ବାଣିଜ୍ୟ |

ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ମାଲ୍ୟା ଝଡ଼

ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ମାଲ୍ୟା ଝଡ଼
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪-୯:ପଳାତକ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ନେଇ ଏବେ ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଲଣ୍ଡନରେ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ମାମଲାର ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ମାଲ୍ୟା ବୁଧବାର ଅଦାଲତ ଯିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବିସ୍ଫୋରକ ବୟାନ ଦେଇଥିଲେ। ଦେଶ ଛାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ସେ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ଦେଶ ଛାଡୁଥିବା କହିଥିଲେ ବୋଲି ମାଲ୍ୟା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଋଣ ବିବାଦର ସମାଧାନ ଲାଗି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିବା ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏହି ବୟାନ ପରେ ଦେଶର ରାଜନୀତିରେ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଲଣ୍ଡନ ପଳାଇବା ଲାଗି ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଗୋପନ ବୁଝାମଣା କରିଥିଲେ ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ  ଅଭିଯୋଗ କରିଥିବା ବେଳେ ଭାଜପା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଦୃଢ଼ ଜବାବ ଦେଇଛି।ରାଜନୈତିକ ଫାଇଦା ମିଳିବା ଆଶାରେ ଗୁରୁବାର କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ବିବାଦରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି। ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସେ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ମିଛ କହୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜେଟଲୀ ପଳାତକ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ସଂସଦର ବାରଣ୍ଡାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ହଲ୍‌ରେ ଭେଟିଥିଲେ। ସେ ଲଣ୍ଡନ ପଳାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ମାଲ୍ୟା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତଦନ୍ତକାରୀ ଏଜେନ୍ସିକୁ ଜଣାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜଣେ ଆର୍ଥିକ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ପଳାଇବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦେଲେ। ଜେଟ୍‌ଲୀ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଗପ ଲେଖନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଜି ଯାଏ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ କଲେ ନାହିଁ କାହିଁକି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି।  ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ସହ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ଗୋପନ ବୁଝାମଣା ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ରାହୁଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାଜପା ମଧ୍ୟ ରାହୁଲଙ୍କୁ ପାଲଟା ଜବାବ ଦେଇଛି। ଦଳର ମୁଖପାତ୍ର ସମ୍ବିତ୍‌ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିବା କିଙ୍ଗଫିଶର ଏୟାର ଲାଇନ୍ସରେ ଗାନ୍ଧୀ  ପରିବାରର ଅଂଶଧନ ରହିଥିବା ନେଇ ରାହୁଲ ସ୍ପଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ। କାରଣ ରାହୁଲ ଓ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଏହି ଏୟାର ଲାଇନ୍ସରେ ମାଗଣାରେ ଯିବା ଆସିବା କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଋଣରେ ବୁଡିଥିବା କିଙ୍ଗଫିଶରକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଡ.ମନମୋହନ ସିଂହ ସେତେବେଳେ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଏସ୍‌ବିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚିଠିର ଆଦାନପ୍ରଦାନ କପି ଦେଖାଇଥିଲେ। କିଙ୍ଗ୍‌ଫିଶରକୁ ଋଣ ପ୍ରଦାନ ବେଳେ କିଭଳି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଥିଲା ଚିିଠିରୁ ତାହା ପ୍ରମାଣିତ ବୋଲି ପାତ୍ର ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଲଣ୍ଡନ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କୁ  ଭେଟିଥିଲେ ବୋଲି ମାଲ୍ୟା ବୁଧବାର କହିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ। କିଙ୍ଗ୍‌ଫିଶର ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର କୌଣସି ସାକ୍ଷାତ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ଜେଟ୍‌ଲୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ ପାଇଁ ସେ ସମୟ ଦେଇ ନଥିଲେ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସଫେଇରେ କହିଥିଲେ। 
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଶିଳ୍ପୋଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ମୁହଁରୁ.....

ଶିଳ୍ପୋଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ମୁହଁରୁ.....

ରାଜ୍ୟର ବିକାଶରେ ସହଭାଗୀ

ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା ୨୦୧୮ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏକ ଅଂଶ ହୋଇ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସି । ଗତ ଏକର ଦେଶ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଓଡିଶା ଅନେକ କିଛି ହାସଲ କରିବାକୁ ସମକ୍ଷ ହୋଇଛି।

ଓଡିଶା ଆସିବେ ଅଧିକ ଜାପାନ କମ୍ପାନୀ

ଓଡିଶା ଆସିବେ ଅଧିକ ଜାପାନ କମ୍ପାନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୧ : ଓଡିଶାରେ ଜାପାନ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଅଧିକ ନିବେଶ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ଲାଗି ସରକାର ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି। ଭୁବନେଶ୍ୱର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାନରେ ସରକାର ୬୬୫ ଏକର ଏକ ସ୍ଥାନ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। 

ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶ କରିବେ ୨ କମ୍ପାନୀ

ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିବେଶ କରିବେ ୨ କମ୍ପାନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୧: ଓଡିଶାରେ ଉନ୍ନତ ଏଗ୍ରି କ୍ଲାଇମେଟିକ ଜୋନ ରହିଥିବା ବେଳେ, ବିସ୍ତୃତ ବେଳାଭୂମୀ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁବିଧା ରହିଛି। ଏଠାରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କ୍ଷେତ୍ର ଲାଗି ଉନ୍ନତ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। 

ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଶିଳ୍ପ କ୍ୟାପଟେନ୍‌

ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଶିଳ୍ପ କ୍ୟାପଟେନ୍‌

ସୋମବାର ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିବସ ଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପ୍ଲାନେରୀ ଅଧିବେଶନରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ କର୍ପୋରେଟ ହାଉସଗୁଡିକର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସମାଗମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। 

ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧୧ : ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶଧାରାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବା ଲାଗି ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇରେ ନିବେଶ ହେବ ୧୧୭୭ କୋଟି

ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇରେ ନିବେଶ ହେବ ୧୧୭୭ କୋଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧:ରାଜ୍ୟରେ ଅଣୁ କ୍ଷୁଦ୍ର ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ (ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇ)ରେ ୧୧୭୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ ହେବ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଇକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫୋକସ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ସୁଟିଂ ଲାଗି ସ୍ଥାପନ ହେବ ହାଇପରଫରମାନ୍ସ ସେଣ୍ଟର

ସୁଟିଂ ଲାଗି ସ୍ଥାପନ ହେବ ହାଇପରଫରମାନ୍ସ ସେଣ୍ଟର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧: ଓଡିଶାରେ ସୁଟିଂ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ଏକ ହାଇପରଫରମାନ୍ସ ସେଣ୍ଟର ସ୍ଥାପନ ହେବ। ଏହି ଧାରାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ଲାଗି ଓଡିଶା ସରକାର, ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ ସହ ଚୁକ୍ତିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସୁଟର ଗଗନ ନାରଙ୍ଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

୨,୫୦୦ କୋଟି ନିବେଶ କରିବ ଡାଲମିଆ ସିମେଣ୍ଟ

୨,୫୦୦ କୋଟି ନିବେଶ କରିବ ଡାଲମିଆ ସିମେଣ୍ଟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧: ଡାଲମିଆ ସିମେଣ୍ଟ ଭାରତ ଲିମିଟେଡ ଓଡିଶାରେ ଥିବା ଏହାର ୟୁନିଟଗୁଡିକର କ୍ଷମତା ବଢାଇବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ କମ୍ପାନିର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ୫ ନିୟୁତ ଟନ୍‌ ରହିଛି। ଏହାକୁ ବାର୍ଷିକ ୧୦ ନିୟୁତ ଟନ୍‌କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କମ୍ପାନି ଯୋଜନା ରଖିଛି। 

ଓଡ଼ିଆ ବୁଣାକାରଙ୍କ କାରିଗରୀକୁ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ପହଞ୍ଚାଇବି: ବିଭୁ

ଓଡ଼ିଆ ବୁଣାକାରଙ୍କ କାରିଗରୀକୁ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ପହଞ୍ଚାଇବି: ବିଭୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧ : ରାଜ୍ୟର ବୁଣାକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ପ୍ରଡକ୍ଟର ଠିକ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଓଡ଼ିଶାର ପାରମ୍ପରିକ ତଥା ଆଦିବାସୀ ପ୍ୟାଟର୍ନକୁ ନେଇ ଗତ ୭ ବର୍ଷ ତଳେ ପ୍ରାୟ ୩୭ ଡିଜାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲୁ। 

ଏଗ୍ରି ମାର୍କେଟିଂ: ୧୪୧୨ କୋଟିର ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଏଗ୍ରି ମାର୍କେଟିଂ: ୧୪୧୨ କୋଟିର ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧: ରାଜ୍ୟରେ ଏଗ୍ରି ମାର୍କେଟିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୪୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ, ଆଇଟିସି, ଡାବର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ରହିଛନ୍ତି। 

ଆଇଟିରେ ୩୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଆଇଟିରେ ୩୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧: ରାଜ୍ୟରେ ଆଇଟି,ଆଇଟିଇଏସ୍‌ ଏବଂ ଇଏସ୍‌ଡିଏମ୍‌ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୬ଟି କମ୍ପାନୀ ୩୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନିବେଶ କରିବେ। ଇଲେକଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ସାରଥୀ ବେହେରା ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ଓଡିଶାରେ ଜେଫାର୍ମ ସର୍ଭିସ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଓଡିଶାରେ ଜେଫାର୍ମ ସର୍ଭିସ ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୫-୧୧:ଟାଫେ ପକ୍ଷରୁ ଓଡିଶାରେ ଜେଫାର୍ମ ସିର୍ଭିସ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ କୃଷି ବିଭାଗର ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏହି ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ମେକ୍‌ ଇନ୍‌ ଓଡିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ ଏହାକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଥିଲା।