ବାଲେଶ୍ୱର

ବିଭିନ୍ନ ଅନିୟମିତତା ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ବିଭିନ୍ନ ଅନିୟମିତତା ନେଇ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ ଘେରାଉ
ବସ୍ତା, ୧୨।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଜଳେଶ୍ୱର ବିକାଶମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ସଭାପତି ସୁଦର୍ଶନ ଦାସଙ୍କ  ବସ୍ତା ବ୍ଲକର ସନ୍ତୋଷପୁର ଓ ଭେଲୋରା ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କର ୮ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ବୁଧବାର ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିଥିଲେ। ବିଶେଷ କରି ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଘର ପ୍ରଦାନରେ ଅନିୟମିତତା, ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନରେ ପାତରଅନ୍ତର ନୀତି, ଗ୍ରାମ୍ୟ ରାସ୍ତାର ମରାମତି ଇତ୍ୟାଦି ୮ ଦଫା ଦାବି ସମ୍ବଳିତ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ବିଡିଓଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଶେଷ କରି ରାସ୍ତା ମରାମତି କାମ ଆଗାମୀ ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନହେଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଚରମସୀମାକୁ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସଭାପତି ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ବିବୃତିରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିକାଶ ମଞ୍ଚର ଉପସଭାପତି ସଂଗ୍ରାମ କେଶରୀ ବେହେରା, ରବୀନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ, ଗୌରୀ ଶଙ୍କର ଜେନା, ପୂର୍ଣ୍ଣେନ୍ଦୁ ନନ୍ଦ, ମଧୁସୂଦନ ନାୟକ, ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ସେଠୀ, ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଧାନ ପ୍ରମୁଖ ଧାରଣାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।
All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ହାତୀ ପାଇଁ ହାତାହାତି: ନୀଳଗିରିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଠେଙ୍ଗା ମାଡ଼ରେ ୬ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ, ୧୨ଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ

ହାତୀ ପାଇଁ ହାତାହାତି: ନୀଳଗିରିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଠେଙ୍ଗା ମାଡ଼ରେ ୬ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଆହତ, ୧୨ଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ

ସଜନଗଡ଼,୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ନୀଳଗିରିରେ ତିନିକୋଶିଆ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଦୀର୍ଘ ୪ ଦିନ ଧରି ୫୮ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡି ହାତୀ ଡେରା ପକାଇଛନ୍ତି। ହାତୀମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଉକ୍ତ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ଭଉଁରିଆବାଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ତେରେଲ୍‌ଡ଼ିହି, ହାତୀମୁଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ପଶି ଚାଷଜମି ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ମୁହାଁ ହୋଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ବନବିଭାଗ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟରେ କମ୍ପିଲା ରାସ୍ତାଘାଟ: ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମେଲାଣି ନେଲେ ମା’ କାଳୀ

ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟରେ କମ୍ପିଲା ରାସ୍ତାଘାଟ: ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ମେଲାଣି ନେଲେ ମା’ କାଳୀ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ,୧୭।୧୧-ଦୀର୍ଘ ୧୦ ଦିନ ଧରି ଭଦ୍ରକ ସହରର ଐତିହାସିକ କାଳୀପୂଜାର ଭସାଣି   ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଶାନ୍ତିଶୃଙ୍ଖଳାର ସହ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଭସାଣି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ପାରମ୍ପରିକ ବାଦ୍ୟ ଚମକ ଖେଳାଇଥିଲା। ପ୍ରଶାସନର କଟକଣାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଡିଜେ ବାଦ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଢୋଲ, ଢାପ, ଘଣ୍ଟଘଣ୍ଟା, ମହୁରୀ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶୀ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

୪୮ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା:  ଖୁସି ମନାଇଲେ ଗାନ୍ଧୀନଗର ବାସିନ୍ଦା

୪୮ବର୍ଷ ପରେ ମିଳିଲା ଘରଡିହ ପଟ୍ଟା: ଖୁସି ମନାଇଲେ ଗାନ୍ଧୀନଗର ବାସିନ୍ଦା

ଚାନ୍ଦବାଲି, ୧୭।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୧୯୭୧ ମସିହାର ଘଟଣା। ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ ବାତ୍ୟା ଓ ସାମୁଦ୍ରିକ ଲୁଣାପାଣି ପ୍ରଭାବରେ ଅବିଭକ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ବୈତରଣୀ ନଦୀ ତଟବର୍ତ୍ତୀ କନ୍ଧା ଓ ଘିକୋଇଲି ଗଁାର ଅଧିକାଂଶ ପରିବାର ବାସହରା ହୋଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଏହି ବାସହରା ଗରିବ ପରିବାରକୁ ଚାନ୍ଦବାଲି ସନ୍ନିକଟ ବାଲିଗଁାଠାରେ ଏକ ସରକାରୀ ଜମିରେ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନରେ ଅନିୟମିତତା:  ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଧାରଣା

ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନରେ ଅନିୟମିତତା: ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଧାରଣା

ଧାମନଗର, ୧୭।୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକରେ ଜିଜିୱାଇ(ଗୋପବନ୍ଧୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନା) ପ୍ରକଳ୍ପ ଚୟନରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି।

 ‘ସମବାୟ  ଯୋଜନାକୁ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କର’

‘ସମବାୟ ଯୋଜନାକୁ ଲୋକାଭିମୁଖୀ କର’

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ସମବାୟ ୟୁନିୟନର ୬୫ତମ ନିଖିଳ ଭାରତ ସମବାୟ ସପ୍ତାହ ସମବାୟ ଅବସରରେ ପରିଚାଳନା କେନ୍ଦ୍ର ପରିସରରେ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ସମବାୟ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଧାରଣରେ ବସିଲେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ

ଧାରଣରେ ବସିଲେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ

କପ୍ତିପଦା,୧୭ା୧୧(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଚଳିତ ଖରିଫ୍‌ କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକରେ ଧାନ ଫସଲ ଅମଳ ପୂର୍ବରୁ ଚକଡ଼ା ରୋଗର ପ୍ରାଦୂର୍ଭାବ ନେଇ ଚାଷୀ  ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛି । 

 ତୀରନ୍ଦାଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୧୫୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ତୀରନ୍ଦାଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୧୫୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୧- ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ  ବାରିପଦା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ  ସହଯୋଗରେ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆନ୍ତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରୀୟ ତୀରନ୍ଦାଜ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଉଠବସ୍‌ ଘଟଣାକୁ ପୁଣି ଦୋହରାଇଲେ ଛାତ୍ର ନେତା

ଉଠବସ୍‌ ଘଟଣାକୁ ପୁଣି ଦୋହରାଇଲେ ଛାତ୍ର ନେତା

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୭।୧୧- ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଜଣେ ରାଜନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଯାତନାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ର ନେତା ତଥା ଉତ୍ତର ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ସଭାପତି ତୁଷାର କୁମାର ନାୟକ ଦୀର୍ଘ ୪ ମାସ ପରେ ପୁଣି ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି।  

ମଦ ବିରୋଧୀ ମହିଳାଙ୍କ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍‌ ଘେରାଉ

ମଦ ବିରୋଧୀ ମହିଳାଙ୍କ ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ୍‌ ଘେରାଉ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୭।୧୧-ବାଲେଶ୍ୱର ବସ୍ତା ବ୍ଲକର ଶତାଧିକ ମହିଳା ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଆଇନଜୀବୀ ଜ୍ୟୋତ୍ସ୍ନା ମହାନ୍ତିଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଶୁକ୍ରବାର ଏସ୍‌ପି ବି. ଯୁଗଳ କିଶୋର କୁମାରଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ଘେରାଉ କରି ଫାଟକ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ।  

ପିଲାଦିନ ପାଳନ ଉତ୍ସବ

ପିଲାଦିନ ପାଳନ ଉତ୍ସବ

ରସାଳପୁର, ୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର କୁରୁଡ଼ାସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ଫଲୋଅପ୍‌ ଅଫିସ୍‌ ପରିସରରେ ଶିଶୁଦିବସ ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶା ଫଲୋଅପ୍‌ ଓ ଧୂଲ କେ ଫୁଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ପିଲାଦିନ ପାଳନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ସ୍କୁଲ ଫାଟକରେ ତାଲା

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ସ୍କୁଲ ଫାଟକରେ ତାଲା

ଭୋଗରାଇ, ୧୭।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ଭୋଗରାଇ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଖଇର୍ଦ୍ଦା ନୋଡ଼ାଲ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଓ ବିଜ୍ଞାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଶୁକ୍ରବାର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର, ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଓ ଅଭିଭାବକମାନେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରୁ ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ତାଲା ପକାଇ ଧର୍ମଘଟ କରିଛନ୍ତି।

‘ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟର ନିଦର୍ଶନ ’

‘ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଅର୍ଥନୈତିକ ସଙ୍କଟର ନିଦର୍ଶନ ’

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ, ୧୭।୧୧- ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପହଞ୍ଚିିଥିବା ‘ସମ୍ବିଧାନ ସମ୍ମାନ ଯାତ୍ରା’ର ଅଭିଯାତ୍ରୀ ଦଳଙ୍କୁ  ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଚାରଗଞ୍ଜ ଫାଣ୍ଡିଛକରେ ଜିଲା ଅଭ୍ୟର୍ଥନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଭବ୍ୟ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଥିଲା।