ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କବାଡି ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କବାଡି ପ୍ରତିଯୋଗିତା
ମାଧପୁର, ୧୨ା୯- ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ମାଧପୁର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ କବାଡି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବ୍ଲକର ୧୨ ଟି ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ୭୦ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ଛାତ୍ରୀ ଓ ଛାତ୍ର ବିଭାଗରୁ ୧୨ ଜଣ  ଲେଖାଏ ଆସନ୍ତା ୧୫ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗନେବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଦେବରାଜ ନାୟକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। କ୍ରୀଡ଼ା ଶିକ୍ଷକ ଭବାନୀ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର, ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ଦିବାକର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ପବିତ୍ର ମୋହନ ନାୟକ ଖେଳ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ବିଦ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଫେରାର ଝସକେତନଙ୍କୁ ଧରିପାରୁନି ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

ଫେରାର ଝସକେତନଙ୍କୁ ଧରିପାରୁନି ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୦ା୯ ଅନୁଗୋଳ କୋର୍ଟ ପରିସର ହାଜତରୁ ଗତ ମେ ୧୮ରେ ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ କୁଶକିଳା ଡବଲ ମର୍ଡର ଓ କୁକୁରପେଟା ମାଉସୀ-ପୁତୁରା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଝସକେତନ ରାଉତଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ଏଯାଏ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। 

ପୋଲିଓ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନରୁ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ପୋଲିଓ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନରୁ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୨୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପୋଲିଓ ନିପାତ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ଚାଲିଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ। ବୁନ୍ଦା ସାଙ୍ଗକୁ କୋମଳମତି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ। ହେଲେ ଏହି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଯୋଗୁ ଜଣେ ଶିଶୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଭଳି ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। 

ସୁନ୍ଦରୀ ଭୟରେ ପାଠପଢ଼ା ଠପ୍‌

ସୁନ୍ଦରୀ ଭୟରେ ପାଠପଢ଼ା ଠପ୍‌

ବଇଣ୍ଡା, ୨୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ସାତକୋଶିଆ ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ନେଇ ଏବେ ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଧଣ୍ଡାତୋପା ଓ ଆଠମଲ୍ଲିକ ରେଞ୍ଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଲୋକଙ୍କ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପାଠପଢାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାହତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। 

ତାଳଚେର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗଁ। ବୁଲିଲେ ଏମ୍‌ପି ସମସ୍ୟା ବୁଝିଲେ, ଉନ୍ନୟନ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ଦେଲେ

ତାଳଚେର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗଁ। ବୁଲିଲେ ଏମ୍‌ପି ସମସ୍ୟା ବୁଝିଲେ, ଉନ୍ନୟନ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ଦେଲେ

ତାଳଚେର,୨୦।୯(ନି.ପ୍ର.) ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ ବୁଧବାର ତାଳଚେର ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମ ବୁଲି ଉନ୍ନୟନ କାମ ତଦାରଖ କରିବା ସହିତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସୁବିଧା, ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ସତପଥୀ ତାଳଚେର ବ୍ଲକର କଙ୍କିଳି,

ନେତାଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଗୁରୁତର ଶିଶୁକନ୍ୟା କଟକରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ

ନେତାଙ୍କ ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଗୁରୁତର ଶିଶୁକନ୍ୟା କଟକରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୦ା୯ ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ବନ୍ତଳା ଥାନା ପୋକତୁଙ୍ଗା ବନ୍ଧଫର ଛକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ ୧୫ ତାରିଖ ଅପରାହ୍ନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜଣେ ଶିଶୁକନ୍ୟା ଗୁରୁତର ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ବନ୍ତଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ଓ ପରେ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। 

ସାତକୋଶିଆରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଏସ୍‌ଡିପିଓ, ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌ କଲେ ତଦନ୍ତ

ସାତକୋଶିଆରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଏସ୍‌ଡିପିଓ, ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌ କଲେ ତଦନ୍ତ

ବନ୍ତଳା,୨୦ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁରୁଣାକୋଟ ଥାନା ହାତୀବାରି ଗ୍ରାମର ମହିଳା କୈଳାସ ସାଇଅଙ୍କୁ ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ କେଉଁ ମାଂସାଶୀ ପ୍ରାଣୀ ଆକ୍ରମଣ କରି ମାରିଦେଇଥିଲା ତାହାର ତଦନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜୋର୍‌ ଧରିଛି।

ପାଲଲହଡ଼ାରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର , ସ୍ଥାନ ନ ପାଇ ଖରାରେ ସିଝିଲେ

ପାଲଲହଡ଼ାରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର , ସ୍ଥାନ ନ ପାଇ ଖରାରେ ସିଝିଲେ

ପାଲଲହଡ଼ା, ୨୦।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.) ପାଲଲହଡ଼ା ସଦର ମହକୁମା ସ୍ଥିତ ମହତାବ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ବୁଧବାର ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଭୀମଭୋଈ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଶିବିରରେ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ନିମନ୍ତେ ଆସିଥିବା ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା 

୨ ମାସ ହେଲା ଦରମା ମିଳିନି , ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଓ୍ବାଚର

୨ ମାସ ହେଲା ଦରମା ମିଳିନି , ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଓ୍ବାଚର

ବନ୍ତଳା, ୨୦।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବା ୱାଚରମାନଙ୍କୁ ୨ ମାସ ହେଲା ଦରମା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ବୁଧବାର ଏ ନେଇ ପମ୍ପାସର ରେଞ୍ଜର ସମସ୍ତ ୱାଚର ରେଞ୍ଜ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ସଙ୍କଟରେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଅମଳର କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର , ମାସେ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗୁଛି ୬ ମାସ

ସଙ୍କଟରେ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଅମଳର କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର , ମାସେ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗୁଛି ୬ ମାସ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୦ା୯ ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଶାସନ କାଳର ଅନୁଗୋଳ କୁକୁଡ଼ା ଚିଆଁ ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର ଏବେ ସଙ୍କଟରେ। ଦିନ ଥିଲା ପ୍ରତି ମାସରେ ଏଠାରୁ ଚିଆଁ ଉପତ୍ାଦନ କରାଯାଇ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଠାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଚିଆଁ ଉପତ୍ାଦନ କରିବାକୁ ମାସେ ନୁହେଁ, ୬ ମାସ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଛି।

ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବଇଣ୍ଡା, ୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଠାକୁରଗଡ ଥାନା ସାପଘରା ପଞ୍ଚାୟତ ଖମାର ଗ୍ରାମର ସୁବଳ ସେଠୀ(୫୦) ବୁଧବାର ବାର୍‌ହା ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାଇକସାହି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛନ୍ତି। 

୨ ଅଟୋ ଧକ୍କା, ୧୦ ଗୁରୁତର

୨ ଅଟୋ ଧକ୍କା, ୧୦ ଗୁରୁତର

ବଅଁରପାଳ, ୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରାଙ୍ଗ ଛକଠାରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୁଇଟି ଅଟୋ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୦ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ନାଲ୍‌କୋ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। 

ଦାବିପୂରଣ ପାଇଁ ପଦଯାତ୍ରା, ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା

ଦାବିପୂରଣ ପାଇଁ ପଦଯାତ୍ରା, ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଶିକ୍ଷକ କର୍ମଚାରୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଆହ୍ବାନ କ୍ରମେ ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ସଚେତନତା ପଦଯାତ୍ରା ସହ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। କୋରଡା, ଦୁର୍ଗାପୁର ଏବଂ ତୁକୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ଏହି ପଦଯାତ୍ରା ଆୟୋଜନ କରାଯାଇ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ଅଧ୍ୟାପିକା ଅଧ୍ୟାପକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା।