ସମ୍ବଲପୁର

ରାତି ପାହିଲେ ଗଣେଷ ପୂଜା: ଶେଷ ସ୍ପର୍ଶ ଦେବାରେ ନିମଗ୍ନ ମୂର୍ତ୍ତି କାରିଗର

ରାତି ପାହିଲେ ଗଣେଷ ପୂଜା: ଶେଷ ସ୍ପର୍ଶ ଦେବାରେ ନିମଗ୍ନ ମୂର୍ତ୍ତି କାରିଗର

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)-ଗୁରୁବାର ଗଣେଷ ପୂଜା ଥିବାରୁ ଅଗ୍ରପୂଜ୍ୟ ଶ୍ରୀଗଜାନନଙ୍କ ପୂଜନୋତ୍ସବ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପୁରପଲ୍ଲୀ ଚଳଚଞ୍ଚଳ। ବିଦ୍ୟାଦାତା ଗଣେଷଙ୍କ ପୂଜା ନିମନ୍ତେ କେବଳ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ନୁହନ୍ତି, ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଖୁବ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଗାଁଗାଁରେ ଦେଖିତ୍ବାକୁ ମିଳୁଛି ଛୋଟ ବଡ ପୂଜାମଣ୍ଡପ ଓ ତୋରଣର ସାଜସଜ୍ଜା। ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମମାନଙ୍କରେ ପୂଜନୋତ୍ସବର ସଜବାଜ ଦୃଶ୍ୟ ସାମନାକୁ ଆସୁଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ରୀ ଗଣେଷଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିର ବିଶେଷ ଚାହିଦା ଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଶିଳ୍ପୀମାନେ ଯଥା ସମୟରେ କାମ ସାରିବାକୁ ଦିନରାତି ଏକ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ବୀରମହାରାଜପୁର ବସ୍ତିରେ ସର୍ବାଧିକ ମୂର୍ତ୍ତି ଗଢ଼ିଥିବା ଗିରିଧାରୀ ଗୁରୁ ନାମକ ଶିଳ୍ପୀ କୁହନ୍ତି, ଚାହିଦା ମୁତାବକ ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହ ଆଗତୁରା ହୋଇଥିବା ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ବିବିଧ ଡିଜାଇନର ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ ପାଖରେ ୨ହଜାର ଟଙ୍କାଠାରୁ ୮ହଜାର ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ମୂର୍ତ୍ତି ଉପଲବ୍ଧ ଥିବାର ଜଣାଯାଇଛି। ତେବେ ରାତି ପାହିଲେ ପର୍ବ ଆସୁଥିବାରୁ ଗଣନାଥଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରେ ତୂଳୀର ଶେଷସ୍ପର୍ଶ ଦେବାକୁ ଶିଳ୍ପୀମାନେ ତତ୍ପର ଅଛନ୍ତି। ବସ୍ତିର ପ୍ରମୁଖ ଛକମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ବୁଧବାର ଛୋଟଛୋଟ ମୂର୍ତ୍ତିର ପସରା ମେଲିଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଓ ତାଳଚେର ସାରକାରଖାନାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଆଜି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଓ ତାଳଚେର ସାରକାରଖାନାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ଆଜି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ/ତାଳଚେର,
(ନି.ପ୍ର.)/,୨୨।୯
ଶନିବାର ସକାଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ରମୋଦି ଆସି ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିବ। ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି । ଏଥିସହିତ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ତାଳଚେର ସାରକାରଖାନାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି । ୨୦୦୨ରୁ ବନ୍ଦ ପଡ଼ିଥିବା ତାଳଚେର ସାର କାରଖାନା (ବର୍ତ୍ତମାନର ନୂତନ ନାମ ତାଳଚେର ଫର୍ଟିଲାଇଜର୍ସ ଲିମିଟେଡ୍‌)ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ 

ଏବେ ବି ବଞ୍ଚିଛି ମାନବିକତା: ବାଟବଣା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇଲେ ସିଟିଜେନ୍‌ ଫୋରମ୍‌ ସଦସ୍ୟ

ଏବେ ବି ବଞ୍ଚିଛି ମାନବିକତା: ବାଟବଣା ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇଲେ ସିଟିଜେନ୍‌ ଫୋରମ୍‌ ସଦସ୍ୟ

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଏବେ ବି ବଞ୍ଚିଛି ମାନବିକତା। ସମ୍ପ୍ରତି ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ସମାଜରେ ମଧ୍ୟ କେତେକ ବ୍ୟକ୍ତି ତଥା ସଙ୍ଗଠନର ସଦସ୍ୟମାନେ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ପରୋପକାର କରିବା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଥାଆନ୍ତି। 

ସରପଞ୍ଚ ଓ ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସେବକଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ: ନାଏବ ସରପଞ୍ଚ, ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର ପଞ୍ଚାୟତକୁ ତାଲା ପକାଇଲେ

ସରପଞ୍ଚ ଓ ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସେବକଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ: ନାଏବ ସରପଞ୍ଚ, ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର ପଞ୍ଚାୟତକୁ ତାଲା ପକାଇଲେ

ବାଲିଶଙ୍କରା, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ବାଲିଶଙ୍କରା ବ୍ଲକ ବନ୍ଧବାହାଲ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ ତରଣୀସେନ ଦଣ୍ଡସେନା ଓ ଗ୍ରାମ୍ୟ ରୋଜଗାର ସେବକ ସୁଜିତ କୁମାର ଦାଶ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଚାଲିଛନ୍ତି। 

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ସ୍ମାରକୀ : ସ୍ବାଧୀନତା ପରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି ଅନେକ ନେତା

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ସ୍ମାରକୀ : ସ୍ବାଧୀନତା ପରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି ଅନେକ ନେତା

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୨୨।୯- ଐତିହାସିକ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧର ସ୍ମାରକୀ। ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ମିତ୍ରଗୋଷ୍ଠୀ ଦେଶସମୂହ ଭାରତୀୟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହି ବିମାନବନ୍ଦର ସ୍ଥାପନ କରି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। 

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦର ଲୋକାର୍ପଣ: ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦର ଲୋକାର୍ପଣ: ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କଡାକଡି

ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଅଫିସ,୨୨ା୯- ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିବ। ଶନିବାର ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନବନ୍ଦରର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ା ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ ହୋଇଛି ା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହେବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିମାନ ବନ୍ଦର ା 

କ୍ଷୀରୋଦ ଗୌନ୍ତିଆ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର କୃତୀ ଛାତ୍ରୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଉତ୍ସବ

କ୍ଷୀରୋଦ ଗୌନ୍ତିଆ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର କୃତୀ ଛାତ୍ରୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଉତ୍ସବ

କୋଲାବିରା,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା କୋଲାବିରା ବ୍ଲକର ସମାସିଂହା ସ୍ଥିତ କ୍ଷିରୋଦ ଗୌନ୍ତିଆ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ମେଧବୃତ୍ତି-ଭାଷାବୃତ୍ତିରେ କୃତୀ ଛାତ୍ରୀ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଉସତ୍ବ ଓ ମିଶନ ୨୦୧୯ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଭାଷାପ୍ରିତି , ସ୍ନେହ ଏବଂ ଅନୁରାଗକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ଭାଷାପ୍ରେମ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଥିଲା। 

ରୋଗୀଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦେଲେ ଡାକ୍ତର

ରୋଗୀଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦେଲେ ଡାକ୍ତର

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ବହୁ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ରୋଗୀସେବାରେ ଅବହେଳା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥାଏ। ହେଲେ ଏପରି ବହୁ ଡାକ୍ତର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ୟ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜେ। ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କାର୍ଯ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବଞ୍ଚତ୍ବାର ନୂତନ ଆଶା ଦେଖାଏ। 

ବର୍ଷାରେ ଉପୁଡି ରାସ୍ତାରେ ପଡିଲା ଗଛ

ବର୍ଷାରେ ଉପୁଡି ରାସ୍ତାରେ ପଡିଲା ଗଛ

ଖପ୍ରାଖୋଲ, ୨୨ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)
ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ-ହରିଶଙ୍କର ରାସ୍ତାର ମହରାପଦର  ନିକଟରେ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଏକ ଗଛ ଉପୁଡି ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିବାରୁ ଦୀର୍ଘ  ୯ ଘଣ୍ଟା ଧରି ହରିଶଙ୍କରକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିଲା।

ପିଆର ହାଇସ୍କୁଲ ସେଣ୍ଟିନାରୀ ସ୍କଲାରଶିପ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠିତ

ପିଆର ହାଇସ୍କୁଲ ସେଣ୍ଟିନାରୀ ସ୍କଲାରଶିପ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠିତ


 ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୨ା୯
ବଲାଙ୍ଗୀର ପୃଥ୍ବୀରାଜ (ପିଆର) ହାଇସ୍କୁଲ ସେଣ୍ଟିନାରୀ ସ୍କଲାରଶିପ୍‌ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ଏହି ହାଇସ୍କୁଲର ଯେଉଁ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ସେହିମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ଏହି ଟ୍ରଷ୍ଟର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ା

ଟଙ୍କା ଦେଉନି ଗାୟତ୍ରୀ ଇନ୍‌ଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର, ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ୨୦ ସବ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର

ଟଙ୍କା ଦେଉନି ଗାୟତ୍ରୀ ଇନ୍‌ଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର, ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ୨୦ ସବ୍‌ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର

ସମ୍ବଲପୁର,୨୧।୯(ବ୍ୟୁରୋ)-ସମ୍ବଲପୁର-ଅନୁଗୋଳ ୫୫ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରି ଥାକିଆ ହେଉଛି। ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଗାୟତ୍ରୀ ଇନ୍‌ଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର। ଏହି ସଂସ୍ଥା କିନ୍ତୁ ବିବାଦର ଜାଲରେ ଏମିତି ଗୁଡେଇ ହୋଇ ରହିଛି ଯେ, ସେଥିରୁ ମୁକୁଳି ପାରୁନି। 

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ

ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଚାରା ରୋପଣ

ସେରଗଡ଼,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ନର୍ଲା ବ୍ଲକ ଘୋଡ଼ାବନ୍ଧ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ବିଜୁ ଯୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଚାରା ରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବିଡିଓଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ

ବିଡିଓଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନ

କେସିଙ୍ଗା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.):କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗାସ୍ଥିତ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ଥିବା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଉଛି । ଏ ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ବିଡିଓଙ୍କ ନିକଟରେ କେସିଙ୍ଗା ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।