ରାୟଗଡା

ମୁନିଗୁଡାରେ ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର

ମୁନିଗୁଡାରେ ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର
ମୁନିଗୁଡା, ୧୨।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡା ଥାନା ଅଧୀନ ମୁନିଖୋଲା ଓ ପାତ୍ରଗୁଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ବୁଧବାର ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର ଲାଗିଛି। ବଂଶଧାରା ଘୁମୁସୁରା ନାଗାବଳି ଡିଭିଜନାଲ କମିଟି(ସିପିଆଇ) ପକ୍ଷରୁ ଲାଗିଥିବା ଉକ୍ତ ପୋଷ୍ଟରରେ ନିୟମଗିରି ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଧ୍ୱଂସ କରି ନିୟମଗିରି  ପର୍ବତକୁ କମ୍ପାନୀ ହାତରେ ଟେକି ଦେବା ପାଇଁ  କିଛି ଦଲାଲ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଜିତୁ, ଲିଙ୍ଗରାଜ, ହରିବନ୍ଧୁ, ଗଣେଶ ଓ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଏହି ଦଲାଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ଏମାନେ କମ୍ପାନୀରୁ ପଇସା ଖାଇ ନିୟମଗିରି ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ମିଶି ଚକ୍ରାନ୍ତ କରୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ କଟୁ ଚକ୍ରାନ୍ତ ପଦାର ପକାଇ ବ୍ୟାପକ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।  ସେହିପରି ଅମ୍ବାଦଳା ଥାନା ଅଧୀନ ହାଟ ଦହିଖାଲ ଛକରେ  ଦୁଇଟି  ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର ଲାଗିଛି।  
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

ନୂତନ ରେଳ ଟିକେଟ ଗୃହ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ନୂତନ ରେଳ ଟିକେଟ ଗୃହ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି, ୨୦।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗଜପତି ଜିଲା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ରେଳଷ୍ଟେଶନ ନିକଟରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ଅଣ ସଂରକ୍ଷଣ ଟିକେଟ ଗୃହ ତଥା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଯାତ୍ରୀ ଟିକେଟ୍‌ ସେବାକେନ୍ଦ୍ର ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହାକୁ ବିଧାୟକ କେ.ସୂରିୟା ରାଓ ଏବଂ ପାରଳା ରାଜକୁମାରୀ 

ପୌର ପରିଷଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ

ପୌର ପରିଷଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ

ମାଲକାନଗିରି, ୨୦।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଦର ପୌର ପରିଷଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ତରଫରୁ ଖୋଲା ଶୌଚମୁକ୍ତ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ପୌର ପରିଷଦ ୯ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପୌର ପରିଷଦ 

ମାଥିଲିରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାଥିଲିରେ ‘ମୁଁ ହିରୋ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାଥିଲି, ୨୦।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ବ୍ଲକ ସଦର ଶହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ଭବନ ପରିସରରେ ମୁଁ ହିରୋ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ତା ବିଧାୟକ ଡମ୍ବରୁ ଶିଶା,ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ରୂପେ ବିଡିଓ ଆଶିଷ କୁମାର

କାଶିପୁରରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜନାସରଣୀ ପୂଜା

କାଶିପୁରରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜନାସରଣୀ ପୂଜା

ଟିକିରି,୧୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା କାଶିପୁର ବ୍ଲକ ମକାପଦର, ସେମିଳିଗୁଡ଼ା, ଜାମୁଗୁଡା, ସର୍ଗୀଗୁଡା, ଟିକିରି ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜନସରଣୀ ମକା ପୂଜା  ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଗ୍ରାମର ବେଜଣିମାନେ ନଡିଆ, କୁକୁଡା ବଳିଦେଇ ମାଟିରେ ତିଆରି କରିଥିବା ରାକ୍ଷସ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପୂଜା କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ଜମିରେ ଉତ୍ପାଦିତ ମକା ନେଇ ରାକ୍ଷସଠାରେ ସମର୍ପଣ କରିଥିଲେ। 

ବିଷମକଟକରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବିଷମକଟକରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ବିଷମକଟକ, ୧୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବିଷମକଟକ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ପରିସରରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ନିଶ୍ଚିତ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଯୋଜନାର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଗୁଣପୁର ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଶାସକ ଅଧିକାରୀ ଗୋରାଚାନ୍ଦ ଗମାଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ମିଳିଲା କାମ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ମିଳିଲା କାମ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୧୯।୯: କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ଗୁହାରି କରିଥିବା ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ରାୟଗଡା ଜିଲାପାଳ ଗୁହାପୁନମ ତାପସ କୁମାର ରାମନାଗୁଡା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପୋଗ୍ରାମ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର

ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌,୧୯।୯: ରାୟଗଡା ଜିଲା ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟର ସଂଘର ସଭାପତି ପଦ୍ମଚରଣ ସାହୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଡାକବଙ୍ଗଳାଠାରେ ଏକ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ସଂଘ  ଜିଲା ସମ୍ପାଦକ ଏ.ସନମୁଖ ପାତ୍ରଙ୍କ ସମେତ  ୨୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସଦସ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଡିପ୍ଲୋମା ଇଞ୍ଜିନିୟରଙ୍କ ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚରମ ଅବହେଳାକୁ ଦୃଢ଼ ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ରାଜ୍ୟ ସଂଘ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଘ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କରିଛି। 

ମା’ ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ବୈଠକ

ମା’ ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ନିମନ୍ତେ ବୈଠକ

ଉମରକୋଟ,୧୯।୯(ଡି.ଏନ.ଏ): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଉମରକୋଟ ଠାରେ ମା’ ମଙ୍ଗଳା ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗନରେ ମା’ଙ୍କ ନୂତନ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ସକାଶେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ମା’ଙ୍କ  ମନ୍ଦିର ବହୁ ପୁରାତନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ଅଂଶ ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଯାଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଉମରକୋଟ ଏବଂ ଆଖପାଖ ୧୨ ଗ୍ରାମର ଗାଉଁଟିଆ  ବହୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ମନ୍ଦିର ପୂଜକ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୂଜାରୀଙ୍କ ଆବାହନ କ୍ରମେ ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ଦଣ୍ଡାଧିକାରୀଙ୍କ ନୂତନ କୋର୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ଦଣ୍ଡାଧିକାରୀଙ୍କ ନୂତନ କୋର୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁରସ୍ଥିତ ଜିଲା କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ବିଚାରବିଭାଗୀୟ ଦଣ୍ଡାଧିକାରୀଙ୍କ କୋର୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଜିଲା ଜଜ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। 

ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ସଚେତନତା ଶିବିର

ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣ ପକ୍ଷରୁ ସଚେତନତା ଶିବିର

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୯।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧୀକରଣ ପକ୍ଷରୁ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ବିଜ୍ଞାନ କଲେଜଠାରେ ଏକ ସଚେତନତା ଶିବିର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧୀକରଣ କ’ଣ ଓ ତାର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବିଷୟରେ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ବେହେରା ପିଲାମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ।  ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଆଇନ, ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଓ ପିଏନ୍‌ଡିଟି ଆକ୍ଟ ବିଷୟରେ ମନୋରମା ମାଝି ସଚେତନତା କରିଥିଲେ। ସଚେତନତା ଶିବିରରେ ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନର ବିକାଶ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କହି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଏହି ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବିତରଣ କରିବାକୁ ଉପଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଭାବ, ୮ ପ୍ରକାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବାରୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବଞ୍ଚିତ

ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଭାବ, ୮ ପ୍ରକାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇବାରୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବଞ୍ଚିତ

ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ୧୩ ପ୍ରକାର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ମିଳିପାରୁଛିା ମାଂସପେଶୀ ଜନୀତ ଦୁର୍ବଳତା, ଉତ୍କଟ ସ୍ନାୟୁବିକ ଅସୁସ୍ଥ ଅବସ୍ଥା, ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଜ୍ଞାନ ଲାଭର ଅସମର୍ଥତା, ଏକାଧିକ ସ୍କରସିସ୍‌, ଥାଲାସେମିଆ, ହେମୋଫିଲିଆ, ସିକଲସେଲ ବ୍ୟାଧି, ପାର୍କିନସନ ବ୍ୟାଧି ଗୁଡିକ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ତାଲିକା ଭୁକ୍ତ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପିଲା ଓ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷମାନଙ୍କୁ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ଜିଲା ମେଡିକାଲ ବୋର୍ଡ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। 

ସେମିଳିଗୁଡ଼ାରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ାରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୧୯।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକରେ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ତଥା ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ମୁଖ୍ୟ ଅରୂପ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।