ରାଜ୍ୟ | ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍ପିଡ୍‌ ବ୍ରେକର ପାଇଁ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଦାବି

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରେ ବଢୁଛି ଦୁର୍ଘଟଣା: ସ୍ପିଡ୍‌ ବ୍ରେକର ପାଇଁ ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଦାବି
ଦଶପଲ୍ଲା,୧୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଦିନକୁ ଦିନ ଦୁର୍ଘଟଣା ବଢିଚାଲିଛି । ବିଶେଷତଃ ଟାକେରା ଏବଂ ବୁଗୁଡା ଅଞ୍ଚଳଟି ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବାବେଳେ ଏହି ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି।  ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ୭ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଶାସନ ତୁରନ୍ତ ଟାକେରା ଠାରେ ୨ଟି ସ୍ପିଡ୍‌ ବ୍ରେକର ସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ଟାକେରା ସରପଞ୍ଚ ସଞ୍ଜୁକ୍ତା ନାୟକ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। 

 ଜାନୁଆରୀ ମାସ ୧୬ ତାରିଖରେ ଟାକେରା ଠାରେ ଟ୍ରକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ବାଇକ୍‌ ଆରୋହୀ ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୩୦ ତାରିଖରେ  ତିଳାବାଡି ଗ୍ରାମର ସୁମିତ୍ରା ନାୟକ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ୧୨ ତାରିଖରେ  ଦଶପଲ୍ଲା ଅଞ୍ଚଳର  ନିଳମଣୀ ଦାଶଙ୍କ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ସେହିପରି ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ୨୦ ତାରିଖରେ  ଟାକେରା ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବାଇକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବୌଦ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳର ୨ଜଣ ବାଇକ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗତ ବୁଧବାର ରାତିରେ ଏକ ଟ୍ରକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଟାକେରା ଗ୍ରାମର ସୁରସେନ ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଥିସହିତ ଟାକେରା ଠାରୁ ବୁଗୁଡା ମଧ୍ୟରେ  ଦୈନିକ ଅନେକ ଛୋଟବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଚାଲିଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଜନସାଧାରଣ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ପଡିବା ସହ ନିକଟରେ ଥିବା ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଯାତାୟତ କରୁଥିବା ସରପଞ୍ଚ  ନାୟକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରୁ ସରକାର ବନବିଭାଗର ସମସ୍ତ ତନଖି ଫାଟକକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଟାକେରା ଏବଂ ବାଣିଗୋଛା ଠାରେ ରହିଥିବା ତନଖି ଫାଟକ ଗୁଡିକ ମୁକୁଳା ପଡିଛି। ଫଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇ ଥିବା ଗାଡି ଗୁଡିକ ଖସି ପଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖିବା ସହ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଟାକେରା ବୃତ୍ତଙ୍ଗ ସେତୁ ଏବଂ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ନିକଟରେ ୨ଟି ସ୍ପିଡ ବ୍ରେକର ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ନାୟକ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମେତ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ, ବିଡିଓ, ତହସିଲଦାର ଏବଂ ଜିଲା ଆରକ୍ଷୀ ଅଧିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। 

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ | ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଦୁଇ ଜଷ୍ଟିସ୍‌

ହାଇକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଦୁଇ ଜଷ୍ଟିସ୍‌

କଟକ ଅଫିସ୍‌, ୧୯।୧୧: ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଭାବେ ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ପୂଜାହାରୀ ଓ ଡ. ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ମିଶ୍ର ସୋମବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟା ୧୫ରେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି। ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି କେ.ଏସ. ଝାବେରୀ ଦୁଇ ଜଷ୍ଟିସଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି।

ପଞ୍ଚୁକ ଆରମ୍ଭ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଜମୁଛି ଭିଡ

ପଞ୍ଚୁକ ଆରମ୍ଭ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଜମୁଛି ଭିଡ

ପୁରୀ ଅଫିସ୍‌, ୧୯।୧୧: ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପଞ୍ଚୁକ ବ୍ରତ। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରବଳ ଗହଳି ହୋଇଛି। ପଞ୍ଚୁକର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। 

ଦମନକୁ ଦମନ

ଦମନକୁ ଦମନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ବ୍ୟୁରୋ/ଓଡ଼ାପଡ଼ା (ଡି.ଏନ.ଏ.),୧୯ା୧୧ :ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବଳରାମପୁର ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିୟର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଲାଗି ହେଉଥିବା ଗଛକଟା ଉପରେ ଲାଗିଛି ରୋକ୍‌। ତୁରନ୍ତ ଗଛକଟା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରବିବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ଆସିଲେ ୧୬ ନୂଆ ହବିଷିଆଳି:୯ ଅସୁସ୍ଥ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜଣେ ଭର୍ତ୍ତି

ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳକୁ ଆସିଲେ ୧୬ ନୂଆ ହବିଷିଆଳି:୯ ଅସୁସ୍ଥ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜଣେ ଭର୍ତ୍ତି

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୯ା୧୧: ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ପଞ୍ଚୁକ। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଗହଳି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି। ବିଭିନ୍ନ ମଠ, ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଧର୍ମଶାଳାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଏବଂ ହବିଷିଆଳିଙ୍କ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ପରିବାରର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ନିଜ କଥା ଭୁଲିଯାନ୍ତି ସରସ୍ବତୀ

ପରିବାରର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ନିଜ କଥା ଭୁଲିଯାନ୍ତି ସରସ୍ବତୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୯ା୧୧: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ରହି ବ୍ରତ ପାଳିବେ। ନୀତି କାଳିଆ ଠାକୁରଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରି ପରିବାରର ଶୁଭ ମନାସିବେ। ଏମିତି କିଛି କାମନା ଏବଂ ପୂଣ୍ୟ ଅର୍ଜନ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପୁରୀକୁ ଆସିଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ହବିଷିଆଳି। 

ଆଜିଠୁ ପଞ୍ଚୁକ, ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ଆଜିଠୁ ପଞ୍ଚୁକ, ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଚଳଚଞ୍ଚଳ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୯।୧୧: ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ମହା କାର୍ତ୍ତିକର ପଞ୍ଚୁକ ବ୍ରତ। କାର୍ତ୍ତିକ ଶୁକ୍ଳ ଏକାଦଶୀଠାରୁ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ପଞ୍ଚୁକ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଆସନ୍ତା ୧୯ ତାରିଖରେ ହରି ଉତ୍‌ଥାପନ ଏକାଦଶୀ। ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ ହେବା ସହିତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଠିଆକିଆ ତଥା ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସେହିପରି ୨୦ ତାରିଖରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାଙ୍କଚୂଡ, ୨୧ରେ ତ୍ରିବିକ୍ରମ, ୨୨ରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀନୃସିଂହ ଏବଂ ୨୩ ତାରିଖ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ରାଜାରାଜେଶ୍ୱର ବେଶ ତଥା ସୁନାବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଖେଳ:ବ୍ୟବହୃତ ଗ୍ଲୋଭ୍‌ସରେ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା

ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ସହ ଖେଳ:ବ୍ୟବହୃତ ଗ୍ଲୋଭ୍‌ସରେ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା

କଟକ ଅଫିସ, ୧୯।୧୧- ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କଲାବେଳେ ବ୍ୟବହୃତ ଗ୍ଲୋଭ୍‌ସକୁ ଧୋଇଧାଇ ସଫା ଚିକ୍କଣ କରାଯାଉଛି।  ଏହାପରେ ଏଥିରେ ଏକ ପାଉଡର ଲଗାଯାଇ ଅନ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ କରାଯାଉଛି। ଉକ୍ତ ଗ୍ଲୋଭ୍‌ସକୁ ଡାକ୍ତର ଓ ନର୍ସମାନେ ହାତରେ ପିନ୍ଧି ଅପରେଶନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି।

ପ୍ରସବ ପରେ ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିଲେନି ମହିଳା:ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ବନ୍ଧାପଡ଼ିଛି ନବଜାତ ଶିଶୁ

ପ୍ରସବ ପରେ ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିଲେନି ମହିଳା:ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ବନ୍ଧାପଡ଼ିଛି ନବଜାତ ଶିଶୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳା ହସ୍ପିଟାଲ ଫି ଦେଇପାରିନେଲି। ଫଳରେ ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନବଜାତ ଶିଶୁଟିକୁ ବନ୍ଧା ରଖିଛନ୍ତି। ଟଙ୍କା ଧରି ଆସିଲେ ଶିଶୁକୁ ନେଇଯିବ ବୋଲି ମା’କୁ କହିଛନ୍ତି।

ଶିଶୁ ଜନ୍ମର ୬ ଘଣ୍ଟା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦ

ଶିଶୁ ଜନ୍ମର ୬ ଘଣ୍ଟା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଶିଶୁ ମା’ ଗର୍ଭରେ ରହିବା ଦିନଠାରୁ ୩୭ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ଜନ୍ମ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରଥମ ୬ ଘଣ୍ଟା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ। 

ପଦାରେ ପଡିଲା ପୋଲିସର ଢିଲା ସୁରକ୍ଷା: ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ଙ୍କ ଘର ଆଗରୁ ଚମ୍ପଟ ମାରିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ପଦାରେ ପଡିଲା ପୋଲିସର ଢିଲା ସୁରକ୍ଷା: ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ଙ୍କ ଘର ଆଗରୁ ଚମ୍ପଟ ମାରିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରିବା ସମୟରେ ପୋଲିସର ଢିଲା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପୁଣି ଥରେ ପଦାରେ ପଡ଼ିଛି। ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ରବିବାର ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୋଲିସ ହେପାଜତରୁ ଚମ୍ପଟ ମାରିଛନ୍ତି। ଜିଆରପି ରବିବାର ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କ୍ୟାପିଟାଲ ଥାନା ୟୁନିଟ୍‌-୨ସ୍ଥିତ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଘରକୁ ହାଜର କରିବାକୁ ନେଇଥିବାବେଳେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ଦାରୁ ଫିକ୍ସିଂ ଅଭିଯୋଗ: ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କଲା ସିଭିଲ ସୋସାଇଟି

ଦାରୁ ଫିକ୍ସିଂ ଅଭିଯୋଗ: ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କଲା ସିଭିଲ ସୋସାଇଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮ା୧୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଗୋଟିଏ ଜିଲାରୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ତିନୋଟି ଦାରୁ ଚୟନ କରାଯିବା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଏବେ ବିବାଦ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣ ଉଷ୍ମ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଚୁପ ରହିବା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି ସିଭିଲ ସୋସାଇଟି। 

ଜଳିଗଲା ୩ ବଖରା: ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ

ଜଳିଗଲା ୩ ବଖରା: ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ

ବଇଣ୍ଡା,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ଆମ୍ବପାଳ ପଞ୍ଚାୟତ ଖଇରାମୁଣ୍ଡା ନିକଟସ୍ଥ ଭାଲୁମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଅମିତାଭ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ୩ ବଖରା ଜଳିଯାଇଛି।