ସମ୍ବଲପୁର

ହାତୀବାରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ

ହାତୀବାରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ
ନୂଆଗାଁ,୧୩।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଦୀର୍ଘ ୨ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ହେବ ଲ୍ୟାବ୍‌ ଟେକ୍ନିସିଆନ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ଲୋକେ ରକ୍ତ ଓ କଫ ପରୀକ୍ଷା କରି ନ ପାରି ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ତଥାପି ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ କିମ୍ବା ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାନ୍ତି। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ହାତୀବାରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଏପରି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗି ରହିଛି। ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ୨୦ ପଞ୍ଚାୟତର ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଏହି ଏକମାତ୍ର ମେଡିକାଲରେ ରକ୍ତ ଓ କଫ ପରୀକ୍ଷା ସୁବିଧା ରହିଛି। ଏପରିସ୍ଥଳେ ଦୀର୍ଘ ୨ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ହେଲା ଉକ୍ତ ବିଭାଗ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବାରମ୍ବାର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ସହ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ପଦକ୍ଷେପ ଶୂନ।
ଡାକ୍ତରଖାନା ରକ୍ତ ଓ କଫ ପରୀକ୍ଷାଗାରରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଏକମାତ୍ର ଟେକ୍ନିସିଆନ ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ଗାହାଣଙ୍କୁ ରିଲିଭ୍‌ କରି ଦିଆଯାଇ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଗାହାଣଙ୍କ ରିଲିଭ୍‌ ବେଆଇନ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ବଦଳି ୨୦୧୭ ଜୁନ ୧୨ରେ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ନୂଆଗାଁ ଏକ ଯକ୍ଷ୍ମା ଓ ମ୍ୟାଲେରିଆ ପ୍ରବଣ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତଥା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ରକ୍ଷାକରି ତତ୍କାଳୀନ ଜିଲାପାଳ ଗାହାଣଙ୍କୁ ରିଲିଭ୍‌ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ବର୍ଷକ ପରେ ଗତ ଜୁନ ୩୦ରେ ହଠାତ୍‌ ହାତୀବାରି ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଚିଠି ନଂ. ୩୦୫/୩୦ା୬ା୨୦୧୮ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କୁ ରିଲିଭ୍‌ କରି ଦିଆଗଲା। ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବେଆଇନ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ  ହୋଇଛି। ସିଡିଏମ୍‌ଓ ଡା. ଦିଲୀପ କୁମାର ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ କୌଣସି ସରକାରୀ ବଦଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାର ବୈଧତା ୬ମାସ। ଏପରିସ୍ଥଳେ ବଦଳିର ବର୍ଷକ ପରେ ଗାହାଣଙ୍କୁ କିପରି ହାତୀବାରି ମେଡିକାଲ ଅଫିସର ରିଲିଭ୍‌ କଲେ ତାହାର ବିଧିବଦ୍ଧ ତଦନ୍ତ କରାଯିବାକୁ ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ସଭାପତି ଦିଗମ୍ବର ଦାସ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ମେଡିକାଲରେ ତୁରନ୍ତ ଟେକ୍ନିସିଆନ ନିଯୁକ୍ତି ସାଙ୍ଗକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଡାକ୍ତର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏ ବିଷୟରେ ବିଡିଏମ୍‌ଓ କହିଲେ, ଟେକ୍ନିସିଆନ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବା ଉପରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ବେଆଇନ ରିଲିଭ୍‌ ଅଭିଯୋଗର ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ଡା. ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ବଲାଙ୍ଗୀର କୋର୍ଟରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ୍‌

ବଲାଙ୍ଗୀର କୋର୍ଟରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ୍‌

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୧୫।୧୦: ବଲାଙ୍ଗୀର ସିଭିଲ କୋର୍ଟ ପରିସରରୁ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ୍‌ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣଙ୍କ ହେଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ମାଳପଡାର କଳିଙ୍ଗ ମେଣ୍ଡଲି(୩୦) ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

ହାଟପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଏଥର ବଜେଟ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷ

ହାଟପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଏଥର ବଜେଟ୍‌ ୨୦ ଲକ୍ଷ

ସମ୍ବଲପୁର,୧୫।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ) : ସମ୍ବଲପୁରରେ ଦୁର୍ଗାପୂଜାର ନିଆରା ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ସହ ଆଖଡା ଖେଳ ବହୁ ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଅଟେ । ସମ୍ବଲପୁର ହାଟପଡ଼ା ଦୁର୍ଗାପୂଜା କମିଟି ଦଶହରା ମାସର ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷ ସପ୍ତମୀ ତିଥିରୁ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ।

ଉଜୁଡିବ ଧଳାସୁନା ଚାଷ

ଉଜୁଡିବ ଧଳାସୁନା ଚାଷ

ପଦ୍ମପୁର, ୧୫।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ପଦ୍ମପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଅଧୀନ ପଦ୍ମପୁର, ଗାଇସିଲେଟ ଓ ପାଇକମାଳ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧଳାସୁନା ଭାବେ ପରିଚିତ କପା ଚାଷ କରାଯାଉଛି। 

ତିତ୍‌ଲି ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ତିତ୍‌ଲି ବର୍ଷାରେ ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର

ତଳଗାଁ,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବରେ ହୋଇଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକର ତଳଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅନେକ ଘର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି । ତଳଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ହରିଜନ ସାହିରେ ରୁହନ୍ତି ଚକ୍ରଧର ବେହେରା (୬୮) । 

ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହ୍ବାନ

ଚାଷୀ ସମସ୍ୟା ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହ୍ବାନ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୫।୧୦: ବରଗଡ଼ ଜିଲା ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସରକଣ୍ଡା ବଜାର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ରବିବାର ଜୟ କିଶାନ ଆନ୍ଦୋଳନର ଏକ ଆଞ୍ଚଳିକ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା

ଧାନଚାଷ ନଷ୍ଟ ଆଶଙ୍କା

ଜୁନାଗଡ,୧୫।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ କୁସୁମଖୁଣ୍ଟି ଡିଭିଜନ ବାମ ମୁଖ୍ୟ କେନାଲର ତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ଆଟିଗଁ । ଓ ତଳମଲା ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଠିକ ଭାବେ କେନାଳ ପାଣି ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରୁ ନାହିଁ ।

ମୃତ୍ୟୁସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି କୌଶଲ୍ୟା

ମୃତ୍ୟୁସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି କୌଶଲ୍ୟା

ଲଡୁଗାଁ,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କିଡ୍‌ନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଜୀବନ ଶେଷ ପାହାଚରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛନ୍ତି ବିଧବା କୌଶଲ୍ୟା ମାଝି (୩୪)। ରୋଗ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସର୍ବସାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଶେଷରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଫେରିଆସି ଏବେ ମାସେ ହେବ ଅର୍ଥଭାବରୁ ଘରେ ଜୀବନ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି।

ଡିଜିଟାଲ ଲାଇଟ ଗେଟ୍‌, ରାବଣ ପୋଡି ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ

ଡିଜିଟାଲ ଲାଇଟ ଗେଟ୍‌, ରାବଣ ପୋଡି ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ

ଭବାନୀପାଟଣା,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପୂର୍ବବର୍ଷ ଭଳି ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜାକୁ ମହାସମାରୋହରେ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଭବାନୀପାଟଣା ବାହାଦୁରବଗିଚାପଡା ଦୁର୍ଗା ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଚାଲିଛି। 

ଯୋଜନାରୁ ବାଦ୍‌ ଝୁଲେନବର ଗ୍ରାମବାସୀ

ଯୋଜନାରୁ ବାଦ୍‌ ଝୁଲେନବର ଗ୍ରାମବାସୀ

ସିନାପାଲି,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ରାଜ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ୨୦୧୮ ଅନୁସାରେ ନୂଆପଡା ଜିଲାର ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ୍‌ ତଥା ପଞ୍ଚାୟତ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମର ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାଶନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ସିନାପାଲି ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଏହାର ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି ।

ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ଅବସ୍ଥାରେ ଭିଏଡବ୍ଲ୍ୟୁଙ୍କ ଅଫିସ ଗୃହ

ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ଅବସ୍ଥାରେ ଭିଏଡବ୍ଲ୍ୟୁଙ୍କ ଅଫିସ ଗୃହ

ପଲମ,୧୫।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଟକର୍ଲା ପଞ୍ଚାୟତସ୍ଥିତ ମୁଣ୍ଡାପଲା ଗ୍ରାମରେ ଆଜକୁ ୩୫ବର୍ଷ ହେଲା ଭିଏଡବ୍ଲ୍ୟୁଙ୍କ ଅଫିସ ଓ ବାସଗୃହ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା । 

୫ ବଛର ହେଲା ଖଟେ ବିତୁଛେ ଜୀବନ୍‌

୫ ବଛର ହେଲା ଖଟେ ବିତୁଛେ ଜୀବନ୍‌

ଅତାବିରା, ୧୫।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ.):  ମାହାଲିଆ ସୁଆସ୍‌ତିଅ ସେବାର ଲାଗି ଉଭଏ କେନ୍ଦ୍ର ଆର ରାଏଜ ସରକାର ଗୁଟେ ପରେ ଗୁଟେ ଯୋଜ୍‌ନା କାଯ୍‌କାରି କରି କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ଖରଚ୍‌ କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ ଗଁା ଗଁଲିରେ ବାସ୍‌ କରୁଥିବାର ନିହାତି ଗରିବ୍‌ ଅସାହା ଲୋକ୍‌ମାନକର ନିକେ ଇ ସେବା କି ସୁବିଧା ଠିକ୍‌ ହିସାବେ ପୁହୁଁଚି ନାଇଁପାରବାର। 

ଭାରତୀୟ ଚେତନା ବିଶ୍ୱହିତରେ ନିହିତ

ଭାରତୀୟ ଚେତନା ବିଶ୍ୱହିତରେ ନିହିତ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୫ା୧୦: ବଲାଙ୍ଗୀର କୋଶଳ କଳାମଣ୍ଡଳ ପଡିଆଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମୋ ଭାରତ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ଭାରତ ଅଭିଯାନର ତ୍ରିଦିବସୀୟ ସମ୍ମିଳନୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ରବିବାର ନୈତିକ ଶିକ୍ଷା ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ା ବଲାଙ୍ଗୀର ଲାଲଟିକ୍ରାସ୍ଥିତ ବ୍ରହ୍ମାକୁମାରୀ ଈଶ୍ୱରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚିନ୍ତାନାୟକ ପ୍ରଫେସର ଡ. ମଧୁସୂଦନ ପତି ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସାମାଜିକ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆଧାର ନୈତିକ ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ା