି ନିଜ କାର୍‌ ଧୋଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ କଲ୍‌, ହ୍ବାଟ୍‌ସଆପ୍‌, ଏକ୍ସେଲିନ୍‌ସର୍ଭ ଆପ୍‌ କିମ୍ବା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ସିଧା ସର୍ଭିସ୍‌ ବୁକିଂ କରିହେବ। କୋର୍‌ ଟିମ୍‌, କଷ୍ଟମର୍‌ ସପୋର୍ଟ ଟିମ୍‌, ଭେହିକିଲ୍‌ କ୍ଲିନିଂ ଟିମ୍‌ ଓ ଗ୍ୟାରେଜ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଟିମ୍‌ ଭଳି ୪ଟି ଟିମ୍‌କୁ ନେଇ କାମ କରୁଥିବା ଏହି ସଂସ୍ଥା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ୧୫ ଗ୍ୟାରେଜ୍‌ ସହ ମିଳିତଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକରୁଛି। ୯ଟି ଷ୍ଟେପ୍‌ରେ କାର୍‌ ଉପର ତଳୁ ଓ ଭିତରୁ ବାହାର, ସବୁକିଛି  ସଫା କରାଯାଇଥାଏ। ଡ୍ୟାସ୍‌ବୋର୍ଡ, ଡୋର୍‌, ସିଟ୍‌, ମ୍ୟାଟ୍‌ସ, ଇଣ୍ଟେରିୟର ଓ ଏକ୍ସେଟେରିୟର୍‌କୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତିରେ ଡ୍ରାଏ ମାଇକ୍ରୋଫାଇବାର୍‌, ଡ୍ରେସର୍‌, ଓ୍ବାକ୍ସ ଏବଂ ଡ୍ରାଏଓ୍ବାସ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ସଫା କରାଯାଏ। ଏହାପରେ କାର୍‌କୁ ଚମକାଇବା ପାଇଁ ସ୍ପ୍ରେ-ଓ୍ବାସ୍‌ ଏବଂ ସୁଗନ୍ଧ ପାଇଁ ପର୍‌ଫ୍ୟୁମ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। 
ଏନେଇ ଦେବାଶିଷ କୁହନ୍ତି, ଆମେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଆମ ସେବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ତା’ପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ କହୁ। ପାଣି ଅପଚୟ ରୋକିବାକୁ ଏହା ଆମର ଏକ ଛୋଟ ପ୍ରୟାସ। ବହୁଦିନର ରିସର୍ଚ୍ଚ ପରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଆମେ ଏଭଳି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ। ଆଗକୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ବାହାରେ ଏହାକୁ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛୁ। 

ରିପୋର୍ଟ-ସସ୍ମିତା ପାଇକରାୟ
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ଆଜି ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ସିଂହବାହିନୀ ବେଶ

ଆଜି ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ସିଂହବାହିନୀ ବେଶ

କାକଟପୁର, ୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କାକଟପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ  ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଚାଲୁ ରହିଛି ଶାରଦୀୟ ପାର୍ବଣ ପୂଜା। ସୋମବାର ପବିତ୍ର ସପ୍ତମୀ ତିଥି। ପାରମ୍ପରିକ ପ୍ରଥାନୁସାରେ ରାତିରେ ମା’ମଙ୍ଗଳାଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସିଂହବାହିନୀ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହେବ। ମନ୍ଦିର ଉତ୍ତର ଦ୍ୱାରରେ ଭଜନ ସମାରୋହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ସେବକ ପ୍ରଦୀପ ପଣ୍ଡା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। 

ନଭେମ୍ବର ୧ ରୁ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ

ନଭେମ୍ବର ୧ ରୁ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୫।୧୦: ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଏ ନେଇ ସୋମବାର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ଏଚ୍‌ଡିଏଫ୍‌ସି ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧରେ ବୁଝାମଣାପତ୍ର ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁୁ ପୂଜା ଭେଟି: ବଢିଲା ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା

ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁୁ ପୂଜା ଭେଟି: ବଢିଲା ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଓ ପେନସନ୍‌ଭୋଗୀ ଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗୁଳିମାଡ଼, ଠିକାଦାର ଗିରଫ: ବନ୍ଧୁକ, ଗୁଳି ଜବତ

ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗୁଳିମାଡ଼, ଠିକାଦାର ଗିରଫ: ବନ୍ଧୁକ, ଗୁଳି ଜବତ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୫।୧୦ : ଠିକାଦାରିକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଘଟିଥିବା ଗୁଳିମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଥାନା ପୋଲିସ ରବିବାର ଜଣେ ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ପିକେଡିଏ ଛକର ଏମ୍‌.ଡି. ସାମସୁଦ୍ଦିନ। ତାଙ୍କଠାରୁ ପୋଲିସ ୯ ଏମ୍‌ଏମ୍‌ର ଏକ ବନ୍ଧୁକ, ଗୋଟିଏ ଖୋକା ଓ ଗୁଳି ଜବତ କରିଛି।

ଏ ଯାଏ ମିଳିଲାନି ରଥ ପୁରସ୍କାର

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୫।୧୦: ଚଳିତବର୍ଷ ଘୋଷଯାତ୍ରା ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ରଥଯାତ୍ରା ଏବଂ ବାହୁଡା ପହଣ୍ଡି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସରିଥିଲା। ରଥଯାତ୍ରା ଶୃଙ୍ଖଳିତ ହୋଇଥିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ।  ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ ବାହାବା ମିଳିଥିଲା।

ପୁରୀ ହିଂସା, ଆଉ ୮ ଗିରଫ

ପୁରୀ ହିଂସା, ଆଉ ୮ ଗିରଫ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୫|୧୦: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଧାଡ଼ି ଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ପୁରୀ ହିଂସାରେ ଗିରଫଦାରି ସଂଖ୍ୟା ୭୭ରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସ ୬୯ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର ହେବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। 

ପରମ୍ପରା ପଛର କାହାଣୀ : ଭଗବତୀ ପୀଠରେ ପ୍ରତୀକ ନରବଳି

ପରମ୍ପରା ପଛର କାହାଣୀ : ଭଗବତୀ ପୀଠରେ ପ୍ରତୀକ ନରବଳି

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୫।୧୦: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ବାଣପୁରର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ ଭଗବତୀ। ଏଠାରେ କାହିଁ କେଉଁ କାଳରୁ ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜାରେ ନରବଳି ଦିଆଯାଉଥିଲା। 

ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା, ରମନ୍‌ଙ୍କୁ ‘ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ସ ଷ୍ଟାଇଲ ଆଇକନ ଆଓ୍ବାର୍ଡ

ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା, ରମନ୍‌ଙ୍କୁ ‘ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ସ ଷ୍ଟାଇଲ ଆଇକନ ଆଓ୍ବାର୍ଡ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫ୍ୟାଶନ ବ୍ରାଣ୍ଡ ‘ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍‌ସ’ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ‘ଷ୍ଟାଇଲ ଆଇକନ-୨୦୧୮’ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଫିନାଲେର ବିଜେତା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। 

ପ୍ରଫେସରଙ୍କଠାରୁ ୧.୩୫ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା: ଏତଲା ନକଲ ପାଇଁ ୪ଦିନ ଦୌଡ଼ିଲେଣି

ପ୍ରଫେସରଙ୍କଠାରୁ ୧.୩୫ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା: ଏତଲା ନକଲ ପାଇଁ ୪ଦିନ ଦୌଡ଼ିଲେଣି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- କୌଣସି ଘଟଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏତଲାର ନକଲ ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଲାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମାତିଲେ ଲୁଟେରା:୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୬ ଲୁଟ୍‌

ମାତିଲେ ଲୁଟେରା:୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୬ ଲୁଟ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ପୂଜା ଘଡିରେ ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଛନ୍ତି ଲୁଟେରା। ରାଜଧାନୀର ୟୁନିଟ୍‌-୧ ମାର୍କେଟ, ମାର୍କେଟ ବିଲ୍ଡିଂ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ନୟାପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ୬ଟି ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଲୁଟେରାମାନେ ପର୍ସ ଓ ମୋବାଇଲ୍‌ ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। 

ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଖସି ମହିଳା ମୃତ

ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଖସି ମହିଳା ମୃତ

ବାରଙ୍ଗ,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଜିଆର୍‌ପି ଫାଣ୍ଡି ଅଧୀନ କଳାରାହାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମ ନିକଟ ରେଲଓ୍ବେ ଫାଟକଠାରେ ଟ୍ରେନ୍‌ରୁ ଖସି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ନଭେମ୍ବର ୯ରୁ କଳିଙ୍ଗ ପୁସ୍ତକ ମେଳା

ନଭେମ୍ବର ୯ରୁ କଳିଙ୍ଗ ପୁସ୍ତକ ମେଳା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭଳି ଏବର୍ଷ ମଧ୍ୟ କଳିଙ୍ଗ ପୁସ୍ତକ ମେଳାର ୨୧ତମ ସଂସ୍କରଣ ଆସନ୍ତା ନଭେମ୍ବର ୯ରୁ ୧୮ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆରେ ଆୟୋଜନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।