ବାଣିଜ୍ୟ |

୧ ଲିଟର ଏସକେୟୁ ବୋତଲରେ ଫ୍ରିଡମ ରିଫାଇନ୍ଡ ସନ୍‌ଫ୍ଲାଓ୍ବାର ତେଲ

୧ ଲିଟର ଏସକେୟୁ ବୋତଲରେ ଫ୍ରିଡମ ରିଫାଇନ୍ଡ ସନ୍‌ଫ୍ଲାଓ୍ବାର ତେଲ
ବାଙ୍ଗାଲୋର,୧୪-୯: ଜେମିନି ଏଡିବୁଲ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଫ୍ୟାଟ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ(ଜିଇଏଫ ଇଣ୍ଡିଆ) ଏହାର ଫ୍ଲାଗ୍‌ସିପ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ଫ୍ରିଡମ୍‌ ରିଫାଇନ୍ଡ ସନ୍‌ଫ୍ଲାଓ୍ବାର ତେଲକୁ ୧ ଲିଟର ଏସ୍‌କେୟୁ ବୋତଲରେ ବିକ୍ରି କରିବ। ଜିଇଏଫ ଇଣ୍ଡିଆ(ଫ୍ରିଡମ୍‌ ହେଲ୍‌ଦି କୁକିଂ ଅଏଲ୍ସ) ଏମ୍‌ଡି ପ୍ରଦୀପ ଚୌଧୁରୀ,ଭାଇସ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ(ସେଲ୍ସ ଆଣ୍ଡ ମାର୍କେଟିଂ) ପି.ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ରେଡ୍ଡୀ,ଗ୍ରୁପ ଭାଇସ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଅକ୍ଷୟ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଟଲିଉଡର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତ୍ରୀ ରେଜିନା କାସାଣ୍ଡ୍ରା ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପ୍ୟାକ୍‌କୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଆଜିର ଯୁଗର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପରିବାର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବହାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଫ୍ରିଡମ୍‌ ସନ୍‌ଫ୍ଲାଓ୍ବାର ତେଲର ଏହି ନୂଆ ୧ଲିଟର ପେଟ୍‌ ବୋତଲକୁ ଡିଜାଇନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଲିଟିରିକିଆ ଏସ୍‌କେୟୁ ବୋତଲର ସ୍ଲିକ୍‌ ଡିଜାଇନ ଏବଂ ଟାମ୍ପର ପ୍ରୁଫ ସିଟିସି କ୍ୟାପ୍‌ ଯୋଗୁ ଏଥିରୁ ତେଲ ଲିକ୍‌ ହେବା ନାହିଁ। ସହଜରେ ଧରି ହେବା ଭଳି ଏହାର ଡିଜାଇନ କରାଯାଇଛି। ସମୟ ସଞ୍ଚୟ ସହିତ କମ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ସାଇତି ରଖିବାର ସୁବିଧା ପ୍ରତି ଯନତ୍ଶୀଳ ଆଜିର ଆଧୁନିକ ମହିଳାଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ୧ ଲିଟର ଏସ୍‌କେୟୁ ବୋତଲକୁ ଡିଜାଇନ କରାଯାଇଛି। ଆଗାମୀ ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ବ୍ୟବହାର ଲାଗି ଏହି ପେଟ୍‌ ବୋତଲ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଆଦର୍ଶ ବିକଳ୍ପ ହେବ। 
ଏହି ଅବସରରେ ଏମ୍‌ଡି ପ୍ରଦୀପ ଚୌଧୁରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ଭୋଜନର ସ୍ବାଦରେ ସାଲିସ ନ କରି ପୋଷଣ ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦ ଖାଇବା ତେଲ ବିକ୍ରି ଉପରେ ଜେମିନି ଏଡିବୁଲ୍ସ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛି। ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ଯଥେଷ୍ଟ ଗବେଷଣା ପରେ ନୂଆ ୧ ଲିଟର ଏସକେୟୁ ପେଟ୍‌ ବୋତଲ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡ଼ିଶା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସନଫ୍ଲାଓ୍ବାର ତେଲ ଶ୍ରେଣୀରେ ଫ୍ରିଡମ୍‌ ଅଗ୍ରଣୀ ରହିଛି। କର୍ନାଟକରେ ମାସକୁ ପ୍ରାୟ ୯୦,୦୦୦ ଟନ୍‌ ଖାଇବା ତେଲ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ରିଫାଇନ୍ଡ ସନ୍‌ଫ୍ଲାଓ୍ବାର ତେଲ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଶ୍ରେଣୀରେ ରହିଛି। ଏହାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୨୮% ରହିଛି, ଯାହାକି ମାସକୁ ୨୫,୨୦୦ ଟନ ରହିଛି। 
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିର ଜାଓ୍ବା ମୋଟର ସାଇକେଲ

ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିର ଜାଓ୍ବା ମୋଟର ସାଇକେଲ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: କ୍ଲାସିକ ଲିଜେଣ୍ଡ୍‌ସ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ଜାଓ୍ବା ମୋଟର ସାଇକେଲର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢୀକୁ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଇଇଛି। ଜାଓ୍ବା ଓ ଜାଓ୍ବା ଫର୍ଟି ଟୁ ଭଳି ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ। 

‘ରାଡ଼ୋ’ ଆଣିଲା ନୂଆ ୨୦୧୮ କଲେକ୍ସନ

‘ରାଡ଼ୋ’ ଆଣିଲା ନୂଆ ୨୦୧୮ କଲେକ୍ସନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: ସ୍ବିସ ଓ୍ବାଚ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ ‘ରାଡ଼ୋ’ବଜାରକୁ ନୂଆ ୨୦୧୮ ଓ୍ବେଡିଂ କଲେକ୍ସନ ଆଣିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଏସ୍‌ପ୍ଲାନେଡ୍‌ ଓ୍ବାନ୍‌ ମଲସ୍ଥିତ କମଲ୍‌ଓ୍ବାଚ ଷ୍ଟୋରରେ ରାଡ଼ୋର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଆମ୍ବାସାଡର ତଥା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଲିସା ରାଏ ଏହାର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ। 

ପୋଷଣମୁକ୍ତ ସମାଜଗଠନ ଲାଗି ଓଏଲ୍‌ଏମ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱ

ପୋଷଣମୁକ୍ତ ସମାଜଗଠନ ଲାଗି ଓଏଲ୍‌ଏମ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: କୁପୋଷଣମୁକ୍ତ ସମାଜ ଗଠନକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଅପପୁଷ୍ଟିର ହ୍ରାସ ଲାଗି ଓଡିଶା ଲାଇଭଲିହୁଡ ମିଶନ(ଓଏଲ୍‌ଏମ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଅପପୁଷ୍ଟି ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଯିବା ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଇଛି। 

ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଡକ୍ଟରେଟ୍‌

ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଡକ୍ଟରେଟ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ଲିମିଟେଡର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ,ଏମ୍‌ଡି ତଥା ସିଇଓ ପଓ୍ବନ ମୁଞ୍ଜଲଙ୍କୁ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ନ୍ୟାଶନାଲ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ୧୬ତମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ସମ୍ମାନସୂଚକ ଡକ୍ଟରେଟ୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

 ହିରୋର ଡେଷ୍ଟିନି ସ୍କୁଟର

ହିରୋର ଡେଷ୍ଟିନି ସ୍କୁଟର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧:ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ ପକ୍ଷରୁ ବଜାରକୁ ଆସିଛି ନୂଆ ୧୨୫ ସିସି ସ୍କୁଟର ଡେଷ୍ଟିନିି। ପ୍ରିମିୟମ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ନଜରରେ ରଖି କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହା ଦୁଇ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଉପଲବ୍ଧ। 

ଜାଗୁଆର୍‌ ଏଫ୍‌-ପେସ୍‌  ଇଞ୍ଜିନିୟମ

ଜାଗୁଆର୍‌ ଏଫ୍‌-ପେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧:ଜାଗୁଆର୍‌ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରୋଭର ବଜାରକୁ ନୂଆ ଏଫ୍‌ପେସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟମ୍‌ ବଜାରକୁ ଆଣିଛି। ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟର ବଜାର ଦର ୬୩.୧୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। 

ସିଜିଡି ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ ମୋଦି

ସିଜିଡି ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବେ ମୋଦି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୧୧: ନବମ ଓ ଦଶମ ସିଟି ଗ୍ୟାସ୍‌ ବିତରଣ ପ୍ରକଳ୍ପ(ସିଜିଡି) ଅଧୀନରେ ଦେଶର ମୋଟ୍‌  ୬୩ ଭୌଗୋଳିକ କ୍ଷେତ୍ର ସମେତ ଓଡିଶାର ୭ କ୍ଷେତ୍ରର ଶିଳାନ୍ୟାସ ଓ ବିଡିଂ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଗୁରୁବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ବିଜ୍ଞାନ ଭବନଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଲାଇଭ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକୁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। 

ଜାମ୍‌ନଗର ପ୍ଲାଣ୍ଟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବ ରିଲାଏନ୍ସ

ଜାମ୍‌ନଗର ପ୍ଲାଣ୍ଟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବ ରିଲାଏନ୍ସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧୧: ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ତୈଳ ରିଫାଇନେରୀ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଲିମିଟେଡ ଏହାର ଜାମନଗର ପ୍ଲାଣ୍ଟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ପରେ ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟର ବାର୍ଷିକ ରିଫାଇନିଂ କ୍ଷମତା ୩ କୋଟି ଟନ ହୋଇଯିବ। 

ଜିଏସ୍‌ଟି ଟିକସ ଫାଙ୍କି ରୋକିବାକୁ ଅଭିନବ ପଦକ୍ଷେପ;ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ୍‌କୁ ଫାଷ୍ଟଟାଗ୍‌ ସହ ଯୋଡାଯିବ

ଜିଏସ୍‌ଟି ଟିକସ ଫାଙ୍କି ରୋକିବାକୁ ଅଭିନବ ପଦକ୍ଷେପ;ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ୍‌କୁ ଫାଷ୍ଟଟାଗ୍‌ ସହ ଯୋଡାଯିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧୧: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନସ୍ଥ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ୍‌କୁ ଭାରତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାଧିକରଣର ଫାଷ୍ଟଟାଗ ପ୍ରଣାଳୀ ଓ ଡିଏମ୍‌ଆଇସିଡିସିର ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଡାଟା ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏଲ୍‌ଡିବି) ସର୍ଭିସେସ୍‌ ସହ ଯୋଡିବାକୁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଜିଏସ୍‌ଟି ଫାଙ୍କିକୁ ରୋକିବା ସହିତ ମାଲ୍‌ ପରିବହନକୁ ଆହୁରି ସୁବିଧାଜନକ କରାଯିବ। 

ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବେ ସରକାର;ଆସିବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ପାର୍କ ରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ

ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବେ ସରକାର;ଆସିବ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ପାର୍କ ରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୧୧: ଦେଶରେ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥିବା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ପାର୍କଗୁଡିକର ରେଟିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୋଲି ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ପ୍ରଭୁ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି। 

ଦରମା ପାଇବାରେ ବିଳମ୍ବ:ଅତିରିକ୍ତ ଡ୍ୟୁଟି କରିବେନି ଜେଟ୍‌ ପାଇଲଟ

ଦରମା ପାଇବାରେ ବିଳମ୍ବ:ଅତିରିକ୍ତ ଡ୍ୟୁଟି କରିବେନି ଜେଟ୍‌ ପାଇଲଟ

ମୁମ୍ବାଇ,୨୦-୧୧: ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରା ନ ଗଲେ ଜେଟ୍‌ ଏୟାରଓ୍ବେଜର ପାଇଲଟମାନେ ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଡ୍ୟୁଟି କରିବେ ନାହଁି ବୋଲି କମ୍ପାନୀକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଜଣାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଆର୍ଥତ୍କ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ;ନିସାନ ମୋଟର୍ସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗିରଫ

ଆର୍ଥତ୍କ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ;ନିସାନ ମୋଟର୍ସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଗିରଫ

ଟୋକିଓ,୨୦-୧୧: ଆର୍ଥିକ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗରେ ନିସାନ ମୋଟର୍ସ କମ୍ପାନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କାର୍ଲୋସ ଘୋଷନଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ମିଡିଆରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।