ଫୁରସତ |

ଗାୟିକା ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି

ଗାୟିକା ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି
ପ୍ରଫେସର ଡ. ସଂଗୀତା ରଥ, ରେଭେନ୍‌ଶା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କାଉନ୍‌ସିଲ ଅଫ ଡିନ୍‌ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ତଥା ମନସ୍ତତ୍ତ୍ବ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରଫେସର। ୧୯୬୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ରେ କଟକ ସାମନ୍ତସାହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଏହି ମହିଳା ପ୍ରତିଭା ଜଣକ ୧୯୭୫ରେ ମାଟ୍ରିକ ପାସ୍‌ କରିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣିଥିଲେ। ୧୯୭୯ରେ ମନସ୍ତତ୍ତ୍ବ ବିଭାଗରେ ସ୍ନାତକ ଓ ୧୯୮୧ରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଭାବେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣପଦକ ଲାଭ କରିଥିଲେ। ପିଲାଦିନରୁ ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ସଂଗୀତା ଜଣେ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ରଖିଥିଲେ। ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକାଶବାଣୀ ଓ ବିଭିନ୍ନ ଅର୍କେଷ୍ଟ୍ରାରେ କଣ୍ଠଦାନ କରି ଜଣେ ଲୋକପ୍ରିୟ କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାଲାଭ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ସଙ୍ଗୀତ ଦୁନିଆରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ଏବେ ଶିକ୍ଷାଦାନରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କୁ ପଚରା ଯାଇଥିବା କେତୋଟି ପ୍ରଶ୍ନ।
ପ୍ରଥମ ଦରମାକୁ କିଭଳି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ?
୧୯୯୦ ମସିହାରେ ଭଦ୍ରକ କଲେଜରେ ମନସ୍ତତ୍ତ୍ବ ବିଭାଗରେ ଜଣେ ଅଧ୍ୟାପିକା ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲି। ସେତେବେଳକୁ ମୋର ବାହାଘର ସରି ଯାଇଥିଲା। ତେଣୁ ପ୍ରଥମ ଦରମା ପରିବାର ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲି। 
କେଉଁ ରଙ୍ଗ ପସନ୍ଦ?
କଳାରଙ୍ଗ ମୋର ପସନ୍ଦ। ପିଲାଦିନେ ମୁଁ କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିବା ବେଳେ କେହିଜଣେ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିବାରୁ ଏହି ରଙ୍ଗ ପ୍ରତି ମୋର ଦୁର୍ବଳତା ରହିଯାଇଛି।
ସିନେମା ଦେଖନ୍ତି?
-ସିନେମା ଦେଖିବାକୁ ମୁଁ ଭଲପାଏନି। କେତେବେଳେ କେମିତି ଟିଭିରେ ଦେଉଥିବା ସିନେମା ଉପରେ ଆଖି ପକାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ନୁହେଁ। 
କ’ଣ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି?
ନନ୍‌ଭେଜ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଏ ଓ ଭଲ ନନ୍‌ଭେଜ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ। ତେବେ ବଗିଚା ପ୍ରତି ମୋର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦୁର୍ବଳତା ରହିଛି। ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି ମୋ ବଗିଚା ଜିଲାରେ ବେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡେନ ପ୍ରାଇଜ୍‌ ପାଇଛି। 
ମାର୍କେଟିଂ କରନ୍ତି?
ମାର୍କେଟିଂ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ନ ଥାଏ। କେତେବେଳେ କେମିତି ବାଧ୍ୟରେ ଯାଇଥାଏ। 
ବହି ପଢ଼ନ୍ତି?
ବହି ପଢିବା ମୋର ସଉକ। ଏବେ ଅମର୍ତ୍ତ୍ୟ ସେନ୍‌ଙ୍କ ‘ଆଇଡେଣ୍ଟିଟି ଆଣ୍ଡ ଭାଓଲେନ୍ସ : ଦି ଇଲ୍ୟୁଜନ ଅଫ ଡେଷ୍ଟିନି’ ବହି ପଢୁଛି। ତେବେ ଲେଖାଲେଖି କରିବାକୁ ଭଲପାଏ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଗପ ଓ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ସ୍ତମ୍ଭ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। 
ସ୍ବାମୀଙ୍କର କେଉଁ ଗୁଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗେ?
୧୯୮୪ରେ ପରିବାରର ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ ମୁଁ ମାନସଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲି। ବୃତ୍ତିରେ ସେ ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର। ତେବେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ମୋର ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ। ବିଭିନ୍ନ କାମରେ ସେ ମୋତେ ସାହସ ଓ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାନ୍ତି। 
କେଉଁ ପୋଷାକ ଭଲ ଲାଗେ?
ବିବାହ ପରେ ମୁଁ କେବେ ଡ୍ରେସ ପିନ୍ଧିନି। ସର୍ବଦା ଶାଢି ପିନ୍ଧିଥାଏ। 
ପସନ୍ଦର କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ?
ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତି, ତୃପ୍ତି ଦାସ ଓ ଲତା ମଙ୍ଗେସ୍‌କରଙ୍କ କଣ୍ଠସ୍ବର ମୋତେ ଆନନ୍ଦ ଦେଇଥାଏ। ପ୍ରାୟ ସମୟ ମୁଁ ଏହି କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କ ଗୀତ ଶୁଣିବାକୁ ଭଲ ପାଇଥାଏ।
ଜୀବନର ସ୍ମରଣୀୟ ଘଟଣା?
ଗ୍ରାଜୁଏଶନରେ ମନସ୍ତତ୍ତ୍ବ ବିଭାଗରେ ମୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ହୋଇଥିଲି। ମୋ ବାପା ରାଧାନାଥ ରଥ, ଯାହାଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାର ମନସ୍ତତ୍ତ୍ବ ବିଭାଗର ଜନକ କୁହାଯାଏ, ସେ ସେତେବେଳେ ଲଣ୍ଡନରେ ଥିଲେ। ମୁଁ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ହୋଇଛି ଖବର ବାପାଙ୍କୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାଇଥିଲି। ବାପା ପ୍ରତ୍ୟୁତ୍ତରରେ ମୋ ପାଖକୁ ଏକ ଲମ୍ବା ଚିଠି ପଠାଇଥିଲେ। ସେ ଚିଠିରେ ମୋତେ ପ୍ରଶଂସାରେ ପୋତି ପକାଇଥିଲେ। ଜୀବନରେ ମୁଁ ବହୁତ ଆଗକୁ ବଢିପାରିବି ବୋଲି ବାପା ଉକ୍ତ ଚିଠିରେ ମୋତେ ଆଶୀର୍ବାଦ ଓ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଚିଠିକୁ ମୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବି ସାଇତି ରଖିଛି।
- ସାକ୍ଷାତ୍‌: ନିର୍ମଳ ପଣ୍ଡା
All Right Reserved By

ଫୁରସତ |

ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଘଣ୍ଟି

ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଘଣ୍ଟି

ପୋଲାଣ୍ଡ, ୨୧।୯: ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ୍‌ ଘଣ୍ଟି ପୋଲାଣ୍ଡରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ୫୫ ଟନ ଓଜନର ଏହି ଘଣ୍ଟିଟି ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ୍‌ ସହରସ୍ଥିତ ଏକ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳରେ ଲଗାଯାଇଛି।

ବିବାହ କଲେ ୬୫ କୋଟି ଦେବେ ମଡେଲ

ବିବାହ କଲେ ୬୫ କୋଟି ଦେବେ ମଡେଲ

ନିଜ ମନପସନ୍ଦର ସାଥୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ ଥାଏ। ଏହାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ବି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥା’ନ୍ତି ଯୁବତୀଯୁବକ।

୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍‌ ଜିନ୍ସ

୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍‌ ଜିନ୍ସ

ସାଧାରଣତଃ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍‌ କପଡା ପିନ୍ଧିବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଥାଏ। ଅର୍ଥାଭାବରୁ କେହିକେହି ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍‌ କପଡା କିଣିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥାନ୍ତି। 

ଲୁହ ଆସିଲେ ଲାଲ୍‌ ପଡିଯାଉଛି ଶରୀର

ଲୁହ ଆସିଲେ ଲାଲ୍‌ ପଡିଯାଉଛି ଶରୀର

ବିଶ୍ୱରେ ଏମିତି କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅଜବ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଏମିତି ଏକ ନିଆରା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ୧୯ ବର୍ଷୀୟ ଲିଣ୍ଡେସ୍‌ ଚୋବ୍ରେ।

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପେକ୍ଷାରେ ୫୦୦ ଜୀବଜନ୍ତୁ

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅପେକ୍ଷାରେ ୫୦୦ ଜୀବଜନ୍ତୁ

ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ ଭଗବାନ ପାଲଟିିଛନ୍ତି କେନିଆର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ଟ୍ରକ୍‌ ଭଡା କରି ୩୦୦୦ ଲିଟର ପାଣି ବୋହିଆଣି ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇଥାନ୍ତି କେନିଆର ପ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ କିଲୋନୋଜୋ ମ୍ବେଲୁଆ।

ହିନ୍ଦୀ ଟୁଇଟ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢ଼ୁଛି

ହିନ୍ଦୀ ଟୁଇଟ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟତା ବଢ଼ୁଛି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍‌: ଭାରତରେ ହିନ୍ଦୀରେ ଟୁଇଟ୍‌ କରିବାର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବୃଦ୍ଧିପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଆମେରିକାରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ କେତେକ ଗବେଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି।

ଅବସର ସମୟରେ ମେକାନିକ୍‌ କାମ କରନ୍ତି ରାଜା

ଅବସର ସମୟରେ ମେକାନିକ୍‌ କାମ କରନ୍ତି ରାଜା

ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଦେଶର ରାଜା ସେ ପୁଣି ଅବସର ସମୟରେ କାର୍‌ ମେକାନିକ୍‌ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି! ଏହା ଶୁଣିବାକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସତ। 

ଯେଉଁଠି ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଟିରେ ପୋତି କରାଯାଏ ଚିକିତ୍ସା

ଯେଉଁଠି ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଟିରେ ପୋତି କରାଯାଏ ଚିକିତ୍ସା

ସୌଦିରେ ଉଦୁଉଦିଆ ଖରାବେଳେ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ମୁସ୍କିଲ୍‌। ମାତ୍ର ଏଠାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଉତ୍ତପ୍ତ ବାଲିରେ କରାଯାଏ। ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରୁ କପଡ଼ା କାଢ଼ିନିଆଯାଏ ଏବଂ  ଖରାରେ ବେକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାଲିରେ ଗାତରେ ଠିଆ କରି ପୋତି ଦିଆଯାଏ। 

ସଫଳତା ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି କଳାକାରଙ୍କ କିପରି ଥିଲା ଜୀବନ

ସଫଳତା ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି କଳାକାରଙ୍କ କିପରି ଥିଲା ଜୀବନ

କଳାକାର ନିଜ ଅଭିନୟ ଦ୍ୱାରା ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ମୋହିଥାନ୍ତି। କେତେବେଳେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ହସାଇଥାନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେବେଳେ କନ୍ଦାଇଥାନ୍ତି। ଅଭିନୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ କଳାକାର ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ପରଦା ଉପରେ ଚମକୁଥିବା କଳାକାରଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର କେତେ ସଂଘର୍ଷମୟ ତାହା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଜଣା ନ ଥାଏ। 

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ ଏହି ଉପାୟ

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇଁ ବେଡ୍‌ ରୁମ୍‌ ବେଶ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଠାରେ ପଡ଼ିଥିବା ବେଡ୍‌ ଏବଂ ଏଥିରେ  ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀ କେଉଁ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଉଛନ୍ତି ତାହା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନର ସରସତାକୁ ସୂଚିତ କରିଥାଏ ବୋଲି ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରହିଛି ଉଲ୍ଲେଖ। ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ମୁଣ୍ଡ କରି ଶୋଇଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନ ଥାଏ। 

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଲେ ସ୍ବାମୀ

ଇଂଲଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ସହ ୬ ଦିନ ବିତାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ୍ବେଣ୍ଡେ ଡେଭିସନ୍‌ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ସର୍ଭିକାଲ କ୍ୟାନସରରେ ପୀଡ଼ିତ ହେବାପରେ ଦେହତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। 

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ମୃତ୍ୟୁ ଘୋଷଣାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ମହିଳା ଜୀବିତ

ରାୟପୁର, ୨୦।୯: ଛତିଶଗଡ଼ର ଭୀମରାଓ ଆମ୍ବେଡକର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏକ ଅଜବ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଡାକ୍ତର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିବାର ୧୭ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ମହିଳା ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।