ବାଣିଜ୍ୟ |

୩୨୮ ପ୍ରକାର ଔଷଧ ନିଷିଦ୍ଧ

୩୨୮ ପ୍ରକାର ଔଷଧ ନିଷିଦ୍ଧ
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪-୯: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଉଭୟ ସ୍ବଦେଶୀ ଓ ବିଦେଶୀ ଔଷଧ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଝଟକା ଦେଇଛନ୍ତି। ସାରିଡନ ଭଳି ଯନ୍ତ୍ରଣାନାଶକ ଔଷଧ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସ୍କିନ କ୍ରିମ୍‌ ପେନ୍‌ଡ୍ରମ ସମେତ ଏକାଧିକ କମ୍ବିନେଶନର ୩୨୮ ପ୍ରକାର ଔଷଧକୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। ଅତ୍ୟଧିକ ରସାୟନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏଭଳି ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆସୁ ନ ଥିବାରୁ ଏଗୁଡିକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଗଲା ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।  ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଏଭଳି ଔଷଧର ଉତ୍ପାଦନ, ବିତରଣ ତଥା ବିକ୍ରିକୁ ତତ୍କାଳ  ରୋକିବା ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।  ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଔଷଧ ମଧ୍ୟରେ ଏକାଧିକ କଫ୍‌ ସିରଫ, ଥଣ୍ଡା, କାଶ ବ୍ୟତୀତ କିଛି ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ ଔଷଧ ସାମିଲ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୧୬ରେ ଏଭଳି ୩୫୦ ଔଷଧକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏଗୁଡିକୁ ଫିକ୍ସ ଡୋଜ୍‌ କମ୍ବିନେଶନ୍ସ(ଏଫଡିସି) ଔଷଧ କୁହାଯାଏ। ଫାର୍ମା କମ୍ପାନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗି ରହୁଥିବା ଝଗଡାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାର ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶଦାତା ବୋର୍ଡକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୩୨୮ ପ୍ରକାର ଔଷଧରେ ଥିବା ଏକାଧିକ ରସାୟନ ଲୋକଙ୍କ ହିତରେ ଆସୁନି। ଏଗୁଡିକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ବିପଦ ବୋଲି ପରାମର୍ଶଦାତା ବୋର୍ଡ ସୁପାରିସ କରିଛି। ଏଣୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଉକ୍ତ ୩୨୮ ଏଫଡିସିର ଉତ୍ପାଦନ, ବିକ୍ରି ଓ ଯୋଗାଣକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଉଛି। ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ଇଣ୍ଡିଆନ ଡ୍ରଗ୍‌ ମ୍ୟାନୁଫ୍ୟକଚରର୍ସ ଆସୋସିଏଶନ ସଭାପତି ଦୀପନାଥ ରାୟଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯୋଗୁ ଔଷଧ ବଜାରରେ ବାର୍ଷିକ ୧୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ହେବ। ତେବେ କେଉଁ ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ର କେଉଁ ଔଷଧକୁ ସରକାର ନିଷିଦ୍ଧ କଲେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇନି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଲଣ୍ଡନ ସମ୍ପତ୍ତି ଜାଣିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ଉଦ୍ୟମ

ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଲଣ୍ଡନ ସମ୍ପତ୍ତି ଜାଣିବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ଉଦ୍ୟମ

ଲଣ୍ଡନ/ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୨:  ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ଅପେକ୍ଷାରେ ଥିବା ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ନାମରେ ବାସ୍ତବରେ କେତେ ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି, ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଭାରତର ୧୩ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। 

ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ସଂସ୍କାର;ନାୟକ କମିଟି ସୁପାରିସକୁ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନଙ୍କ ସମର୍ଥନ

ବ୍ୟାଙ୍କ ପରିଚାଳନାରେ ସଂସ୍କାର;ନାୟକ କମିଟି ସୁପାରିସକୁ ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନଙ୍କ ସମର୍ଥନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୨:  ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକର ପରିଚାଳନାରେ ବ୍ୟାପକ ସଂସ୍କାର ଜରୁରୀ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ପି.ଜେ.ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ କମିଟି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପରାମର୍ଶଦାତା କୃଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତି ସୁବ୍ରମଣ୍ୟନ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। 

ଆଇସିଏଆର୍‌-ସିଆଇଡବ୍ଲ୍ୟୁଏର କିଶାନ ମେଳା ଆଜି

ଆଇସିଏଆର୍‌-ସିଆଇଡବ୍ଲ୍ୟୁଏର କିଶାନ ମେଳା ଆଜି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪-୨: ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗୋରଖପୁରଠାରେ ରବିବାର ପିଏମ୍‌ କିଶାନ ସମ୍ମାନନୀଧି ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ। ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଆଇସିଏଆର୍‌-ସିଆଇଡବ୍ଲ୍ୟୁଏ ପକ୍ଷରୁ ଏକ କିଶାନ ମେଳା ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି।

ଏଏସ୍‌ବିଏମ୍‌ରେ ଜାତୀୟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସମ୍ମିଳନୀ

ଏଏସ୍‌ବିଏମ୍‌ରେ ଜାତୀୟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସମ୍ମିଳନୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ -୨: ଏସିଆନ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍‌ ବିଜନେସ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ(ଏଏସ୍‌ବିଏମ୍‌)ରେ ୫ମ ଜାତୀୟ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ସମ୍ମିଳନୀ (ନାମକନ୍‌-୨୦୧୯) ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳାରେ ୭ କୋଟି ଏଲ୍‌ପିଜି ସଂଯୋଗ

ଉଜ୍ଜ୍ୱଳାରେ ୭ କୋଟି ଏଲ୍‌ପିଜି ସଂଯୋଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪-୨(ବ୍ୟୁରୋ): ସରକାରଙ୍କ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନା ସାମାଜିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ନାରୀ ଶସକ୍ତୀକରଣ ଦିଗରେ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ ରଖିଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ କୋଟି କୋଟି ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ସାକାର ହୋଇପାରିଛି। 

ଏସ୍‌ଡିଆଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ କ୍ୟାମ୍ପସର   ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଆଜି

ଏସ୍‌ଡିଆଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ କ୍ୟାମ୍ପସର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଆଜି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪-୨: ସ୍କିଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ (ଏସ୍‌ଡିଆଇ)ର ଭୁବନେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ କ୍ୟାମ୍ପସର ରବିବାର ଉଦଘାଟନ ହେବ। ନୂଆ କ୍ୟାମ୍ପସ ଖୋର୍ଦ୍ଧା,ତରାବୋଇ ଜଟଣୀଠାରେ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି। 

୨୫ରେ ସ୍କିଲ ସାଥୀ ୟୁଥ୍‌ କନକ୍ଲେଭ

୨୫ରେ ସ୍କିଲ ସାଥୀ ୟୁଥ୍‌ କନକ୍ଲେଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪-୨: ସ୍କିଲ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନିୟରଶିପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ(ଏମ୍‌ଏସ୍‌ଡ଼ିଇ) ପକ୍ଷରୁ ଚଳିତ ମାସ ୨୫ (ସୋମବାର) ସ୍କିଲ ସାଥୀ କନକ୍ଲେଭ ଏଠାକାର ରେଳ ଅଡିଟୋରିୟମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। 

ଭିଟୁ ପକ୍ଷରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଫର

ଭିଟୁ ପକ୍ଷରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଫର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪-୨: ପ୍ରମୁଖ ରିଟେଲ୍‌ ଷ୍ଟୋର ଭିଟୁ ପକ୍ଷରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଫର ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କମ୍ପାନୀର କୋରାପୁଟ,ଜୟପୁରସ୍ଥିତ ପାରାବେଡାଠାରେ ଥିବା ଷ୍ଟୋରରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହି ଅଫରର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ। 

ସଫଳତା ଲାଗି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ,ଶୃଙ୍ଖଳା ଲୋଡା: ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ସଫଳତା ଲାଗି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ,ଶୃଙ୍ଖଳା ଲୋଡା: ଶକ୍ତିକାନ୍ତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪-୨: ଜୀବନରେ ସଫଳତା ଲାଗି ବିଦ୍ୟାଥି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ତଥା ଶୃଙ୍ଖଳା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି।

ଇ-କମର୍ସ ନୀତି ଚିଠା ଜାରି

ଇ-କମର୍ସ ନୀତି ଚିଠା ଜାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୨:  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶନିବାର ଜାତୀୟ ଇ-କମର୍ସ ନୀତି ଚିଠା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଡାଟା ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ଏଥିରେ ବିଶେଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ଦେଶରେ ସୃଷ୍ଟ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଡାଟାକୁ ବିଦେଶରେ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖିବା ନେଇ ଆଇନଗତ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିଗତ ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଲାଗି ଚିଠାରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି।

ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ଘୃଣା ସୃଷ୍ଟିକାରୀ, ମେସେଜ ପ୍ରସାରଣ;ଡିଓଟିରେ କରିହେବ ଅଭିଯୋଗ

ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ଘୃଣା ସୃଷ୍ଟିକାରୀ, ମେସେଜ ପ୍ରସାରଣ;ଡିଓଟିରେ କରିହେବ ଅଭିଯୋଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୨:  ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମିଥ୍ୟା, କପୋଳକଳ୍ପିତ ତଥା ଘୃଣା ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ମେସେଜ ପଠାଇବା ରୋକିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରୟାସ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ର ମେସେଜ ଆପ୍‌ କୁହାଯାଉଥିବା ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍‌ରେ ଏଭଳି ମେସେଜ ପ୍ରସାରଣକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ସରକାର ଏକ ନୂଆ କୌଶଳ ଆପଣାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। 

ଆଜି ପିଏମ୍‌ କିଷାନ ଯୋଜନା ଶୁଭାରମ୍ଭ; କୋଟିଏ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କିସ୍ତି

ଆଜି ପିଏମ୍‌ କିଷାନ ଯୋଜନା ଶୁଭାରମ୍ଭ; କୋଟିଏ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କିସ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪-୨:  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ରବିବାର ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଗୋରଖପୁରଠାରେ ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି’(ପିଏମ୍‌-କିଷାନ) ଯୋଜନାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ।