ବାଲେଶ୍ୱର

ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ରିମୁଳି ବିଦ୍ୟାଳୟ

ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ପରିବେଶରେ ରିମୁଳି ବିଦ୍ୟାଳୟ
ଚମ୍ପୁଆ,୧୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚମ୍ପୁଆ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିମୁଳି ବାଳକ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପରିବେଶ ଦିନକୁ ଦିନ ଅସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର ହୋଇପଡିଛି। ଭଙ୍ଗା ପାଚେରି ଘେରା ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ପଶୁଙ୍କର ଏକ ପ୍ରକାର ଚାରଣ ଭୂମି ପାଲଟିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିବାସୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରୁ ପାନୀୟ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ସହ ସ୍ନାନାଦି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ୧୯୫୪ରେ ନିର୍ମିତ ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବହୁତ ସୁନାମ ରହିଥିଲା। କାଳକ୍ରମେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ର ସଂଖ୍ୟା କମିବାରେ ଲାଗିଛି। 
ବର୍ଷା ହେଲେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁନି। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣିରେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଛନ୍ତି।  ବିଦ୍ୟାଳୟ କଡ଼ରେ ଥିବା ଦୋକାନ ଗୁଡିକର ଆବର୍ଜନା ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜମା ହୋଇ ପଡିରହିଛି। ବିଦ୍ୟାଲୟ ଗେଟ୍‌କୁ ଲାଗି ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ୍‌ ହୋଇଥିବାରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖ ପାଚେରି ଯାତ୍ରୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପରିସ୍ରାଗାର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି। ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ଭଙ୍ଗା ପାଚେରୀ ଡେଇଁ ମଦୁଆମାନେ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ବସି ମଦର ଆସର କରୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଅନେକ ସମୟରେ ଭଙ୍ଗା ମଦ ବୋତଲ ଯୋଗୁ ଛାତ୍ରମାନେ ଆହତ ହେଉଥିବା ସ୍କୁଲର ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ସହିତ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ

ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୯:  ଭଦ୍ରକ ବାଇପାସ୍‌ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ରୋଟାରି କ୍ଲବ ମିଡ୍‌ଟାଉନ ତରଫରୁ ଶନିବାର ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। 

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ପଡି ମା ଗୁରୁତର:  ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ  ବାପା, ଝିଅ

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ପଡି ମା ଗୁରୁତର: ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ବାପା, ଝିଅ

ପାଟଣା,୨୨।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ପାଟଣା ବ୍ଲକ ଟାଙ୍ଗରପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ  ଟାଙ୍ଗରପଡା ମୁଣ୍ଡା ସାହିରେ  ଶୁକ୍ରବାର ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ମାଟି କାନ୍ଥ ଖସିପଡିବାରୁ  ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ଜଣେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ହାତୀ ପାଇଁ ରାତି ଅନିଦ୍ରା

ହାତୀ ପାଇଁ ରାତି ଅନିଦ୍ରା

ରାଇସୁଆଁ, ୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଖଣିଖାଦାନ ଜିଲାରେ ଜଙ୍ଗଲ ଧ୍ୱଂସ ହେବାକୁ ବସିଥିବାରୁ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଗାଁମୁହଁା ହୋଇ ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପଛାଉ ନ ଥିବା ନଜିର ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇବାରେ ବନ କର୍ମଚାରୀ ନାକେଦମ ହେଉଛନ୍ତି। 

ଦାଶରଥିଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଅଣଦେଖା

ଦାଶରଥିଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଅଣଦେଖା

ରାଇସୁଆଁ, ୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସରକାର ନିରାଶ୍ରୟଙ୍କ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ, ବିଜୁ ପକାଘର ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ବହୁ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ମାତ୍ର କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ତାହାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଧନୀ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ, ବିଜୁପକା ଗୃହ ମିଳିଥିବା ନିରାଶ୍ରୟଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି। 

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ

ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଗତ ଦୁଇଦିନ ଧରି ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷଜମିଗୁଡ଼ିକ ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ହୋଇଛି। ସେହିପରି ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବୈତରଣୀ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ଗୁରୁବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।  

‘କାଠ କାରିଗରଙ୍କୁ କାମ ଦିଅ’

‘କାଠ କାରିଗରଙ୍କୁ କାମ ଦିଅ’

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁରେ ପାରମ୍ପରିକ କାଠ କାରିଗରମାନେ ବୃତ୍ତି ହରାଇ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଦିନ ବିତାଉଛନ୍ତି।  ସେମାନେ ଆଗରୁ ଗାଁଗଣ୍ଡା ବୁଲି ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ବଭିନ୍ନ କାଠ କାମ କରି ପରିବାର ପୋଷୁଥିଲେ। ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର ଆଇନଗତ କଟକଣା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଆବଶ୍ୟକ ସାଇଜ୍‌ କାଠ ମିଳୁ ନାହିଁ ।  

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ: ପ୍ରତିକାର ନ ହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ: ପ୍ରତିକାର ନ ହେଲେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୨୨।୯-ଭଦ୍ରକ ପୌରପାଳିକା ଅଧୀନ ୧, ୨ ଓ ୩ ନମ୍ବର ୱାର୍ଡ ତଥା ବରାଳପୋଖରୀ ଗ୍ରାମରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ବାରମ୍ବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ୍‌ ଏବଂ ନିମ୍ନମାନର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ନେଇ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ବାରମ୍ବାର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ କାଟ୍‌ ସାଙ୍ଗକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସରବରାହ ବ୍ୟାହତ ଯୋଗୁ ଲୋକେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। 

ମୂକସାକ୍ଷୀ ଚାନ୍ଦିଆପଶୀ ପଡ଼ିଆ ଓ ବରଗଛ

ମୂକସାକ୍ଷୀ ଚାନ୍ଦିଆପଶୀ ପଡ଼ିଆ ଓ ବରଗଛ

ଧାମନଗର,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ସେଦିନର ଚାନ୍ଦିଆପଶୀ ପଡିଆ ଓ ଏହା ମଝିରେ ଥିବା ବରଗଛ ଆଜି ବି ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ମୂକସାକ୍ଷୀ ହୋଇ ରହିଛି। ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗରଠାରୁ ଏହି ସ୍ଥାନର ଦୂରତା ୧୭ କି.ମି. ହେବ। ଅନତି ଦୂରରେ କପାଳୀ ନଦୀ। ଭଦ୍ରକ-ଆଖଣ୍ଡଳମଣି ରାସ୍ତାରେ ମଙ୍ଗଳପୁର ଛକଠାରୁ  ୩ କି.ମି. ଦୂର ଗଲେ ପଡେ ଚାନ୍ଦିଆପଶୀ ପଡିଆ। ସେଦିନ ଥିଲା ୧୯୪୨ ମସିହା, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨ ତାରିଖ। 

 ପହଞ୍ଚି ପାରିଲାନି  ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଖଟିଆରେ ବୁହା ହେଲେ ରୋଗୀ

ପହଞ୍ଚି ପାରିଲାନି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ଖଟିଆରେ ବୁହା ହେଲେ ରୋଗୀ

ଚାନ୍ଦବାଲି,୨୨।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ କରଞ୍ଜମାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ଶଶିକାଦେଇପୁର ମାଳ ଗାଁ ରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିବାରୁ ଗାଁକୁ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସେବା ପହଞ୍ଚି ପାରିଲାନି। ଫଳରେ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଖଟିଆରେ ସାଙ୍ଗିଭାର କରି ୨ କି.ମି. ଦୂର  ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାକୁ ଅଣାଯିବା ଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି।

 ଉଦଳା ବ୍ଲକର ବହୁ ଗାଁ   ଜଳବନ୍ଦୀ, ନଦୀ ଉଛୁଳି ଗ୍ରାମକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ବନ୍ୟାପାଣି

ଉଦଳା ବ୍ଲକର ବହୁ ଗାଁ ଜଳବନ୍ଦୀ, ନଦୀ ଉଛୁଳି ଗ୍ରାମକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ବନ୍ୟାପାଣି

ଉଦଳା, ୨୨।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ଉଦଳା ବ୍ଲକ ଇଲାକାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।   ଉଦଳା ବ୍ଲକ ଇଲାକାରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ସୋନ, ଦେଓ, ଟାଙ୍ଗଣା ଆଦି ନଦୀ ଉଛୁଳି ବନ୍ୟାପାଣି ଗ୍ରାମ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।  ଏଥିଯୋଗୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି। 

ବୈଶିଙ୍ଗା-ଉଦଳା ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ: ବୃଦ୍ଧି  ପାଉଛି ବୁଢାବଳଙ୍ଗ ଓ ଗଙ୍ଗାହାର ନଦୀର ବନ୍ୟାଜଳ

ବୈଶିଙ୍ଗା-ଉଦଳା ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ: ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବୁଢାବଳଙ୍ଗ ଓ ଗଙ୍ଗାହାର ନଦୀର ବନ୍ୟାଜଳ

ବଡ଼ସାହି,୨୨।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର)-  ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବଡସାହି ବ୍ଲକର ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।  ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାରୁ ବଡ଼ସାହି ବ୍ଲକର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ  ବୁଢାବଳଙ୍ଗ ଓ ଗଙ୍ଗାହାର ନଦୀର ବନ୍ୟାଜଳ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି  ପାଉଛି । ଫଳରେ ଉଭୟ ନଦୀ ସଂଲଗ୍ନ ୪୧  ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ  ଅଛନ୍ତି।

ଡ୍ରେନେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ଲାଗି  ରାସ୍ତାରୋକୋ

ଡ୍ରେନେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଧାରିବା ଲାଗି ରାସ୍ତାରୋକୋ

ବାରିପଦା,୨୨।୯- ବାରିପଦା ସହରରେ ଡ୍ରେନେଜ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବ ବଡ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଛି। ବିଶେଷ କରି ସହରର ମଧୁବନବାସୀ ଏନେଇ ବହୁ  ଅସୁବିଧା ଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଏହାର ବିରୋଧ କରି ମଧୁବନ ଊନ୍ନୟନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବାରିପଦା କେସି ସର୍କିଲରୁ ମଧୁବନ ରାସ୍ତାକୁ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୮ ରୁ ଦିନ ୨ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା।