ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଜାଗ୍ରତ କନ୍ଧମାଳର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ

ଜାଗ୍ରତ କନ୍ଧମାଳର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ
ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୧୨।୯-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା, ଓବିସି, ଏସ୍‌ସି ଏବଂ ଏସ୍‌ଟି ସଂଖ୍ୟା ଲଘୁଙ୍କ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର, ବେକାରୀ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ, ମେଡିକାଲ କଲେଜ ସ୍ଥାପନ, ନିଶାମୁକ୍ତ ଜିଲା ଆଦି ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଜାଗ୍ରତ କନ୍ଧମାଳର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ା ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରେସ୍‌ କ୍ଲବ ପରିସରରେ ଏହି ଅଭିଯାନର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସଙ୍ଗଠନ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।
  ସଙ୍ଗଠନ ସଭାପତି ଭାବେ ଅଙ୍ଗଦ ବେହେରା, କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଶାନ୍ତ କୁମାର ମହାନ୍ତି, ଉପ ସଭାପତି ମହାଦେବ ସାହୁ, ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବିଚିତ୍ରବୀର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଧାନ, ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ବେହେରା, ସମ୍ପାଦିକା ମେନକା ପ୍ରଧାନ, ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ତ୍ରିନାଥ ବେହେରା ପ୍ରମୁଖ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଦସ୍ୟ ରୂପେ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି ା ଏହି ସଂଗଠନ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନୁହେଁ, ଜିଲାର ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଗଢ଼ା ହୋଇଛି ା ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ଏହି ସଂଗଠନ ସର୍ବଦା ଉପସ୍ଥାପିତ କରିବ ବୋଲି ସମ୍ପାଦକ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ଯୁବକ ମୃତ

ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ଯୁବକ ମୃତ

କୋଦଳା,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା କୋଦଳା ଥାନା ମଠସରସିଙ୍ଗି ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୮ଟାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ମୃତକ ହେଲେ କୋଦଳା ଥାନା ଜେ.ଛଚିନା ଗ୍ରାମର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ା ଓରଫ ଜଟି (୪୨)। ମୃତଦେହକୁ ପୋଲିସ ଜବତ କରି ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ନିମନ୍ତେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ମେଡିକାଲକୁ ପଠାଇଛି। ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତଙ୍କ ଉଦ୍ଧାରକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତଙ୍କ ଉଦ୍ଧାରକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଛତ୍ରପୁର,୧୮ା୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇବା ଦିବସ ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ରବିବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ବେଳେ ଆହତଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆଣିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଅବସରରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଥିଲା । 

ମା’ ହରାଇ ଥିବା ୪ ପିଲାଙ୍କୁ କରାଗଲା ଥଇଥାନ

ମା’ ହରାଇ ଥିବା ୪ ପିଲାଙ୍କୁ କରାଗଲା ଥଇଥାନ

ରାମଗିରି,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ତିତଲି ବାତ୍ୟାରେ ରାମଗିରି ଅଞ୍ଚଳରେ ମା’ ଓ ବାପାଙ୍କୁ ହରାଇ ଥିବା ୪ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂସ୍ଥା ‘ଅଲିଭା’ ଦ୍ୱାରା ଥଇଥାନ କରାଯାଇଛି।

ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢ଼ାଓ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବେଟି ବଚାଓ, ବେଟି ପଢ଼ାଓ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ପାତ୍ରପୁର,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକ ସାମନ୍ତରାପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କ୍ଷେତ୍ରପ୍ରଚାର ବିଭାଗ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଶାଖା ତରଫରୁ ବେଟି ବଚାଓ ବେଟି ପଢ଼ାଓ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ତାରାତାରିଣୀ ପୀଠରେ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର, ୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶକ୍ତି ପୀଠ ମା’ ତାରାତାରିଣୀ ପୀଠଟି ଅବହେଳିତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରହିଛି। ଏଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରାନଯିବା ହେତୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଗଞ୍ଜାମ ହେବ ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ ସହର: ମଳତ୍ୟାଗ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ରୋପଣ କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଗଞ୍ଜାମ ହେବ ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ ସହର: ମଳତ୍ୟାଗ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ରୋପଣ କଲେ ଜିଲାପାଳ

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାହ୍ୟ ମଳମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳ ବିଜୟ  ଅମୃତା କୁଲାଙ୍ଗେ ଏକ ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଯେପରିି ଲୋକେ ବାହାରେ ମଳତ୍ୟାଗ ନ କରିବେ ସେଥିପାଇଁ ମଳତ୍ୟାଗ କରୁଥିବା ଅପବିତ୍ର ସ୍ଥାନକୁ ପବିତ୍ର କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ଝୋଟି ପକାଇ ତୁଳସୀ ଗଛ ରୋପଣ କରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯାଇଛି।

ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର

ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୮।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ଉତ୍ତର ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବନାଚଂଳର ସିଂଘମର୍ଦ୍ଧନୀ ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ସକାଳେ ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ  ଚାଷୀ ମୋଚିରାମ ବେହେରା (୭୦) ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମହିଳାଙ୍କୁ ପୋଡି ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ମାମଲା: ବୟାନ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ମହିଳାଙ୍କୁ ପୋଡି ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ମାମଲା: ବୟାନ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ଛତ୍ରପୁର,୧୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆର୍ଯ୍ୟପଲ୍ଲୀ ମେରାଇନ ଥାନା ଅଧୀନ ବଡ ଆର୍ଯ୍ୟପଲ୍ଲୀ ଗଁ। ର ପି. ରାମାୟାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ  ପି.କର୍ଲାମ୍ମା ୧୧ ତାରିଖରେ ପୋଡି ହୋଇଯାଇଥିଲେ ।  ପରେ ୧୨ ତାରିଖରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ହୋଇଥିବା  ମୃତ୍ୟୁ ଭିନ୍ନମୋଡ ନେଇଛି ।  

୧୩ ଚୋରି ମାମଲାରେ ୮ ଗିରଫ: ସୁନା, ରୁପା ଗହଣା ଜବତ

୧୩ ଚୋରି ମାମଲାରେ ୮ ଗିରଫ: ସୁନା, ରୁପା ଗହଣା ଜବତ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୧୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ଥାନା ଇଲାକାର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମରେ ଘଟିଥିବା ଚୋରି ମାମଲାରେ ପୋଲିସକୁ ମିଳିଛି ସଫଳତା। ଗତ ପ୍ରାୟ ୫ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୧୩ ଗାଁରେ ସଂଘଟିତ ଚୋରି ମାମଲାରେ ଶନିବାର ପୋଲିସ ୮ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ଅନ୍ଧାରୀ, ପାନ୍ତିଆମାରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ

ଅନ୍ଧାରୀ, ପାନ୍ତିଆମାରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ

ପୋଲସରା,୧୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦକ୍ଷିଣ ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ ପୋଲସରା ବନାଞ୍ଚଳଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଗ୍ରାମ ଅନ୍ଧାରୀ, ପାନ୍ତିଆମାରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ ଦେଖାଦେଇଛି। ରାତିରେ ହାତୀପଲ ଧାନ ଜମିରେ ପଶି ଫସଲ ଖାଇବା ସହ ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। 

ଚାଉଳ ଫେରାଉ ନାହାନ୍ତି ମିଲର, କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ଯୋଗାଣ ନିଗମ

ଛତ୍ରପୁର,୧୮ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ଧାନ ମିଲିଂ କରିବାକୁ ନେଇ ମିଲରମାନେ ଚାଉଳ ଫେରାଉ ନାହାନ୍ତି ।  ୨୦୧୨-୧୩  ଓ ୨୦୧୩-୧୪ ରେ ୧୧ ମିଲର ଏହି ଅନିୟମିତତାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲେ । 

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଧରାପଡ଼ିଲେ ହେଲ୍‌ଥ ସୁପରଭାଇଜର୍‌

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଧରାପଡ଼ିଲେ ହେଲ୍‌ଥ ସୁପରଭାଇଜର୍‌

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୧୮ା୧୧-ଖଣ୍ଡଦେଉଳି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଭାରପ୍ରାପ୍ତ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣି ତଥା ହେଲ୍‌ଥ ସୁପରଭାଇଜର୍‌ ବୁଲୁ କୁମାର ନାୟକ ଶନିବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପଡିଛନ୍ତି ।  ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ରମ୍ଭା ଥାନା ମଥୁରାଛୁଅଁ।  ଗ୍ରାମର ମାୟାଧର ନାହାକଙ୍କଠାରୁ ୩ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ କାବୁ କରାଯାଇଛି ।  ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ ପରେ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି ।