ବାଣିଜ୍ୟ |

ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏନ୍‌ଏଟି ଆରମ୍ଭ କରିବ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର କ୍ଲାସେସ୍‌

ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏନ୍‌ଏଟି ଆରମ୍ଭ କରିବ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର କ୍ଲାସେସ୍‌
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪-୯: ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର କ୍ଲାସେସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆସନ୍ତା ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ପାଇଁ  ନ୍ୟାଶନାଲ ଆଡମିଶନ କମ୍‌ ସ୍କଲାରଶିପ ଟେଷ୍ଟ୍‌(ଏନ୍‌ଏଟି) ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ ଏବଂ ୨୦ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଜଏଣ୍ଟ୍‌ ଏଣ୍ଟ୍ରାନ୍ସ ଏକ୍‌ଜାମିନେଶନ(ଜେଇଇ), ମେଡିକାଲ୍‌ ପ୍ରବେଶିକା,  କିଶୋର ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଜନା(କେଭିପିଓ୍ବାଇ), ନ୍ୟାଶନାଲ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ସର୍ଚ୍ଚ ଏକ୍‌ଜାମିନେଶନ(ଏନ୍‌ଟିଏସ୍‌ଇ) ଭଳି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ସକାଶେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ବର୍ତ୍ତମାନର ସପ୍ତମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ । ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅନୁସାରେ ୧୦୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃତ୍ତି ହାସଲ କରିପାରିବେ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର କ୍ଲାସେସ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଷ୍ଟାଟିଷ୍ଟିକ୍ସରେ ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ;୧୦୮ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଲେ ୧୩୧ ସିଏ

ଷ୍ଟାଟିଷ୍ଟିକ୍ସରେ ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ;୧୦୮ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଲେ ୧୩୧ ସିଏ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୩: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଅର୍ଥନୈତିକ ଡାଟା (ଜିଡିପି ଡାଟା) ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି  କରିଥିବା ୧୦୮ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଓ ସମାଜ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ୧୩୧ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ(ସିଏ)। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି ମନିପାଲ ଗ୍ଲୋବାଲର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଟିଭି ମୋହନଦାସ ପାଇ ଏବଂ ଏଡିଲଓ୍ବିସ୍‌ର ପୂର୍ବତନ ସିଇଓ ବିକାଶ ଖେମାନୀ। 

ଗିରଫ ହେବେ ନୀରବ ମୋଦି;ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟ ଜାରି କଲେ ଓ୍ବାରେଣ୍ଟ

ଗିରଫ ହେବେ ନୀରବ ମୋଦି;ଲଣ୍ଡନ କୋର୍ଟ ଜାରି କଲେ ଓ୍ବାରେଣ୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୩: ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ(ପିଏନ୍‌ବି)ରୁ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୩ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକି ଲଣ୍ଡନ ପଳାଇଥିବା ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଯେକୌଣସି ମୂହୁର୍ତ୍ତରେ ଗିରଫ ହେବେ। ଲଣ୍ଡନର ଓ୍ବେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର କୋର୍ଟ ମୋଦିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗିରଫ ଓ୍ବାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। 

ଜେଲ୍‌ ଯିବାରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀ

ଜେଲ୍‌ ଯିବାରୁ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୩: ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେଶନ୍ସ(ଆର୍‌କମ୍‌) ମାଲିକ ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଉପରୁ ଜେଲ ଯିବାର ସଙ୍କଟ ଟଳିଯାଇଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟର ଦିନକ ପୂର୍ବରୁ ସୁଇଡିଶ ଟେଲିକମ ଇକ୍ୟୁମମେଣ୍ଟ ନିର୍ମାତା ଏରିକସନକୁ ବକେୟା ୪୫୮.୭୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛି ଆର୍‌କମ୍‌। ସୁପ୍ରିମକୋଟର୍ର୍ ଏଥିପାଇଁ ୧୯ ତାରିଖ ଶେଷ ସମୟସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବକେୟା ପରିଶୋଧ ହୋଇ ନ ଥିଲେ ଅନିଲଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ୩ ମାସ ପାଇଁ ଜେଲ୍‌ ଯିବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା। ଦୁଇ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ହେବ ଆଇନଗତ ଲଢ଼େଇ ଚାଲିଥିଲା।

ଦେଶରେ ଗଡିବ ଅଧିକ ଇ-ଯାନ

ଦେଶରେ ଗଡିବ ଅଧିକ ଇ-ଯାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୩ : ଘରୋଇ ବଜାରରେ ଇ-ଯାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଲାଗି ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି ଧାରାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଲାଗି ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଫେମ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଶରେ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଇ-ଯାନ କ୍ରୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପୂର୍ବକ ସରକାର ସବ୍‌ସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବେ। 

ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଲାଗି ଆସୋଚାମର ଦାବିପତ୍ର;୮-୮.୫% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଜୋର

ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଲାଗି ଆସୋଚାମର ଦାବିପତ୍ର;୮-୮.୫% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଜୋର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୭-୩ : ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶକୁ ଏକ ପାଞ୍ଚ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥନୀତି ଭାବେ ଗଢି ତୋଳିବା ଲାଗି ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉପରେ ଶିଳ୍ପ ସଂଘ ଆସୋଚାମ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛି। ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସେମାନଙ୍କ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତାହାରରେ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସଂଘ ମତ ରଖିଛି। ରବିବାର ଆସୋଚାମ ଏ ନେଇ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି। 

ଶେୟାର ବଜାର ବଜାର ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱଗାମୀ

ଶେୟାର ବଜାର ବଜାର ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱଗାମୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୩: ବିଦେଶୀ ନିବେଶକଙ୍କ ନିବେଶ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ହେବା ଯୋଗୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଶର ପୁଞ୍ଜି ବଜାର ଉପରେ ପଡିଛି। ବଜାରରେ ନିବେଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ ଫଳରେ ସେନସେନ୍ସ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ତରରେ ୨୩୦ ପଏଣ୍ଟ ବଢିଥିବା ବେଳେ ନ୍ୟାଶନାଲ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ନିଫ୍ଟି କାରବାର ୧୧,୫୦୦ ପଏଣ୍ଟ ସ୍ତରର ନିକଟତମ ହୋଇଛି। ଏସିଆର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶେୟାର ବଜାରଗୁଡ଼ିକର କାରବାର ଉନ୍ନତ ରହିବା ସହ  ଏହାର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ବଜାର ଉପରେ ପଡିଛି। 

ପାହାଳରେ ଖୋଲିଲା ହୋଟେଲ କ୍ରାଫ୍ଟସ ଶୋ’ରୁମ;ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ହୋଟେଲ ଶିଳ୍ପ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଶିଳ୍ପର ସାମଗ୍ରୀ

ପାହାଳରେ ଖୋଲିଲା ହୋଟେଲ କ୍ରାଫ୍ଟସ ଶୋ’ରୁମ;ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ହୋଟେଲ ଶିଳ୍ପ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଶିଳ୍ପର ସାମଗ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯-୩(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟର ହୋଟେଲ ଶିଳ୍ପ,ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, କାଫେ ଏବଂ କ୍ୟାଟରର ମାନଙ୍କର ବହୁବିଧ ସାମଗ୍ରୀ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଉପଲବ୍ଧି କରି ସ୍ଥାନୀୟ ପାହାଳଠାରେ ନୂଆ ‘ହୋଟେଲ କ୍ରାଫ୍ଟସ’ ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ୧୭,୦୦୦ ବର୍ଗଫୁଟ ସ୍ଥାନରେ ଖୋଲିଥିବା ଏହି ଶୋ’ରୁମକୁ କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ଅଜୟ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଉପକାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରମୋଦ ପଣ୍ଡା, ଗ୍ରୁପର ମୁଖ୍ୟ ବିତ୍ତ ଅଧିକାରୀ,କାଳିପଦ ନନ୍ଦ, ଗ୍ରୁପର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଇଂ ଦୁର୍ଗାପ୍ରଶାଦ ରଥ,କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମିଥୁନ ନମ୍ବିଆର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। 

ଆଜି ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକ;ଫୋକସରେ ରିୟଲିଟି ସେକ୍ଟର

ଆଜି ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲ ବୈଠକ;ଫୋକସରେ ରିୟଲିଟି ସେକ୍ଟର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୩: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଏସ୍‌ଟି କାଉନସିଲର ୩୪ତମ ବୈଠକ ବସିବ। ଏଥିରେ ରିୟଲିଟି ସେକ୍ଟରରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ଦର ହ୍ରାସକୁ କ୍ରିୟାନ୍ବୟନ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ପୂର୍ବରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ସେ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ହିଁ କେବଳ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। 

ସୁଧ ଦେବାକୁ ଜେଟ୍‌ ନିକଟରେ ଅର୍ଥ ନାହିଁ

ସୁଧ ଦେବାକୁ ଜେଟ୍‌ ନିକଟରେ ଅର୍ଥ ନାହିଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୩: ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜ ଡିବେଞ୍ଚରଧାରୀଙ୍କୁ ସୁଧ ବାବଦ ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଷ୍ଟକ୍‌ ବଜାରକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଆସନ୍ତା ୧୯ରେ ସୁଧ ଦେବା ଜରୁରୀ ଥିବା କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱିତୀୟଥର ବିଦେଶୀ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହିଁ। ଏଥିପୂର୍ବରୁ ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜ ଜାନୁୟାରୀ ୨ରେ ସୁଧ ଦେଇପାରି ନ ଥିଲା।

ଇନଫୋସିସ୍‌ ବୋର୍ଡରେ କିରଣ ମଜୁମଦାର ସ’

ଇନଫୋସିସ୍‌ ବୋର୍ଡରେ କିରଣ ମଜୁମଦାର ସ’

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ,୧୯-୩: ବାୟୋକନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ମହିଳା ଉଦ୍ୟୋଗୀ କିରଣ ମଜୁମଦାର ସ’ ପୁନର୍ବାର ଇନଫୋସିସ୍‌ ବୋର୍ଡର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀ ଶେୟାରଧାରୀମାନେ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଡାଇରେକ୍ଟର୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ୮ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ପଡ଼ିଥିଲା। ଶେୟାର ମାର୍କେଟକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ଇନଫୋସିସ୍‌ କହିଛି ଯେ, କିରଣଙ୍କ ଲାଗି ପୋଷ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଲଟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଭୋଟ୍‌ ନିଆଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ୯୨.୨ ପ୍ରତିଶତ ଓ ବିରୋଧରେ ୭.୭ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା। 

ଜିଓକୁ ମୁକାବିଲା ଲକ୍ଷ୍ୟ;ଡିଶ୍‌ଟିଭି ସହ ମିଶିଯିବ ଏୟାରଟେଲ ଟିଭି

ଜିଓକୁ ମୁକାବିଲା ଲକ୍ଷ୍ୟ;ଡିଶ୍‌ଟିଭି ସହ ମିଶିଯିବ ଏୟାରଟେଲ ଟିଭି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୩: ଟେଲିକମ୍‌ କ୍ଷେତ୍ର ସହ ଟିଭି ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଶନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓକୁ ଟକ୍କର ଦେବା ଲାଗି ଏୟାରଟେଲ ମୁଖ୍ୟ ସୁନୀଲ ଭାରତୀ ମିତ୍ତଲ ଅଣ୍ଟାଭିଡ଼ିଛନ୍ତି। 

ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲ କବ୍ଜାକୁ ଆସିବ ଏସାର ଷ୍ଟିଲ

ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲ କବ୍ଜାକୁ ଆସିବ ଏସାର ଷ୍ଟିଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯-୩: ଦେବାଳିଆ ହୋଇସାରିଥିବା ଏସାର ଷ୍ଟିଲ୍‌ର ଅଧିଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲ ଦ୍ୱାରା ଉପସ୍ଥାପିତ ୪୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ସମାଧାନ ଯୋଜନାକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ ଆଇନ ଅପିଲୀୟ ନ୍ୟାୟାଧିକରଣ(ଏନ୍‌ସିଏଲ୍‌ଏଟି) ସର୍ତ୍ତର ସହ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। 


Model This Week

ଚନ୍ଦନ, ସରିତା, ସୁଶିଲ, ସଙ୍ଘମିତ୍ରା