ଖେଳ |

ଏସିଆନ୍‌ ପାରା ଗେମ୍ସ: ଗୁରଜାରଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ

ଏସିଆନ୍‌ ପାରା ଗେମ୍ସ: ଗୁରଜାରଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
ଜାକର୍ତ୍ତା,୧୧।୧୦(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ଜାଭେଲିନ ଥ୍ରୋୟର ସୁନ୍ଦର ସିଂ ଗୁରଜାର ଚଳିତ ଏସିଆନ୍‌ ପାରା ଗେମ୍ସର ଏଫ୍‌୪୬ କାଟେଗୋରୀରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ଏହି ଇଭେଣ୍ଟରେ ଦୁଇ ଥର ପାରା ଅଲିମ୍ପିକ୍‌ ପଦକଧାରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଝାଝରିଆ ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଜାଭେଲିନ ଥ୍ରୋୟର ରିଙ୍କୁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। କହିବାକୁ ଗଲେ ଏଫ୍‌୪୬ କାଟେଗୋରୀର ଭାଲେିନ ଥ୍ରୋ ପୋଡିୟମ୍‌ ପ୍ରାୟତଃ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ରହିଥିଲା। ଏହାବାଦ୍‌ ୪୦୦ ମିଟର ଟି୧୩ କାଟେଗୋରୀରେ ଭାରତକୁ ଏକ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ମିଳିଛି। ଅଭନୀଲ କୁମାର ଏହି ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଆଥ୍‌ଲେଟମାନେ ଟି୧୩ କାଟେଗୋରୀରେ ଆସନ୍ତି।
ଜାଭେଲିନ ଥ୍ରୋୟର ଗୁରଜାର ୫ମ ଉଦ୍ୟମରେ ୬୧.୩୩ ମି. ଦୂରତା ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ ଇଭେଣ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ୨୨ ଦିନ ଧରି ଫିନଲାଣ୍ଡରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଉଥିଲେ। ୩ୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ରିଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୬୦.୯୨ ମି. ଦୂରତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାଭେଲିନ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଦୀନେଶ ହେରେଥ (୬୧.୮୪ ମି.) ଏସିଆନ ରେକର୍ଡ ଭଙ୍ଗ କରି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗତ ସଂସ୍କରଣରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିବା ଝାଝରିଆ ପୋଡିୟମରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଖେଳରତ୍ନ ଅଧିକାରୀ ଭେଟେରାନ ପାରାଅଲିମ୍ପିଆନଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉଦ୍ୟମ ଥିଲା ୫୯.୧୭ ମି.। ପୁରୁଷ ବର୍ଗର ୪୦୦ ମି. ଦୌଡ଼କୁ ଆଭନିଲ କୁମାର ୫୨ ସେକେଣ୍ଡରେ ଶେଷ କରି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ପାଇଛନ୍ତି। ସେ ଦଶମିକ ସେକେଣ୍ଡ ବ୍ୟବଧାନରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ହାତଛଡ଼ା କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଖେଳ |

୬ ବଲରେ ୬ଟି ଛକ୍କା ମାରି ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମ୍‌କୁ କନ୍ଦାଇ ଦେଇଥିଲେ ଯୁବରାଜ

୬ ବଲରେ ୬ଟି ଛକ୍କା ମାରି ଇଂଲଣ୍ଡ ଟିମ୍‌କୁ କନ୍ଦାଇ ଦେଇଥିଲେ ଯୁବରାଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୨।୧୨: ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଯୁବରାଜ ସିଂ ବୁଧବାର ୩୭ ବର୍ଷରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୧୯୮୧ ଡିସେମ୍ବର ୧୨ରେ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। 

ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ

ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ

ଢାକା, ୧୨।୧୨(ଏଏଫ୍‌ପି)- ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସ୍‌ମ୍ୟାନ ସାଇ ହୋପ୍‌ଙ୍କ ଦମ୍‌ଦାର ଅପରାଜିତ ଶତକ ବଳରେ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଦଳ ମଙ୍ଗଳବାର ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୨ୟ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଘରୋଇ ବାଂଲାଦେଶକୁ ୪ ଉଇକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। 

ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌: ଶୀର୍ଷରେ କୋହଲି ସ୍ଥିର, ଟପ୍‌-୫ରେ ପୂଜାରା

ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌: ଶୀର୍ଷରେ କୋହଲି ସ୍ଥିର, ଟପ୍‌-୫ରେ ପୂଜାରା

ଦୁବାଇ, ୧୨।୧୨(ପି.ଟି.)- ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍‌ ପରିଷଦ (ଆଇସିସି) ପକ୍ଷରୁ ସଦ୍ୟ ପ୍ରକାଶିତ ଟେଷ୍ଟ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ବ୍ୟାଟିଂ ତାଲିକାରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ଆଡିଲେଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟର ଉଭୟ ଇନିଂସରେ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୨୩ ଓ ୭୧ ରନର ମ୍ୟାଚ ବିଜୟୀ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିବା ଚେତେଶ୍ୱର ପୂଜାରା ଟପ୍‌-୫କୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। 

୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ସିକେ ନାଇଡୁ ଟ୍ରଫି: ରେଲ୍‌ୱେ- ଓଡିଶା ମ୍ୟାଚ ଡ୍ର

୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ସିକେ ନାଇଡୁ ଟ୍ରଫି: ରେଲ୍‌ୱେ- ଓଡିଶା ମ୍ୟାଚ ଡ୍ର

ସମ୍ବଲପୁର,୧୨।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ବୀରସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ୨୩ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କର୍ନେଲ ସିକେ ନାଇଡୁ ରେଲ୍‌ୱେ ବନାମ ଓଡିଶା କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ ମଙ୍ଗଳବାର ଡ୍ର’ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ରନ ଅଗ୍ରଣୀ ହେତୁ ଓଡିଶା ୩ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ  ରେଲ୍‌ୱେ ଗୋଟିଏ ପଏଣ୍ଟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ରେଳୱେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ସମସ୍ତ ଉଇକେଟ ହରାଇ ୧୧୩ ରନ କରିଥିଲା ।

ସ୍ବଦେଶ ଫେରିଲେ ଚାଇନା, ସ୍ପେନ

ସ୍ବଦେଶ ଫେରିଲେ ଚାଇନା, ସ୍ପେନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୨।୧୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)-ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଚାଲିଥିବା ହକିି ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ୧୬ ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ବଦେଶ ଫେରିଛନ୍ତି ସ୍ପେନ ଓ ଚାଇନା। ସ୍ପେନ ଦକ୍ଷତା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନ ପାରି ପୁଲ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲା।

ଆକାଶବାଣୀ ପକ୍ଷରୁ ଧାରାବିବରଣୀ

ଆକାଶବାଣୀ ପକ୍ଷରୁ ଧାରାବିବରଣୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୨।୧୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ହକି ବିଶ୍ୱକପର ଧାରାବିବରଣୀ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଆକାଶବାଣୀ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ହିନ୍ଦୀ ଓ ଇଂଲିଶରେ ଏହି ଧାରାବିବରଣୀର ସିଧା ପ୍ରସାରଣ କରାଯାଇଛି। 

ହକିକୁ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ କରାଇବାକୁ ଯୋଜନା

ହକିକୁ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ କରାଇବାକୁ ଯୋଜନା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୨।୧୨(କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି)- କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ହକି ବିଶ୍ୱକପକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ ଦର୍ଶକ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମ୍ୟାଚ ଗୁଡ଼ିକ ସୁରୁଖୁରୁରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶାରେ ହକିର ଲୋକପ୍ରିୟତା ସାରା ବିଶ୍ୱ ଦେଖିଛି। 

ଚାମ୍ପିୟନ ଅଫ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ ଟାଇଟଲ ବଜାୟ ରଖିଲେ ପ୍ରମୋଦ

ଚାମ୍ପିୟନ ଅଫ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ ଟାଇଟଲ ବଜାୟ ରଖିଲେ ପ୍ରମୋଦ

କଟକ ଅଫିସ,୧୨ା୧୨-ବାହୁକୁସ୍ତି କ୍ରୀଡ଼ା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁନର୍ବାର ଇତିହାସ ରଚିଛି ଓଡ଼ିଶା। ରାଜ୍ୟ ବାହୁକୁସ୍ତି ଖେଳାଳି ପ୍ରମୋଦ ମୁଖୀ ଦିଲ୍ଲୀର ତ୍ୟାଗରାଜ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଜାତୀୟ ବାହୁକୁସ୍ତି ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ଭାଗ ନେଇ ଚାମ୍ପିୟନ ଅଫ୍‌ ଚାମ୍ପିୟନ ଟାଇଟଲ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ବିଧାୟିକା ହେଲେ କ୍ରିଷ୍ଣା ପୁନିଆ

ବିଧାୟିକା ହେଲେ କ୍ରିଷ୍ଣା ପୁନିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୧୨(ପି.ଟି.)- ୨୦୧୦ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜୟିନୀ ତଥା ମହିଳା ଡିସ୍‌କସ୍‌ ଥ୍ରୋୟର କ୍ରିଷ୍ଣା ପୁନିଆ ଏବେ ନୂଆ ଇନିଂସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେ ରାଜସ୍ଥାନର ସାଦୁଲପୁର ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ବିଧାୟିକା ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ବଦଳାଇବୁ ନାହିଁ: ମନପ୍ରୀତ୍‌

ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ବଦଳାଇବୁ ନାହିଁ: ମନପ୍ରୀତ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨।୧୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)-  ଚଳିତ ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଭାରତ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଗୁରୁବାର ନେଦରଲାଣ୍ଡ୍ସକୁ ଭେଟିବ। ଏହି ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମ୍ୟାଚ୍‌ ପାଇଁ ଆମେ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛୁ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ମନପ୍ରୀତ୍‌ ସିଂ କହିଛନ୍ତି। 

ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ: ଫ୍ରାନ୍ସ ବିପକ୍ଷରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଫେଭରାଇଟ୍‌

ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ: ଫ୍ରାନ୍ସ ବିପକ୍ଷରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଫେଭରାଇଟ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୨।୧୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ବୁଧବାର ଖେଳାଯିବାକୁଥିବା ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଗତଥରର ଚାମ୍ପିୟନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ସବୁଠାରୁ ନିମ୍ନ ର଼୍ୟାଙ୍କର ଦଳ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ଭେଟିବ।

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା- ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ଆଜି

ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା- ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ଆଜି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୨।୧୨(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ଚଳିତ ହକି ବିଶ୍ୱକପ ୧୪ତମ ସଂସ୍କରଣ ଏବେ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚଛି। ବୁଧବାର ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ।